preverite

Kupujete šolsko torbo?
Največji dogodek pred vstopom otroka v prvi razred je zagotovo nakup šolske torbe. A ni dovolj, da je torba otroku všeč, pri izbiri je potrebne tudi nekaj previdnosti.

Zablode o malčkih
Mlade in še neizkušene mamice se pogosto znajdejo v situacijah, ko jim zdrav razum narekuje nekaj, t.i. dobronamerni nasveti mater, babic, tet in sosed pa od njih pričakujejo drugačno ravnanje. Kaj pa je dobro in prav za malčke?

Nosečnica na počitnicah
Skoraj vsaka nosečnica si želi preživeti dopust, ko je njen dojenček še varno v trebuhu. Mnoge pa se sprašujejo, kdaj je med nosečnostjo najbolj primeren čas za to.

Prišel je avtosedež za Dunjo
Prvorojenka Tine in Riharda, prikupna Dunja je že tako velika, da se bo začela voziti v avtosedežu. Zato je mlado družinico na domu obiskal Jani iz spletne trgovine Sonček.

Nosečnica na letalu
"Potovanje z letalom je odvisno od tega, v katerem mesecu nosečnosti je ženska in kako dolgo bo polet trajal," pravi ginekologinja Alenka Novak.

Nosečnica na letalu
"Potovanje z letalom je odvisno od tega, v katerem mesecu nosečnosti je ženska in kako dolgo bo polet trajal," pravi ginekologinja Alenka Novak.

Zaščita pred soncem se začne v otroštvu!
Zaščita pred nevarnimi sončnimi žarki je enako pomembna za otroke in starše. Z dobro zaščito – primerno kremo in oblačili – boste s svojimi otroki na prostem uživali dalj časa.

Dokazovanje očetovstva
Za ugotavljanje očetovstva so pristojni centri za socialno delo in matičar, lahko pa oče prizna svojega otroka z javno listino ali oporoko. Z genskim testom se lahko potrdi, ali je moški resnično otrokov biološki oče.

KOLUMNA: 'Mami, ne vidim dobro!'
Nikoli ni dovolj zgodaj, da pri svojem otroku preverite vid. Ne čakajte do sistematskega pregleda pri treh letih, na katerem pediater prvič vpraša otroka, ali dobro vidi.

Pretres možganov
Pretres možganov je lahko posledica padca, udarca ali brce v glavo. Če otrok hudo pade ali dobi udarec v glavo, naj ga pregleda zdravnik.

Vsestranske banane
Ste vedeli, da so banane veliko več kot hranljiv zalogaj? Iz slastnega sadeža si lahko pripravite lepotilno masko, z njim omehčate meso, vrnete sijaj sobnim rastlinam in si celo zloščite čevlje.

Kako damo otroku zdravila?
Ko malček ali dojenček zboli, mu je včasih treba pomagati z zdravili. Zgodi pa se, da so starši pri dajanju zdravil otroku malce nerodni, otroci pa se začnejo upirati. Kako se pravilno lotite dajanja zdravil?

Kakšno obutev na otroške nogice?
Dojenčki svet radi raziskujejo z bosimi nogami, pri malčkih pa morate že začeti razmišljati o nakupu primerne obutve. Veste, na kaj morate biti pri tem pozorni?

Ne pozabite Rudija!
Kako uživati na družinskih počitnicah? Poleg vsega, kar morate pripraviti za dopust, doma ne smete pozabiti otrokove najljubše igračke.

Ste noseči ali niste? Ugotovite to s testom Clearblue!
Nosečnost je prav gotovo posebno obdobje in pomemben korak v življenju ženske.

Videoigre za devetmesečne dojenčke
Na tržišču je veliko različnih videoiger, narejenih posebej za malčke. Vprašanje, kdaj je otrok dovolj star, da jih začne igrati, pa še vedno ostaja odprto.

Kako ustvarimo prijazno in varno okolje za spanje?
Ko boste začeli razmišljati o prostoru, v katerem bo vaš dojenček ponoči spal, ali o dekoraciji njegove sobe, si lahko pomagate z naslednjimi nasveti za zagotavljanje varnosti.

