Bibaleze.si

primeri

Družina in odnosi
04. 07. 2024 05.00

To povejte otroku, kadar ne veste odgovora na njegovo vprašanje

Majhni otroci radi postavljajo vprašanja: Zakaj je nebo modro? Kam gre sonce ponoči? Prirojena radovednost jim pomaga izvedeti več o svetu in je ključna za njihov razvoj. Tudi kasneje med odraščanjem je pomembna spodbuda, da še naprej postavljajo vprašanja in da jih predvsem učimo pravih vrst vprašanj. Temu pravimo veščina kritičnega razmišljanja, ki otrokom pomaga, da postanejo pronicljivi odrasli, ki so sposobni sprejemati premišljene odločitve.

Dojenček
03. 07. 2024 05.00

Pediater: 'Dojenčki nimajo kaj početi na plaži'

Iz Črne gore prihaja vest o izjavi pediatra, ki trdi, da dojenčki nimajo kaj hoditi na plaže. Zdravnik je s kasnejšo objavo še utemeljil svoje prepričanje, nad njim pa se je zgrnil plaz kritik s strani staršev, ki imajo doma dojenčke in majhne otroke. Več v spodnjih vrsticah.

Porod
16. 05. 2024 03.30

To so najpogostejši razlogi za carski rez

V trenutku, ko izvemo, da smo noseči, začnemo razmišljati o mnogih stvareh, med drugim tudi o porodu. In verjetno ni bodoče mamice, ki si ne bi želela, da bi vse potekalo brez zapletov, a včasih vseeno pride do njih. Tokrat smo se z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva pogovarjali o carskem rezu.

Družina in odnosi
23. 04. 2024 04.00

Drugačni otroci niso problematični otroci

Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Vzgoja in vrtec
03. 04. 2024 05.00

Kako pomagati otroku s perfekcionističnimi težnjami?

V današnjem času je zlahka zaslediti starše, ki s ponosom pripovedujejo, kakšen perfekcionist je njihov otrok. Celo noč je bil pokonci, toliko mu pomeni dobra ocena, naša pa mora imeti same petice, sicer je neutolažljiva. Perfekcionizem nekaterim staršem predstavlja statusni simbol, a pomembno je, da ga jemljemo resno in predvsem poznamo njegovo ozadje. Le na ta način lahko otroku pomagamo iz spirale pretiranih zahtev do sebe in dolgoročno tudi težav v duševnem zdravju.

Zanositev
16. 03. 2024 04.30

Je mogoče, da imata dvojčka različna očeta?

Čeprav redko, pa se vseeno lahko zgodi, da imata dvojčka različna biološka očeta. Znanstveni izraz za ta pojav je "heteropaternalna superfekundacija". "Heteropaternalno" pomeni različna očeta, "superfekundacija" pa pomeni oploditev dveh jajčec med istim menstrualnim ciklom z ločenima spolnima odnosoma. Kako je to mogoče?

Zdrav otrok
04. 03. 2024 05.00

Kdaj kašelj nakazuje, da ima otrok astmo? Bodite pozorni na te simptome

Kako ločiti navaden kašelj od astme, kakšni so simptomi in kdaj je potreben pregled pri pediatru? Preverite v spodnjih vrsticah.

Nosečnost
15. 02. 2024 04.15

Kaj se skriva za izrazitim razočaranjem zaradi spola otroka

Nekateri starši ob novici, da pričakujejo novega člana družine, navijajo za fantka, drugi za deklico. A tudi če se želja ne uresniči, na koncu pri večini obvelja, da ne glede na to, kaj bo, bomo srečni. A kaj takrat, ko je razočaranje veliko in morda pospremljeno celo s težjimi stiskami in zavračanjem otroka.

Razvoj in odnosi
10. 12. 2023 05.00

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?

Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Zanositev
25. 11. 2023 05.00

Ginekolog razkriva: "36-letnice mislijo, da je plodno obdobje čas, ko imajo menstruacijo"

Zdravniki vse pogosteje svarijo ženske pred nezadostnimi informacijami in nevednostjo glede plodnosti in zanositve, predvsem pa pred nevarnostjo daljšega odlašanja nosečnosti.

Nosečnost
30. 10. 2023 05.00

Spolnost med nosečnostjo: prednosti, pomisleki in smernice

Spolnost in intima sta pomembna dejavnika za zdrav partnerski odnos, mnogi pari pa se sprašujejo, kako je s tem v obdobju nosečnosti. Razumevanje stanja in primerne smernice lahko pomagajo paru ohraniti zadovoljiv in izpolnjujoč partnerski odnos tudi v obdobju nosečnosti, zato si preberite nekaj koristnih informacij na to temo.

