pristopi

Kaj je nosečniški gingivitis?
Še vedno med ljudmi kroži "mit", da vsaka nosečnost nosečnico stane en zob. To izhaja iz časa, ko je veljalo prepričanje, da so zobozdravstveni posegi v času nosečnosti nevarni tako za nosečnico kot za plod. Danes sodobni pristopi in nova znanja ter ozaveščenost nosečnic pripomorejo k temu, da temu ni več tako.

Marjetka Bizjak: 'Samo kompasa ne smemo izgubiti'
Katere varnostne ukrepe bo treba upoštevati v začetku novega šolskega leta? Kako so se odrezali dijaki in maturantje Srednje tehniške in poklicne šole Trbovlje v času koronakrize, kakšna so pričakovanja za naprej? Preberite v intervjuju z ravnateljico STPŠ Trbovlje, prof. Marjetko Bizjak.

Kako so lahko starši kos stresu?
Starši morajo biti vsak dan kos številnim izzivom, ki jim jih na pladnju postreže življenje. Ničkolikokrat se morajo spoprijeti s stresnimi okoliščinami, v katerih težko ohranijo mirno kri. Obveznosti je veliko, zato so ob koncu dneva precej utrujeni. Kako biti kos stresu, kako se odzvati, ko ti zavre kri, kako biti v stiku s samim sabo, nam je pojasnila Tina Jereb, svetovalka za vzgojo predšolskih otrok in specializantka integrativne psihoterapije.

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah
Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

Bitke za spanje so s temi nasveti preteklost
''Spoštovani, sin je star štiri leta, hčerka pa sedem. Pri nas so bitke za spanje na vsakodnevnem programu. Najprej je podvig, da se oprhata, oblečeta v pižamo in gresta spat. Pregovarjanje, stokanje, kaznovanje ... obljubljanje, nič ne pride v poštev. Z ženo se izmenjujeva pri tem, ker je res naporno. Včasih jima oba nisva kos. Traja od sedmih do devetih. Potem sta preveč utrujena in padeta dol. Ali bi bila rešitev, da ju dajeva spat šele ob deveti uri, pa nič popoldne? Sta preveč spočita ali samo izsiljujeta z risankami? Ne veva več, kaj in kako. Hvala vam za pomoč,'' je na Bibino svetovalko Tino Jereb naslovil pismo naš bralec.

Vedno več Slovenk rojeva tako kot Kate Middleton - s pomočjo hipnoze
Med Slovenkami je vse več zanimanja za hipnozo med nosečnostjo, s katero si je nosečniške tegobe blažila tudi Kate Middleton. Tanja Damijan, diplomirana babica, ki jo izvaja v kranjski porodnišnici, se zaveda, da se 90 odstotkov poroda "odvije v glavi" ter da porod pri sproščenih porodnicah poteka bolj spontano in z manj zapleti. Preverite, katerim nosečnicam jo priporoča in zakaj ter kako poteka terapija.

Zajtrk, ki je zaznamoval mladost
Pri nas doma nikoli nisi odšel v vrtec, šolo, službo, ne da bi zajtrkoval. Starši so vztrajali pri tem, da z bratom tudi v najstniških letih, ko sva vstajala zadnjo minuto pred šolo, pojeva vsaj nekaj, kar nama bo dalo moč in energijo. In sva ubogala ... tudi v študentskih letih. Danes imava oba družino in sva ohranila tradicijo zajtrkovanja, ne glede, kako zgodaj zjutraj je.

Ali lahko učitelj naglas pove učencu oceno testa?
Ali lahko učitelj naglas pokliče učenca in pove njegovo oceno ali mora samo izročiti test učencu, torej, da dejansko samo on vidi oceno? Odgovarja namestnica informacijske pooblaščenke Alenka Jerše.

Kaj ima naše otroštvo s tem, kakšni smo zdaj
Tomislav Kuljiš – terapevt in ustanovitelj IPD centra za Osebni razvoj in Naravno starševstvo

Manca Sever Žumer, diplomirana vzgojiteljica predšolskih otrok
Manca Sever Žumer je diplomirana vzgojiteljica predšolskih otrok, ki zaključuje magistrski program Zakonske in družinske študije, ter strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok.

Pregled oči in atropin
Pozdravljeni! prihodnji teden smo pri okulistu naročeni za pregled vida pri 2 leti in 5 mesecev stari hčerkici. tri dni pred pregledom ji moramo 3x na dan dajati kapljice atropina (0,33%) za razširi...

To potrebujejo za reševanje otrok. Pomagajte!
Na pediatričnem urgentnem centru celjske bolnišnice zbirajo denar za nakup novega ultrazvočnega aparata, ki bo zdravnikom v pomoč pri odkrivanju življenjsko ogrožajočih stanj in diagnostiki najbolj ranljive populacije - otrok.

Neznanec v Kranju nagovarjal otroke
Moški je v Kranju nagovarjal otroke, naj se slečejo in gredo z njim. Starši, zelo je pomembno, da se z otroki pogovorite, kako naj se odzovejo v tovrstnih situacijah.

Tako je napadel 15-letnico. In nihče ni storil ničesar!
Moški je sredi belega spolno zlorabil 15-letnico v beograjskem tramvaju in nihče od očividcev ni storil ničesar. Ničesar!

Ugrabitev otroka pred očmi staršev
Na posnetku lahko vidite, kako zaskrbljujoč je pojav ugrabitve otrok. Čeprav imate otroka ves čas na očeh, vam ga lahko en dva tri iztrgajo iz naročja.

