Bibaleze.si

pristop

Razvoj
06. 05. 2022 05.00

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba

Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

Očkov kotiček
16. 04. 2022 05.00

Tudi očetje se morajo vključiti v vzgojo

Radi rečemo, da s otroci kot spužve, ki vpijajo vse, kar rečemo in naredimo. Zato je naša vloga, da smo previdni pri tem, kakšna sporočila in nauke jim predajamo med odraščanjem. Pri vzgoji in usmerjanju pa niso pomembne le mame, temveč veliko vlogo nosijo tudi očetje. Kaj je tisto, kar bi morali očetje naučiti svoje otroke? Preverite v spodnjih vrsticah.

Malček
28. 03. 2022 05.00

Izbruhi trme: kako se odzvati in kako jih preprečiti?

"Obdobje prve trme se pri otroku pojavi približno okoli drugega leta in traja nekje do četrtega ali petega leta starosti," razlaga psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. Takšno obnašanje je za starše naporno, vendar trma ima svoje mesto v otrokovem razvoju, in sicer se z njo uči samostojnosti in uveljavljanja lastnih želja.

Zdrava nosečnica
14. 03. 2022 05.15

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice

Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

Novice
12. 02. 2022 05.00

Zakaj ima toliko otrok težave z opuščanjem pleničk

Sem mamica dveh otrok in vzgojiteljica, ki se dnevno srečuje z vse več otroki, ki jim odvajanje od plenic predstavlja hudo stisko. Sama sem imela v otroštvu pogosto vneto ritko, kasneje v času odraščanja pa vnetja nožnice, ki jim kar ni bilo konca. Ko sem sama našla zase celostno naravno rešitev in se vnetij rešila, sem zanosila in tako so se vsi strahovi vrnili. Nisem si želela, da je moj otrok povit, želela sem si, da njegova koža diha in da nikoli ne doživi bolečin, ki sem jih sama prestajala zaradi vnetij. Veliko staršev ima podobne strahove, ampak ko želimo otroka rešiti povitosti, žal pot ni vedno tako zelo preprosta.

Družina in odnosi
14. 01. 2022 08.27

Ustvarjanje družinskega drevesa z otrokom

Ustvarjanje družinskega drevesa predstavlja enega najpogostejših načinov vizualnega dokumentiranja preteklosti neke družine. Gre za aktivnost, ki krepi otrokovo ustvarjalnost, obenem pa mu pomaga spoznati svoje prednike, razvijati identiteto in okrepiti zanimanje za preteklo življenje. To je lahko lep spomin na pretekle generacije in obenem igra, ki otroku pomaga pri razumevanju njegovih korenin.

Vzgoja in vrtec
16. 12. 2021 07.54

Kdaj prvič v kino?

Kadar razmišljamo o ogledu filmov ali risank skupaj z otroki, si po navadi želimo gledati kakovostne vsebine, primerne otroškim očem in skladne z našimi družinskimi vrednotami. Napovedniki in opisi filmov nas pri tem zlahka zavedejo. Kako se torej odločiti, kateri film gledati in kdaj otroku sploh predstaviti filmsko industrijo? O tem smo se pogovarjali z ljubiteljem in poznavalcem filmov Vidom Štehom.

Porodne zgodbe
30. 10. 2021 05.00

'Hvala ginekologinji, ki naju je tisto noč rešila'

Pogumna mlada mamica, Brina, je z nami delila porodno zgodbo, v kateri sta kljub začetnemu strahu in občutku nemoči ob porodu z možem dobila najlepše darilo, malega borca Gala. Preberite si njihovo zgodbo.

Družina in odnosi
28. 10. 2021 08.13

Aleksandra Klopčič: 'Veliko staršev si želi biti dobrih'

Danes smo vse se bolj obremenjeni z vzgojo otrok in vprašanji, ali smo dobri starši, medtem ko si želimo biti najboljši vzor svojim otrokom. Aleksandra Klopčič, družinska terapevtka: »To, da si želimo biti dobri starši svojim otrokom, je dobro in tudi to, da se s starševstvom zavestno ukvarjamo, je dobrodošlo.«

Za mami
17. 08. 2021 05.00

Ne pozabite: zadnji rok za prijavo je 28. avgust

Marsikatera ženska si po porodu ne more zamisliti, da bi poleg skrbi za dojenčka našla čas za gibanje, kar hitro vodi v nalaganje maščobnih oblog na kritična mesta in slabo počutje v lastnem telesu. V prvem letu materinstva 'izziv' pri številnih rešuje 'vozičkanje', ko otrok enkrat shodi, pa količina in intenziteta rekreacije močno nazadujeta, zato je pametno, da si takrat omislimo drugačen pristop: idealna rešitev je tek, saj gre za prostorsko in časovno neomejeno obliko vadbe, ki jo lahko povsem prilagodimo svoji fizični pripravljenosti. To pa še ni vse ...

