Bibaleze.si

prepreči

Spanje in dojenje
01. 02. 2024 02.30

Kaj morate vedeti, če dojite v nosečnosti ali tandemu?

Dojenje zahteva veliko pozornosti in energije s strani mame. Še posebej pa, če še vedno dojimo prvega otroka, medtem ko smo noseči, ali pa če dojimo v tandemu, torej dva otroka istočasno. Več o teh dveh načinih dojenja pa bomo povedali v tokratnem članku.

Nosečnost
30. 10. 2023 05.00

Spolnost med nosečnostjo: prednosti, pomisleki in smernice

Spolnost in intima sta pomembna dejavnika za zdrav partnerski odnos, mnogi pari pa se sprašujejo, kako je s tem v obdobju nosečnosti. Razumevanje stanja in primerne smernice lahko pomagajo paru ohraniti zadovoljiv in izpolnjujoč partnerski odnos tudi v obdobju nosečnosti, zato si preberite nekaj koristnih informacij na to temo.

Novice
11. 07. 2023 05.00

Če je dojenčku v vozičku prevroče, lahko preneha dihati!

Tuji in domači strokovnjaki že vrsto let opozarjajo, da s tetra pleničko ustvarimo slabe, vroče pogoje v vozičku, tetra plenička pa lahko celo prepreči kroženje zraka. Temperature v vozičku posledično kaj kmalu lahko podobne tistim v zaprtem, vročem avtomobilu, zato bodite skrajno previdni.

Partnerski odnosi
07. 05. 2023 05.00

Razbijamo mite: Ali 'možev šiv' res obstaja?

Ste že slišali za možev šiv? Izraz se nanaša na dodaten šiv, ki naj bi ga nekatere ženske dobile pri šivanju prerezanega presredka po vaginalnem porodu. Zanimivost tega malega vozlička pa je seveda ta, da presega to, čemur je namenjen. Domnevno naj bi bil namenjen možu, saj naj bi omogočil zožitev nožnice in s tem večji užitek v spolnosti. Čeprav gre za precej mejno teorijo, je treba poudariti, da možev šiv ni niti sprejeta praksa niti potrjen medicinski postopek. Raziskovalci so večino dokazov o njem zbrali iz pričevanja porodnic in zdravstvenih delavcev. Gre torej za mit, neslano šalo ali urbano legendo?

Vzgoja in vrtec
11. 02. 2023 05.00

'Moj otrok se v vrtcu prepira, tepe, grize ... Kaj naj naredim'

Otrok se v vrtčevski skupini ves čas prepira z določenim otrokom. Ali se tepeta ali zmerjata. Kako lahko starši pripomorejo k temu, da se bosta bolje razumela? Ali bi bilo dobro, da se obe družini večkrat družita? Je priporočljivo, da starši v takšnem primeru sodelujejo z vzgojiteljico in skujejo načrt, kako bosta otroka 'sobivala' ali postala prijatelja brez izgredov?

Vzgoja in vrtec
24. 01. 2023 05.00

Kako okrepiti čustveni imunski sistem pri otroku

Zadnje čase je v pogovorih zelo priljubljen laični izraz čustveni imunski sistem, pri katerem gre v resnici za psihično čvrstost. Tako kot se denimo telesni imunski sistem bori proti raznovrstnim okužbam, se z dobrim psihičnim imunskim sistemom otrok skozi odraščanje lažje sooča s stresom, stiskami, neuspehi, izzivi in drugimi neprijetnimi dogodki. To ni nekaj, kar otrok ima ali nima, ampak je veščina, ki mu jo lahko pomagamo razvijati, in ki jo ponese v odraslost.

Dojenček
16. 01. 2023 13.00

Izbira otroškega vozička za udobno vožnjo

Obstaja veliko različnih otroških vozičkov na trgu, zato je pomembno, da izberete tistega, ki bo najbolj ustrezal potrebam vašega otroka in vašim potrebam starša. Najprej se odločite, kaj potrebujete: Ali potrebujete voziček za vsakodnevno uporabo, potovanja ali za daljše sprehode po neoznačenih poteh?

Zdrav otrok
26. 12. 2022 05.00

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!

Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.

Zdrav otrok
09. 10. 2022 05.00

Zakaj je pomembno redno čiščenje noska?

Prej ali slej se dojenčkih prehladijo in se jim zamaši nosek. Redno čiščenje noska pa pri otroku lahko prepreči marsikatero okužbo.

Zdrav otrok
06. 09. 2022 10.56

Zato tudi za dečke priporočajo cepljenje proti HPV

Z novim šolskim letom so proti virusu HPV začeli cepiti tudi slovenske dečke. Cepljenje je prostovoljno in brezplačno, za mlajše pod 15. let je potrebno soglasje staršev. Čeprav okužbe največkrat povezujemo z rakom materničnega vratu pri ženskah, pa povzročajo rake in druge bolezni tudi pri moških.

Dojenček
08. 06. 2022 08.36

Zakaj dojenček vleče nogice proti prsnemu košu?

Ali vaš malček neprestano dviguje noge? Preberite več o tem, zakaj dojenčki vlečejo noge proti prsnemu košu in kako jim olajšati nelagodje.

Zdrava nosečnica
14. 03. 2022 05.15

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice

Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

Prehrana v nosečnosti
03. 03. 2022 04.45

5 priporočil in 5 napak v prehrani nosečnice

Zdrava prehrana v času nosečnosti izjemno vpliva na zdrav razvoj ploda in počutje ter zdravstveno stanje nosečnice. Obstaja mnogo mitov glede prehranjevanja v tem obdobju in mnogo napačnih priporočil. Za vas smo pripravili seznam reči, ki jih je pri tem dobro upoštevati, in tistih, ki se jim je treba izogibati. Več v spodnjem prispevku.

Za mami
05. 11. 2021 14.16

Olje, ki bo nahranilo vaše lase, obraz in roke

Če vam zmanjka lepotnih izdelkov, posezite po ricinusovem olju, ki pomaga pri koži, razpokanih petah, šibkih trepalnicah ... Ricinusovo olje vam pomaga rešiti kar deset lepotnih težav.

Malček
12. 09. 2021 07.00

Si vaš otrok želi zlate ribice? To morate vedeti

Čeprav smo kot otroci skoraj vsi imeli možnost videti zlate ribice plavati v domačih akvarijih ali namiznih bučkah, pa danes vemo, da to ni primerno življenjsko okolje za zlate ribice. Preverite, zakaj.

Zdrav otrok
28. 07. 2021 08.12

Izognite se impetigu – bakterijski okužbi, ki poleti polni ambulante

Impetigo je gnojna okužba vrhnjega sloja kože, ki jo povzroči ena od dveh bakterij: streptokok skupine A ali stafilokok aureus. V zadnjem obdobju vseskozi poslušamo, kako pomembno si je umivati roke in ohranjati telesno higieno, da bi se zaščitili pred okužbami, med katerimi pa je tudi impetigo – ena pogostejših poletnih bolezni.

Zdrava nosečnica
04. 06. 2021 08.11

Zdravi in osvežilni napitki za nosečnice

Zadostna hidracija telesa je v obdobju nosečnosti izjemno pomembna, zato vam predstavljamo nekaj idej za osvežilne in zdrave napitke, ki vas bodo navdušili.

Družina in odnosi
13. 11. 2020 15.05

10 najslabših komentarjev, ki jih dobijo starši, ki imajo samo enega otroka

Čeprav edinci odraščajo drugače, so enako fenomenalni kot otroci, ki imajo sorojence. A kljub temu so deležni stereotipov.

Zdrava nosečnica
01. 10. 2020 07.43

Kaj je nosečniški gingivitis?

Še vedno med ljudmi kroži "mit", da vsaka nosečnost nosečnico stane en zob. To izhaja iz časa, ko je veljalo prepričanje, da so zobozdravstveni posegi v času nosečnosti nevarni tako za nosečnico kot za plod. Danes sodobni pristopi in nova znanja ter ozaveščenost nosečnic pripomorejo k temu, da temu ni več tako.

Trači
30. 09. 2020 10.18

Slavna manekenka pristala v bolnišnici

Chrissy Teigen, ki pod srcem nosi fantka, je trenutno hospitalizirana v bolnišnici Cedars-Sinai Medical Center v Los Angelesu, ker je preveč krvavela.

