Bibaleze.si

primer

Razvoj
16. 10. 2020 21.38

Že poznate MNRI metodo?

Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

Novice
16. 10. 2020 07.57

Še en krut obraz covid-19: prekinjeno in nedostopno šolanje

Zaradi izbruha novega koronavirusa se bo prenehalo izobraževati na milijone otrok. Še več bo lačnih, zlorabljenih, prisiljenih v otroško delo in v poroke, rekrutiranih v oborožene skupine. In tudi v Sloveniji so otroci, ki doma nimajo varnosti niti toplega objema.

Ustvarjamo
12. 10. 2020 08.04

Preženite dolgčas z jesenskim ustvarjanjem

Če imate papirnate krožničke, volno, barvo in čopiče, lahko "dooolgčas" jesenskega popoldneva preženete z izdelavo grozljivih pajkovih mrež in strašansko zabavnih buč. Najbolj ustvarjalni lahko izdelajo tudi pajkce. Uuuu, grozljivo! Otrokom bo strašansko všeč!

Nosečnost
02. 10. 2020 15.47

O čem morate razmisliti pred odhodom v porodnišnico?

Prav je, da dovolj zgodaj razmislite, kaj morate pripraviti za porod. Čeprav vam je ginekolog določil predvideni datum, bo povsem normalno, če boste rodili kadarkoli v obdobju petih tednov okoli tega tedna.

Prosti čas
02. 10. 2020 09.28

Kam na jesenski izlet?

Jesen je idealen čas, da se odpravite novim dogodivščinam naproti in zakaj se tokrat ne bi podali na Kras. Spodbudite otrokovo domišljijo, poučite ga o zgodovini, raziskujte najlepše kotičke in si privoščite enega najlepših izletov z vlakom.

Za mami
18. 09. 2020 07.57

Kdaj ima starš pravico do dela s krajšim delovnim časom?

Odločitev za delo s krajšim delovnim časom od polnega je pomembna odločitev, ki bo vam po eni strani prinesla več prostega časa in koristi za družinsko življenje, po drugi strani pa bo pomenila manjše prihodke gospodinjstva.

Družina in odnosi
15. 09. 2020 07.37

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka

Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Vse o prehrani
14. 09. 2020 07.39

Zdravi prigrizki, ki jih bodo oboževali tudi otroci

Ker starši pogosto otrokom ponudijo prigrizke ob gledanju televizije ali na sprehodih, smo se z nutricistko Karlo Klander pogovarjali, kako pripraviti zdrav čips iz zelenjave. Zaupala nam je tudi, kaj vse vsebujejo nezdravi prigrizki, ki imajo močne zasvojevalne učinke.

Novice
07. 09. 2020 07.46

Pomembne informacije za vse šolarje in študente

Poletje se počasi poslavlja, mi pa bomo kmalu spet tekali od enega do drugega opravka, kar zna biti, priznajmo si, včasih res naporno. Če ob tem pomislimo še na gnečo in zastoje v prometnih konicah, se najraje sploh ne bi odpravili od doma. Zakaj se torej letos ne bi raje odločili za prijetnejšo, varnejšo in predvsem cenovno ugodnejšo vožnjo z vlakom?

Razvoj
31. 08. 2020 07.39

Kaj je hipertonija in kako ukrepati?

Hipertonija je povečana mišična aktivnost oziroma zvišana mišična napetost. Kaj naj storijo starši, če pri svojem otroku opazijo znake hipertonije, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko nevrološke obravnave.

Dojenček
28. 08. 2020 20.36

Ne spreglejte gibalnih težav pri dojenčku!

Vedno več dojenčkov in otrok ima težave z gibalnim razvojem, najpogostejše so z nižjim mišičnim tonusom (hipotonija) in asimetrijo. Obe omenjeni težavi lahko povzročita počasnejši oz. manj kakovosten gibalni razvoj. Težave ne izginejo, z njimi se borijo vse življenje – tudi kot odrasli.

Malček
26. 08. 2020 12.03

Imate vse za šolo? To vam najbrž manjka

Otroci uživajo v ustvarjanju, še posebej v barvanju in risanju, kar jim hkrati omogoča napredek in razvoj. Vse se začne z njihovimi malimi prstki, s katerimi odkrivajo svet in vso njegovo barvno paleto. Kako jih lahko spodbudite, da se bodo veselili tudi uspeha v šolskih klopeh, pa si preberite v nadaljevanju.

