primer

Omogočite svojemu otroku, da vzljubi učenje
Zamislite si svoje šolske dni. Najverjetneje ste sedeli v razredu ter ure in ure strmeli predse. Vaš učitelj (oz. učiteljica) je najbrž veliko govoril, pisal po tabli in narekoval zapiske. Ampak, kaj pa vi? Ste enostavno črpali znanje in razumeli, kaj vam govori? Ali ste v tistem času sanjarili, risali po zvezkih in delali zapiske s pomočjo različnih barvnih flomastrov?

V 11 mesecih rodila 4 otroke
Becky John je takoj po rojstvu druge hčerke zanosila. Pričakovala je trojčke, tako da je v 11 mesecih rodila štiri otroke.

Bodite aktivni vsaj med vikendom
Telesna aktivnost čez vikend zadošča za izboljšanje zdravja, je pokazala študija raziskovalcev britanske univerze v Loughboroughu in avstralske univerze v Sydneyju. Ugotovili so, da ne glede na to, kolikokrat so ljudje fizično aktivni na teden, je vpliv na zdravje podoben, če se držijo priporočenih smernic aktivnosti.

Kdo je letos prvi prijokal na svet?
Prvi novorojenček v novem letu v slovenskih porodnišnicah se je rodil minuto čez polnoč, in sicer je bil to deček v Kranju. Tam se lahko pohvalijo tudi z zadnjim porodom v starem letu, saj se je malo pred polnočjo rodila deklica. Pahor pa je v porodnišnici obiskal mamico prvorojene deklice in dežurno ekipo Reševalne postaje UKC Ljubljana.

Devetletna transseksualka na naslovnici prestižne revije
Avery Jackson je že pri devetih letih zagovornica pravic transseksualcev. Pojavila se je na januarski naslovnici revije National Geographic in podrla še en tabu.

Kako do zdravih zob brez doplačil?
Ko nas začne boleti zob, se po navadi hitro pridruži tudi glavobol, ker vemo, da bomo pri zobozdravniku ponovno morali doplačevati iz lastnega žepa. Pa je to res potrebno?

Kaj je ključno za srečo?
Ljudje so srečnejši, če so dobrega duševnega zdravja ali če imajo partnerja, kot pa če se jim na primer podvoji osebni dohodek, izhaja iz študije londonske School of Economics. Raziskovalci so v njej pregledali odgovore 200.000 ljudi na vprašanja o tem, kako različni dejavniki vplivajo na njihovo dobro počutje.

Pozor: pametne igrače – nova past za otroke
Spletne storitve so postale del našega vsakdana, vstopajo tudi na področje igrač. Punčka My Friend Cayla in robot i-Que, ki so ju pod drobnogled vzeli naši norveški kolegi, (zaenkrat) sicer še nista naprodaj v Sloveniji, je pa pomembno, da v obdobju obdarovanja opozorimo na sporne značilnosti tovrstnih, pametnih igrač, ki bodo v prihodnosti skoraj gotovo postale zanimive in uporabne tudi za slovenske otroke.

Ali nosečnici s sanjami otrok nekaj sporoča?
Nosečnice zelo intenzivno sanjajo in to jih lahko spremlja ves dan. Ali imajo sanje globlji pomen? Nam z njimi otrok kaj sporoča?

Ko je star 16 mesecev ...
Pri 16 mesecih naš malček začne spoznavati, kako se mora obnašati.

Izjemno redek primer, do sedaj zabeleženih le 10 takšnih!
Charlotte in Olivia sta sestri, ki sta spočeti v razmaku 10 dni. Njuna mama je zanosila, ko je bila že noseča z eno izmed njiju, kar je zelo redek pojav.

Lahko rečemo, da otrokova risba nikoli ne laže ...
Da lahko otrokova risba postane resničnost, si verjetno sploh niste predstavljali, toda Domov očka je naredil nekaj neverjetnega: s pomočjo digitalne tehnologije so risbice oživele.

Prepovedana imena
Po svetu veljajo določena pravila, katera imena lahko in katerih ne smete dati otroku.

Zdravniki so bili presenečeni: ni jim bilo jasno, kako je lahko zanosila
Zdravniki so bili presenečeni in niso mogli ugotoviti, kako je Lorraine, ki so jo prikazali v oddaji TLC Extraordinary Pregnancies, zanosila potem, ko so ji pred leti podvezali jajčnike.

Ko starši spijo skupaj z otrokom ...
Britanska psihologinja Margot Sutherlan trdi, da je navada, da v nekaterih zahodnih državah otroci spijo sami, ločeno od staršev, pravzaprav škodljiva.

To je 10 držav, kjer je najbolje biti dekle. Preverite, ali je Slovenija med njimi
Verjeli ali ne, Združene države Amerike niso med prvimi desetimi državami, kjer je super biti dekle. Analiza Save the Children pa navaja, da je Slovenija na sedmem mestu.

