problem

Kaj je primarna imunska pomanjkljivost?
Iz ljubljanskega Kliničnega centra sporočajo, da za primarno imunsko pomanjkljivostjo oboleva vedno več otrok. Gre za prirojeno genetsko okvaro imunskega sistema, ki povzroči moteno delovanje imunskega sistema, pravi vodja službe za alergologijo, revmatologijo in klinično imunologijo Pediatrične klinike Tadej Avčin.

V Sloveniji priljubljene terapije z živalmi
Terapije z živalmi omogočajo nov pristop pri delu predvsem z otroci in mladostniki z različnimi težavami. Delovna terapevtka v URI Soča Sara Mihelčič Rupnik je za Slovensko tiskovno agencijo pojasnila, da s pomočjo živali lažje pritegnejo njihovo pozornost.

Tabele ocenjevanja otrokovega vedenja
Mnenja, zakaj ja in zakaj se ne poslužiti tabele ocenjevanja vedenja pri otroku, se razlikujejo. Če so strokovnjaki s področja psihologije in vzgoje načeloma strogo proti, jih sama rada uporabljam.

Obrezovanje je namerna telesna poškodba!
Sodišče v Kölnu je konec junija presodilo, da predstavlja obrezovanje dečkov iz verskih razlogov telesno poškodbo. Številna evropska judovska in muslimanska združenja so sedaj pozvala nemške poslance, naj zaščitijo pravico judov in muslimanov.

Posnetek, ki je šokiral Američane!
Kako zlobni in brezsrčni so nekateri otroci, je na lastni koži okusila 68-letna šolska spremljevalka iz New Yorka. Skupina otrok jo je na šolskem avtobusu grdo zmerjala, da pa je bilo njihovo ravnanje resnično nespoštljivo, dokazuje tudi posnetek na YouTubu.

INTERVJU: Spoznajte družino Polone Požgan
Življenje zabavne in nadvse karizmatične voditeljice jutranjega programa na Radiu Center Polone Požgan Štorman izpolnjujeta dva trmasta fanta. Že res, da najmlajši šteje skoraj štiri leta, a je prava mala kopija svojega očeta, tako po karakterju kot po ljubezni do glasbe …

Popkovnica - življenjska nit
Nataša Tul Mandić, specialistka ginekologije in porodništva, nam je pojasnila, kakšna je vloga popkovnice, tega tankega in dolgega tkiva, ki predstavlja življenjsko nit med materjo in še nerojenim otrokom.

Nasveti, kako postati močna in trdna osebnost
Imejmo radi sami sebe! Zaslužimo si, da si vzamemo čas zase in se posvetimo svojim potrebam. Bodimo močni, uživajmo v izzivih, ki nam jih prinaša življenje. Spoštujmo sami sebe!

Koliko kilogramov je zares preveč?
Študija univerze Duke za Center za nadzor nad boleznimi (CDC) ugotavlja, da se epidemija debelosti v ZDA zadnja leta upočasnjuje, čeprav pa Američani niso nič bolj vitki kot doslej. Trenutno naj bi bilo 78 milijonov odraslih v ZDA predebelih.

Svet potrebuje babice!
Svetovna babiška konfederacija je 5. maj razglasila za mednarodni dan babic. Geslo letos ostaja enako kot lani - Svet potrebuje babice zdaj bolj kot kadar koli. Kot je za STA povedala vodja sekcije medicinskih sester in babic Anita Prelec, je ta dan pomemben za zavedanje pomena babištva na lokalni, nacionalni, regionalni in globalni ravni.

Slovenska poroka, da te kap!
Ob spominu na moj poročni dan me popade smeh, čeprav se mi takrat ni zdelo tako zabavno! Popolnoma vse je šlo narobe in ker nisem imela kaj storiti, mi je preostalo le to, da se prepustim toku ...

Ali nosečnice in doječe mame lahko jedo ribe in morske sadeže?
Ribe in morski sadeži so tisti razred v prehrambeni verigi, ki odpirajo mnogo vprašanj, ko pride do prehrane nosečnic in doječih mamic. Napotki, ki jih bodoče mamice dobijo že v starševskih šolah, se razlikujejo. O tem, ali in katere ribe naj je nosečnica oziroma doječa mamica, smo se pogovarjali z nutricistko Mojco Cepuš.

Obvestilo staršem, ki imajo otroke v vrtcih!
V uredništvo smo prejeli zelo zaskrbljujoče pismo mamice M., naslovljeno na starše, ki imajo otroke v vrtcih. Se prepoznate med omenjenimi starši ali se lahko pohvalite z odgovornostjo, ki jo izkazujete ne samo do svojega, ampak tudi drugih otrok?

Otroci z avtizmom niso invalidi!
V zadnjih 10 letih je avtizem najhitreje naraščujoča razvojna motnja. Vendar so danes zaradi nefleksibilne zakonodaje na področju socialnega varstva tudi najbolj sposobni ljudje z avtistično motnjo pogosto doma kot invalidi. Veliko premalo je tudi možnosti za čimbolj samostojno bivanje.

