preprečimo

Nesreča otroka na planini Razor: Kaj morajo starši vedeti za varno hojo z otroki v hribe
Hoja z otroki v hribe je čudovita družinska izkušnja, ki otroke nauči ljubezni do narave in telesne aktivnosti. A kljub temu je treba biti zelo previden, saj lahko že najmanjša nepazljivost povzroči nesreče. Nedavna nesreča na planini Razor, kjer se je otrok poškodoval med plezanjem, nas opominja, kako pomembna je ustrezna priprava in previdnost v gorah.

Pozabil otroka v avtu: Dvoletnik umrl zaradi vročine
Poletje je komaj dobro začelo kazati zobe, a večji del Evrope že pestijo izjemno visoke temperature. V številnih državah, zlasti na jugu in jugozahodu celine, so temperature presegle 35 C, lokalno celo 40 C. V tem kontekstu prihajajo tudi tragične novice iz Španije, kjer se je zgodil pretresljiv dogodek – dvoletni deček je umrl, potem ko ga je oče pozabil v pregretem avtomobilu.

Porod in prehrana - katera živila si pripraviti v torbo za v porodnišnico?
O prehranjevanju med porodom redko govorimo. Prakse porodnišnic so okoli nasvetov glede te teme zelo različne. Med samim porodom navadno niti ne mislimo na hrano in lakote morda niti ne čutimo ali pa nam je morda celo slabo.

Vodič za varnost otrok v vodi: Kako preprečiti utopitve doma
Topli dnevi pogosto vabijo k osvežitvi v vodi – naj bo to domači bazen, napihljiv otroški bazenček, ribnik ali kopalna kad. A prav domače okolje, ki se zdi varno, je pogosto prizorišče tragičnih nesreč. Največ utopitev majhnih otrok se zgodi prav doma – tiho, hitro in pogosto brez opozorila. Te tragedije lahko preprečimo z znanjem in ustreznimi varnostnimi ukrepi.

Poletna osvežitev brez skrbi: varnostni nasveti za kopanje z otroki
Poletje nas vabi k osvežitvi v bazenih, jezerih in morju. Plavanje z otroki je eden najlepših načinov preživljanja prostega časa – spodbuja gibanje, krepi samozavest in prinaša obilo veselja. A naj bo vsak skok v vodo tudi varen! Preberite, kako zaščititi sebe in svoje najmlajše pred nevarnostmi, ki jih skriva voda, ter poskrbite, da bo poletje ostalo brezskrbno in varno.

Dveletna deklica umrla zaradi češnje – kako preprečiti zadušitev pri otrocih
Dveletna deklica je umrla zaradi zadušitve s češnjo, kar znova opozarja na nevarnost drobnih kosov hrane pri majhnih otrocih.

Zdravje oči pri otrocih: Skrite nevarnosti sonca, ki jih starši pogosto spregledajo
Ko govorimo o zaščiti otrok pred soncem, večina staršev najprej pomisli na kremo z zaščitnim faktorjem. Pogosto pa pozabimo na zelo občutljiv del otrokovega telesa – oči. Po podatkih Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) lahko dolgotrajna izpostavljenost UV žarkom povzroči resne težave z vidom, tudi trajno slepoto.

Zakaj pozabimo otroka v avtu? Strokovnjaki pojasnjujejo sindrom pozabljenega otroka
Kljub temu da mnogi starši verjamejo, da ne bi nikoli pozabili svojega otroka v avtu oziroma da se to njim ne bi nikoli zgodilo, strokovnjaki opozarjajo, da se to lahko zgodi vsakemu – kajti to je lahko posledica vsakodnevnega stresa in napornega urnika.

Kako zaščititi mladostnike pred škodljivimi učinki alkohola
Z zaključkom šolskega leta prihajajo počitnice – čas zabav, srečanj in sproščenega druženja. Žal pa so to tudi okoliščine, v katerih se mladostniki pogosto prvič srečajo z alkoholnimi pijačami.

Izgubljen otrok na Boču: Kako ravnati in kaj storiti, če se vaš otrok izgubi
Otroke je pomembno vedno imeti na očeh, ne glede na to, ali so doma ali zunaj. Njihova radovednost in želja po raziskovanju sveta sta čudoviti, zato jim moramo zagotoviti varno okolje, kjer lahko brez skrbi uživajo in se učijo. Z malo pozornosti in ljubezni lahko preprečimo nepotrebne skrbi in zagotovimo, da so naši najmlajši vedno na varnem. Kaj pa, če se otrok vseeno izgubi?

Varna vožnja s poganjalčkom: Ključni nasveti za starše, ki zaščitijo vašega otroka
Poganjalček je odličen način za otroka, da se nauči osnovnih kolesarskih spretnosti, predvsem pa lovljenja ravnotežja, kar je ključnega pomena za kasnejšo vožnjo s pravim kolesom. Otroci, stari od 2. leta dalje, se že lahko začnejo učiti vožnje s poganjalčkom, ki jim pomaga pri razvoju motoričnih sposobnosti in koordinacije. Vendar pa je pri tem pomembno upoštevati varnostne ukrepe, da preprečimo morebitne poškodbe.

5 top idej za druženja z otroki, ko posije sonce
Ko nas končno razveseli sončno vreme, se narava razživi in nas vabi ven. Dnevi postanejo toplejši, mi pa bolj sproščeni in pripravljeni, da skupaj z otroki preživimo dragocen čas na prostem. Idealna priložnost za aktivna, zabavna in nepozabna družinska druženja! V nadaljevanju vam predstavljamo 5 odličnih idej, kako z otroki izkoristiti sončne dneve – brez velikih priprav ali stroškov!

