prihodnosti

12 stvari, ki jih mentalno močni starši ne počnejo
Rešujete domače naloge namesto svojih otrok? Se udeležujete prepirov z njihovimi vrstniki? Potem je skrajni čas, da prenehate s takšnim početjem, kajti le mentalno močni starši lahko vzgojijo mentalno močne posameznike. In zavoljo njihove boljše prihodnosti opustite tovrstne vzorce vzgoje.

Meghan in Harry razkrila spol otroka
Na ameriški televizijski postaji CBS so danes ponoči predvajali težko pričakovan intervju s princem Harryjem in Meghan Markle. V njem sta med drugim razkrila tudi spol otroka.

Učiteljica Nina Jelen gre po milijon ameriških dolarjev
Med petimi učitelji finalisti, ki so se potegovali na izboru za slovenskega predstavnika na svetovnem tekmovanju za najboljšega učitelja na svetu (Global Teacher Prize), je zmagala Zasavčanka Nina Jelen.

Tega naj najstniki ne počnejo na internetu
Najstniki internet pogosto uporabljajo kot platformo za preizkušanje lastnih meja. Lažen občutek anonimnosti in svobode, ki ju daje splet, pa lahko pusti resne posledice. Česa najstniki ne bi smeli početi na internetu?

Znana Slovenka iskreno: Zaradi hčerke sem postala boljši človek
Vsaki mami je zagotovo znan občutek, da bi po rojstvu otroka zanj naredil vse, da bi ga zaščitila in olajšala njegovo življenje, še korak dlje pa je šla pri tem Tina Štrubelj, ki smo jo Slovenci pred štirimi leti spoznali v projektu Štartaj Slovenija. Takrat sta s partnerjem Simonom predstavljala deodorant Nelipot, ki je Slovence tako navdušil, da so mu podelili celo naziv HIT produkt leta, v letih, ki so sledila, pa Tina ni lenarila. Postala je mamica mali Karli, ob tem pa se je morala spoprijeti tudi z razhodom od tedanjega partnerja.

Da, tudi v Sloveniji so otroci lačni
"Težko se je soočiti s tem, vendar tudi v Sloveniji živijo otroci, ki so lačni. Letos smo na letovanjih in taborih, ki jih brezplačno omogočamo otrokom iz družin v stiski iz vse Slovenije, zaznali več lakote kot v preteklih letih. Kot opozarjamo že od pomladi: revščina se širi in poglablja tudi zaradi posledic, ki jih je pustila pandemija. Bojimo se, kaj bo prinesla jesen, saj se na nas zagotovo še niso obrnile vse družine, ki so se zaradi izgube dela in prihodkov znašle v revščini," opozarja Anita Ogulin.

Spoznala sta se prek aplikacije, čez leto dni sta imela dvojčka
Iskanje pravega partnerja je lahko naporno in pogosto s seboj prinaša tudi velika razočaranja, zato se danes 34-letna Tamsin Cook iz Anglije, potem ko je pri tridesetih končala dolgoletno zvezo, s tem ni ukvarjala. Po nekaj letih samskega življenja si je na mobilni telefon namestila aplikacijo za spoznavanje in se nepričakovano ujela s simpatičnim fantom.

Marjetka Bizjak: 'Samo kompasa ne smemo izgubiti'
Katere varnostne ukrepe bo treba upoštevati v začetku novega šolskega leta? Kako so se odrezali dijaki in maturantje Srednje tehniške in poklicne šole Trbovlje v času koronakrize, kakšna so pričakovanja za naprej? Preberite v intervjuju z ravnateljico STPŠ Trbovlje, prof. Marjetko Bizjak.

'Učenje na daljavo se težko primerja z učilnico'
Lansko šolsko leto je bilo zaradi globalne pandemije koronavirusa precej drugačno, kot smo ga bili vajeni doslej, številni pa se zdaj z negotovostjo že spogledujejo s pričetkom novega. Čeprav je šolska ministrica že sporočila, da se naslednji torek v šolo vračajo vsi učenci, je še vedno prisoten strah, da se lahko ob poslabšanju razmer to hitro spremeni, večji pa je tudi strah pred potencialnimi okužbami. Učitelji se medtem že pripravljajo na novo realnost, mi pa smo klepetali s Petro Zore, pevko skupine Bomb Shell, ki smo jo lani spoznali v šovu Znan obraz ima svoj glas, sicer pa tudi učiteljico 4. razreda v eni izmed ljubljanskih osnovnih šol.

Katere odločitve naj otrok sprejema sam?
Kdaj je otrok sposoben odločitev sprejeti sam oziroma katero odločitev je sposoben sprejeti sam? To je pogosta dilema staršev, pove psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. Včasih starše skrbi, da ne bi z nenehnim odločanjem namesto otroka tega vzgojili v nesamostojnega odraslega, ki bo vedno sledil navodilom, namesto da bi razmišljal s svojo glavo.

