pri nas

Ime: če se mamica in očka ne strinjata, sledi ...
Otroku je treba določiti ime najpozneje mesec dni po rojstvu. V najslabšem primeru gre zadeva na sodišče.

Sami ustvarite najlepše praznične voščilnice
Obudimo staro tradicijo in pošljimo letos vsem sorodnikom in prijateljem voščilnico, ki jo bomo skupaj z otroki izdelali. Ustvarjalka Polona Bokavšek nam je pomagala z idejo, da bodo videti res čudovito, profesionalno, da ne bodo kičaste, ampak jih bodo prejemniki z veseljem shranili za spomin ali obesili na vidno mesto v stanovanju. Dodajamo še nekaj verzov, misli, ki jih lahko zapišete.

Učilnica kot virtualni svet: 'Vesela sem, da učim v Sloveniji!'
"Torej, v zadnjem času je šolski sistem na Finskem za nas postal Bog šolskih sistemov. / ... / Vesela in ponosna sem, da lahko učim tu – v naši Sloveniji. <3" je na Facebooku zapisala učiteljica Nina Jelen. Učilnico je spremenila v virtualni svet in zmagala na evropskem natečaju!

Imate tudi vi doma hišnega duhca?
Hišne duhce so v starih časih obešali nad mizo pred razpelom, podarjali so jih ob rojstvu otrok, simbolizirajo pa tudi dobrodošlico gostu. Danes poskušajo etnologi in kulturni antropologi obuditi spomin na njih.

Prehrana doječe mame: kaj lahko in česa ne sme?
Odločili ste se, da boste dojenčka dojili, toda porajajo se vam številna vprašanja. Kaj lahko uživam? Ali moja prehrana vpliva na sestavo mleka? Ali lahko izbor jedi izzove krče pri dojenčku? Kako lahko spodbudim nastajanje mleka? Zbrali smo številne informacije, ki vam bodo koristile v obdobju dojenja.

Vanja in Jure sta naredila kreme za njune 4 otroke z atopičnim dermatitisom
Pogosto se zgodi, da si želimo nekaj, kar ne obstaja. Potem so tisti, ki zato jočejo, in drugi, ki to naredijo. Odličen primer zadnjega sta tudi zakonca Rainer, Jure in Vanja, ko sta zaradi težav z atopičnim dermatitisom svojim otrokom začela izdelovati kreme doma. Ponudbo izdelkov 4kidsandus sta kmalu razširila, zdaj pa se v oddaji 'Štartaj, Slovenija!' predstavljata z naravnimi šamponi za lase.

Prikupna fotografija sodnika MasterChefa
Luka Jezeršek, čigar strast je kulinarično ustvarjanje in razveseljevanje svojih gostov, je z vsem srcem predan svoji družini. Včasih se zgodi, da ‘v službo’ pridejo njegovi otroci, kar je pravi razlog za veselje. Sodnika MasterChefa pa osrečuje tudi povezanost s člani njegove razširjene družine, ki sta jo po svojem receptu utrdila njegova mama Sonja in oče Franci.

Rodila v 12 minutah v novomeški porodnišnici
Sina sem rodila ob 14.22 v novomeški porodnišnici. Vse skupaj pa se je začelo par uric prej ...

Resnična zgodba: To je naša Neža, velika borka!
Mamica je z nami delila svojo ganljivo porodno zgodbo, kako je veliko prezgodaj na svet prijokala Neža, ki od takrat bije številne bitke. Danes je stara 11 mesecev, korigirano osem.

Tako majhna je bila Erin. Poglejte jo zdaj!
Najmanjša slovenska nedonošenka Erin je izjemna borka. Rodila se je v 23. tednu nosečnosti, ob rojstvu tehtala 370 gramov in merila 24 centimetrov. Šele pol leta po rojstvu je odšla domov. Njeno srčno zgodbo razkriva njena mamica Aleksandra.

