Bibaleze.si

problem

Spanje in dojenje
07. 10. 2021 12.17

Dojenček ima nočne more. Kako ga potolažiti?

Koliko časa potrebujejo otroci za spanje, kako ravnati v primeru, da se soočajo z nočnimi morami v spanju in kaj storiti, če opazimo, da otrok med spanjem neha dihati?

Za mami
24. 09. 2021 07.43

7 ustvarjalnih načinov za recikliranje starih in dotrajanih nogavic

Se tudi vam zdi, da se nekatere nogavice namerno skrivajo v kupu spodnjega perila, sušilniku ali pralnem stroju? Ali pa se ena nogavica vedno obrabi in dobi luknjo pred drugo?

Novice
20. 09. 2021 08.05

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'

»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Družina in odnosi
19. 08. 2021 13.32

'Kako ga lahko privlači gola debeluška? '

Zadnje čase veliko razmišljam o spolnosti. Saj ne, da bi mi je primanjkovalo, moj mož namreč preži name kot kakšen mlad zajec. Mimogrede me zagrabi za ritko (berite: rit) in mi pokloni nasmešek, za katerega vse dobro vemo, kaj pomeni: "Bejbi, a bova?"

Vzgoja in vrtec
18. 08. 2021 14.01

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?

Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

Partnerski odnosi
19. 07. 2021 08.22

'Ženske imamo orožje, s katerim obvladujemo moške'

V vročih poletnih dneh je moj mož še bolj željan seksa kot običajno. Ob tem se mi poraja vprašanje, ali so tudi drugi družinski moški tako divji? Kolikokrat, kje in kako seksajo drugi starši?

Novice
16. 06. 2021 12.13

Iskreno o tem, zakaj ne seksata

Ameriški zakonski svetovalec John Gray pravi, da imajo pari danes veliko redkeje spolne odnose, kot razglašajo mediji. Seveda je na svetu veliko spolnosti željnih žensk in moških, a po nekajletnem skupnem življenju postanejo pomembnejše druge stvari. Služba, skrbi, ustvarjanje doma, otroci ... in spolnost je kaj kmalu odrinjena na stranski tir.

Zanositev
09. 06. 2021 08.20

Klavdija Mlakar: 'Menila sem, da je otrok nekaj samoumevnega. Pa ni ...'

V Sloveniji je po strokovnih ocenah vsako leto od 800 do 1000 novih parov, ki se srečajo z nezmožnostjo naravne, spontane zanositve. Razlogov za to je ogromno. Včasih vzroka niti ne najdejo. Vse preveč pa je parov, ki menijo, da se tovrstne stiske in težave dogajajo samo njemu. Zato je pomembno, da se tudi o tej precej neprijetni, pa vendar zelo pomembni temi odkrito pogovarjamo. Z nami je o neplodnosti in uspešni zgodbi, v kateri sta se rodili dve krasni, zdravi deklici, spregovorila 40-letna Klavdija Mlakar.

Družina in odnosi
31. 05. 2021 08.58

'Jedel je z mojega krožnika, spal pa v njeni postelji'

Ne vem, kaj se je zgodilo z mojim življenjem. Sem mama dveh čudovitih deklic in žena, ki ji pred očmi razpada desetletni zakon.

Lepota in moda
24. 05. 2021 08.02

Super stil mame blogerke, ki navdušuje

Ko boste enkrat dodelali svoj osebni stil in se ga ves čas držali, bo sestavljanje oprav postalo mala malica. Za vas smo poiskali navdih pri modni blogerki in mami Mashi Rotari, ki prihaja iz Londona. Njen stil je dovršen in vsaka njena modna kombinacija je prava paša za oči.

Družina in odnosi
19. 05. 2021 10.04

Zapis, ki odmeva: 'Vsaka ženska žal ni primerna za materinstvo'

Je res vsaka ženska primerna za materinstvo? Je ljubezen do otroka res brezpogojna? Smo vsi ustvarjeni za starševstvo? Kakšne posledice so lahko, če ima otroka nekdo, ki je narcisoiden, vase usmerjen, sebičen? Na spletu smo našli zapis, ki govori ravno o tem. Marsikdo se bo najbrž v besedah avtorice prepoznal tako ali drugače.

Resnične zgodbe
11. 05. 2021 07.18

Jaka je imel pri dveh mesecih napad hitrega srčnega utripa

Bil je popolnoma običajen, lep, sončen, oktobrski ponedeljek. Po triurnem sprehodu s kolegico (med katerim je Jaka neprekinjeno spal) sva prišla domov, Jaka sem podojila, malo sva se igrala in potem je spet zaspal. Pri dveh mesecih je menda to njihovo delo.