Vse to so znaki: zabuhle veke, srbečica, rdečica ...
Seneni nahod začne težave povzročati spomladi, še posebej aprila in maja, ko je cvetenje najintenzivnejše – čeprav lahko leska zacveti že sredi zime in preglavice povzroči tistim, ki so alergični na njen pelod. Ambrozija po drugi strani težave povzroča šele konec poletja. Sezona cvetenja je tako kar dolga. Specialistko pediatrije in alergologinjo smo vprašali, kako pomagati otroku.

Kdaj lahko otroku ponudimo breskev?
Zagotavljanje zdrave, primerne in raznolike prehrane v prvem letu otrokovega življenja lahko znatno vpliva na njegovo zdravje v prihodnosti, zato je pomembno, da temu namenimo veliko pozornosti.

Tudi zvezdnica serije Šverc komerc ostro v boj za ženske pravice
Pred dnevi je v sosednji Hrvaški močno završalo, ko je pred prihajajočimi parlamentarnimi volitvami Miroslav Škoro, sicer predsednik hrvaške stranke Domovinsko gibanje, dejal, da bi se morala ženska, ki je zanosila po posilstvu, o splavu posvetovati z družino.

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah
Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Maša Črešnik: Nosečnosti sem se sprva zelo bala. Bila je velika sprememba ...
Maša Črešnik je influencerka, blogerka in mamica nekaj mesecev stare deklice, ki sta ji s partnerjem Janom izbrala prekrasno ime Olivija. Z mlado mamico, ki z družino živi v Mariboru, smo poklepetali o tem, kako je potekala njena nosečnost, kako s partnerjem po 10 letih skupaj v zvezi ohranjata ljubezen in kako družinica preživlja dni v karanteni. "Za zdaj bomo doma hvaležni že, ko se odprejo naše občinske meje, saj ima Slovenija ogromno skritih biserov, tako da bomo letos dali prednost domačemu teritoriju. Prvo daljše družinsko potovanje, pa bo najverjetneje kakšna Italija ali gradovi v Nemčiji," nam je zaupala Maša, ki je sicer velika ljubiteljica potovanj.

Zdrava prehrana je ključna za vsakega otroka
Fundacija Herbalife Nutrition je ob tem, ko še naprej sledi svojemu poslanstvu za izboljšanje življenja otrok po vsem svetu, začela izvajati prvi program Casa Herbalife v Sloveniji. Novi partner fundacije Herbalife Nutrition je ZPM Ljubljana Moste-Polje, ki bo v okviru tega partnerstva in ob podpori donacije 10.000 ameriških dolarjev, ki jih je prejela za ta namen, zagotovila kakovostne obroke na številnih druženjih za več kot 100 otrok.

Pustite otrokom noreti. To krepi njihove kosti!
Kosti gradimo in krepimo le do 30. leta. Nato so nekje do 40. leta nespremenjene. Po 40. letu pa začnemo vsi – tako ženske kot moški – kostno gostoto izgubljati. Zelo pomembno je torej, s kakšnimi kostmi vstopimo v to življenjsko obdobje. Da bodo te močne, morate starši poskrbeti že pri otrocih. In tudi mladostnike je dobro opozarjati na to. Kajti ti seveda običajno ne razmišljajo o sebi čez dvajset in več let.

Ni nujno, da je najstnik len, če ima slabe ocene
Len, naveličan, zdolgočasen, neosredotočen, zadirčen, muhast ... Samo spal bi, igral računalniške igrice, deskal po spletu in se družil s prijatelji ... Šola mu je zadnja skrb na svetu. Besede, s katerimi marsikateri starši opisujejo svojega najstnika. Ampak, ali je res?

Drugič noseča le nekaj mesecev po rojstvu hčerke
Njena hčerka je bila stara malo več kot eno leto, ko je dobila drugega sina. Bila je izjemno srečna, a vseeno je pogrešala pomoč mame, ki bi ji v prvih dneh prišla prav. Z možem sta bila namreč v tujini, daleč od sorodnikov, ki bi jima lahko pomagali.

Prihodnje generacije: Kakšni izzivi čakajo otroke, ki odraščajo zdaj?
Čas teče, leto se hitro obrne, otroci pa odraščajo, se razvijajo v samosvoje osebnosti in se spreminjajo. Spreminja se tudi svet in zadnje čase veliko poslušamo o milenijcih, ki so zdaj že dodobra zakorakali na trg dela, kjer se spopadajo z drugačnimi težavami kot tisti, ki so prvo službo iskali pred dvajsetimi leti. Med iskanjem svojega prostora pod soncem pa jim sledi že t. i. generacija Z. Kakšna prihodnost čaka naše otroke in kako se bodo z njo spopadli?

