Bibaleze.si

prepoznati

Razvoj in odnosi
22. 02. 2021 13.28

Nasveti, kako pomagati najstniku pri odraščanju

Mnogi starši si zaskrbljeno zastavljajo vprašanje: »Je vedenje mojega najstnika še normalno?« Težko je namreč razumeti, kako sta ljubka deklica ali mali fantič čez noč postala skorajda odrasli osebi, kar je s seboj prineslo tudi številne čustvene in vedenjske spremembe. Pomembno je, da jim v tem, na trenutke težkem in zmedenem obdobju, starši znamo stati ob strani in pomagamo uspešno prebroditi tudi tista malce bolj problematična obdobja.

Vzgoja in vrtec
06. 02. 2021 11.50

V primeru neodzivnih staršev otrok razvije nevarno obliko navezanosti

Že od rojstva naprej se med staršem in otrokom vzpostavi čustvena navezanost, ki vpliva na kakovost vseh kasnejših odnosov, ki jih oblikuje v življenju. A ne le to, vpliv ima tudi na naše soočanje s stresnimi situacijami in na občutek varnosti pri spopadanju z izzivi življenja.

Zdrav otrok
23. 10. 2020 13.49

Vse, kar morate vedeti, če je alergičen na mleko

Alergija na mleko in mlečne izdelke je ena pogostejših alergij pri otrocih. In ker lahko že najmanjša količina alergena sproži hudo reakcijo, se je treba pri dokazani alergiji držati diete. S čim torej zamenjati mleko in mlečne izdelke in kaj ponuditi otroku?

Dojenček
21. 10. 2020 08.03

Žilno znamenje pri dojenčku

Vsaj eden od stotih dojenčkov ima kožno znamenje, ki se kaže kot obarvanje na koži ali izboklina. Povečano tveganje za nastanek žilnega znamenja ali infantilnega hemangioma je pri dojenčkih z nizko porodno težo, deklicah, osebah s svetlo poltjo, večplodni nosečnosti in prezgodaj rojenih otrocih.

Vzgoja in vrtec
02. 10. 2020 15.49

Ali so izbruhi jeze in agresije pri malčku normalen pojav?

Se sprašujete, zakaj je vaš malček tako agresiven in jezen? Strokovnjaki pravijo, da je agresija med prvim in tretjim letom zelo pogosta in obenem tudi pomembna za otrokov razvoj. Na takšen način namreč otrok postaja samostojen, izraža frustracijo in se uči samokontrole. Če pa se agresivno vedenje ponavlja in stopnjuje, so lahko vzrok nakopičena negativna čustva otroka.

Šola in splet
23. 09. 2020 07.46

Kako motivirati otroka, ki se mu "nič ne da", ki nima nobene motivacije?

"Otroku povejmo, da je življenje polno radosti, veselja, čudežev, ki se odkrivajo, če pozitivno pristopimo kot navdušeni raziskovalci, če se znamo tudi samomotivirati. Povejmo mu, da motivacija za vadbo kitare morda ni vedno največja, ampak da bomo nato nekje nekoč v krogu prijateljev poprijeli za kitaro in zaigrali lepo pesem. Otroku recimo: "Ali ni super, da boš znal s kitaro popestriti petje?" svetuje Iris Kline Arih. Z resonančnim coachingom vas lahko nauči poiskati notranjo moč, zaklad, sijaj, sonce, "ki je vse od rojstva v vsakem izmed nas".

Zdrav otrok
22. 09. 2020 07.28

Huda oblika bolezni, ki jo je dobro čimprej prepoznati

Sepsa je nevarna bolezen, ki jo sproži okužba in se lahko konča s slabšim delovanjem organov in celo s smrtjo. Kako jo prepoznati in kako ukrepati?

Zdrav otrok
10. 09. 2020 07.58

Kako prepoznati simptome te nevarne bolezni?

Vsi starši želimo varovati svojega otroka, zato je še toliko pomembneje, da pravočasno prepoznate simptome te zelo nevarne bolezni, ki najbolj ogroža prav naše najmlajše. V tem primeru šteje vsaka minuta, zato berite naprej.

Novice
27. 08. 2020 07.49

Saj ni res, pa je: "Fantek je imel kar dve leti v nosu kockico"

Sedemletni deček Sameer Anwar iz Nove Zelandije je očetu in materi pred dvema letoma potožil, da je izgubil kocko za sestavljanje, ker jo je zatlačil v svoj nos.