Novice
07. 10. 2023 05.00

Mama nikoli ne pozabi svojega otroka

Izguba otroka je že sama po sebi težka, še toliko bolj, če zgodba nima jasnega epiloga in pušča veliko odprtih vprašanj. Domnevne žrtve trgovine z otroki se tako še danes sprašujejo, ali so njihovi otroci res mrtvi ali v takšnih in drugačnih razmerah odraščajo pri kupcih oziroma posvojiteljih, ne da bi poznali resnico, da jih njihova biološka mama še vedno išče. In če imamo občutek, da se to dogaja nekje daleč stran, moramo vedeti, da so med žrtvami lahko tudi slovenske matere.

Novice
21. 09. 2023 09.00

Konec nereda! Naredite prostor življenju.

Podjetje IKEA je na dogodku Naredi prostor življenju v trgovini IKEA Ljubljana razkrilo, da bo celotno poslovno leto 2024 posvetilo idejam in izdelkom za shranjevanje po vsem domu. Ključne rešitve obsegajo vse od knjižnih polic, predalnikov in vozičkov do škatel, registratorjev in ikonične nakupovalne vreče podjetja IKEA. S temi rešitvami v podjetju pomagajo kupcem pospraviti, ustvariti red in tako narediti prostor življenju.

Problematični najstnik
09. 09. 2023 05.00

Kako otroka naučiti konstruktivnega reševanja težav?

Si predstavljate sledeč scenarij: vašemu najstniku želite pred spanjem voščiti lahko noč, ob vstopu v sobo pa vas pričaka prazna postelja. Spreleti vas srh in po glavi vam roji nešteto misli. Kaj storiti?

Novice
24. 08. 2023 09.01

Nosečnica pokazala svoj trebuh, ljudje prepričani, da nosi osmerčke

Vsaka nosečnost je edinstvena in vsaka mama se na drugačen način spopada z vsemi simptomi in spremembami, ki jih prinaša. A vendar obstajajo tudi ekstremni primeri, kot je nosečnost Renae, za katero so mnogi mislili, da nosi osmerčke, medtem ko se je v ogromnem trebuhu skrival zgolj en deček.

Zdrav otrok
20. 07. 2023 05.00

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo

Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Prehrana
05. 07. 2023 07.34

Tako naj se prehranjujejo najstniki, ki se ukvarjajo s športom

Vrline najstnika, ki se redno ukvarja s športom so predanost, disciplina in pozitiven pristop do treniranja. Poleg redne telesne vadbe, pa ima zdrava in primerna prehrana ključno vlogo pri izboljšanju njegovih zmogljivosti in okrevanju po telovadbi. Kakšna hrana je torej primena za najstniškega športnika?

Malček
20. 06. 2023 05.00

Kaj se dogaja, če otroka pustite v pregretem avtu

Kadar otroka pri visokih zunanjih temperaturah pustite v avtu, obstaja velika verjetnost za hipertermijo ali vročinski udar. Gre za stanje, pri katerem lahko pride do hudih možganskih poškodb otroka in drugih notranjih organov. V nekaterih primerih lahko vročinski udar privede tudi do smrti.

Vzgoja in vrtec
01. 06. 2023 05.00

Spoznajte diamantne otroke: naslednjo generacijo vodij

Diamantni otroci so nova generacija vodij, ki spreminjajo svet na bolje. V tem članku boste izvedeli vse o njihovih edinstvenih lastnostih.

Recepti za malčke
12. 05. 2023 08.37

Najboljša hrana za razvoj otrokovih možganov

Kot starši želite svojemu malčku omogočiti najboljši možni začetek življenja. A katera je tista hrana, s katero boste kar se da najbolje podprli zdravje in razvoj njegovih možganov? Preverite v tokratnem prispevku.

Vzgoja in vrtec
19. 04. 2023 05.00

Vedenjski in čustveni odzivi otroka na ločitev staršev

Nihče se ne poroči z namenom, da bi se ločil, a žal se v življenju dogaja tudi to. Težko je videti, kako se družina spreminja, otrokom pa je še težje razumeti, kaj se dogaja. Ti lahko v tem obdobju izražajo različne vedenjske in čustvene odklone. Od žalosti, zaprtosti vase, povečanega iskanja stika, psihosomatskih težav do jeze in agresije. Vedeti je treba, da so to le načini, s katerimi otrok izraža stisko in bolečino, ki je še ne zna ubesediti. Pomembno je, da starša poslušata svojega otroka in mu stojita ob strani, v primeru večjih in dolgotrajnih stisk pa je koristno poiskati strokovno pomoč.

