prepoznajte

Preprečite visok krvni tlak
Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja Slovenije ima kar vsak tretji Slovenec zvišan krvni tlak, kar pa lahko vodi k boleznim srca, ožilja in ledvic. Zato je še kako pomembno, da poskrbite za zdrav življenjski slog, ki pomeni zadostno uživanje sadja in zelenjave, redno telovadbo, črtanje z jedilnika takšne hrane, ki vsebuje veliko soli in nasičene živalske maščobe ter odpoved alkoholu.

Prepoznajte znake okužbe s salmonelo!
V poletnih mesecih se zelo hitro lahko okužimo s salmonelami, bakterijami, ki povzročijo bruhanje, drisko, vročino ali mrzlico. Kje vse se skrivajo te bakterije in kako lahko okužbo pravzaprav preprečimo?

Kako pomagati pri ozeblinah?
Nizke temperature narekujejo, da se oblečete toplo, večslojno, vmesna oblačila so izolacijska, zunanja pa odporna proti vetru in vodi. Pokriti morajo biti predvsem izpostavljeni deli telesa: vrat, obraz, ušesa in roke. Skozi glavo se izgubi največ telesne toplote, in sicer kar 50 odstotkov, zato je pomembno, da se zaščitite z volneno ali krzneno kapo. Ne pozabite tudi na toplo in nepremočljivo obuvalo. Le tako boste preprečili ozebline! Preverite, kakšni so znaki ozeblin in kako si lahko sploh pomagate, če pride do njih.

Če se nosečnica okuži z norovirusi …
Pozimi se zelo hitro širijo norovirusi, uiti jim ne morejo niti nosečnice. Pravočasno prepoznajte prve simptome in preprečite dehidracijo, vnetje sečil in po možnosti tudi prezgodnji porod.

Prepoznajte hitro napredujočo okvaro oči
O keratoconusu, okvari roženice, ni zapisano veliko, zato smo se obrnili na oftalmologa in Bibinega svetovalca Dušana Pušnika. Pojasnil nam je, kakšni so simptomi in kako lahko zaustavimo slabšanje ostrine vida, ki je glavni simptom te okvare. Razložil nam je tudi, kako poteka transplantacija same roženice.

10 uničevalcev libida
Spolnost – vedno aktualna tema, nikoli pozabljena in obdelana že na tisoč in en način. Kaj pa če ne gre več tako, kot bi si želeli? Poglejmo, kaj vse lahko ovira radostno spolnost in povzroča težave v vaši spalnici!

Prepoznajte sindrom zapestnega prehoda
Nosečnost s sabo prinese mnoge spremembe in nekaterim tudi težave. Odrevenelost v zapestju in mravljinčenje v prstih so zdravniki opisali kot sindrom zapestnega prehoda. Preberite si, kako lahko omilite bolečino!

Previdno pri nabiranju gob!
Septembra je naraslo število ljudi, ki so imeli težave po zaužitju gob ali so se z njimi zastrupili, opozarjajo v centru za zastrupitve interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana. Zaradi tega nabiralce gob ponovno pozivajo, naj bodo pri tem previdni, so v UKC zapisali v sporočilu za javnost.

Prepoznajte simptome kandidiaze!
Kaj je kandidiaza, za katero trpi vse več ljudi? Kakšni so simptomi in kako si povrniti izgubljeno zdravje? Pri tem sta ključnega pomena način življenja in izbira prehrane.

Prepoznajte mononukleozo
Marsikateri otroci in odrasli imajo tipične simptome prehlada, vendar zdravniki pozneje ugotovijo, da je to mononukleoza. Preberite si, kateri so značilni znaki te bolezni in kako pospešiti zdravljenje.

Pozor, v zraku nevarna koncentracija ambrozije!
Ker se je začela glavna sezona pojavljanja cvetnega prahu ambrozije, na Inštitutu za varovanje zdravja opozarjajo na možnost, da koncentracija omenjenega prahu v zraku doseže visoke vrednosti, ki povzročajo zdravstvene težave. Možnost za slednje je posebej v severnovzhodni Sloveniji in Krško-Brežiški kotlini, navajajo.

Zdravljenje vročinskega osipa
Marsikatera mamica ali očka v teh vročih dneh, ki jih včasih želi razbremeniti še kakšen hladen veter, ne ve, kako obleči otroka, da mu ne bo prevroče. Medtem ko veliki otroci znajo povedati, kdaj je nevzdržno, moramo biti pri dojenčkih še toliko bolj pozorni. Pregretost se namreč pokaže z izpuščaji.

Na plažo s šotorom!
Odlična ideja, kako naše najmlajše še dodatno zaščiti pred soncem, je šotor-senčnik. Za brezskrbno uživanje pa so nujni še ustrezna krema za sončenje, vodna blazina, igrače in vsaj ena velika steklenica hladne vode.

Kdaj je otrok dehidriran?
Mnoge starše skrbi, da njihov otrok v teh vročih dneh ne pije dovolj. Še posebej pa je treba poskrbeti za tiste majhne otroke, ki še ne znajo povedati, da so žejni. Kako torej poskrbeti za zdravje in dobro počutje naših najmlajših?