Novice
05. 08. 2021 09.12

Mirjam Poterbin: 'Luka ima Slovenijo v srcu'

Vsak starš se zaveda, koliko odrekanj, časa in potrpežljivosti je potrebnih, da bi njegov otrok zablestel in uspel v življenju. Za izjemne dosežke so potrebni pravi pristop, vzgoja, podpora in odnos, ki ga z otrokom krepimo ter ga usmerjamo, da se ne bi izgubil v vsej slavi, uspehu in blišču. Več kot odlično sta to vse izpeljala starša čudežnega dečka, Luke Dončića.

Intervju
26. 07. 2021 08.00

Moderna babi: 'Biti babica, je zame največji blagoslov življenja'

Mojca Cimerman je po poklicu profesorica razrednega pouka in že vrsto let zaposlena kot učiteljica na osnovni šoli, hkrati pa je priljubljena slovenska vplivnica in sodobna ženska, ki rada potuje, kuha, uživa v življenju in povezuje starejše in mlajše ženske generacije. Pravi, da so starši za vzgajanje, stari starši pa za razvajanje. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru z Moderno babi.

Blog
14. 07. 2021 12.17

'Po porodu si nisem želela obiskov'

Ljudje smo si različni. Medtem ko so nekateri v ranljivih in nepoznanih okoliščinah radi obdani z ljudmi, drugi potrebujejo samoto. In tako je tudi v obdobju po rojstvu otroka. Nekaterim ustrezajo pozornost, pomoč drugih in obiski sorodnikov ter prijateljev, spet drugi pa potrebujejo nekoliko več zasebnosti, da se navadijo na novo stanje, vzpostavijo svoj ritem in odnos ter se povežejo drug z drugim. Ne en ne drug pristop nista napačna. Oba pa je treba spoštovati.

Nosečnost
18. 06. 2021 08.17

Resnična zgodba: 'Nosečnost sem preživela priklopljena na infuzijo ...'

Obe moji nosečnosti sta bili izjemno težki. Spopadala sem se namreč s stanjem hiperemeze, ki sicer prizadene od 0,5 do dva odstotka nosečnic in posledično te nihče ne razume in vsi mislijo, da hliniš slabosti in slabo počutje. Ti pa se zaradi tega počutiš še slabše.

Očkov kotiček
28. 04. 2021 07.46

Aktivni očetje obračamo svet na bolje

Očka v akciji je prispevek k ozaveščanju (bodočih) staršev, delodajalcev, strokovne in laične javnosti o pomenu aktivnega vključevanja moških v očetovstvo in enakomernejše porazdelitve starševske skrbi za otroka.

Vzgoja in vrtec
08. 04. 2021 08.05

7 načel naravne vzgoje

Povezovanje in gradnja odnosa med otrokom in staršem sta po principu naravne vzgoje ključnega pomena za zdrav razvoj in vzgojo otroka. Otroci se rodijo nezreli in naklonjeni impulzom ter nagonom, zato je na starših, da jih primerno vzgojijo in usmerjajo.

Novice
08. 04. 2021 08.05

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"

Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Prosti čas
02. 02. 2021 08.05

Jana Krivec: Šah je koristen za razvoj vseh otrok

Otroci se ogromno naučijo prek igre, a med njimi prav gotovo izstopa šah, ki jih opremi z izjemnimi veščinami, kot so reševanje problemov, osredotočenost, vztrajnost in še in še. Šah je vse bolj priljubljen, a najboljše rezultate dosegajo tisti, ki so se s to kraljevsko igro spoznali že v svojem najzgodnejšem obdobju.

Najstniki
24. 12. 2020 08.04

To so resnično učinkovite študijske navade

Učinkovite študijske navade, ki vključujejo pravilen pristop k učenju, izbiro ustreznega okolja, strukturiranje urnika, minimaliziranje motenj in spominske igre, niso le ključ do boljšega učnega uspeha vašega študenta, pač pa ga naučijo tudi vztrajnosti in iznajdljivosti. Predstavljamo vam skupek zelo efektivnih pristopov k učenju, ki mladostnika opremijo tudi za kasnejše soočanje s poklicnimi izzivi.