Mali borci se borijo. Zdaj, ko to berete. Najmanjši med njimi tehta ...
Na intenzivnem oddelku ljubljanske porodnišnice trenutno skrbijo za 30 nedonošenčkov. Najmanjši je deček, ki je bil rojen po 23. tednu nosečnosti. Pri njih se je rodila tudi najmanjša slovenska nedonošenka.

Najbolj znane palačinke v Sloveniji navdušujejo vse
V včerajšnji oddaji ’Štartaj, Slovenija!’ smo spoznali zgodbo Aljaža Deua, ki se je v življenju poskusil že v marsičem. Čeprav so številni v njegovem življenju to videli kot korak nazaj, se je nekega dne odločil, da bo na ulici pekel palačinke.

Morski izlet jeseni: Gradež in Oglej
Ker nas letošnja jesen razvaja s sončnimi dnevi, smo se odločili, da ne ostanemo doma in prosti čas preživimo na svežem zraku. Odpeljali smo se približno 140 km izven Ljubljane, na morje, natančneje v italijansko mesto Gradež. Izlet smo zaključili v sosednjem mestecu Oglej.

Epiziotomija oz. prerez presredka v porodnišnici Ljubljana
Do epiziotomije, prereza presredka, kože med nožnico in zadnjično odprtino, pride v zadnji fazi druge porodne dobe.

Tako ne bo imel izcedka iz nosu, ne bo kašljal ...
V jesensko-zimskih mesecih so na pohodu številni virusi in bakterije, ki prežijo na naše malčke. Izcedek iz nosu, kašelj, slabo počutje, povišana telesna temperatura in glavobol so le nekateri od znakov, ki otroka položijo v posteljo. Da bi ga kolikor je mogoče obvarovali pred tovrstnimi nevšečnosti, je pomembno, da poskrbite za preventivo.

Velike spremembe pri načinu učenja v nekaterih slovenskih šolah in vrtcih
V Ribnici poteka konferenca o zelenem učnem okolju s poudarkom na prednosti učenja v naravi za otroke s posebnimi potrebami. Zanje je namreč učenje s senzorično izkušnjo zelo pomembno, pravi strokovnjakinja Natalija Györek. Je pa tudi sicer v gozdovih v zadnjih letih slišati več otroških glasov, tudi na račun širjenja mreže gozdnih šol in vrtcev.

Po zabavi nikar ne počnite tega!
Starši, povabljeni sta na rojstnodnevno zabavo prijateljičinega sina. Medtem ko se bodo otroci igrali, boste vi z odraslimi nazdravili in se sproščeno pogovarjali o vzgoji. Vse lepo in prav, če potem ne boste sedli za volan in družine odpeljali domov. Ne tvegajte, preprečite najhujše in raje prespite pri prijateljih ali pa se vsi družinski člani domov odpeljite z avtobusom ali taksijem. Ne ogrožajte niti sebe niti drugih v prometu!

To je eden izmed prvih znakov, da je bolan!
Prišel je čas, ko je strah pred boleznimi toliko večji. Pravzaprav so povsod okrog nas. Pogosta napaka staršev je, da želijo obvarovati svojega otroka, tako da ga pretirano oblačijo. Tudi tista igralnica, kjer se je še nedolgo tega veselo igral, postane preteča. Nekateri starši tako pridejo do zaključka, da bo še najboljše, da svojega otroka skrijejo pred boleznimi, kar lepo doma. Ob tem pa še poskrbijo za pravo poletno temperaturo. Napaka!

Veste, da je telesno kaznovanje prepovedano?
Pred dvema letoma so v Sloveniji prepovedali telesno kaznovanje otrok, in sicer takrat, ko je začela veljati novela zakona o preprečevanju nasilja v družini. Kakšni so rezultati takšne prepovedi?

Srce parajoče slovo od Aleksandra, Maja in mnogih drugih otrok
Bil je dan, ko smo skupaj s starši angelčkov, žalovali. Danes pa se le redko kdo spomni, da kljub temu, da mi ne žalujemo, oni še vedno.

