preko

Jaka je imel pri dveh mesecih napad hitrega srčnega utripa
Bil je popolnoma običajen, lep, sončen, oktobrski ponedeljek. Po triurnem sprehodu s kolegico (med katerim je Jaka neprekinjeno spal) sva prišla domov, Jaka sem podojila, malo sva se igrala in potem je spet zaspal. Pri dveh mesecih je menda to njihovo delo.

Urban, rojen z redko genetsko mutacijo, potrebuje vašo pomoč
22-mesečni fantek Urban je bil rojen z redko genetsko mutacijo, ki je kriva za to, da Urban brez ustreznega zdravljenja nikoli ne bo hodil in govoril ter ne bo nikoli samostojen. Zato sta se njegova starša kmalu po diagnozi odločila, da naredita vse, da to preprečita.

'Ti si moje prvo ogledalo. Imel se bom rad, kot me boš imela rada ti'
Kako pomembno je, na kakšen način gledamo svojega otroka? Na kakšen način ga spodbujamo, se z njim pogovarjamo, ga pohvalimo in pocrkljamo? Mu damo vedeti, da je dober, da je čudovit, da je lep? Kako se naša dejanja in besede odražajo na otroku? Preverite.

Kako materinstvo spremeni žensko?
Materinstvo pomeni za vsako žensko enega največjih prehodov. Odstre nove dimenzije doživljanja sebe in življenja samega.

Saša Matko - na svet je privekala kot nedonošenka, danes je babica
"Poklic babice ni samo rojstvo otroka, je spremljanje od rojstva do smrti, so čudovite zgodbe, a hkrati tudi žalostne, včasih tudi zelo težke situacije," opisuje predsednica Sekcije medicinskih sester in babic, Saša Matko. "Vsakokrat se me dotakne lepa porodna izkušnja, zadovoljna starša, pa tudi zahvala tistih, ki so imeli težko porodno izkušnjo, pa jim je moja strokovna pomoč pomagala prebroditi vsaj malo težke trenutke. Tukaj sem še posebej ranljiva, kar mi ni težko pokazati, kljub vsemu sem samo človek in tudi sama mama," dodaja.

9 tipov mater, ki jih najdemo na družbenih omrežjih
Vsi poznamo različne forume in skupine na družbenih omrežjih za nosečnice, novopečene matere in starše. Namenjene so predvsem medsebojni podpori, izmenjavi izkušenj in mnenj. Če ste tudi sami del katere od njih, potem ste najbrž že opazili, da jih sestavljajo različni tipi uporabnic, s katerimi lahko vzpostavimo neverjetno povezanost ali pa ravno obratno.

Ste si tudi vi kot otroci rekli, da ne boste ponavljali določenih odzivov svojih staršev?
Večina od nas si je v mladosti rekla: "Tega svojim otrokom ne bom nikoli rekel/-a ali storil/-a," a vendar pride trenutek, ko lahko starši kar slišimo, kako mama ali oče "govorita" preko nas. Včasih postanejo podobni celo naše gibanje, kretnje in intonacija glasu, ponovimo lahko celoten stavek – prav tistega, za katerega smo bili prepričani, da ga ne bomo nikoli izrekli. Kakšen paradoks!

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Kako otrok doživlja kritiko svojega telesa s strani staršev?
Kaj se zgodi, ko mati svoji hčerki daje komentarje o njenih širokih bokih, in kaj, ko sin neprestano posluša očitke svojega očeta, da nima prav nič možate postave? Čeprav gre le za dva karikirana primera, je spodbujanje pozitivnega odnosa do telesa oz. pozitivne telesne samopodobe pomemben del vzgoje, še toliko bolj v času pubertete.

Ni vsaka kritika slaba in ni vsak komentar dobronameren
Starševstvo je zahtevno, saj nas neprestano sooča z novimi izzivi, preizkušnjami in prelomnicami. A če k temu dodamo še pritiske, kritike in nestrpnosti zunanjih opazovalcev, ki pogosto modrujejo, kako bi morali vzgajati svojega otroka, je vloga še toliko težja. Dejstvo je, da skoraj vedno hote ali nehote pridemo v stik z ljudmi, ki nimajo enakega pogleda na vzgojo kot mi, od naše suverenosti pa je odvisno, kako do živega nam pridejo njihove besede, mnenja, opazke. Tako kot pri vseh odnosih je tudi v tem primeru treba znati postaviti meje.

