primer

VIDEO: Cepljenje – za svobodo odločanja
V skrbi za zdravje otrok se nekateri starši včasih znajdejo v položaju, ko ne vedo natanko, kako bi ravnali. Eden takih primerov je tudi obvezno cepljenje otrok.

'Kanibalizem' v maternici
Znanih je vsaj 30 primerov, ko je zarodek v maternici 'pojedel' svojega dvojčka. Na ta način je, vsaj gensko, postal 'dve bitji v enem telesu'.

Naj ne pomeni NE!
Med 10. in 12. mesecem otrokove starosti pride čas, ko moramo začeti nagajivega otročka naučiti tudi pomena besede 'ne'. Spoznati mora, da vedno pač ne more početi vsega, kar se mu zdi.

Cepljenje še vedno obvezno
Cepljenje otrok je varen način zaščite otroka pred posameznimi boleznimi, poudarjajo na IVZ RS. S celjenjem ne zaščitimo samo svojega otroka, ampak tudi otroke, ki zaradi različnih vzrokov ne smejo biti cepljeni.

Roditi na tujem
Slovenka Renata že nekaj več kot tri leta živi v Rotterdamu. Z možem Nizozemcem imata dveletno hčerko, ki jo je rodila v svoji novi domovini. Zaupala nam je svojo izkušnjo rojevanja in starševstva na tujem.

Dojenje na Facebooku prepovedano?!
Najbolj obiskana spletna stran na svetu Facebook je prizorišče hudih spopadov, v središču katerih je – dojka. Mnoge fotografije mater, ki dojijo svoje otroke, so namreč s spletne strani odstranili.

Ne podkupujte ga!
Ste v trgovini doživeli "cel cirkus"? Malček na ves glas kriči, se meče po tleh, brca in se ne zmeni za nikogar. Nemočno stojite ob njem, v vas pa so uprte oči vseh v trgovini.

Kako po porodu izgubiti kilograme?
Mnoge mamice se po porodu bojujejo z odvečnimi kilogrami. Nekatere srečnice pa ostanejo tako rekoč brez “poporodnih” sledi.

KOLUMNA: Mama in pustolovka
Za mizo nas je sedelo pet žensk, nekatere na pragu tridesetih, druge že krepko čez. In se je vnela debata, kdaj in ali sploh imeti otroke.

Dvojčka, rojena v različnih tisočletjih
Razlika med rojstvom dvojčkov je običajno od nekaj do 30 minut, včasih se drugi rodi tudi do deset dni kasneje. Obstajajo pa celo primeri, ko imata dvojčka različni letnici rojstva, ali se rodita na prelomu tisočletja.

Vegetarijanstvo v nosečnosti – da ali ne?
O tem, ali je brezmesna prehrana v času nosečnosti priporočljiva ali ne, obstajajo različna stališča. Znanstveniki zatrjujejo, da meso vendarle ni nujno.

Prehrana doječe matere
Mama, ki doji, potroši toliko energije, kot če bi 24 ur fizično delala! Zato je zanjo pomembna zdrava, hranljiva ter raznolika hrana in pijača.

Večen boj z bakterijami
Naj vas nikar ne zagrabi panika! Številne bakterije so namreč pomembne za naše zdravje, bi vas pa radi spomnili, kje škodljivi mali nepridipravi najraje živijo in se razmnožujejo.

Bodite dober zgled svojim otrokom!
Starši si vsakodnevno prizadevate, da bi svojega otroka vzgajali po najboljših močeh. Želite si, da bi se vaši malčki v družbi lepo in prijazno vedli. A kako to doseči?

3000 novih staršev!
Skupna oddaja Unicefa Slovenije in POP TV je med gledalci naletela na izjemen odziv, saj se je družini "Staršev otrok sveta" pridružilo skoraj tri tisoč Slovencev. Dokazali so, da ima ta mala dežela res veliko srce.

