pri nas

Najpogostejše najstniške tegobe
Najstniško obdobje prinaša veliko izzivov tako za otroka kot tudi za starše. Če v tem obdobju nikakor ne morete pristopiti k otroku in ne veste, kaj se dogaja z njim, ukrepajte. Znakov, ki nakazujejo resne tegobe, nikakor ne podcenjujte. Poiščite vzroke za mladostnikovo vedenje, ugotovite, kakšne težave ga pestijo, in mu pravočasno pomagajte.

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči
Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom
Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Izlet po gozdu s 'pojočimi volkovi in pogumnim medvedom'
Domačin, ki je kosil travo, nas je opozoril, da sona območjuvideli medvede in divje prašiče. Otroci so bili navdušeni. Močno, močno so stiskali pesti, da bi srečali kakšno zverino.

Ustvarjalne ideje za noč čarovnic
Jesen nas s svojo pestro paleto barv vabi k najrazličnejšemu ustvarjanju z naravnimi materiali, med njimi pa so oktobra najbolj popularne buče, ki jih nekateri domiselno postavijo pred prag svoje hiše, drugi pa iz njih delajo okraske in skulpture. Kakšno pa bo pri vas praznovanje na noč čarovnic?

Moški se redko odločajo za vazektomijo
V Sloveniji se ženske veliko pogosteje odločajo za sterilizacijo kot moški, čeprav je poseg vazektomije enostaven, hiter, izjemno nizko tvegan in (teoretično) tudi povraten.

Katja Gaspari Leben: 'Vsak mesec, ko sem dobila menstruacijo, sem se zaradi razočaranja zjokala v kopalnici'
Otroški smeh, tekanje po hiši, popacana majica in nešteto drugih lumparij, to je skoraj vsakdan družin, ki imajo otroke in o katerih začnemo prej ali slej razmišljati tudi sami. In danes razmišljamo zelo dolgo, saj odločitev za otroka vse bolj odlagamo, kar je lahko tudi eden od vzrokov za vse več težav z neplodnostjo. Neplodnost lahko prinaša velike čustvene stiske, pravi Katja Gaspari Leben, ki odkrito govori o svoji izkušnji in številnih izzivih, ki sta jih z možem imela, ker nista mogla zanositi. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro
Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

Mesec tabu tem na Bibaleze.si
Tabu teme so del našega življenja, zato je pomembno, da o njih odkrito spregovorimo. Iskren pogovor brez dlake na jeziku o vsem, kar nas teži, nam lahko namreč mnogokrat odkrije povsem enostavne rešitve ali nas usmeri na pravo pot. Zato smo se na našem portalu odločili v mesecu oktobru odkrivati različne mite in resnice o tako imenovanih tabuiziranih temah.

Slavni par: "V najinem domu so vsa vrata na stežaj odprta"
Pred časom sta Ashton Kutcher in Mila Kunis javnost presenetila z izjavo o higienskih navadah njune družine. Zdaj pa sta še odkrila, da so doma navajeni imeti odprta vsa vrata prostorov, tudi tista v kopalnici.

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'
Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

V Sloveniji letno posvojijo med 30 in 50 otrok
Veliko je lepih zgodb o posvojitvah, ki ganejo do solz in ki ne pustijo ravnodušnega nikogar, niti najbolj trdosrčnega. Tudi ta si bo po ogledu spodnjih posnetkov brisal solze, čeprav morda na skrivaj in rekoč: "Ti jokaš, jaz ne. Meni je nekaj padlo v oko." Ganljive zgodbe so tudi v Sloveniji, kjer letno posvojijo med 30 in 50 otrok.

Če je partnerski odnos zdrav, potem bo zdrava in srečna tudi družina
Ne glede na to, iz kakšne družine prihajamo sami, je zelo pomembno, da svojim otrokom ponudimo varno zavetje in ljubezen, jim privzgojimo osnovne družinske in življenjske vrednote, smo jim s svojimi dejanji in s partnerskim odnosom za zgled ter jim tako postavimo zdrave temelje za prihodnost. V teoriji se sliši preprosto, v praksi pa se starši ves čas soočamo s številnimi izzivi, ki lahko hitro zamajejo družinsko povezanost in skrhajo odnose. Kaj lahko storimo?