Učiteljica popestrila pouk na daljavo
Monotonost predavanj in pouka preko računalniških ekranov je zahtevala precej iznajdljivosti in kreativnih prijemov učiteljev in učiteljic, da so uspeli obdržati koncentracijo med svojimi učenci in učenkami. Poglejte si, kako je to storila učiteljica Emma.

12 stvari, ki jih mentalno močni starši ne počnejo
Rešujete domače naloge namesto svojih otrok? Se udeležujete prepirov z njihovimi vrstniki? Potem je skrajni čas, da prenehate s takšnim početjem, kajti le mentalno močni starši lahko vzgojijo mentalno močne posameznike. In zavoljo njihove boljše prihodnosti opustite tovrstne vzorce vzgoje.

Premiera serije Domače živalice danes na OTO
Na priljubljen otroški program OTO danes, 12. februarja, ob 18.30 prihaja premiera nove slovenske dokumentarne serije Domače živalice. Gre za poučno otroško serijo, v kateri bodo malčki spoznavali domače živali.

V primeru neodzivnih staršev otrok razvije nevarno obliko navezanosti
Že od rojstva naprej se med staršem in otrokom vzpostavi čustvena navezanost, ki vpliva na kakovost vseh kasnejših odnosov, ki jih oblikuje v življenju. A ne le to, vpliv ima tudi na naše soočanje s stresnimi situacijami in na občutek varnosti pri spopadanju z izzivi življenja.

HOFER z Nasmeškotki za Botrstvo zbral rekordnih 21.039 evrov
Lukovica, 12. januar 2021 – HOFERjevi dobrodelni Nasmeškotki so med prazničnim časom že četrto leto zapored delili nasmehe in obenem zbrali 21.039 evrov. V letošnji akciji je bil zbran najvišji znesek do sedaj, sredstva od prodaje pa so tokrat namenjena kritju oskrbnin v dijaških domovih za dijake iz socialno šibkih družin pod okriljem programa Botrstvo v Sloveniji. Dobrodelni akciji se je kot ambasador letošnjega Nasmeškotka pridružil Peter Poles, prvič pa je Nasmeškotek ponujal tudi možnost osebnega posvetila.

S hipnozo do lepše nosečnosti in poroda
Ste vedeli, da lahko s hipnozo polepšate svojo nosečnost in olajšate porod? Ta pogosto nerazumljena metoda pomaga pri odpravljanju nosečniških tegob, kot so jutranja slabost in hudi strahovi, pa tudi olajša porodne bolečine in pospeši porod. Larifari ali znanstvena dejstva?

To so resnično učinkovite študijske navade
Učinkovite študijske navade, ki vključujejo pravilen pristop k učenju, izbiro ustreznega okolja, strukturiranje urnika, minimaliziranje motenj in spominske igre, niso le ključ do boljšega učnega uspeha vašega študenta, pač pa ga naučijo tudi vztrajnosti in iznajdljivosti. Predstavljamo vam skupek zelo efektivnih pristopov k učenju, ki mladostnika opremijo tudi za kasnejše soočanje s poklicnimi izzivi.

Nasveti, kako motivirati otroka v procesu učenja na daljavo
Šolanje na daljavo ima prav gotovo veliko pomanjkljivosti, zaradi katerih otrokom primanjkuje motivacije. Spodaj smo zato zapisali nekaj predlogov, s katerimi se lahko otroku pomagate vključiti v šolanje na daljavo.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Zakaj je pomemben položaj dojenčka na trebuhu?
Ko dojenček leži na trebuhu in se na nek način opira na roki ter poskuša kontrolirano zadržati glavo od podlage, vsaj za kratek čas, rečemo da "pase kravice". Zakaj je ta položaj pomemben za njegov razvoj, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Kako naj bi potekal pouk na daljavo?
Na podlagi vladnega sklepa o podaljšanju ukrepov in omejitev na področju vzgoje in izobraževanja se bo v prihodnjem tednu vzgojno-izobraževalni proces v vseh osnovnih, glasbenih in srednjih šolah izvajal na daljavo. Na Zavodu RS za šolstvo so zato pripravili smernice, po katerih naj bi pouk potekal.