Blog
19. 08. 2020 07.39

"Vidva sta zobna miška! Vem! Vem!"

"Nimam zoba! Nimam zoba! Zob mi je izpadel! Zob sem pojedel!" se je čez celo naselje drl Matic s polnimi usti hitro topečega se sladoleda. Po dolgih mučnih tednih nenehnega tipanja, božanja, preverjanja in majanja mu je končno izpadel prvi mlečni zobek. Dva tedna pred njegovim prvim vstopom v šolo in – kar je najpomembneje – preden je prvi mlečni zobek izpadel njegovemu najboljšemu prijatelju. Čez nekaj ur pa je tudi že razvozlal eno najbolj varovanih skrivnosti otroškega sveta: da ni zobne miške in da sva zobna miška v resnici midva.

Zdrav otrok
14. 08. 2020 08.26

Ali vaš dojenček bruha ali poliva?

Nič nenavadnega ni, če dojenček občasno izbruha nekaj hrane, temu pravimo, da "poliva“. Če pa je bruhanje pogosto in je očitno povezano z uživanjem hrane, če ga spremlja vročina in (ali) se otrokovo zdravstveno stanje zaradi pogostega bruhanja hitro slabša, ga mora pregledati zdravnik.

Novice
13. 08. 2020 08.38

Greste na morje na Hrvaško? To je dobro vedeti

Znani so novi testi avtosedežev AMZS. Večina je varna, za dva pa odsvetujejo nakup. Preverite tudi, kako se pripraviti na potovanje z otrokom in kaj je pametno narediti pred odhodom na Hrvaško!

Partnerski odnosi
07. 08. 2020 08.49

''To me je prizadelo. Ne vem še, zakaj, trenutno potrebujem čas zase.''

Draga oseba mi je na poročni dan, medtem ko mi je segla v dlan in mi čestitala, ker sem se pravkar poročila, dejala: ''Partnerstvo je križ, premazan z medom. Ko med poližeš, ostane samo še križ.'' Tudi ko sva prišla do velikega razpotja, sva vedela, da si tega ne bova dovolila.

Partnerski odnosi
07. 08. 2020 08.49

Kako prepoznamo nezvestobo?

Za dober odnos sta vedno potrebna dva, le eden pa je dovolj, da se v odnosu ne počutimo dobro. Zato je v odnosu pomembno začeti pri sebi - spoznati sebe; kdo sem, kaj si želim, kaj mi je všeč, kaj v odnosu toleriram in česa ne. Ko posameznik spozna sebe, je pomembno, da se dovoli spoznati tudi drugemu. To je tvegano, saj se lahko prebudijo mnogi strahovi »kaj če me ne bo razumel, kaj če me bo ranil, kaj če ...«.

Malček
07. 08. 2020 08.46

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.

"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Družina in odnosi
31. 07. 2020 07.55

Za vse žrtve nasilja: Tudi vaši otroci vas potrebujejo

Žrtev nasilja … Že samo poimenovanje zveni, kot da ste mrtvi, ampak niste, umrl je le en del v vas, tisti del, ki je verjel, da se vam to ne more zgoditi, da se to dogaja samo v filmih ali nekje daleč daleč stran. Zakaj bi vam nekdo, s katerim ste si ustvarili družino, gradili skupno prihodnost in še in še, naredil nekaj tako nedoumljivega? Prvič, drugič, tretjič … Udarci zagotovo bolijo, ampak to ni vaša edina bolečina, saj so pogosto priča družinskemu nasilju tudi tisti, ki jih imate neizmerno radi – vaši otroci.

Malček
25. 07. 2020 15.14

Olajšajte malčku prihod bratca ali sestrice

Prihod novega družinskega člana je za otroka praviloma šok. Kljub temu da se na to lahko skupaj pripravljate že vso nosečnost, si niti vi niti otrok ne morete predstavljati, kako bo dogodek spremenil vaše ustaljeno življenje.

Recepti za malčke
22. 07. 2020 07.17

Recept za zdrave sadne piškote

Pomlad je čas, ko se večkrat odpravimo zdoma – v naravo, na izlete in pohode. Zato je super, če si prej pripravimo doma kakšen prigrizek, ki ga lahko spravimo v plastično posodico in vzamemo s seboj.