Meghan Markle v situaciji, ki ji ni znana ...
Meghan Markle, žena britanskega princa Harryja, je spremljala kraljico Elizabeth II na posebnem dogodku v Cheshireu. Kako se je znašla, ko je k njej pristopil otrok?

Neznanec vabil v vozilo osemletnika. Kako naj otrok v takšnem primeru ukrepa?
Policija je obvestila javnost, da je v bližini Murske Sobote neznanec ogovarjal osemletnega otroka. Na srečo je otrok pobegnil, neznanec pa se je s kombijem odpeljal stran. Res je pomembno, da se z otroki pogovorite, kako reagirati v takšnih situacijah.

'Zakaj mama misli, da ji bom rekel hvala? Saj je vse to vendar njena naloga'
"Sinu sem kupila vse, kar je hotel, on pa je samo strgal ovitke z daril, jih ošvrknil s pogledom, nato pa zacepetal, da je njegov prijatelj dobil boljša darila, odvihral v sobo in zaloputnil z vrati." Se najdete tej zgodbi, ki se je te dni pojavila na enem od forumov o vzgoji? Strokovnjaki pravijo, da imate pri hiši malega tirana, ko gre za praznična darila. Ustoličili pa ste ga kar sami.

To je ključno za razvoj otroka!
Že Einstein je dejal: ''Domišljija je pomembnejša od znanja,'' saj odpira vrata številnim zmožnostim. Če otrok razmišlja izven omejitev, skozi ustvarjalnost, iznajdljivost in igro, veliko pripomore k svojemu razvoju. Tako spoznava svet okrog sebe, dotika se različnih materialov, se izraža verbalno in neverbalno, hkrati pa načrtuje, gradi, reagira, preizkuša različne vloge … Starši, spodbujajte svobodno igro in opazujte, kako vaš dojenček postaja pravi samostojni malček, otrok, najstnik, odrasla oseba s številnimi talenti.

Naučite otroke, kdaj ne smejo in kdaj smejo govoriti z neznanci
Zlato pravilo, ki ga starši izrečejo večkrat dnevno, tedensko, mesečno, letno različno starim otrokom, je: ''Ne pogovarjaj se z neznanci.'' Toda vedeti morate, da včasih otrok mora govoriti s tujcem. Kdaj bo to storil in kdaj nikakor ne sme, je dobro, da ga podučite.

Kako poteka uvajanje v vrtec?
Za otroke, ki gredo prvič v vrtec ali šolo, je novo okolje precejšnja sprememba, zato vrtci takšnim otrokom omogočajo postopno privajanje. Pristopi in čas trajanja so od vrtca do vrtca različni, vsem pa je skupna želja, da bi se otrok čim prej in brez večjega stresa navadil na novo okolje, vzgojiteljice in sovrstnike.

Starši iščejo uspešne terapevtske pristope
Včeraj smo obeležili 10. mednarodni dan avtizma, ki je bil razglašen z namenom, da se spodbuja k boljšemu razumevanju avtizma v družbi. Stanje v Sloveniji pa je še vedno alarmantno. Starši otrok z avtizmom so prepuščeni sami sebi, otroci in mladostniki pa ne dobijo ustrezne obravnave oz. je ta večinoma samoplačniška, opozarjajo različne organizacije.

Kako prepoznati epilepsijo?
Epilepsija je ena izmed najpogostejših bolezni ali motenj v otroški nevrologiji, ki je zaradi svojih značilnosti resen medicinski in socialni problem. Vzroki nastanka bolezni in simptomi so zelo raznoliki.

NAD DEMENCO Z ZGODNJIM UČENJEM
Znanstvene raziskave kažejo, da učenje tujega jezika pri otrocih pripomore k izboljšanju njegovih možganskih sposobnosti. Zadnje študije v povezavi z Alzheimerjevo boleznijo in demenco dodatno poudarjajo, da gojenje dvojezičnosti skozi vse življenje upočasni razvoj teh bolezni v starosti. Tako lahko s pravilnimi pristopi in učenjem v zgodnjem otroštvu našim malčkom pomagamo preprečiti razvoj teh bolezni v zrelih letih.

Slavni igralec v solzah: moja hčerka je bolna
Slavni igralec Harrison Ford je s solzami v očeh razkril, da je njegova 26-letna hčerka Georgia bolna že od otroštva. Ima namreč epilepsijo.

Danes neprepoznavna!
Brata Culkin sta bila med zvezdnike izstreljena v rosnih otroških letih. Macaulay je imel več sreče in je tudi služil več denarja. Kieran pa je pobiral drobtinice za njim in se sčasoma odločil, da bo nastopal le v dobrih filmih, pa čeprav bo zaradi tega reven.

Kdaj naj se otrok začne učiti tuji jezik?
Kdaj je najbolj idealen čas, da otroku poleg maternega predstavimo še besede iz tujega jezika? Je za učenje potrebno, da je otrok nadarjen za jezike oz. ima za njih posluh?

Hitro in zajamčeno do odprave odvečnih kilogramov po porodu!
Se sprašujete, kako se znebiti odvečnih kilogramov po porodu? Trebuha? Celulita? Strij? Morda nimate dovolj energije, da bi veselo in sproščeno tekali za otroki?

Ko začne najstnik ponočevati …
Ko vam najstnik pristopi z željo, da bi želel iti na žur, ki se začne po 22. uri, se spomnite, da ste tudi vi nekoč bili mladi in ste se želeli zabavati. Če ste otroku privzgojili prave vrednote, če ve, kaj je prav in česa ne sme početi, ste lahko brez skrbi.