Željko Ćurić: 'Ne zavedamo se, da smo za svoje otroke bogovi in boginje'
Kako otroci dojemajo določene situacije, je odvisno predvsem od tega, kako jih doživljajo njihovi starši, trdi Dr. Željko Ćurić, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Z njim smo se pogovarjali o stiski otrok in staršev v času koronakrize. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Že poznate MNRI metodo?
Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

To je igrača, ki spodbuja razvoj otrokovih čutov
Otroci so izjemno radovedni in zelo radi pokažejo, kako odgovorni, skrbni in zreli so lahko. Edinstven način, da te svoje lastnosti razvijajo, pa je skrb za priljubljeno igračo, kot je interaktivna lutka.

Doma imata štiri otroke, ob tem pa sta prodrla še na avstralski trg
Pravijo, da ima dan pogosto premalo ur, s to trditvijo pa se zagotovo strinjajo vsi starši, ki imajo doma štiri otroke. Mi smo tokrat klepetali z Vanjo in Juretom Rainerjem, staršema, ki sta prav z namenom, da bi svojim otrokom pomagala pri težavah z atopičnim dermatitisom, doma začela razvijati kreme in šampone, danes pa sta prisotna že na številnih evropskih trgih, prodrla pa sta tudi v Avstralijo.

Zakaj otroci iščejo tolažbo pri mami in ne pri očetu?
Zakaj otroci po tolažbo vedno stečejo k materi, se je vprašal eden izmed očetov. Trdi, da je to najbrž posledica družbenih norm in spolnih vlog, ki jih v družbi kot starši igramo.

Bi jim poslali razglednico svojega kraja?
Svet so že spoznali lansko leto, tokrat pa bi si želeli podrobneje spoznati svojo deželo, Slovenijo. Otroci s posebnimi potrebami iz Osnovne Šole Roje v Domžalah zbirajo razglednice, preko katerih se potem marsikaj naučijo o novih pokrajinah. Ste jim pripravljeni pisati?

Ne zamudite in pravočasno oddajte vlogo
Dijaki in študentje, pozor! Novo šolsko leto je pred vrati in vse, kar potrebujete, je vozovnica do novih znanj, izkušenj in pustolovščin. Pot do njih je povsem enostavna, če boste tudi za prevoz poskrbeli pravočasno.

Nermin Bajramović: 'Maska naj bo le kos tkanine, ki nas opominja na situacijo, ne pa tudi nekaj, kar nam jemlje veselje'
O izkušnji z učenjem na daljavo v času koronakrize, o kreativnih pristopih učenja matematike, pričakovanjih za šolsko leto 2020/2021, ukrepih in marsičem drugem smo se pogovarjali z učiteljem matematike, Nerminom Bajramovićem, ki je med šolarji precej priljubljen in znan po svoji inovativnosti.

'Učenje na daljavo se težko primerja z učilnico'
Lansko šolsko leto je bilo zaradi globalne pandemije koronavirusa precej drugačno, kot smo ga bili vajeni doslej, številni pa se zdaj z negotovostjo že spogledujejo s pričetkom novega. Čeprav je šolska ministrica že sporočila, da se naslednji torek v šolo vračajo vsi učenci, je še vedno prisoten strah, da se lahko ob poslabšanju razmer to hitro spremeni, večji pa je tudi strah pred potencialnimi okužbami. Učitelji se medtem že pripravljajo na novo realnost, mi pa smo klepetali s Petro Zore, pevko skupine Bomb Shell, ki smo jo lani spoznali v šovu Znan obraz ima svoj glas, sicer pa tudi učiteljico 4. razreda v eni izmed ljubljanskih osnovnih šol.