Bibaleze.si

problem

Izleti in počitnice
01. 07. 2025 12.55

Spoznajte Rozi, staro prikolico, ki ji je ustvarjalna Slovenka vdihnila novo življenje

Kampiranje ima med Slovenci bogato tradicijo. Mnogim predstavlja enega najbolj pristnih načinov oddiha, kjer se prepletajo stik z naravo, druženje in sproščeno vzdušje. Ne gre le za dopust, temveč za življenjski slog, ki nudi popoln oddih od hitrega vsakdana.

Svet slavnih
27. 06. 2025 03.18

Zmago Jelinčič o hčerki: Rekli so, da ni dovolj dobra

Slovenski politik Zmago Jelinčič Plemeniti je z javnostjo delil ponosno novico – njegova starejša hči, Aleksandra Tisa Jelinčič, je z odliko diplomirala iz slikarstva.

Novice
23. 06. 2025 08.45

Nove Logopedske pravljice za razvoj govora v aplikaciji Lahkonočnice

Z logopedskimi težavami naj bi se v Sloveniji srečeval vsak tretji otrok. Ob večletnih čakalnih vrstah so starši mnogokrat prepuščeni sami sebi. Kakovostni didaktični pripomočki, kot so Logopedske pravljice Lahkonočnice, so zato dobrodošli. Priljubljene zvočne pravljice, ki se osredotočajo na težje izgovorljive glasove, so dobile svoje nadaljevanje s še več vajami za slušno razlikovanje, izgovorjavo in razvoj motorike govoril. Obstoječim 12 Logopedskim pravljicam se pridružuje 8 novih, ki jih je A1 Slovenija ustvaril skupaj z logopedinjo Moniko Rataj in pisateljem Boštjanom Gorencem – Pižamo. Interpretirajo jih znani dramski igralci in igralke starejše generacije. Izhajale bodo tri četrtke zapored, prve tri so že na voljo v brezplačni aplikaciji.

Naslovnica
13. 06. 2025 03.15

Zakaj pozabimo otroka v avtu? Strokovnjaki pojasnjujejo sindrom pozabljenega otroka

Kljub temu da mnogi starši verjamejo, da ne bi nikoli pozabili svojega otroka v avtu oziroma da se to njim ne bi nikoli zgodilo, strokovnjaki opozarjajo, da se to lahko zgodi vsakemu – kajti to je lahko posledica vsakodnevnega stresa in napornega urnika.

Vzgoja in vrtec
07. 06. 2025 03.15

Učiteljica opozarja: Starši ne prevzemajo odgovornosti za vzgojo

Današnja generacija otrok, znana kot generacija alfa, se sooča z vse večjimi težavami v šolskem okolju. Teresa Kaye Newman, izkušena učiteljica, je na družbenem omrežju TikTok odkrito spregovorila o težavah, s katerimi se soočajo učitelji in starši.

Intervju
24. 05. 2025 03.15

Družinsko križarjenje: Otroci so bili navdušeni nad ladjo, hrano in tobogani

Barbara, mama dveh otrok, se je z možem in otrokoma odločila za drugačne počitnice, odšli so na križarjenje. Na ladji so jih navdušili tobogani, neskončna ponudba hrane, otroški klubi in vsesplošna varnost. V pogovoru z nami je razložila tudi, zakaj je križarjenje z otroki tako enostavno – in tako zelo zabavno.

Svet slavnih
15. 05. 2025 08.10

Kljub opozorilom o bakterijah Kennedy z vnuki užival v kopanju v onesnaženem potoku

Robert F. Kennedy Jr., 71-letni sekretar Ministrstva za zdravje in socialne storitve, se je nedavno kopal v potoku Rock Creek v Washingtonu, in to kljub opozorilom, da so v vodi visoke ravni bakterij. Z njim so šli v vodo tudi vnuki, in mnogi so bili nad tem zgroženi.