Tako dosežete cilje, ki ste si jih zastavili
Motivacija ni nekaj trajnega, nekaj, kar bi enkrat pridobili in nato imeli, razlaga psihologinja in psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny. Za doseganje ciljev jo je treba vedno znova obujati. Ko je z nami, jo je treba vzdrževati in negovati.

Dobrodelni koncert ustanove Mali vitez
Za tradicionalni koncert ob začetku novega leta so za male viteze posebno darilo pripravile DINAMITKE. Simona Vodopivec, Alenka Godec in Damjana Golavšek se bodo v produkciji Prospota v nedeljo, 12. 1. 2020, ob 18. uri v SiTi Teatru BTC premierno predstavile z novim projektom. Barvit izbor pesmi in življenjsko energijo bo z besedo povezal Marjan Bunič.

"Otroci slišimo stvari, jih vidimo, novice, govorice, vse ...''
Ob svetovnem dnevu otroka sta poslanke in poslance nagovorila predsednik DZ Dejan Židan in junior ambasadorka Unicefa Arja Ela Hvala. V 30 letih po sprejetju konvencije o otrokovih pravicah se je marsikaj izboljšalo, a je po Židanovih besedah dela še mnogo. Mlada ambasadorka je poslance pozvala, naj pri grajenju sveta prihodnosti mislijo na otroke.

'Lagala bi, če bi trdila, da mi po glavi ni rojilo tisoč vprašanj, kako bomo to izpeljali.'
Starši ste se zagotovo že vprašali, kdaj je primerno otroka odpeljati v muzej ali galerijo? Ga s tem seznaniti z umetnostjo in mu tako odpreti vrata v ta čarobni svet domišljije, ki v sebi skriva nešteto zgodb in zanimivosti. Zanimalo nas je, ali imajo otroci radi tovrstne ustanove ali se jih morda bojijo, kako gledajo na umetnine in kaj od obiska odnesejo? Težava za neobiskovanje galerij je namreč v odraslih, saj se mi otepamo obiskov prostorov, o katerih ne vemo veliko in so morda zmotno označeni kot tisti za akademike in umetnike. Za mnenje in nasvete smo vprašali Natašo Braunsberger, kustosinjo pedagoginjo, zaposleno na področju izobraževanja in animacije, Silvo Karim, likovno pedagoginjo in umetnico ter vzgojiteljico Ireno Gržinič.

Najboljše ideje za vikend izlete
Na Bibaleze.si štartamo z novim projektom Ideje za vikend izlete, katere bodo podane skozi oči mame. V prihodnjih tednih in mesecih lahko pričakujete predstavitev destinacije, ki je družini prijazna, ni predaleč, da se tja odpeljete v soboto ter si v dveh dneh ogledate tamkajšnje znamenitosti. Ker pa zna to biti dolgočasno za najmlajše družinske člane, vam bomo namignili, kako lahko ogled sivega spomenika spremenite v pustolovščino oz. ga predstavite z zgodbico.

Kaj je največja napaka, ki jo dela veliko študentov?
Učinkovite študijske navade, uravnotežen življenjski slog, pripravljenost na nova spoznanja in izkušnje so ključ do uspešnega in izpolnjujočega študentskega življenja. To seveda ne zajema le študija na izbrani fakulteti, pač pa tudi vse, kar pride zraven – socialno življenje, soočanje z izzivi, stik s seboj in velika mera odprtosti. Kaj je v času študentskega življenja ključnega pomena, pa izpostavljamo v šestih pomembnih področjih.

Znana pevka je imela pet splavov
Pevka Andrea Corr se je razgovorila o tem, da je šla skozi številne težke preizkušnje, ko je poskušala zanositi. Imela je namreč pet spontanih splavov.

Moč deklic je neustavljiva!
Danes je svetovni dan deklic, ki letos poteka pod sloganom Moč deklic je neustavljiva. Sklad ZN za otroke (Unicef) ob tej priložnosti poudarja, da so deklice neustavljive, saj v sebi nosijo izjemno moč in energijo, s čimer lahko uresničijo svoj polni potencial, če imajo enake možnosti. Vlaganje v deklice pomembno prispeva k razvoju celotne družbe.

Pet otrok nima več kraljevskega statusa
Švedski kralj Carl XVI. Gustaf je petim vnukom ukinil kraljevski status. To pomeni, da nimajo več naziva kraljevska visokost, od njih se ne bo več pričakovalo izpolnjevanje uradnih dolžnosti, prav tako pa ne bodo deležni apanaž, rednega letnega prejemka, ki se financira iz davkov.

Ta teden so v središču otroci!
Danes se bo pod okriljem Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) začel Teden otroka. Ker letos mineva 30 let od sprejetja Konvencije o otrokovih pravicah, so se v ZPMS odločili, da bodo ravno pravice otrok predstavljale osrednjo temo letošnjega Tedna otroka.