'Vzgajajmo dekleta, ki vedo, da so več od svojega telesa'
Ne dolgo nazaj je v medijih zakrožila izjava ravnateljice ene izmed srednjih šol o primernosti oblačil deklet pri pouku. Če povzamem, govori o tem, da na njihovi šoli ne dovolijo določenega tipa oblačil, ker naj bi le-ta onemogočal fantom kvalitetno sledenje pri pouku.

Ko so otroci žrtve preambicioznih staršev
Če se malce dotaknemo ekstremov, smo v tujih (zlasti ameriških) šovih lahko priča staršem, ki so zmožni svoje otroke gnati do onemoglosti. K uspehu, slavi in najvišjim dosežkom, pod zaslepljujoče luči reflektorjev in občudovanja. A otrok ni v tem primeru nič drugega kot sredstvo za uresničenje njihovih lastnih neizpolnjenih sanj. Gre za čustveni primanjkljaj staršev, ki ga mora izpolniti otrok. A kako krivično je to?

Andrej Perko: Otroci postajajo mali narciski
Ni skrivnost, da so današnji starši izjemno obremenjeni, saj ne skrbijo samo za otroke in njihove potrebe, ampak imajo še ogromno drugega dela, pa najsi bo to v službi ali doma. Vsekakor so v stresu, ko iščejo ravnovesje med številnimi opravki in prostim časom, ki ga imajo na voljo s svojimi otroki. Mogoče zato niti ni presenetljivo, da niso vedno kos vsem težavam in izzivom, s katerimi se danes lahko srečujejo pri vzgoji. Andrej Perko, psiholog: "Zaradi svoje negotovosti in izgubljenosti iščejo starši rešitve pri strokovnjakih in v raznih vzgojnih priročnikih, ki pa v realnem svetu prav nič ne pomagajo."

Rad grem na letovanja, taborjenje in šole naravi
Letovanja, taborjenja, šole v naravi so za otroke lahko nekaj najlepšega in poučnega, zagotovo se vsak, ki se je tega udeležil v otroštvu, spomni dogodivščine, pustolovščine ali norčije, ki se je zgodila. Za nekatere otroke pa lahko to predstavlja tudi obdobje obdobje čistega stresa. Običajno temu botrujejo strah, stiska pred ločitvijo od staršev in domotožje.

"Ko naš 10-letnik fura safer"
Doma imamo 10-letnika. In ena plat njegovega odraščanja je občasno in čedalje pogostejše spogledovanje z nezadržno bližajočo se puberteto. Izraža se na različne načine – od priložnostne depresije, ko je tako brezvoljen, da se mu niti govoriti ne ljubi, mimo obupovanj v prepričanju "Nihče, nihče, ampak res nihče me ne razume!", loputanj vrat in predrznih ugovarjanj, pa vse do obdobij "trpljenja in dolgčasa", "ko fura safer" kar tako, denimo ... ker je trava zelena, ker se svet vrti naprej in ne nazaj ter ker je danes ponedeljek zjutraj in ne petek popoldne.

Ime za deklice, ki pomeni nekaj 'resničnega, pravega'
Ime, ki se najpogosteje pojavlja v obalno-kraški regiji in v italijanščini pomeni 'resnična', 'prava', je zagotovo eno lepših ženskih imen. Morda pa se vam bo zdelo ravno to ime pravšnje za vašo prihajajočo družinsko članico.

5 enostavnih navad, ki lajšajo šolska jutra
Se tudi vam zdi, sa vsako jutro skupaj z otroki težko vstajate, hitite po stanovanju, iščete oblačila, torbe in torbice ter na koncu komaj lovite zadnje minute, preden se pravočasno odpravite od doma? Takšna jutra so lahko precej stresna in vplivajo na potek celotnega dne. Za vas smo posledično pripravili nekaj nasvetov, s katerimi bodo vaša jutra bolj sproščena, pozitivno naravnana in bodo predstavljala tako za vas kot za otroka, pozitiven začetek dne. Pa poglejmo.

"Otroku s tišino sporočamo 'tebe zame ni'"
Nagnjenost k samomoru lahko spodbudimože zgodaj v otroštvu, opozarja psihiater Željko Čurić. Poudarja, da je najhujša ignoranca. "Tiha maša", h kateri se v Sloveniji žal mnogi (pre)večkrat zatekajo.

