primer

Kako spodbuditi otroka k sodelovanju?
Otroci so igrivi in njihova domišljija ne pozna meja. Da bi jih prepričali in vključili v sodelovanje, morate torej poseči po igrivih in kreativnih prijemih.

Kaj je spominska palača in kako naj jo otrok zgradi
Večina ljudi si stvari najlažje zapomni, če si jih lahko kar se da živo predstavlja. Zagotovo ste že slišali za pojem spominska palača. Tu gre za tehniko vizualizacije, kjer si pojme najlažje zapomnimo s pomočjo asociacij, ki si jih ustvarimo v mislih.

Zato tudi za dečke priporočajo cepljenje proti HPV
Z novim šolskim letom so proti virusu HPV začeli cepiti tudi slovenske dečke. Cepljenje je prostovoljno in brezplačno, za mlajše pod 15. let je potrebno soglasje staršev. Čeprav okužbe največkrat povezujemo z rakom materničnega vratu pri ženskah, pa povzročajo rake in druge bolezni tudi pri moških.

Tako si ustvarite učinkovite zapiske, ki vam bodo olajšali učenje
Začenja se novo šolsko leto, učenci so se ponovno vrnili v šolske klopi. Kako se pripraviti na novo šolsko leto? Kako si organizirati zapiske na način, da bomo od njih odnesli čim več? Jasno je, da le branje ali prepisovanje snovi na slepo še zdaleč ni dovolj. Potrebujemo zapiske, s pomočjo katerih bomo uspešno izluščili bistvo in utrdili snov.

Kako v otroško sobo vključiti stenske tapete?
Prav gotovo ima večina od nas spomine na stanovanja naših prababic, ki so jih krasile tapete z drobnimi rožicami. Že od nekdaj so ljudje radi dodali stenam nekaj več in jih okrasili s tekstilnimi tapetami v različnih vzorcih ali teksturah v različnih stilih.

Kakšen tip učenca je vaš otrok? Preverite
Ljudje se učimo na različne načine - nekateri se najučinkoviteje učijo z branjem, drugi s poslušanjem, spet tretji pa s pomočjo slikovnih gradiv. Nekateri ljudje se več naučijo, če svoje ideje preverijo v skupinski razpravi, drugi se raje učijo sami. Nekateri potrebujejo sistematično prikazane informacije in se učijo postopoma, drugi uporabljajo bolj celosten pristop. Načine, kako zaznavamo informacije, katere strategije učenja uporabljamo in kako jih prikličemo, imenujemo učni stili.

Največja napaka, ki jo delajo starši šoloobveznih otrok
Začetek šole je tukaj, kar pomeni tudi začetek učenja, pisanja nalog, spraševanja in pisanja testov. Redko kateri učenec je toliko samodiscipliniran, da doma opravi vse šolske obveznosti, ne da bi pri tem potreboval spodbudo staršev. V nadaljevanju smo za vas zbrali pet nasvetov, ki vam bodo pomagali ustvariti pozitivno učno okolje, ki bo otroka doma spodbujalo k učenju.

4 najpogostejše vaginalne okužbe v času nosečnosti
Okužbe v času nosečnosti predstavljajo tveganje za mater in otroka, zato je njihovo zgodnje odkrivanje zelo pomembno, saj je le tako mogoče omiliti potek razvoja bolezni in na ta način preprečiti smrtnost in zmanjšati možnost prezgodnjega poroda.

Preeklampsija – kaj morate vedeti?
Preeklampsija je nosečnostna bolezen, ki se pokaže z visokim krvnim tlakom in proteini v urinu," pojasnjuje mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike v UKC Ljubljana. "Večinoma se pojavi v drugi polovici nosečnosti. Redko šele po porodu." Pravzaprav je zdravilo za preeklampsijo prav porod.

