Bibaleze.si

pove

Vzgoja in vrtec
22. 06. 2024 05.00

Kaj se zgodi, če ne kričite na otroka?

Starševstvo je izjemno odgovorna in težka naloga, a tudi polna lepih trenutkov. Ob tistih manj lepih, ko smo utrujeni in se počutimo nemočne, se lahko zgodi, da zakričimo na otroka in mu na ta način damo vedeti, da je prestopil meje. A kaj bi se zgodilo, če bi povsem ukinili kričanje nad otrokom? Preverite.

Za mami
03. 06. 2024 05.00

Najpogostejši strahovi mamic in kako se jih znebiti

Ko postanete mati, se ves svet, ki ste ga prej poznali, v trenutku razblini, pojavijo pa se novi občutki, nova spoznanja in dojemanja, zaradi katerih tudi nekoliko bolje razumete lastne starše in njihove strahove.

Razvoj in odnosi
01. 06. 2024 04.00

Kako uspešno komunicirati z najstnikom?

Se trudite vzpostaviti stik s svojim najstnikom? Učinkovita komunikacija je ključ do vzpostavitve močnega odnosa z vašim najstnikom. Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri izboljšanju komunikacije z najstnikom.

Problematični najstnik
19. 05. 2024 04.15

Ko najstniška hči šepne: Mama, noseča sem ...

Včasih se nosečnost enostavno zgodi. Nepričakovano, nehoteno in takrat, ko zanjo zares ni pravi čas. Eno izmed takšnih obdobij je zagotovo zanositev v času najstništva, ki sproži številne dileme, strahove in težka občutja. Kako se odzvati v takšnih primerih in kako svoji hčeri sočutno stati ob strani?

Porod
17. 05. 2024 04.30

Vakuumski porod: vzroki, način, prednosti in slabosti

Vakuumski porod je eden od načinov dokončanja vaginalnega poroda. Običajno se za takšno metodo zdravniki odločijo, ko se otrok po naravni poti ne rodi v času, kot bi se moral, saj je za drugo porodno dobo, kot razlaga primarij dr. Neda Bizjak, dr. med. spec. ginek. in porodničarstva, predviden časovni okvir ali zaradi zapletov z mamo ali otrokom. Kako vakuumski porod izvedejo, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni in ali je poseg tvegan, si preberite v članku.

Vzgoja in vrtec
06. 05. 2024 05.00

9 nasvetov za brezskrbno uvajanje v vrtec

Vključitev v vrtec je za otroka in celotno družino velik korak, ki si zasluži veliko pozornost in skrb. Prvi vstop v svet bo zaznamoval tudi vsak naslednji odhod od doma. Prehodi, ki bodo nadalje sledili, bodo prijetnejši ali pa še bolj stresni, saj se bo v otrokovo telo zapisal vzorec sprejemanja izzivov ter stopnja zaupanja do sebe, staršev in zunanjega sveta, ki ga bo spremljal skozi vse nadaljnje življenje.

Šola in splet
02. 05. 2024 05.00

Starši, poskušajte razumeti 'pritisk' na otroke ob koncu šolskega leta

Konec šolskega leta se približuje z vrtoglavo hitrostjo in otroci se učijo še za zadnja preverjanja znanja. V naslednjih tednih morajo dobiti kar nekaj ocen, zato so pod velikim pritiskom, saj se želijo odrezati čim bolje. Kako jim lahko vi starši stojite ob strani, da bodo dosegli vse zastavljene cilje? Kako zelo pomembno je, kako reagirate, ko dobi slabo oceno, ko vam pove, da bo imel popravni izpit? Za strokovni nasvet smo se obrnili na Romano Čolič, mag. zdš, zakonsko in družinsko terapevtko.