SAŠINA KOLUMNA: Prazniki
Pred vsakimi večjimi prazniki se spravimo na piškote – mislim na peko. Potem pa še na njihovo čudežno izginotje … Spravimo se tudi k pospravljanju in največkrat me ravno v tem, že tako bolj napornem času, prime, da bi premetala omare in pregledala otroška oblačila …

VIDEO & FOTO: Naravni novoletni okraski
Praznično in domače razpoloženje pričarajo veseli ljudje, potice, piškoti, vendar tudi novoletni okraski. Poglejte si, kako lahko lepe okraske iz naravnih materialov naredite tudi doma.

Malček naj spi sam!
Skoraj ni malčka, ki ne bi kdaj sredi noči poskusil zlesti v posteljo svojih staršev. Pride pa tudi čas, ko moramo svojo posteljo “vzeti nazaj”.

Zlata pravila za super starše
Vsak si želi biti popoln starš. Nekaterim to uspeva bolje, drugim slabše. Zavedati se moramo, da ima vsak otrok svojo osebnost in da se otroci med seboj razlikujejo, čeprav so iz "istega gnezda«. Nekaj starševskih pravil bi morali upoštevati vsi.

Ko se otrok Božička ali dedka Mraza boji ...
Miklavž je za nami, za njim prideta še Božiček in dedek Mraz. Nekateri otroci jih pričakajo z veseljem in nasmejani, nemalo pa je otrok, ki se dobrih mož bojijo. Če se je otrok bal že Miklavža, tudi pri drugih dveh najbrž ne bo užival.

S 'klikom' do igrače
Starši verjetno ravno zadnji mesec v letu svojim malčkom kupite največ igrač. In se vedno znova znajdete pred dilemo, kaj kupiti. Za lažjo odločitev vam predstavljamo nekaj igrač, ki so letos dobile naziv 'dobra'.

Nosečnost po 35. letu
Veliko žensk si želi otroka tudi po 35. letu, vendar pa zanositev ni vedno tako enostavna, saj je pomembna tako fizična pripravljenost kot tudi psihična stabilnost nosečnice, na nosečnost pa vplivajo tudi drugi dejavniki.

Vzgojo lahko načrtujete
Imate otroka, ki se vam zdi popolnoma nemogoč? Na primer dveletnika, ki vam neprestano kljubuje in skoraj nikoli ni »priden«? Še dobro, da vam je ostalo nekaj živcev, saj vam jih malček neprestano »najeda«. Kdaj bo tega konec?!

Kdaj povedati resnico?
Tudi otroci z veseljem pričakujejo praznike, saj bodo skupaj z družino, s sorodniki, na mizi pa same dobrote. In, seveda, darila, ki jih ponekod prinese Miklavž, ponekod Božiček, drugje dedek Mraz, včasih pa vsi trije.

Odgovori na skrbi mladih staršev
Ko mladi starši opazijo, da njihov novorojenček škili in da ima krive nogice, se ponavadi zaskrbljeno sprašujejo ali bo to tako tudi ostalo.

Pravi čas za nosečnost
Nekatere ženske se odločijo za spočetje otroka v času študija, druge takoj po njem, spet tretje najprej poskrbijo za finančno varnost in varno zavetje doma in šele nato za otroka. Toda – kdaj je najprimernejši čas za nosečnost?

BORIS CAVAZZA: Otroci so naši biserčki
Boris Cavazza je v svojem polnem življenju počel marsikaj; bil je boksar, mornar, uspešen igralec, profesor na ljubljanski AGRFT; predvsem pa je užival v vlogi očeta v kar dveh obdobjih svojega življenja, v mladih in zrelih letih.

Miklavževanje nekoč in danes
Šele zakorakali smo v veseli december in že nas je obiskal prvi od treh dobrih mož – sveti Miklavž. Seveda so se ga najbolj razveselili otroci, predvsem pridni...

Moj porodni načrt
Zdravniki hočejo obdržati neomajno avtoriteto nad tem, kar se bo pri porodu dogajalo. Zato bodo morale ženske in družine v Sloveniji zahtevati nadzor nad svojim reproduktivnim življenjem, vključno z rojevanjem, pravi prof. dr. Marsden Wagner.

Matične celice rešujejo življenja
Starši imate možnost, da po rojstvu svojega otroka pri specializiranem podjetju shranite popkovnično kri. Ta je bogata z izvornimi celicami, ki igrajo pomembno vlogo pri zdravljenju nekaterih bolezni.