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'
Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe
"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

Kako vpliva na otroka, če pred spanjem gleda televizijo?
Čas, ki ga otroci preživijo pred računalnikom, telefonom, televizijo, tablico, je nujno omejiti, pravi pediater doc. dr. Primož Kotnik. To seveda ne pomeni, da bi morali njihovo rabo prepovedati. Vsekakor je tudi ta tehnologija del današnjega sveta, otrokom omogoča marsikaj pozitivnega. Toda razložiti jim je treba, kaj so njene pasti ter kako se jo uporablja odgovorno in pametno.

Kaj imajo "leni starši" skupnega z lenobo? "Nič," odgovarja Marko Juhant
"Pred 15, 20 leti izraz 'leno starševstvo' sploh ne bi prišel v poštev. Vsekakor pa ga niso uporabljali pred 40 leti, ko nismo poznali staršev, ki jim danes rečemo helikopterski starši oziroma tudi starši 'droni'," je poudaril specialni pedagog Marko Juhant. Preverite, zakaj zagovarja "leno starševstvo"!

Se spomnite malega Bena? Preverite, kako je videti danes!
Cole Sprouse je znan po kopici svojih vlog iz otroških zvezdniških dni, še najbolj pa po vlogi malega Bena, sina Rossa v priljubljeni seriji Prijatelji. Kje je Cole danes in kako je videti, preverite v spodnjih vrsticah.

12-letni Archie možgansko mrtev, nadaljnje zdravljenje ni več primerno
12-letni deček Archie Battersbee iz Anglije je v komi vse od aprila, ko ga je mama našla nezavestnega, nad njim pa je visela obveza. Do nesreče naj bi prišlo pri sodelovanju v spletnem izzivu "Blackout Challenge". Gre za izziv, pri katerem si otroci okoli vratu nataknejo trak in ga stiskajo, dokler ne izgubijo zavesti. Vse skupaj pa snemajo. Starši dečka se borijo, da bi Archie ostal priklopljen na aparatih, medtem ko stroka zatrjuje, da za dečka žal ni več upanja, saj naj bi bil možgansko mrtev.

Filmi za vso družino
Se vam zdi, da otroci preživijo preveč časa sami, zaprti v svoji sobi, na preživljanje časa z vami pa kaj hitro pozabijo? Na VOYO izberite aktualen film, primeren za vso družino. Ta vam bo dal čas za klepet z vsemi družinskimi člani, jih sprostil in okrepil zaupanje med vami in otroki.

"Ojoj, kar brez nogavičk je vaš dojenček?!"
"Ampak poletje je, zunaj je 30 stopinj Celzija. Jaz sem tudi brez nogavic," sem odgovorila neznani teti, ki se je kar sama razglasila za poklicano "rešiteljico" mojega dojenčka. "Ja, vendar on je DOJENČEK," je poudarila.

Najpogostejše fobije pri otrocih
Čeprav se o fobijah pogosteje govori pri odrasli populaciji, se pojavljajo tudi pri otrocih in mladostnikih. A kaj sploh je fobija? Fobija je izrazit, vztrajen, pretiran in nerazumen strah, ki ga sproži prisotnost ali pričakovanje določenega objekta ali situacije. Najpogostejše fobije pri otrocih vključujejo živali, kri, zaprte prostore, letenje. Da sploh govorimo o fobiji in ne le prehodnem strahu, mora ta trajati vsaj 6 mesecev in močno poseči v vsakodnevno življenje otroka.

Razlogi za umetno sprožitev poroda in morebitni neželeni učinki
Zakaj se vedno več Američank odloča za umetno sprožen porod in zakaj vedno več Slovenk to zavrača? Kakšni so razlogi za umetno sprožitev poroda in kakšni morebitni neželeni učinki? Preverite v tokratnem prispevku.

Tako boste pomagali hčerki odrasti v srečno žensko
Kaj je ključno pri vzgoji hčerke, da bo kot odrasla samozavestna, samozadostna, neodvisna ter da bo lahko razvila "zdravo" razmerje in poiskala dobrega partnerja? S kakšnimi besedami, obnašanjem, dejanji ji lahko starši pomagate? Svetuje zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman.