Izleti in počitnice
15. 05. 2025 03.00

Na pot z avtodomom: Lucijina družina potuje svobodno in povezano

Lucija in Klemen Pusovnik že več kot desetletje raziskujeta svet. Svojo prvo potovanje sta začela z nahrbtniki po Aziji, od koder ju je pot vodila marsikam. Nato ju je pandemija spodbudila, da sta preuredila kombi v avtodom in se podala na potovanja po Evropi – najprej v dvoje, danes pa že v troje. Pred dvema letoma se jima je pridružil sin Jon in zdaj se vsi skupaj odpravijo na potovanje. Kakovosten družinski čas preživljajo svobodno in najraje v neokrnjeni naravi.

Novice
12. 05. 2025 13.46

Nevarni spletni izzivi: večina mladih jih prepozna, a spletne pasti ostajajo

Vse več otrok in mladih se srečuje z nevarnimi spletnimi izzivi, ki krožijo po družbenih omrežjih, kot so TikTok, Snapchat in Instagram. Kar 73 % slovenskih mladih je že slišalo za takšne izzive, razkriva najnovejša anketa UNICEF-ove platforme U-Report.

Spanje in dojenje
07. 05. 2025 14.47

Kako dojenčka odložiti v posteljo, ne da bi se zbudil?

Precej časa ste vložili v to, da je novorojenček zaspal, zdaj pa ga ne upate spustiti v posteljico zaradi strahu, da bi se prebudil. Vam je to kaj znano?

Spanje in dojenje
14. 04. 2025 08.49

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo: Kako se jim izogniti

Starši, ki z veseljem in ljubeznijo sprejmejo svojega dojenčka, pogosto naletijo na izzive pri vzpostavljanju zdravih spalnih navad. Brez navodil za uporabo in s prilagajanjem na nov ritem vsakdana, pogosto naletijo na napake, ki vplivajo na otrokov spanec. Pomembno je, da starši upoštevajo določena pravila in rutine, ki so ključnega pomena za dober spanec dojenčka.

Novice
10. 04. 2025 12.16

Zaskrbljujoč trend: vse več osnovnošolcev še vedno potrebuje plenice

Starši in učitelji opažajo zaskrbljujoč trend: vse več osnovnošolcev še vedno potrebuje plenice. Čeprav so zdravstvene težave redko vzrok za ta pojav, strokovnjaki opozarjajo na morebitne posledice prevelike zaščite in pomanjkanja spodbude za otrokov razvoj samostojnosti.

Najstniki
18. 03. 2025 08.05

Opažajo veliko stisk in izrazitih težav, ki se kažejo v izgubi smisla in volje do življenja

Strokovnjaki v pokoronskem obdobju opažajo več hudih stisk mladostnikov, ki morajo običajno dolgo čakati na strokovno pomoč, v nekaterih primerih pa tudi na lastno željo čakajo, da se bodo težave rešile same od sebe, a se ne.

Nosečnost
18. 03. 2025 05.00

Zakaj se v nosečnosti pojavi vrtoglavica?

Nosečnost je za večino žensk čudovita izkušnja in lepo življenjsko obdobje, a za mnoge ima nosečnost tudi nekaj neprijetnih simptomov. Na primer, mnoge bodoče mame se soočajo z vrtoglavicami med nosečnostjo.

Zdrav otrok
26. 02. 2025 05.00

Znaki, da vaš otrok potrebuje pomoč

Odločitev, da se za pomoč poišče terapevta, ni enostavna, vendar je včasih v veliko pomoč. Obstajajo različni znaki, ki lahko nakazujejo, da otrok potrebuje strokovno pomoč pri spopadanju z anksioznostjo, depresijo ali drugimi čustvenimi težavami.

Za mami
18. 02. 2025 05.00

5 najslabših tipov mater in kakšni so otroci, ki odraščajo z njimi?

Biti mati se pogosto obravnava kot ena najpomembnejših in nagrajujočih vlog v življenju, a resnica je, da je materinstvo zapleteno, zahtevno in včasih zelo naporno. Koncept "slabe matere" lahko vzbudi globoke občutke krivde, sramu in neustreznosti.

Vzgoja in vrtec
12. 02. 2025 05.00

Kaj lahko storite, če vaš otrok ukrade denar in laže o tem?

