Bibaleze.si

primerov

Nega in zdravje
07. 01. 2024 05.00

Vitamin K – res povzroča levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov?

Večina staršev morda sploh ne ve, da so ga dobili tudi njihovi novorojenčki. Dodajo ga namreč rutinsko, in sicer kmalu po rojstvu v porodni sobi. Na družbenih omrežjih najdemo razprave, da naj bi vitamin K povzročal raka, levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov. Pa jih res?

Zdrav otrok
25. 12. 2023 05.00

Vrste kašlja pri dojenčkih in majhnih otrocih

Okužba, ki bi pri odraslem povzročila le majhne težave, je lahko za otroka življenjsko ogrožajoča, zato pri dojenčkih in malčkih kašelj obravnavamo drugače kot pri odraslih. Kateri so vzroki kašlja pri otrocih in kdaj je treba nujno obiskati zdravnika?

Zdrav otrok
19. 12. 2023 05.00

Tako lahko prepoznate znake nevarne sepse pri otrocih

Sepsa je življenje ogrožajoče stanje, ki lahko prizadene tudi otroke, med katerimi so najbolj ogroženi novorojenčki, mlajši, kronično bolni otroci in otroci z oslabljenim imunskim sistemom. Kako lahko starši prepoznajo znake, ob katerih je nujna čimprejšnja zdravniška pomoč, je pojasnila specializantka pediatrije Petra Prunk Križanec, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana.

Prosti čas
18. 12. 2023 08.34

Pravijo, da so to najlepši kotički za praznične izlete

Naj si bo v šolo, službo ali na izlet – potovanje z vlakom je vselej dogodivščina, ob kateri nas prevevajo posebni občutki. Morda zato, ker prebudi spomine na otroštvo, ko smo poslušali pravljice o pogumnih lokomotivah in komaj čakali, da gremo na izlet z vlakom. Pa tudi, če samo do naslednje postaje. Morda je kriv enakomeren nežen zvok, ki smo mu priča med potjo. Ali kaj tretjega. Dejstvo je, da ima vlak posebno mesto v naših srcih, zato bi ga morali večkrat izbrati za svoje prevozno sredstvo. In čarobni praznični ter idilični zimski dnevi so kot nalašč za to.

Po porodu
15. 12. 2023 05.00

Neprecenljiva vloga patronažnih medicinskih sester v prvih dneh življenja

Patronažne medicinske sestre imajo ključno vlogo v prvih dneh materinstva. Pomagajo, vodijo in svetujejo v najlepšem in hkrati zahtevnem obdobju. So neprecenljive takrat, ko mamica, dojenček in celotna družina vstopajo na novo pot skupnega življenja. V dom prinašajo znanje, podporo in toplino ter so priče ustvarjanja prvih vezi med materjo in otročkom.

Zdrav otrok
11. 12. 2023 05.00

Najpogostejše otroške zimske bolezni in kdaj do zdravnika

Običajen prehlad spada med najpogostejše zimske bolezni v vrtčevskem obdobju. Njegov potek je blag in hiter. Ne gre za nevarno bolezen, vendar pa je izjemno pomembno, da otroku redno čistimo nosek, saj lahko zamašen nos povzroči neprijetne zaplete. Ravno tako je ob vsaki spremembi, ki jo opazimo v otrokovem vedenju ali počutju, pomembno preveriti telesno temperaturo.

Nosečnost
08. 12. 2023 05.00

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Nosečnost
26. 11. 2023 05.00

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod

"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Nosečnost
30. 10. 2023 05.00

Spolnost med nosečnostjo: prednosti, pomisleki in smernice

Spolnost in intima sta pomembna dejavnika za zdrav partnerski odnos, mnogi pari pa se sprašujejo, kako je s tem v obdobju nosečnosti. Razumevanje stanja in primerne smernice lahko pomagajo paru ohraniti zadovoljiv in izpolnjujoč partnerski odnos tudi v obdobju nosečnosti, zato si preberite nekaj koristnih informacij na to temo.