Novice
10. 05. 2021 12.01

Urban, rojen z redko genetsko mutacijo, potrebuje vašo pomoč

22-mesečni fantek Urban je bil rojen z redko genetsko mutacijo, ki je kriva za to, da Urban brez ustreznega zdravljenja nikoli ne bo hodil in govoril ter ne bo nikoli samostojen. Zato sta se njegova starša kmalu po diagnozi odločila, da naredita vse, da to preprečita.

Novice
15. 03. 2021 07.55

Alen Kaučič: 'Starševstvo je najlepša ter najzahtevnejša naloga na svetu'

Redki so moški, ki radi iz srca in iskreno spregovorijo o starševstvu, svojih izkušnjah in vsakdanjih opravilih, a vendar obstajajo. Eden izmed njih je Alen Kaučič, ki se je odločil, da bo ustanovil svojo stran na družabnih omrežjih, kjer bo delil svoje izkušnje, občutja in naloge starševstva. Na ta način želi spodbuditi tudi ostale očete, da se bodo več pogovarjali o tej temi, da si bodo izmenjavali mnenja, vprašali, če česa ne bodo vedeli in skupaj podebatirali o različnih temah.

Novice
21. 12. 2020 08.10

Tako potekajo porodi v času epidemije v slovenskih porodnišnicah

V slovenskih porodnišnicah veljajo podobni postopki pri poteku poroda, pridobivanju dovoljenja za prisotnost spremljevalca in obravnavi po porodu. Doslej so že imeli nekaj porodov porodnic, ki so bile okužene z novim koronavirusom. Vse pa še posebej prosijo, naj ne zamolčijo morebitnih simptomov, tveganih stikov in potrjene okužbe.

Novice
02. 12. 2020 07.48

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami

Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Razvoj in odnosi
09. 11. 2020 07.57

Željko Ćurić: 'Lahko je biti dober v dobrem'

Katera populacija v trenutni situaciji najbolj trpi? Mladi, ki bi se radi družili? Starša v partnerskem odnosu? Ali stari starši, ki ne vidijo svojih otrok in vnukov? O tem smo se se pogovarjali z dr. Željkom Ćurićem, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Novice
03. 11. 2020 07.53

Željko Ćurić: 'Ne zavedamo se, da smo za svoje otroke bogovi in boginje'

Kako otroci dojemajo določene situacije, je odvisno predvsem od tega, kako jih doživljajo njihovi starši, trdi Dr. Željko Ćurić, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Z njim smo se pogovarjali o stiski otrok in staršev v času koronakrize. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
03. 11. 2020 07.53

Spolnost ne sme biti tabu tema

Mnogo staršev težko sprejme, da so tudi otroci spolna bitja in da se za svoje telo in občutke zanimajo že malčki. Kasneje pa postanejo vedno bolj aktualna vprašanja, kako otroku predstaviti spolnost, saj je za zdrav razvoj pomembna tudi spolna vzgoja.

Problematični najstnik
23. 10. 2020 14.00

'Najstnik se umakne, ko so starši 'preglasni' za njegov notranji svet.'

Z dr. Andrejo Poljanec, vodjo študijskega programa Psihologija na SFU Ljubljana, smo se pogovarjali o tem, kako naj se starši, ki imajo doma najstnika, spoprimejo s trenutno situacijo. Ta je namreč zelo nenavadna in s seboj prinaša številne do sedaj nepoznane izzive. "V času, ki že sam po sebi zahteva strog red, narekovan od zunaj, je pomembno, da si znotraj družinske celice privoščimo razvijati več prožnosti, čustvene pestrosti, iskrenega pogovarjanja, humorja, potrpežljivosti in vlaganje energije v razvoj pozitivnih vidikov sebe," pojasnjuje in dodaja, da "starši pogosto zmotno razumejo skrb za najstnike kot kontrolo, nalaganje obveznosti, odgovornosti, reda … Vse to je seveda tudi potrebno in tudi ni s tem nič narobe, če pred tem zagotovimo prijetno čustveno podlago."

Dojenček
21. 10. 2020 08.03

Žilno znamenje pri dojenčku

Vsaj eden od stotih dojenčkov ima kožno znamenje, ki se kaže kot obarvanje na koži ali izboklina. Povečano tveganje za nastanek žilnega znamenja ali infantilnega hemangioma je pri dojenčkih z nizko porodno težo, deklicah, osebah s svetlo poltjo, večplodni nosečnosti in prezgodaj rojenih otrocih.