Skrb vzbujajoča igrica v vrtcu
Starši, minil je še en teden in izbrali smo mamico, ki nam je poslala zanimivo vprašanje. Tega objavljamo skupaj z odgovorom vzgojiteljice Romane iz Ljubljanskih vrtcev, vas pa vabimo k sodelovanju, saj bomo že ta teden izbrali novo vprašanje.

KOLUMNA: 'Moj otrok ima grdo ime!'
Berem raziskavo, objavljeno na spletni strani najbolj branega angleškega portala. Berem in se čudim: 54 odstotkom staršem je kasneje v življenju žal za izbiro imena, ki so ga dali svojemu otroku. Je to hec?

Higienska pravila v domači kuhinji
Ni naključuje, da so prehrambeni obrati, restavracije in kuhinje podvrženi strogim higienskim ukrepom. Tudi v domači kuhinji je pri pripravi obrokov treba upoštevati določena higienska pravila.

RESNIČNA ZGODBA: Želiva si otroka!
Davida sem spoznal pred dvanajstimi leti na koncertu v filharmoniji. Bila je ljubezen na prvi pogled. Star sem bil 20 let in sem svojo istospolno usmerjenost dobro skrival pred starši in ljudmi. Takrat je bila še mnogo bolj "nemoralna" kot danes.

RESNIČNA ZGODBA: 'Nisem uboga, če sem slepa!'
Anja Pustak-Lajovic se je rodila nedonošena, s šestimi meseci in pol. Drobna kot peresce je tehtala komaj kilogram in pol. Vsi v družini so se bali za njeno življenje. Pri treh mesecih pa so zdravniki ugotovili, da je slepa.

RESNIČNA ZGODBA: Rodila sem doma!
Andreja se je odločila, da bo rodila doma. Porodnišnica je bila pet minut stran, mož jo je podpiral, tudi njena ginekologinja ni videla razloga, zakaj ne bi rodila doma ...

Lani je pri nas za rakom na novo zbolelo 13.300 ljudi!
Začenja se teden boja proti raku, ki letos poteka pod sloganom Zdravje je življenje – upoštevajte Evropski kodeks proti raku!. Nezdrav življenjski slog je namreč v večini primerov povezan z zbolevnostjo za rakom.

Na pomoč! Otrok v vrtcu noče uporabljati stranišča!
V uredništvo Bibaleze.si smo prejeli vprašanje mamice M. in ga posredovali vzgojiteljicam iz Ljubljanskih vrtcev. Kaj storiti, če gre dveinpolletnik doma brez težav na stranišče, v vrtcu pa ne more biti brez pleničke?

ZGODBA: 'Poročila sem se z neznancem'
Ko se pri sedemdesetih včasih ozrem nazaj, na svoja mlada leta, se lahko le nasmehnem. Pred 52 leti sem se poročila s popolnim neznancem, brez katerega pa si danes ne predstavljam svojega življenja …

Načini, kako otroku pomagati pri učenju hoje
Ko se otrok prvič postavi na noge, mnogi starši mislimo, da mu je za hitrejše učenje treba pomagati pri vseh nadaljnjih korakih. Razvojna fizioterapevtka pravi, da starši prevečkrat uberemo napačno pot. Kaj delamo narobe in kako to popraviti?

Spoznajte družino nekdanjega poslanca
Nekdanji poslanec in direktor Urada za verske skupnosti Aleš Gulič je v političnem prostoru eden redkih obrazov, ki iz množice izstopa ne le zaradi drugačnega videza, ampak posluha do soljudi. V intervjuju je za naš spletni portal spregovoril o človeških odnosih v kriznih časih, o sebi in svoji družini – sinu, čedni hčerki, do katere, kot pravi, ni zaščitniški …

Danes je strah in trepet slovenskih politikov!
Deček na fotografiji je priljubljeni radijski voditelj Denis Avdić. V navihanem svetlolascu se še vedno skriva otrok, zelo rad namreč kakšno zagode in se pozabava na tuj račun.

Ko rojstvo otroka postavi življenje na glavo …
Zaljubljenost, metuljčki v trebuhu, skupno gnezdece – skok iz ednine v dvojino. Včasih ne mine dosti časa, ko plusek najavi, da bo treba pripraviti otroško sobico. Odnos med partnerjema se vsekakor spremeni, pravi Sonja Beznik, specialistka za zakonsko in družinsko terapijo.

Se zavedate, kako škodljive so plastične vrečke?
Plastične vrečke veljajo za simbol onesnaževanja, saj imajo za okolje dolgoročne posledice. Razkrajajo se tudi do 1000 let, v Sloveniji pa jih na leto porabimo od 150 do 300 na osebo. Se strinjate, da je čas za spremembe?

Jahanje ima zdravilne učinke!
Hipoterapija je fizioterapevtska metoda jahanja konja, ki ima mnogo pozitivnih učinkov. Pozanimali smo se, kako poteka in komu je namenjena …

Kako prepoznati in omiliti celiakijo?
Celiakija je sistemska bolezen, ki se pri otrocih najpogosteje kaže pri težavah s prebavili. V osnovi gre za zapleteno genetsko motnjo. Ta vodi v neustrezen imunski odgovor na zaužiti gluten, ki se nahaja v nekaterih žitaricah.