Pregledi med nosečnostjo
15. 10. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o testu NIPT

NIPT je predrojstni presejalni test, pri katerem z analizo zunajcelične DNK ploda v materini krvi z visoko natančnostjo ugotavljamo, ali obstaja tveganje za različne kromosomske napake pri še nerojenemu otroku.

Spanje in dojenje
12. 10. 2023 05.00

Lahko mamica, ki zboli, še vedno doji?

Na splošno lahko bolna mati še naprej doji svojega otroka. Materino mleko ima številne koristi za zdravje in pomaga zaščititi otroka pred okužbami in boleznimi. Pravzaprav, kadar je mati bolna, njeno telo proizvede specifična protitelesa, ki se z materinim mlekom prenesejo na otroka in tako nudijo dodatno zaščito.Vendar pa so v določenih situacijah potrebni previdnostni ukrepi za preprečitev prenosa bolezni na otroka. Več o tem v spodnjem prispevku.

Novice
07. 10. 2023 05.00

Mama nikoli ne pozabi svojega otroka

Izguba otroka je že sama po sebi težka, še toliko bolj, če zgodba nima jasnega epiloga in pušča veliko odprtih vprašanj. Domnevne žrtve trgovine z otroki se tako še danes sprašujejo, ali so njihovi otroci res mrtvi ali v takšnih in drugačnih razmerah odraščajo pri kupcih oziroma posvojiteljih, ne da bi poznali resnico, da jih njihova biološka mama še vedno išče. In če imamo občutek, da se to dogaja nekje daleč stran, moramo vedeti, da so med žrtvami lahko tudi slovenske matere.

Novice
14. 09. 2023 05.00

Otroški 'pumptrack' poligoni – gradnja temeljev za mlade kolesarje

Otroški poligon 'pumptrack' je namenjen otrokom, starim od 2 let naprej, in kolesarskim začetnikom. Zato je idealen za učenje osnovnih motoričnih spretnosti s kolesom. Prav tako je primeren tudi za vožnjo z invalidskimi vozički.

Problematični najstnik
09. 09. 2023 05.00

Kako otroka naučiti konstruktivnega reševanja težav?

Si predstavljate sledeč scenarij: vašemu najstniku želite pred spanjem voščiti lahko noč, ob vstopu v sobo pa vas pričaka prazna postelja. Spreleti vas srh in po glavi vam roji nešteto misli. Kaj storiti?

Partnerski odnosi
11. 08. 2023 05.00

To so načini, s katerimi lahko izboljšate partnerski odnos

Vsak partnerski odnos zahteva vzajemno sodelovanje dveh oseb. Če tega ni ali se prekomerno angažira samo en partner, pri čemer je drugi izrazito pasiven, se poruši ravnovesje in posledično nastanejo konflikti, nezadovoljstvo, razhodi.

Zanositev
11. 08. 2023 05.00

V katerih primerih govorimo o rizični nosečnosti?

Rizična nosečnost je nosečnost, pri kateri je pri materi ali otroku tveganje bolezni ali smrti pred porodom ali po njem večje kot normalno. V primerjavi s preteklimi obdobji je danes rizičnih nosečnosti več, vendar so zaradi napredka medicine obravnavane veliko bolje.

Intervju
26. 07. 2023 05.00

Vzgojiteljica Ajda: 'Srečni otroci so umazani otroci'

Vpis otroka v vrtec in zaključek porodniškega dopusta je čustvena prelomnica tako za mamo kot tudi za otroka. Kaj bi morali starši vedeti pred odhodom otroka v vrtec? Kako mu lahko olajšajo ta prehod in kaj jim še svetuje dipl. vzgojiteljica predšolskih otrok, Ajda Benko, si preberite v spodnjem intervjuju.

Nosečnost
24. 07. 2023 05.00

Nosečnostno sladkorno bolezen ima kar ena od sedmih nosečnic

V obdobju nosečnosti se lahko pojavi nosečnostna sladkorna bolezen, ki ima negativen vpliv na še nerojenega otroka, zato je pomembno, da vemo kaj več o tej pogosti bolezni, ki jo lahko ugotovimo šele z določitvijo koncentracije glukoze v krvi.