Varno otroško igrišče: Nasveti za brezskrbno igro vaših malčkov
Ko sonce pokuka izza oblakov, nas lepo vreme vabi, da z otroki preživimo čas na prostem – in ni boljše destinacije kot dobro urejeno otroško igrišče. A preden se otroci podajo v svet raziskovanja, guganja in plezanja, je pomembno, da preverimo varnost okolja in jih spomnimo na osnovna pravila varnega vedenja.

Zakaj je skakanje na trampolinu tvegano za otroke in kako zagotoviti varnost?
Skakanje na trampolinu je priljubljena rekreativna dejavnost, vendar pa predstavlja tveganje za otroke in mladostnike. Zlasti predšolski otroci, ki še niso dovolj telesno razviti, se pogosteje poškodujejo pri tej aktivnosti. Zaradi tega je pomembno upoštevati varnostna pravila, ki zmanjšujejo tveganje za poškodbe. V tem članku bomo osvetlili ključne varnostne nasvete za uporabo trampolina, ki lahko preprečijo resne poškodbe.

Zakaj je dobro, da otroci kolesarijo?
Kolesarjenje je ena najboljših oblik telesne aktivnosti za otroke. Poleg tega, da je zabavno, pa igra pomembno vlogo pri razvoju motoričnih spretnosti, krepitvi mišic, izboljšanju ravnotežja in razvoju koordinacije. Z rednim kolesarjenjem otrok gradi tudi kardiovaskularno vzdržljivost in samostojnost.

Okusna čokoladna torta iz palačink, ki bo navdušila najmlajše
Torta s čokoladno kremo in palačinkami je nekaj najboljšega za tiste dni, ko nimate veliko časa, pa bi radi svoje najbližje pocrkljali s kakšno okusno sladico. Zanjo ne potrebujete pečice in vse, kar je potrebno, je pripraviti kremo, speči palačinke ter sestaviti najboljšo čokoladno torto, pri čemer vam bodo prav gotovo z veseljem pomagali tudi najmlajši.

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Norice ali vodene koze: simptomi in zdravljenje
Nadležen in srbeč izpuščaj malčke obišče prej ali slej. Norice so virusna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Spada v družino virusov herpes. Gre za nujno zlo ranega otroštva, saj jih večina otrok preboli že do tretjega leta starosti. Ravno zato jim pravimo otroška bolezen, ki pa za seboj pušča trajno imunost.

Kakšni so simptomi vnetja srednjega ušesa pri otroku?
Za vnetjem srednjega ušesa najpogosteje obolevajo otroci v prvih štirih letih življenja, saj so ušesne troblje, tako imenovane tube, pri njih krajše in širše kot pri odraslih. V spodnjih vrsticah preverite znake in simptome vnetega ušesa ter potek zdravljenja.

Psiholog: Ti dve napaki pri vzgoji otroke spremenita v narcise
V podcastu Open Relationships: Transforming Together voditeljica Andrea Miller in psiholog dr. Stan Tatkin razpravljata o dveh glavnih načinih, kako lahko starši svoje otroke nehote spremenijo v prave narcise.

Nasveti za očete, ki si želijo biti prisotni pri porodu
Se predvideni datum poroda bliskovito približuje? Se sprašujete, na kakšen način ste lahko najboljša opora svoji partnerici pri porodu? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov.

Katere vaje so primerne za nosečnice?
Nosečnost je obdobje, v katerem je še posebej pomembno paziti na zdrav življenjski slog, ki vključuje primerno in raznoliko prehrano, pitje zadostne količine vode in gibanje. Nosečnost nikakor ni razlog, da bi se odpovedali telovadbi – kvečjemu obratno.

Stvari, ki jih morate vedeti, ko vzgajate najstarejšo hčerko
Najstarejše hčerke pogosto odraščajo kot glavne in odgovorne v svoji družini.

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"
Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča
Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?
Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Rizična nosečnost je lahko nevarna za otroka in mater
Med rizične nosečnosti spadajo tiste vrste nosečnosti, ki lahko zaradi različnih dejavnikov povečajo možnost zapletov tako za mater kot za otroka. Bistvenega pomena je, da se dobro informirate o tveganjih in zapletih, ki se lahko zgodijo med visoko tvegano nosečnostjo in da upoštevate preventivne ukrepe.

'Strašljiva je misel, da se bom znašel v stiski in odvisen od ljudi, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči'
"Zame je mnogo bolj strašljiva misel, da se bom nekoč ob vsem znanju prve pomoči, ki ga imam, znašel v stiski, odvisen od ljudi okrog mene, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči," opozarja Rok Janežič, član strokovnega centra za prvo pomoč in licenciran predavatelj prve pomoči Rdečega križa Slovenije, ki zagovarja stališče, da je prvo pomoč otrokom dobro predstaviti čimprej. Kako in na katere načine, si preberite v spodnjem intervjuju.

Kako uporaba telefona vpliva na otroka
V današnjem času, ko so pametni telefoni in druge naprave stalni spremljevalci našega vsakdana, je izziv čas in pozornost povsem posvetiti otroku brez distrakcij. Čeprav se popolnemu izogibanju tehnologije težko izognemo, je ključno, da ostanemo pozorni in zavestni pri njeni uporabi, saj lahko močno vpliva na otrokov razvoj.

Nad prehlade to jesen
Poletje se zaključuje, z jesenjo in hladnejšim vremenom ter vstopom v vrtce in šole pa prihaja tudi sezona kihanja, kašljanja in svečk iz nosa. Kako lahko svoje male junake kar najbolje pripravimo na ohladitve?