8 kozarcev vode dnevno?
Pozabite na pravilo osmih kozarcev vode dnevno, saj to, vsaj glede na ugotovitve avstralskih znanstvenikov, ne velja za vsakogar. Obstaja preprost način, na katerega posameznik ugotovi, koliko vode mora vnesti v telo, da bo dovolj hidriran. Prisluhniti mora svojemu organizmu oz. grlu, izhaja iz študije, objavljene na portalu Medical News Today.

Naučimo malčka reči 'oprosti'
Malčka moramo prej ali slej naučiti, da imamo čustva tudi drugi in da nas včasih lahko prizadene, kar reče ali stori. Tudi zanj je dobro, da se zna v takih primerih opravičiti.

Koliko otrok šteje idealna družina?
Skoraj devetina žensk je danes raje ženskega spola, kot da bi bila moškega, medtem ko je bila takšnega mnenja leta 1947 zgolj dobra polovica žensk - vsaj v Veliki Britaniji, kaže raziskava britanskega BBC. Iz raziskave izhaja tudi, da imajo ženske danes bolj pozitiven pogled na lasten zakon.

Igre za možgane: DA ali NE?
Skupina ameriških psihologov je v reviji Psihološka znanost zavrgla trditve zagovornikov možganskih iger, da te pomagajo k boljšemu delovanju možganov oziroma igralca naredijo pametnejšega. Avtor raziskave Daniel Simons je sicer nad lastnimi ugotovitvami razočaran.

Otroci jedo tako zdravo kot starši
Malček, ki vidi, da njegova starša raje pojesta kakšen košček sadja kot pol vrečke nezdravega čipsa, bo tudi sam raje jedel bolj zdravo.

Stroški študija v Sloveniji
Študij v Sloveniji velja za brezplačnega, a vendar študentje plačajo vpisnino z raznimi dodatki za storitve, ki se od fakultete do fakultete razlikujejo. Za najdražje veljajo naravoslovne smeri, saj imajo višje stroške materiala, izpostavlja ŠOU v Ljubljani. Študentom pa so v finančno pomoč razne štipendije in številne ugodnosti v javnih storitvah.

Izbrali sta številko 380, po devetih mesecih sta ostali brez besed!
Jennifer Cramblett in Amanda Zinkon sta se odločili, da bosta imeli otroka. Odšli sta v semensko banko v Ohaio v Ameriki. Po devetih mesecih sta bili vidno šokirani, ker si nikakor nista zamišljali takšnega otroka, kot sta ga dobili.

To se ne zgodi vsak dan! To je fenomen!
V Bijeljini sta se v porodnišnici rodila dvojčka Dunja in Damjan. Kar je nenavadno je to, da ima deklica v ustni votlini spodnja dva zoba.

To je primer, ki bo šel v zgodovino!
Na svetu se je rodil prvi otrok, ki je bil spočet z novo tehniko oploditve z genskim materialom treh staršev. Pet mesecev stari deček ima DNK svoje matere in očeta ter majhen delež genetske kode darovalke.

ŠTORKLJE
Režija: Nicholas Stoller in Doug Sweetland, Scenarij: Nicholas Stoller, Žanr: risana družinska komedija,Dolžina: 92 minut

Moj otrok je prehlajen
Se počutite slabo, kadar ste »samo« prehlajeni? Tako se ob prehladu počutita tudi dojenček ali malček. Preverite, kakšni so simptomi prehlada, kdaj je treba obiskati zdravnika in kako lahko otroku pomagate sami.

Kako prepoznati bulimijo?
Bulimija je duševna motnja, ki jo najpogosteje razvijejo dekleta v srednji šoli ali na fakulteti. Zanjo je značilno: prenajedanje, bruhanje, pretirano ukvarjanje s športom, nizka samopodoba, občutek sramu, strah pred debelostjo, poleg tega pa lahko oseba zapade v depresijo.

Vedno več revnih otrok
V Nemčiji se vedno več otrok, glede na siceršnji življenjski standard, obravnava kot revne. Študija organizacije Bartelsmann Stiftung je pokazala, da v Nemčiji živi skoraj dva milijona revnih otrok, kar je več kot pred petimi leti. Kot revni veljajo otroci, katerih starši so brezposelni in se zaradi tega zanašajo na državno socialno pomoč.

Novost v ptujski porodnišnici
Porodi v vodi so v Sloveniji še vedno med manj pogostimi oblikami poroda. Največ jih opravijo v porodnišnici v Postojni, kjer letno tako rodi okoli 30 žensk. Takšne porode že vrsto let omogočajo tudi v Murski Soboti in Šempetru, letos pa so jih uvedli še na Ptuju.