Vzgoja in vrtec
16. 10. 2020 08.05

Poučna življenjska zgodba: Boj med dvema bratoma

Predstavljamo vam življenjsko zgodbo orisano v nekaj likih, ki vam bodo morda pomagali razumeti odnose med bratoma z drugega zornega kota. Spori, nesoglasja in napetosti med brati nam namreč večkrat niso razumljivi in včasih je potrebna pomoč odrasle osebe, da bi se strasti nekoliko umirile.

Razvoj in odnosi
08. 10. 2020 07.47

Najstniki ne marajo nasvetov okolice, na tega pa bi morali biti pozorni

Kljub temu da pubertetniki ne marajo pridig in nasvetov, bi morali nasvet o zadostni količini vitamina D v krvi jemati resno. Preverite, zakaj.

Resnične zgodbe
05. 10. 2020 07.30

O neplodnosti: 'Otrok ni zdravilo, ni obliž, je nadgradnja in obogatitev tistega, kar že imata'

Neplodnost je še vedno tabu tema, o kateri pari težko spregovorijo. V Sloveniji za neplodnostjo trpi vsak 6. par. O osebni izkušnji spopadanja z neplodnostjo, občutki poraza in bremena, ki lahko vplivajo tudi na partnerski odnos, pa je iskreno spregovorila Maja Henigman. Z njeno zgodbo se lahko poistoveti marsikatera ženska.

Razvoj
31. 08. 2020 07.39

Kaj je hipertonija in kako ukrepati?

Hipertonija je povečana mišična aktivnost oziroma zvišana mišična napetost. Kaj naj storijo starši, če pri svojem otroku opazijo znake hipertonije, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko nevrološke obravnave.

Zanositev
28. 08. 2020 21.00

Ali lahko ženska z motnjo hranjenja zanosi?

Ženska, ki ima motnjo hranjenja, lahko zanosi, toda najprej mora poskrbeti za zdrav način prehranjevanja. Zavedati se mora, da ji materinstvo ne bo prineslo samo lepih trenutkov. S stresnimi situacijami se bo morala znati soočiti tako, da se ne bo tolažila s prenajedanjem ali zavračanjem hrane.

Porodne zgodbe
10. 08. 2020 08.15

'Ni potreboval inkubatorja, vsi organi so bili razviti, normalno je dihal'

Vsi so mislili, da bom rodila v novomeški porodnišnici, tik pred zdajci pa sem se odločila, da sina povijem v ljubljanski. Kaj je botrovalo temu? Kakšen je bil moj porod? Predvsem neboleč, pravzaprav sanjski – carski …

Problematični najstnik
28. 07. 2020 08.16

Napake, ki jih delajo starši, ko otrok postane najstnik

Vam vaš najstnik vedno znova zabrusi: ''Daj mi mir!'' Nikakor ne najdeta skupne besede? Ko mu nekaj na prijazen način poskušate povedati, on razume povsem nekaj drugega. Včasih prekipeva od dobre volje, toda že čez nekaj ur je pesem povsem drugačna – tiči v svoji sobi kot kup nesreče. Kako mu pravzaprav lahko starši priskočijo na pomoč, kakšnih napak ne smejo početi, da prebrodijo to viharno pubertetniško obdobje? Odgovore nam je pomagala poiskati Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka.

Partnerski odnosi
17. 07. 2020 08.59

Kako otroku povedati, da se mamica in očka ločujeta?

Prišli ste do točke, ko sta se s partnerjem odločila, da se razideta. Čas je, da to povesta tudi otroku. Da povesta, da ne boste več vsi živeli skupaj, da bo odhajal na počitnice z enim staršem, da bo hodil na obisk k drugemu staršu, da bo vaše življenje v prihodnje malce drugačno. Pomembno je, da mu daste vedeti, da ga imata oba zelo rada in da za to ni kriv on.

Prehrana v nosečnosti
09. 06. 2020 07.00

Sem noseča in nimam časa jesti! Kaj zdaj?

Nosečnost je obdobje, ko bodoča mamica še bolj kot sicer začne paziti nase. Toda kaj storiti, če je službena malica dolga pol ure, hrana v menzi ti ne diši, pri roki pa nimaš ne hladilnika, opekača ali štedilnika?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986