Kampilobakterioza - pogosta poletna okužba
Poleti se zaradi visokih temperatur zelo hitro razmnožijo bakterije, ki povzročajo črevesne okužbe. Kampilobakterioza je predvsem nevarna za otroke in starejše ljudi. Poskušajte preprečiti širjenje okužbe na vse družinske člane s temeljitim umivanjem rok.

Prepoznajte alergijo na sonce
Alergija na sonce je lahko zelo nadležna, ker izpuščaj zelo srbi. Kako si lahko pomagamo, razen tako, da se skrijemo pred sončnimi žarki?

Prepoznajte simptome dvoroge maternice
Ko je maternica v zgornjem delu tako zunaj kot znotraj razcepljena na dva dela, v spodnjem delu pa le pregrajena, govorimo o dvorogi maternici, ki je sicer izjemno redka, a lahko povzroča resne zaplete pri zanositvi in donositvi.

MIŠJA MRZLICA: Zbolelo je že 76 moških in 28 žensk!
Mišja mrzlica, ki jo strokovno imenujejo hemoragična mrzlica z renalnim sindromom, je zoonoza, torej bolezen, ki se z živali lahko prenese na človeka. Preverite, kakšni so simptomi in kako lahko okužbo preprečite.

Kako pravilno zaustaviti krvavitev iz nosa?
Je krvavitev iz nosa pri otroku znak za obisk izbranega zdravnika? Kako na pravilen način zaustaviti krvavitev? Za pojasnila in nasvete smo se obrnili na specialista otorinolaringologije Iztoka Fošnariča.

Prepoznajte benigen sindrom!
Rastne bolečine se najpogosteje pojavijo v zgodnji šolski dobi, ko je otrok v obdobju največje rasti. Otroka zlasti v večernih urah in ponoči bolijo okončine, nekatere tako zelo, da jokajo.

Kako prepoznati melanom?
Melanom je najhujša oblika kožnega raka, ki po svetu narašča tako pri svetlopoltih kot tudi pri temnopoltih. Poglavitni dejavnik za nastanek melanoma je izpostavljenost soncu.

Pravočasno prepoznajte okužbo sečil!
Okužbe sečil so pri otrocih po pogostnosti na drugem mestu, takoj za okužbami dihal. Pogoste so tudi poleti. Večinoma jih povzročajo bakterije, ki so sicer navzoče v prebavilih, najpogosteje Escherichia coli.

Naravna zaščita pred klopi
Sončni dnevi so ustvarjeni za družinska potepanja po naravi. Ne ostanite doma zaradi strahu pred klopi, ki prenašajo bolezni, kot sta klopni meningitis in lajmska borelioza. Aromaterapevtka Melani Kovač nam je zaupala recept, kako se lahko na naraven način zaščitite pred njimi.

Kako prepoznati kilo?
Kila, po domače pruh ali bruh, izbočenje dela črevesja skozi šibki del trebušne stene, je pogostejša pri moških kot ženskah. Popkovna se lahko pojavi tudi pri novorojenčkih starejših mam in nedonošenčkih. Če se pojavita ukleščenje in močna bolečina, je po mnenju zdravnikov potreben operativni poseg.

Povzročijo ga lahko tudi alergije na rastline
Koprivnica je srbeč kožni izpuščaj z značilnimi ploščatimi, bledimi ali rdečkastimi oteklinami. Prizadene tako otroke kot odrasle, vzroki pa so alergija na hrano, zdravila, pike žuželk, cvetni prah, plesen, okužba ali pa mraz oziroma vročina.

Kaj pomeni odluščenje sluzastega čepa?
V nosečnosti prav poseben čep zapira spodnji del materničnega vratu. Po navadi se odlušči v 39. tednu, ni pa pravilo, pri tem pa se mnogim bodočim mamicam poraja vprašanje, ali morajo takoj oddrveti v porodnišnico.

Norovirusi na pohodu
Trenutno so na pohodu norovirusi, s katerimi se lahko okužijo tako mlajše kot starejše osebe. Prvi znaki okužbe so bruhanje, driska in slabo počutje. Kako preprečiti, da v postelji ne obleži vsa družina?

Prepoznajte sindrom nemirnih nog
Nad ščemenjem, trganjem in mravljinčenjem v nogah se ne pritožujejo le babice in dedki, vse pogosteje tudi pri otrocih zdravniki ugotavljajo sindrom nemirnih nog. Vzroki zanj so lahko zelo različni, lahko se pojavi pri slabokrvnih, nakazuje bolezen ledvic, živcev, ožilja, mogoče pa je posledica jemanja zdravil. Prav tako so zaključili, da je sindrom deden.

Doječe mame, prepoznajte hipergalaktijo!
Že ko je ženska noseča, se začne njeno telo pripravljati na novorojenčkovo prehranjevanje. Proces nastajanja mleka v dojkah je zapleten, še toliko bolj in hkrati občutljiv pa je proces njegovega izločanja. O hipergalaktiji govorimo, ko v dojki nastaja preveč mleka.

Prepoznajte znake preveč zaščitniških staršev
Nekateri starši so do svojih otrok preveč zaščitniški ali od njih pričakujejo preveč. Pobrskali smo, kakšni so znaki tega, da ste med njimi tudi vi …