Prehrana v nosečnosti
17. 07. 2020 08.51

Zato je dobro jemati folno kislino

Otroci mamic, ki so v prvem trimesečju nosečnosti jedle oreščke, so imeli višji inteligenčni kvocient, boljši spomin in močnejšo osredotočenost, je pokazala nedavna raziskava španskih raziskovalcev. Oreščki so med drugim tudi bogati vir folne kisine, ki dobro vpliva na pravilen razvoj ploda.

Izleti in počitnice
14. 07. 2020 13.46

Top ideje za izlete po Sloveniji

Zaradi vsakdanjega umirjenega ritma družinskega življenja le redko kdaj okusimo tisto vzhičenje in povišan srčni utrip, ki nam ga po žilah požene adrenalin. Če ste nekoliko bolj divjega duha, se z malčki v času šolskih počitnic odpravite na pravo adrenalinsko doživetje po Sloveniji.

Zdrav otrok
07. 07. 2020 21.20

Vse to so znaki: zabuhle veke, srbečica, rdečica ...

Seneni nahod začne težave povzročati spomladi, še posebej aprila in maja, ko je cvetenje najintenzivnejše – čeprav lahko leska zacveti že sredi zime in preglavice povzroči tistim, ki so alergični na njen pelod. Ambrozija po drugi strani težave povzroča šele konec poletja. Sezona cvetenja je tako kar dolga. Specialistko pediatrije in alergologinjo smo vprašali, kako pomagati otroku.

Fit in zdravje
30. 06. 2020 07.35

Alja Malis: "Gibanje daje materi moč, da je lahko močna in zdrava."

Alja Malis, licencirana osebna trenerka, specializirana za vadbo pred in po porodu, nam je med drugim razložila, kako se spreminja žensko telo v času nosečnosti in kakšne vadbe so primerne za mamice po porodu, da se bodo odlično počutile v svojem telesu.

Družina in odnosi
29. 06. 2020 08.08

Kako so lahko starši kos stresu?

Starši morajo biti vsak dan kos številnim izzivom, ki jim jih na pladnju postreže življenje. Ničkolikokrat se morajo spoprijeti s stresnimi okoliščinami, v katerih težko ohranijo mirno kri. Obveznosti je veliko, zato so ob koncu dneva precej utrujeni. Kako biti kos stresu, kako se odzvati, ko ti zavre kri, kako biti v stiku s samim sabo, nam je pojasnila Tina Jereb, svetovalka za vzgojo predšolskih otrok in specializantka integrativne psihoterapije.

Vse o prehrani
18. 06. 2020 08.00

Super ideja za zdrav prigrizek za otroke

Zelo pomembno je, da ste vzgled svojim otrokom in da tudi med gledanjem televizije ne grizljate nezdravih prigrizkov. Za vas smo pripravili recept za zdrav čips, ki bo navdušil vso družino.

Vzgoja in vrtec
16. 06. 2020 07.30

''Ne izgovarja glasu R. Kako mu lahko pomagam?''

''Spoštovani, sin gre naslednje leto v šolo. Ne bere, ne piše, ne izgovarja črke R. Je čas za preplah? Ali naj takrat v šoli kaj rečem? Obstaja na šoli logoped ali samo v zdravstvenem domu? Lahko kako vadim z njim, da ga naučim izgovarjati R? Je pa imel pogoste angine. Je lahko to krivo, da ga ne izgovarja? Lep pozdrav,'' smo prejeli v uredništvo pismo zaskrbljene mamice. Posredovali smo ga Bibini svetovalki Petri Kavšek, mag. prof. logopedinji – surdopedagoginji.

Blog
10. 06. 2020 08.00

Ko že misliš, da te pri treh otrocih nič več ne more presenetiti ...

BLOG: Pride dan, ko bi sredi joka, kričanja, izsiljevanja, nerganja najraje odšla čez vrata. V naravo, za kakšne tri ure, za tri dni ali včasih za nedoločen čas. Pride tudi dan, ko bi to naredila večkrat na dan.

Ime tedna
09. 06. 2020 14.00

Takšen je pomen imena, ki sta ga izbrala za hčerkico

Pred nekaj dnevi smo poročali, da sta se Jaka Hafner in Ana Podobnik, ki sta se spoznala v šovu Ljubezen po domače, razveselila druge deklice, ki sta ji nadela prekrasno ime - Hana. Gre za svetopisemsko ime, ki tako kot Ana izhaja iz hebrejskega imena Hannáh.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986