Zato tudi za dečke priporočajo cepljenje proti HPV
Z novim šolskim letom so proti virusu HPV začeli cepiti tudi slovenske dečke. Cepljenje je prostovoljno in brezplačno, za mlajše pod 15. let je potrebno soglasje staršev. Čeprav okužbe največkrat povezujemo z rakom materničnega vratu pri ženskah, pa povzročajo rake in druge bolezni tudi pri moških.

Tako si ustvarite učinkovite zapiske, ki vam bodo olajšali učenje
Začenja se novo šolsko leto, učenci so se ponovno vrnili v šolske klopi. Kako se pripraviti na novo šolsko leto? Kako si organizirati zapiske na način, da bomo od njih odnesli čim več? Jasno je, da le branje ali prepisovanje snovi na slepo še zdaleč ni dovolj. Potrebujemo zapiske, s pomočjo katerih bomo uspešno izluščili bistvo in utrdili snov.

Kako v otroško sobo vključiti stenske tapete?
Prav gotovo ima večina od nas spomine na stanovanja naših prababic, ki so jih krasile tapete z drobnimi rožicami. Že od nekdaj so ljudje radi dodali stenam nekaj več in jih okrasili s tekstilnimi tapetami v različnih vzorcih ali teksturah v različnih stilih.

'Veliko nama pomeni to, da je zakonska postelja samo najina'
Že ko sva imela prvega otroka, sva večkrat dobila kakšen začuden pogled, kako to, da spi v svoji sobi že pri šestih mesecih. V zadnjem času je postalo čedalje bolj pogosto, da imajo starši svoje otroke v spalnici do poznejših let.

V Sloveniji vsako leto približno 80 otrok in mladostnikov zboli za rakavo boleznijo
September je mesec ozaveščanja o raku pri otrocih. V Sloveniji vsako leto približno 80 otrok in mladostnikov zboli za rakavo boleznijo, pri čemer jih približno 20 odstotkov boj z zahrbtno boleznijo izgubi. Vsak od nas pa lahko doprinese k boljšemu jutri, saj neprofitno društvo Junaki 3. nadstropja v septembru zbira namenska sredstva za nakup naprave, ki bo v pediatrični kliniki pomagala pri zdravljenju otrok.

Kakšen tip učenca je vaš otrok? Preverite
Ljudje se učimo na različne načine - nekateri se najučinkoviteje učijo z branjem, drugi s poslušanjem, spet tretji pa s pomočjo slikovnih gradiv. Nekateri ljudje se več naučijo, če svoje ideje preverijo v skupinski razpravi, drugi se raje učijo sami. Nekateri potrebujejo sistematično prikazane informacije in se učijo postopoma, drugi uporabljajo bolj celosten pristop. Načine, kako zaznavamo informacije, katere strategije učenja uporabljamo in kako jih prikličemo, imenujemo učni stili.

Se vam zdi to primerno za družinsko kopališče – da ali ne?
Mlada ženska je razburkala javnost s svojimi kopalkami, ki si jih je izbrala za na družinsko obarvano javno kopališče, kjer je mrgolelo otrok in obsojajočih staršev. Posnetek, na katerem mladenka uživa pomanjkljivo oblečena v bazenu, je kmalu postal viralen in mnenja o tem, ali se spodobi tako obleči za na bazen, so izrazito deljena. Kaj pa vi menite?

12 tehnik za regulacijo otrokove jeze
Regulacija otrokove jeze je tema, ob kateri se zdi, da nima konca. Nekateri starši ob otrokovem izpadu jeze odidejo stran in otroka preprosto ignorirajo, drugi se razjezijo in otroka še bolj zmedejo, tretji čustveno 'zamrznejo', saj ne vedo, kako bi odreagirali. Le malo pa je staršev, ki vedo, da se jezen otrok še ne zna pomiriti sam.

V ZDA znova uvajajo šeškanje v šoli kot kazen
Leta 1977 je ameriško vrhovno sodišče razsodilo, da je telesno kaznovanje v šoli ustavno, odločitev o njegovem dovoljenju pa je prepustilo vsaki državi. Šolsko okrožje v Missouriju je starše obvestilo, da bo v tem šolskem letu znova uvedlo šeškanje.