Malček
26. 08. 2020 12.03

Imate vse za šolo? To vam najbrž manjka

Otroci uživajo v ustvarjanju, še posebej v barvanju in risanju, kar jim hkrati omogoča napredek in razvoj. Vse se začne z njihovimi malimi prstki, s katerimi odkrivajo svet in vso njegovo barvno paleto. Kako jih lahko spodbudite, da se bodo veselili tudi uspeha v šolskih klopeh, pa si preberite v nadaljevanju.

Partnerski odnosi
07. 08. 2020 08.49

Kako prepoznamo nezvestobo?

Za dober odnos sta vedno potrebna dva, le eden pa je dovolj, da se v odnosu ne počutimo dobro. Zato je v odnosu pomembno začeti pri sebi - spoznati sebe; kdo sem, kaj si želim, kaj mi je všeč, kaj v odnosu toleriram in česa ne. Ko posameznik spozna sebe, je pomembno, da se dovoli spoznati tudi drugemu. To je tvegano, saj se lahko prebudijo mnogi strahovi »kaj če me ne bo razumel, kaj če me bo ranil, kaj če ...«.

Vzgoja in vrtec
03. 08. 2020 07.44

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?

Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Partnerski odnosi
17. 07. 2020 08.01

6 znakov čustvenega zanemarjanja v otroštvu

Kadar odraščate v družini, ki zavrača ali zanemarja vaša čustva, lahko to pusti velike posledice v odrasli dobi. Kako pozdraviti rane iz otroštva?

Družina in odnosi
29. 06. 2020 08.08

Kako so lahko starši kos stresu?

Starši morajo biti vsak dan kos številnim izzivom, ki jim jih na pladnju postreže življenje. Ničkolikokrat se morajo spoprijeti s stresnimi okoliščinami, v katerih težko ohranijo mirno kri. Obveznosti je veliko, zato so ob koncu dneva precej utrujeni. Kako biti kos stresu, kako se odzvati, ko ti zavre kri, kako biti v stiku s samim sabo, nam je pojasnila Tina Jereb, svetovalka za vzgojo predšolskih otrok in specializantka integrativne psihoterapije.

Nosečnost
14. 06. 2020 16.15

Zakaj pride do zunajmaternične nosečnosti?

Največkrat do zunajmaternične nosečnosti pride v jajcevodu, včasih pa tudi v jajčniku ali trebušni votlini. Zgodi se, da po oploditvi celice ne potujejo naprej v maternično votlino, ampak se usidrajo kar tam.

Malček
19. 05. 2020 08.30

Kaj je selektivni mutizem?

Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Partnerski odnosi
14. 04. 2020 14.11

''Skupaj sva samo zaradi otrok …''

Kaj storiti, ko se zakon počasi začne krhati, ko partnerja drug ob drugem ne čutita več metuljčkov v trebuhu? Vztrajati v zakonu zato, da bodo otroci imeli ob sebi mamo in očeta, ali obrniti nov list v življenju?

Zdrav otrok
14. 04. 2020 08.20

Ne, kljub diagnozi ni bil avtist. Bil je hiperleksik

Si lahko predstavljate, da bi imeli doma dvoletnika, ki bi znal do pike ponoviti pogovor iz filma, ki si ga je enkrat ogledal, ali da bi sestavil kocke s črkami po abecedi? Da bi vaša triletnica brez zatikanj in napak naglas brala knjigo z majhnimi tiskanimi črkami, čeprav je niste učili brati? No, taki otroci so sicer redki, a vendarle obstajajo.

Novice
10. 03. 2020 08.38

Zdrava prehrana je ključna za vsakega otroka

Fundacija Herbalife Nutrition je ob tem, ko še naprej sledi svojemu poslanstvu za izboljšanje življenja otrok po vsem svetu, začela izvajati prvi program Casa Herbalife v Sloveniji. Novi partner fundacije Herbalife Nutrition je ZPM Ljubljana Moste-Polje, ki bo v okviru tega partnerstva in ob podpori donacije 10.000 ameriških dolarjev, ki jih je prejela za ta namen, zagotovila kakovostne obroke na številnih druženjih za več kot 100 otrok.