Zdrav otrok
20. 07. 2023 05.00

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo

Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Družina in odnosi
30. 06. 2023 05.00

Munchausnov sindrom: ko mati namerno škodi otroku

Munchausnov sindrom je duševna bolezen, pri kateri si otrokov skrbnik (običajno je to mama) izmišljuje in ponareja znake otrokove bolezni ali poškodb, v skrajnih primerih pa mu jih celo namerno povzroča. S tem želi doseči, da bi bil otrok videti bolan, poškodovan in potreben pomoči, ter tako pridobiti želeno pozornost.

Malček
24. 06. 2023 05.00

Nevarnosti napihljivih otroških bazenov

Le nekaj sekund je dovolj, da se zgodi tragedija. Utopitve so najpogostejši vzrok za smrtne poškodbe predšolskih otrok. Med njimi so najbolj ogroženi otroci od 1. do 3. leta starosti. Kako ravnati, da bi preprečili nevarnost utopitve?

Vzgoja in vrtec
12. 06. 2023 05.00

Prednosti sorojencev z majhno razliko je veliko

Imeti otroka v razmaku osmih let ali v manj kot dveh letih je precejšnja razlika, to vam bodo povedali vsi izkušeni starši. In večina bo še dodala, da je pri manjši razliki med sorojenci na začetku res pestro, zahtevno in včasih zelo težko, a se kasneje vse tisočkrat povrne.

Vzgoja in vrtec
01. 06. 2023 05.00

Spoznajte diamantne otroke: naslednjo generacijo vodij

Diamantni otroci so nova generacija vodij, ki spreminjajo svet na bolje. V tem članku boste izvedeli vse o njihovih edinstvenih lastnostih.

Zdrav otrok
30. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati in zdraviti koprivnico pri otroku?

Ima vaš otrok srbeče, rdeče izboklinice na koži? Lahko, da gre za koprivnico. Preverite simptome in znake bolezni ter kako poteka zdravljenje.

Zanositev
24. 05. 2023 09.21

Zakaj imajo nekatere družine same deklice, druge pa same fantke?

Ima lahko družina, ki je imela več generacij same fantke ali same deklice, otroka drugega spola? Strokovnjaki razkrivajo odgovor na to vprašanje.

Problematični najstnik
24. 05. 2023 05.00

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?

Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Novice
16. 05. 2023 11.53

9 let je nosila v sebi 'kamnitega' otroka in umrla zaradi zapletov

Zaradi komplikacij je umrla ženska, ki je kar devet let nosila v sebi tako imenovanega 'kamnitega' otroka, oz. kalcificiran plod, ki se je nehal razvijati v 28. tednu nosečnosti.

Partnerski odnosi
02. 05. 2023 05.00

15 odstotkov poročenih parov že pol leta ni imelo spolnih odnosov

Sodeč po raziskavah, okoli 15 odstotkov poročenih parov že pol leta ni imelo spolnih odnosov. Kako izstopiti iz začaranega kroga zakona brez seksa?

Družina in odnosi
29. 04. 2023 05.00

Ko je otrok razpet med dvema ognjema

V nekaterih družinah starši s svojim otrokom delijo preveč ali jih celo povlečejo v starševski sistem. To je še posebej značilno za družine, kjer so prisotne zasvojenosti, duševne bolezni in kjer med zakoncema vladajo konflikti ter odtujenost. Otrok v tem primeru postane čustven partner svojemu staršu (ali obema) in prevzame vlogo zaupnika ter podpornika. Čeprav starši to v večini primerov počnejo nenamerno in se ne zavedajo vpliva te dinamike, pa je otrok v tej vlogi primoran prezgodaj odrasti, zato je oropan brezskrbnega otroštva, posledice pa se lahko kažejo tudi v odraslosti.

Novice
26. 04. 2023 10.56

Mama ji je donirala maternico, da je lahko znova zanosila

Ker si je močno želela še enega otroka, a to ni bilo mogoče, ji je lastna mama donirala maternico, da je lahko znova zanosila.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986