Najverjetneje nikoli ne bi pomislili na to, da bi vam otrok lahko iz denarnice odtujil denar. A vendar se lahko zgodi. Kako ravnati v tem primeru? Na kakšen način se pogovoriti z njim? Preberite nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Svet slavnih
10. 02. 2025 11.51

Tomi Meglič ponosen na svojega sina: 'Zak je postal državni prvak'

Tomi Meglič ni mogel skriti ponosa in veselja, njegov sin je postal državni prvak.

Malček
05. 02. 2025 05.00

Nevarnosti, pasti in posledice pretirane uporabe zaslona pri otrocih

Če ste starš malce večjim otrokom, potem ste zelo verjetno odraščali še v času analogne dobe ali že v zametkih digitalnega sveta. Danes pa je vse drugače – priča smo neverjetno hitremu razvoju elektronskih naprav, aplikacij, spletnih mest in vsega, kar prinaša sodobni svet. Nič čudnega torej ni, da otroci preživijo veliko več časa pred zasloni kot nekoč, kar pa ima lahko številne negativne vplive.

Dojenček
30. 01. 2025 05.00

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki

Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Vzgoja in vrtec
06. 01. 2025 05.00

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva

V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Zdrav otrok
03. 01. 2025 05.00

Ko zboli otrok: Kaj storiti, ko se pojavita driska in bruhanje

Ko otrok zboli, so starši pogosto zaskrbljeni, sploh če se pojavijo simptomi, kot sta driska in bruhanje. Te težave so lahko zelo neprijetne in včasih precej zastrašujoče, vendar je ključno, da starši vedo, kako ravnati, da zagotovijo pravilno oskrbo in pomagajo otroku, da se čim hitreje okrepi.

Spanje in dojenje
30. 12. 2024 05.00

Ob kateri uri naj gredo otroci spat?

Oglejte si tabelo spanja glede na starost otroka. Tabela vam bo pomagala določiti optimalen čas, kdaj naj bi vaši otroci hodili spat.

Intervju
19. 12. 2024 05.00

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester

Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Razvoj otroka
18. 12. 2024 05.00

Veste, kaj je diskalkulija?

Ko se otroci prvič srečajo z matematiko, zna biti za nekatere malčke začetek kar težaven. Težave pri učenju matematičnih osnov pa ni nujno pogojen samo s strahom pred nečim novim, ampak lahko pomeni tudi specifično učno težavo.

Družinsko življenje
14. 12. 2024 04.50

Si vaš otrok želi psa? Katere pasme so najbolj primerne za družine z otroki?

Odraščati s hišnim ljubljenčkom, kot je pes, prinaša marsikatero prednost za otrokov duševni in fizični razvoj. Ob skrbi za hišnega ljubljenčka se namreč tudi otrok več giba, na ta način se razvija tudi njegova motorika, hkrati razvija svoj čut za empatijo, sodelovanje, skrb in odgovornost do drugih bitij.

Malček
10. 12. 2024 04.34

Prednosti nošenja rabljenih oblačil za otroke

Recikliranje postaja vse bolj pomembno, saj si prizadevamo zmanjšati količino odpadkov in zaščititi okolje. Eno od področij, kjer lahko recikliranje pomembno vpliva na okolje, je svet otroških oblačil in izdelkov. Stara, rabljena oblačila pa pravzaprav ponujajo številne praktične prednosti za otroka.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Vzgoja in vrtec
27. 11. 2024 04.00

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad

Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Partnerski odnosi
24. 11. 2024 02.15

Ključne tegobe novopečenih staršev (in kako jih rešiti)

Tako kot vsaka večja življenjska prelomnici prinese tudi prehod v starševstvo številne izzive. Ne glede na to, kako dobro načrtujemo in se pripravljamo na novo vlogo, kasneje vedno spoznamo, koliko se moramo še naučiti o vzgoji in odnosu s partnerjem. V tem obdobju se najpogosteje pojavijo konflikti in nestrinjanja glede vzgoje, financ, gospodinjskih opravil in partnerskih pričakovanj. A z nekaj sočutja, kompromisov in ljubezni lahko mirno prekrmarimo tudi napornejša obdobja.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986