Partnerski odnosi
01. 04. 2023 05.00

Kdaj se je v nosečnosti treba izogniti seksu?

Če vaša nosečnost poteka normalno, ni nobenega razloga, da se s partnerjem ne bi predajali spolnosti tudi v tem lepem obdobju. Obstajajo pa določene situacije, ko je pri seksu v nosečnosti treba biti nekoliko bolj previden.

Družina in odnosi
25. 02. 2023 05.00

Zakaj je odnos med taščo in snaho tako kompleksen?

Odnos med taščo in snaho že od nekdaj velja za enega najbolj zapletenih, saj se znotraj njega skoraj vedno pojavljajo razprtije, nestrinjanja, preseganja mej, nesprejemanje, nerazčiščene družinske vloge ... In kaj je razlog?

Zdrav otrok
23. 02. 2023 05.00

Simptomi in zdravljenje rotavirusa: kaj morajo starši vedeti?

Rotavirus je najpogostejši povzročitelj akutne črevesne bolezni pri dojenčkih in majhnih otrocih. Obstajajo pa koraki, s katerimi lahko preprečite ali ublažite simptome bolezni. Tukaj dobite vse informacije, ki jih potrebujete.

Nosečnost
10. 02. 2023 05.00

To morate vedeti, če si zaželite tetovaže v obdobju nosečnosti

Čeprav posegi v telo v obdobju nosečnosti niso nekaj vsakdanjega, pa si nekatere ženske zaželijo tetovaže, ki bi jo opominjala na ta poseben čas, ko se v njenem telesu razvija novo bitje. Ob tem se seveda marsikomu poraja vprašanje – je to res varno in potrebno? Ni morda bolje počakati na čas, ko se otrok rodi? Obeležitev obdobja nosečnosti s trajno simboliko na koži je odločitev, ki zahteva skrben premislek. V nadaljevanju preverite, kakšna so potencialna tveganja in na kaj vse je treba biti pozoren.

Družina in odnosi
12. 01. 2023 05.00

Kako ozdraviti ranjenega notranjega otroka

Delo z notranjim otrokom, imenovano tudi zdravljenje notranjega otroka, je način za reševanje naših nezadovoljenih potreb in celjenje ran navezanosti. Gre za notranje delo, pri katerem gremo globoko vase, da bi raziskovali občutke in tiste dele nas samih, ki so jih drugi morda spregledali, zavrnili ali označili za neprimerne. Na ta način preprečimo, da bi neprijetne izkušnje prenašali na naslednje generacije.

Razvoj in odnosi
23. 12. 2022 05.00

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?

"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Partnerski odnosi
18. 12. 2022 05.00

"Uf, ti si moj mali kit. Boš kaj shujšala?"

Samo zato, ker se nekaj na prvi pogled zdi nedolžno, še ne pomeni, da nedolžno tudi je. S tem mislimo na psihično nasilje, ki je v medosebnih odnosih žal pogosto spregledano. Čustvene zlorabe se namreč začenjajo povsem subtilno in žrtev običajno sploh ne ve, da je nadzorovana, poniževana, zasmehovana ... Skozi čas postaja tovrstno nasilje vse jasnejše in bolj intenzivno, žrtev pa velikokrat pristane na robu obupa in brez občutka lastne vrednosti.

Partnerski odnosi
16. 12. 2022 05.00

Mija (35): 'Moškega je pač treba streči in spoštovati'

V vsakem zdravem partnerskem odnosu imata partnerja vloge razdeljene tako, da ustrezajo obema. Skrb za otroke, gospodinjstvo, uradne zadeve in vse, kar prinese življenje, naj bi urejala oba. A v nekaterih odnosih partnerka prevzame vajeti v svoje roke in partnerja skoraj v celoti izvzame vseh življenjskih obveznosti. Še več – ne le, da se partnerju ni treba angažirati pri nobeni stvari, v skrajnih primerih ga naredi popolnoma nefunkcionalnega.

Družina in odnosi
22. 11. 2022 05.00

Odgovorna vloga staršev v sodobnem času

Starševstvo je ena najbolj odgovornih funkcij v človekovem življenju, vendar pa ga v sodobnem načinu življenja številni starši zelo težko izvajajo zaradi več dejavnikov. Zahodni potrošniški svet stremi k ustvarjanju čedalje večjega dobička, kar se odraža v preobremenjenem delovnem času in pomanjkanju časa za družino.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024