Novice
02. 12. 2020 07.48

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami

Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Intervju
16. 11. 2020 07.43

Miha Krušič: 'Ni mi žal niti za sekundo, vse bi naredil še enkrat'

POP TV se je v častitljivih 25-ih letih obstoja proslavil tudi s številnimi priljubljenimi šovi, kot so Popstars, Znan obraz ima svoj glas, Zvezde plešejo in Slovenija ima talent. Nepogrešljivi obraz v ozadju teh šovov je zagotovo Miha Krušič, svetovno znan plesalec in koreograf, s katerim smo se pogovarjali tako o njegovi očetovski vlogi in vzgoji otroka kot tudi o nadvse uspešni plesni karieri.

Po porodu
10. 11. 2020 07.54

7 najpogostejših stavkov, ki jih boste slišale kot novopečene mame

V današnjih časih družba bolj kot kdaj koli prej ocenjuje starševstvo. Na vsakem koraku lahko slišite nasvete, usmeritve, predloge, ki se tičejo v bistvu zgolj vas in vaše nove družinice. Pa vendar si ljudje enostavno ne morejo pomagati, da vas ne bi ogovorili, zato boste v prvih mesecih materinstva prav gotovo pogosto slišali ene in iste povedi.

Razvoj in odnosi
09. 11. 2020 07.57

Željko Ćurić: 'Lahko je biti dober v dobrem'

Katera populacija v trenutni situaciji najbolj trpi? Mladi, ki bi se radi družili? Starša v partnerskem odnosu? Ali stari starši, ki ne vidijo svojih otrok in vnukov? O tem smo se se pogovarjali z dr. Željkom Ćurićem, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
03. 11. 2020 07.53

Spolnost ne sme biti tabu tema

Mnogo staršev težko sprejme, da so tudi otroci spolna bitja in da se za svoje telo in občutke zanimajo že malčki. Kasneje pa postanejo vedno bolj aktualna vprašanja, kako otroku predstaviti spolnost, saj je za zdrav razvoj pomembna tudi spolna vzgoja.

Razvoj
16. 10. 2020 21.38

Že poznate MNRI metodo?

Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

Družina in odnosi
15. 09. 2020 07.37

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka

Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Partnerski odnosi
07. 08. 2020 08.49

''To me je prizadelo. Ne vem še, zakaj, trenutno potrebujem čas zase.''

Draga oseba mi je na poročni dan, medtem ko mi je segla v dlan in mi čestitala, ker sem se pravkar poročila, dejala: ''Partnerstvo je križ, premazan z medom. Ko med poližeš, ostane samo še križ.'' Tudi ko sva prišla do velikega razpotja, sva vedela, da si tega ne bova dovolila.

Nega in zdravje
29. 06. 2020 08.08

Masaža dojenčka je mnogo več, kot si lahko predstavljamo

Pred 15 leti sem rodila sina in takrat sem iskala informacije o masaži dojenčka. Naletela sem na čudovito osebo, višjo medicinsko sestro, Mojco Kurent, ki je bila slovenska pionirka na tem področju. Podučila me je osnovnih prijemov masaže, katere točke je treba stimulirati. Najprej sem mislila, da gre zgolj za masažo, za dotikanje, božanje, z leti sem spoznala, da je prav to še dodatno poglobilo in okrepilo vez med mano in sinom. V nadaljevanju boste v intervjuju s strokovnjakinjo izvedeli, zakaj ima masaža tako močno sporočilno vrednost, zakaj izjemno gode dojenčku.

Zdrav otrok
29. 06. 2020 08.06

Atopijski dermatitis: ''Mami, srbi!''

Atopijska koža otrok je zelo suha in občutljiva ter zahteva vsakodnevno dosledno nego in nenehne ukrepe, ki preprečujejo izbruhe bolezni. Simptom, ki najbolj prizadene kakovost življenja bolnikov in za katerega ni učinkovitega zdravila, je kronični srbež. Kronični srbež je po definiciji srbež, ki traja dlje od šestih tednov in prizadene vsakega bolnika z atopijskim dermatitisom. Za lajšanje srbečice zdravniki navadno predpisujejo antihistaminike, ki pa so le redko učinkoviti, saj histamin ni poglavitni mediator vnetja pri tej bolezni.

Družina in odnosi
26. 05. 2020 08.00

Štirje koraki do boljšega izkoristka časa z otroki

Čas se je z globalno pandemijo koronavirusa vendarle malce ustavil. Ustavili smo se, zadihali in se posvetili tistim, ki so nam najbliže. A v pestrem vsakdanu te možnosti marsikdo izmed nas ni imel. Za vse načrte je zmanjkalo časa, pogovori so bili površinski, delanje načrtov neizogibno. Ne dovolite, da čas, ki ga namenite otrokom, spolzi mimo vas, opozarjajo tako otroški psihologi kot številni starši, ki so si za svoj cilj postavili zgolj eno: biti prisotni.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052