VIDEO: Kako si pričarate mirno noč z dojenčkom?
Številni starši verjamejo v magično rešitev, ki bo njihovega dojenčka pripravila, da se ponoči ne bo prebujal. Če bi le lahko odkrili ta trik, bi njihov dojenček zaspal hitro in enostavno ter se ponoči ne bi prebujal.

Tudi spomladi zaščitite dojenčke pred soncem!
Naj vas pomlad s svojimi nežnimi sončnimi žarki ne pretenta. Tudi v tem letnem času je sonce lahko dovolj močno in vroče, da prizadene nežno in občutljivo kožo vašega dojenčka. Zato poskrbite za zaščito!

VIDEO: Naj pustim dojenčka, da ponoči joka?
Starši so desetletja poslušali, da je dojenčka, ki ne potrebuje več nočnega hranjenja, najlažje navaditi, da prespi noč tako, da ga pustijo 'Naj se zjoče'. Povedano drugače – dojenčka položite v posteljico, zaprite vrata in ga pustite, da se 'dere'!

Nasveti za nakup: otroška kad
Dokler vaš dojenček ne more samostojno sedeti, kar se večinoma zgodi pri šestih mesecih, lahko kopanje v banji za odrasle prinese več težav kot prednosti.

Nasveti za varno kopanje dojenčka
Kopel je lahko zabavna za vas in vašega dojenčka, a ostati morate zelo pazljivi. Začnite zgodaj in svojega malčka naučite osnov varnosti v vodi ter si pred prvo kopeljo preberite naslednje nasvete za varno kopanje.

Najpogostejša vprašanja mladih mamic
Vsaki mladi mamici bi včasih prišlo prav, da bi se novorojenček rodil s priročnikom, polnim nasvetov. A če poslušamo svoj materinski nagon, bomo z novorojenčkom zagotovo ravnale pravilno. Za vsak primer pa vam ponujamo še nekaj nasvetov.

Katere igrače dojenček res potrebuje?
Police v otroških trgovinah se šibijo pod težo vseh igrač, ki jih ponujajo. Prav nič manj niso založene police in omarice v otroških sobah. Ponudba otroških igrač je brezmejna in starši so pogosto v zadregi, kaj izbrati za najmlajšega.

Uporabni nasveti za vsako mamico
Dokler je otrok v trebuhu, nima posebnih zahtev. Ne potrebuje obrokov, pleničk, posteljice ali vozička. Ko pa prijoka na svet, mora biti vse nared in pri roki. Da se boste lahko po porodu nemoteno posvetili novorojenemu otroku in sebi, smo zbrali nekaj koristnih nasvetov.

VIDEO: Vse o banjicah za dojenčka
V obvezno opremo za dojenčka sodi tudi kad ali banjica, v kateri ga boste kopali. Kakšna je izbira banjic pri nas, so nam pokazali v trgovini Pikapolonica v Mariboru. Ponujamo pa vam tudi nekaj preprostih nasvetov, kako dojenčka okopati.

Moj dojenček je prehlajen - kako naj mu pomagam?
Se počutite slabo, kadar ste 'samo' prehlajeni? Tako se ob prehladu počutita tudi dojenček ali malček. Preverite, kako mu lahko pomagate ...

Pravi voziček za varnost in sproščenost
Otroci, ki so med vožnjo v vozičku obrnjeni k mami oziroma očetu (ali h komu drugemu, ki potiska voziček), so bolj sproščeni, imajo bolj umirjen srčni utrip in lažje zaspijo.

Dojenčki pač jočejo
To je resnica, ki jo mladi starši hitro spoznajo. Nahranjen, previt, čist – pa še vedno joče. Ker mu ne znate pomagati, še ne pomeni, da ste slabi starši.

Razvoj dojenčka: 4. mesec
Štirimesečni dojenček se z vsakim dnem bolj zaveda okolice in svojega telesa. Ko leži na trebuhu, se že lahko privzdigne in se razgleduje okoli sebe. Prepoznava ljudi, ki ga obkrožajo in svoj pogled usmeri tudi na manjše predmete.