Nega in zdravje
14. 08. 2020 08.26

Kakšna je pravilna nega novorojenčkovega popka

Popkovni krn odpade nekaj dni po rojstvu, nič pa ni narobe, če se to zgodi šele teden ali dva po rojstvu. Kako popkovni krn negujemo, čistimo in kaj storiti v primeru vnetja, nam je pojasnila Severina Feuš iz UKC Ljubljana.

Prehrana v nosečnosti
17. 07. 2020 08.51

Zato je dobro jemati folno kislino

Otroci mamic, ki so v prvem trimesečju nosečnosti jedle oreščke, so imeli višji inteligenčni kvocient, boljši spomin in močnejšo osredotočenost, je pokazala nedavna raziskava španskih raziskovalcev. Oreščki so med drugim tudi bogati vir folne kisine, ki dobro vpliva na pravilen razvoj ploda.

Vse o prehrani
10. 07. 2020 09.26

Jagode v prehrani dojenčkov, nosečnic in doječih mater

Rdeče jagode so zdrave, saj so polne vitaminov in mineralov, po okusu pa so tako sladke, da se jim je težko upreti. S Karlo Klander, nutricistko, svetovalko za zdrav življenjski slog, smo se pogovarjali, ali jih lahko uživajo mlajši otroci od enega leta, nosečnice in doječe mame.

Pregledi med nosečnostjo
19. 06. 2020 07.30

''Imela sem nosečniško sladkorno bolezen''

Sladkorna bolezen se lahko pojavi pri nosečnici. Ali je potrebno zdravljenje? Kaj se lahko zgodi, če se ne določi za to, si preberite v spodnjih vrsticah.

Dojenček
15. 04. 2020 09.59

Triki za kopanje brez solz

Večer se lahko spremeni v pravo moro, če se otrok ne mara tuširati ali kopati. Namesto sproščujoče kopeli so v ospredju kričanje, pregovarjanje, razlaganje, jokanje, upiranje … Navajamo nekaj nasvetov, ki bodo večerno umivanje spremenili v zabavne trenutke.

Zdrava nosečnica
02. 03. 2020 08.34

'Ali naj med nosečnostjo preneham kaditi?'

Idealno bi bilo, če bi partnerja nehala kaditi že, ko se šele odločita, da bi imela otroka. "To je pomembno, ker bo imel otrok čisto drugačno izhodišče že od samega začetka," pove mag. Jožica Mesarič, prof. zdr. vzg. Škodljive snovi iz cigaret namreč v nosečnosti prehajajo do ploda, prav tako jim je otrok prek materinega mleka izpostavljen med dojenjem.

Zdrav otrok
29. 01. 2020 08.56

Tri pogoste okužbe dihal. Kako pomagati?

V nadaljevanju si lahko preberete, kaj je bronhiolitis, kaj je laringitis, kaj je oslovski kašelj. Pravočasno prepoznajte znake in ustrezno ukrepajte.

Zanositev
21. 01. 2020 08.04

Zakaj nekatere do poroda ne vedo, da so noseče?

Povsem mogoče je, da ženska devet mescev ne ve, da je noseča. Čeprav se marsikomu to sliši precej neverjetno, je mogoče. Obstaja kar nekaj zdravstvenih vzrokov, zakaj je lahko tako.

Zdrav otrok
05. 12. 2019 07.52

Kako sladkarije vplivajo na zobe?

Prihajajo trije dobri možje, ki bodo zagotovo otrokom prinesli tudi sladkarije. Prav tako se decembra mize bohotijo s slaščicami, in kdo bi se jim lahko uprl?! Toda ob vsem tem moramo misliti tudi na ustrezno ustno higieno in preprečiti nastajanje kariesa na zobeh.

Ustvarjamo
26. 11. 2019 07.55

13 prednosti barvanja pobarvanke

Mogoče se premalo zavedamo, kako pomembno je, da ima otrok pobarvanko in barva. Ne gre samo za aktivnost, s katero se kratkočasi, temveč pripomore tudi k njegovemu razvoju.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024