Šola za starše
11. 02. 2020 08.58

Vse, kar morate vedeti o pleničnem izpuščaju

Plenični izpuščaj se pojavi kot blaga rdečica na koži, kot oteklina, rdečkast izpuščaj, v skrajnih primerih kot gnojne ranice. Preberite si, kako ga prepoznati, zakaj se pojavi in kako ga preprečiti.

Zdrava nosečnica
07. 02. 2020 09.32

'Spij pivo, da boš imela mleko!' – Resno?!

Nosečnica in doječa mamica s kajenjem in/ali pitjem alkohola ne škodi samo sebi, temveč tudi otročku. In res, res ne velja, da pitje piva povečuje količino mleka!

Problematični najstnik
30. 01. 2020 08.57

Znaki, ki kažejo, da pije ali uživa droge

Kaj so tisti prvi znaki, ob katerih morate kot starši posumiti, da vaš otrok uživa prepovedane substance? Kako preprečiti, da zabrede še globlje, in na koga se obrniti po pomoč, smo povprašali Sandro Vitas, univ. dipl. psih.

Zdrav otrok
29. 01. 2020 08.56

Tri pogoste okužbe dihal. Kako pomagati?

V nadaljevanju si lahko preberete, kaj je bronhiolitis, kaj je laringitis, kaj je oslovski kašelj. Pravočasno prepoznajte znake in ustrezno ukrepajte.

Dojenček
22. 01. 2020 09.40

Masaža dojenčka sprošča, blaži bolečino in uspava

Masaža ne sprošča le odraslih, temveč tudi novorojenčke. Poskrbi, da začutijo toplino in bližino ljubljene osebe, hkrati pa jim lahko z masažnimi prijemi ublažite marsikatero bolečino. Čudežno moč masaže nam je razkrila Nina Terčon, dipl. med. sestra, študentka apl. kineziologije in maserka.

Šola in splet
16. 01. 2020 07.47

Kako lahko navdušimo mladostnike za branje?

"Menim, da se v debatah o primernosti in neprimernosti skriva dvoje: knjigo lahko nadziramo v primerjavi z digitalnimi mediji, ki so odraslim ušli izpod nadzora; drugi razlog pa je želja, da bi otrokom v zamaskirani podobi prikazovali življenje, ki ni ravno prijazno," o "primernih" in "neprimernih" knjigah pravi dr. Andreja Erdlen. Razložila je tudi, ali so stripi kakovostno branje.

Oto
15. 01. 2020 07.39

Kako predstaviti otroku svet živali?

Otroci želijo izvedeti čim več o živalih, radovedni so predvsem o tistih, ki jih ne morejo videti na vasi, v gozdu, tistih, ki živijo daleč daleč v divjini. Skozi različne aktivnosti jim jih lahko približate, med drugim tudi z listanjem po enciklopediji, obiskom živalskega vrta ali gledanja risanke Yoohoo in prijatelji na OTO.

Problematični najstnik
31. 12. 2019 06.00

'Moj najstnik želi ponočevati'

Otroci imajo decembra mini počitnice in takrat se tisti malce starejši radi tudi družijo s prijatelji v večernih urah. O čem se morajo starši pogovoriti z mladostnikom, na kakšne pasti ga morajo opozoriti? Kako ukrepati, ko so dogovori prekršeni, če recimo pride domov pod vplivom alkohola, če zamudi?

Ustvarjamo
20. 12. 2019 15.13

Top ideja, kako ustvariti darilno škatlo za božič

Decembra vlada prav posebno vzdušje, ne samo da se vsepovsod blešči od tisočerih lučk, na obrazih je prepoznati tudi tiste čez leto mogoče pozabljene nasmehe. Vsi nazdravljajo prihajajočemu se letu, svoje najbližje pa razveseljujejo z darili. Navajamo, kako lahko izvirno zavijete darila nepravilnih oblik in jih celo pošljete po pošti tistim, ki jih ne boste mogli objeti za božič. Ustvarjalka Polona Bokavšek nam je zaupala, kako ona ustvari unikatno darilno škatlo.

Bibini svetovalci
09. 12. 2019 13.03

Strah pred bruhanjem

Andreja Poljanec, psihologinja, specialistka in doktorica zakonske in družinske terapije

Ustvarjamo
26. 11. 2019 07.55

13 prednosti barvanja pobarvanke

Mogoče se premalo zavedamo, kako pomembno je, da ima otrok pobarvanko in barva. Ne gre samo za aktivnost, s katero se kratkočasi, temveč pripomore tudi k njegovemu razvoju.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986