Kako zaščititi otroško kožo pred nevarnimi sončnimi žarki?
"Kar tri četrtine vsega žarčenja prejmemo že pred obdobjem polnoletnosti," opozarja dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med. "Torej prav v obdobju otroštva in mladostništva sončni žarki koži povzročijo večino škode." Otroci brezskrbno tekajo in se ne zavedajo nevarnosti, zato morajo biti pri ščitenju pred soncem toliko bolj odgovorni starši. Mladostniki še ne razmišljajo o posledicah, ki se lahko pojavijo kasneje v življenju, a jih je na to treba opozarjati.

'Mislim, da potrebujem pomladitev vagine'
"Hčerka me je narisala, kako se tuširam. Mislim, da potrebujem pomladitev vagine," je ob objavi slike zapisala mamica.

To povejte otroku, če si želi kuščarja!
Zanimiva dejstva o kuščarjih: ste vedeli, da je na svetu približno 5000 različnih vrst?

Kako se zares spočiti na dopustu?
Se tudi vam dogaja, da namesto polnega kovčka poletnih oblačil in veselja s seboj na dopust vzamete poln kovček skrbi, ki vas ovirajo pri tem, da bi se popolnoma sprostili in uživali v počitnicah z družino? Kako se zares spočiti in napolniti svoje prazne baterije?

5 idej za preživljanje prostega časa na svežem zraku
Pred nami so vse toplejši dnevi, ki jih radi preživljamo zunaj, še posebej s svojimi najmlajšimi, zato smo za vas pripravili nekaj idej, kako se lahko zabavate skupaj. Več o tem pa v nadaljevanju.

Mnogo Slovencev dopustuje v tej pestri in slikoviti državi
Albanija, država, v kateri se boste lahko kopali tako v Jadranskem kot Jonskem morju, deželo prijaznih ljudi, ki je bila dolgo zaprta pred zunanjimi vplivi in je tako ohranila pridih divjine ter eksotike. Morda niste vedeli, a dežela orlov je kot nalašč tudi za otroke, saj jim med popotovanjem zagotovo ne bo dolgčas: morje, naravni parki, gore, številne znamenitosti in čudovita jezera kar vabijo na pristen balkanski družinski potep.

FOTO: Izlet v neokrnjeno gorsko dolino, kjer odmeva Kekčeva pesem
Na bregu Pišnice se je ob spremljavi petja ptic in šumenju potočka razlegala pesem "Jaz pa pojdem in zasejem dobro voljo pri ljudeh ...". Na sosednjem bregu ob manjši leseni baraki se je namreč zbrala skupina otrok, ki so veselo prepevali in sejali prešernost po dolini, kar sploh ni čudno, saj so ravno v dolini Krnica pred desetletji snemali celovečerni film o Kekcu. Seveda je tudi pred izletom dobro vedeti, kako prestrašiti Bedanca. Za vsak primer preverite in veselo pot pod noge!

Kako bo moj otrok zrasel v srečno in optimistično osebo?
Starši večinoma vemo, kako vzgojiti pametnega in uspešnega posameznika. Manj pa znamo odgovoriti na vprašanje, kako doseči, da bi bil naš otrok srečen. In tudi slovenski otroci so razkrili, da jim ne pomenijo veliko ne igrače, ne računalnik, ne denar.

Kako vzgajati: Nasveti znanih očetov
Pričakovanje novega družinskega člana je vedno polno pričakovanj in vznemirjenja, hkrati pa se vsak oče takrat sprašuje, ali bo kos svoji nalogi, kako vzgajati, kaj pomeni biti dober oče in tako naprej. Marsikdo si je že postavil ista vprašanja, med njimi pa so tudi znani očetje, ki danes radi delijo svoje nasvete. Več o tem pa v nadaljevanju.

Zakaj dojenček vleče nogice proti prsnemu košu?
Ali vaš malček neprestano dviguje noge? Preberite več o tem, zakaj dojenčki vlečejo noge proti prsnemu košu in kako jim olajšati nelagodje.