Poglejte redke fotografije Mile in Ashtona! Na njih sta tudi otroka
Paparaci so po dolgem času v objektiv ujeli Milo Kunis in Ashtona Kutcherja. Bila sta v družbi svojih otrok, ki sta se odpravljala na obisk k babici.

Top izlet za vikend: Osijek
Jesenske počitnice smo lani preživeli malce drugače kot ostale družine. Nismo odšli v toplice, temveč smo obiskali mesto Osijek in si ogledali tamkajšnje znamenitosti.

Carski rez v Sloveniji
Število carskih rezov po svetu narašča, zakaj je tako, si poglejte na posnetku. V Sloveniji ga ne naredijo na željo porodnice, ampak so zanj zdravstveni razlog Naši porodničarji poudarjajo, da je narvani porod še vedno najbolj varen za porodnico in otročka. Koliko pa je dejansko pri nas carskih rezov?

Ples in plezanje na svili: vadba, ki je primerna tudi za otroke
V nedeljski oddaji Slovenija ima talent smo opazovali malo Ronjo, kako pleše na svili. Za to je dobila zlati gumb. Ker gre za nam neznano vadbo, a izjemno fascinantno, smo vprašanja naslovili na njeno mamo Uršo Štrukelj, kreativko, ki preizkuša gibalne sposobnosti najmlajših skozi zračno gibanje.

Kaj početi z najstnikom v prostem času?
Ko ima pubertetnik več prostega časa, ko nastopijo počitnice, starši sploh ne vedo, kako kakovostno z njim preživeti dan. Zbrali smo nasvete, kako mladostnika odtrgati od računalnika in televizije in pri tem nam je strokovno pomoč in znanje ponudil zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

Kako se z najstniki pogovarjati o kočljivih temah?
Obstaja kar nekaj tem, ki se jim starši izogibajo, toda skrajni čas je, da v puberteti spregovorite o njih na glas. Kako najti pravo besedo, kako jih opozoriti na nevarnosti, ki prežijo na njih na številnih zabavah, nam je svetoval zakonski in družinski terapevt Janez Logar. Naj dobijo prave in ustrezne informacije prav od vas, ne pa s pomočjo brskanja po svetovnem spletu.

'Mami in oči, dobil sem slabo oceno. Imamo problem!'
Dobro je, da veste, kaj se dogaja v šoli z vašim otrokom tudi v najstniških letih, nikakor pa ne smete odgovornosti za vse njegove slabe ocene, neupravičene izostanke od pouka ... sprejeti nase. Zavedati se mora, da je izobraževanje njegova obveznost in ko doživi kakršen koli neuspeh, je prav, da mu prisluhnete in stojite ob strani. Kako to storiti, je razložil zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

Kako najti skupno besedo brez kričanja?
Najstniki pogosto preizkušajo meje, ob tem četudi hočejo starši ostati mirni, včasih začnejo vpiti. Toda, ali je to prava pot? Nas bodo pubertetniki le tako slišali? Na kaj se je treba osredotočiti, pri čem je treba biti dosleden in kaj ni življenjsko pomembno, nam je pojasnil zakonski in družinski terapevt Janez Logar, ki ima dolgoletne izkušnje in je tudi sam oče petih otrok.

Pohod za vso družino: Katarina nad Ljubljano
Ker nas jesen razvaja s sončnimi dnevi, smo to izkoristili in se še z dvema družinama, ki imajo otroke, stare do deset let, odpravili na Katarino nad Ljubljano. Slišali smo, da je tam narava prečudovita, zato smo se odločili, da se prepričamo na lastne oči.

'Imeli smo kvas, pa nismo imeli moke'
Stanko se je moral z ženo in hčerko preživljati s 317 evri na mesec. "Če daš za hrano, nimaš za položnice. Če daš za položnice, nimaš za hrano." Prišel je trenutek, ko niso imeli kaj postaviti na mizo.