Zanositev
26. 04. 2024 04.15

Najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi

Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi. Ker povzroča motnje ovulacije, je eden najpogostejših vzrokov neplodnosti. Vseeno je z medicinsko pomočjo danes to mogoče premagati. Pa povzroča nato sindrom policističnih jajčnikov tudi težave v nosečnosti? O tem smo se pogovarjali z Mirjam Druškovič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Vzgoja in vrtec
25. 04. 2024 04.30

Zato ne smemo reči fantku, da "fantje ne jokajo"

Fantki sicer redkeje kot v preteklosti, a še vedno slišijo besede, kot so denimo "ne jokaj, saj nisi punčka", "bodi močan, jok je znak šibkosti", "fantje ne jokajo" ... Kaj jim z njimi sporočamo in kakšno popotnico za življenje dajemo? Pomembno vprašanje je predvsem, kako fantku, kljub morebitnim pritiskom iz okolja, omogočiti odrasti v moškega, da bo sprejemal in prepoznal svoja čustva ter jih znal tudi izraziti na primeren način?

Vzgoja in vrtec
24. 04. 2024 05.00

Kdaj postane sramežljivost pri otroku težava?

Rdeča lička, tišina, stiskanje ustnic in pogledi v tla. Otrokom, ki je sprva malce neprijetno v družbi sovrstnikov in tudi odraslih, pravimo, da so po naravi sramežljivi. V interakciji z drugimi se težje sprostijo, a jim kot starši lahko pomagate.

Zdrav otrok
09. 04. 2024 05.00

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?

Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

Družina in odnosi
06. 04. 2024 05.00

Imeti otroke: DA ali NE?

Odločitev parov, ali bodo imeli otroke ali ne je odvisna od mnogih dejavnikov, vsekakor pa se ima vsak pravico odločati glede na svoje želje, vrednote in prepričanja. Nekateri na primer že od nekdaj sanjarijo o veliki družini, spet drugi hočejo imeti vsaj enega naslednika, tretji pa vidijo svoje poslanstvo v karieri in drugih stvareh, ki jim prav tako izpolnjujejo življenje. Torej imeti ali ne imeti otrok je subjektivna odločitev, stvar posameznika, ki v prvi vrsti lahko živi svoje življenje, kot si ga želi sam.

Razvoj in odnosi
02. 04. 2024 08.13

Mama najstnice: 'Naša je tako jokala, da se mi je srce paralo. Nisem vedela, kako naj ji pomagam.'

Najstniško obdobje je z vidika čustev precej vihravo. Pod vplivom hormonov se odvijajo velike spremembe, ki v nekaterih primerih močno zamajejo tla pod nogami. Jeza, bes, sreča, radost – vsa našteta čutenja se v najstniku lahko odvijejo v zelo kratkem času, zato tudi pravimo, da so pri najstnikih zelo pogosta večja ali manjša čustvena nihanja.

Zanositev
23. 03. 2024 04.30

Načrtovanje nosečnosti: Kaj vam maternični vrat razkriva o plodnih dnevih?

Načrtujete nosečnost? Čestitke! Da pa bi uspešno prispeli do svojega cilja in zanosili, je priporočljivo tudi poznati lastno telo in vedeti, kdaj nastopijo tako imenovani plodni dnevi. Več o tem v spodnjih vrsticah.

Zdrav otrok
21. 03. 2024 03.30

Sreča v drugačnosti: družinska harmonija s čudovitim Tristanom

Neža Šabanovič Grmšek opisuje življenje s sinom kot polno ljubezni, radosti in tudi izzivov. Ob njenem potovanju od negotovosti in obupa do sprejemanja in veselja poudarja pomen družinskega razumevanja, povezanosti in pozitivnega pristopa. Z navdihujočo zgodbo o moči, upanju in lepoti vsakdanjih trenutkov odpira srca in vabi medse. Intervju z mamico čudovitega dečka Tristana, ki ima en kromosom več.

Vzgoja in vrtec
24. 02. 2024 03.45

Težave pri vedenju otroka, na katere bi morali biti starši pozorni

Vzgoja otroka je ena od najbolj zahtevnih in hkrati tudi izpolnjujočih nalog, ki jih imajo starši. Od nas zahteva, da otroka usmerjamo, učimo in mu postavljamo meje. Od nje je tudi precej odvisno, v kakšnega odraslega bo zrasel naš otrok. Zato je potrebno biti pri vzgoji dosleden in pozoren na vedenjske težave, ki jih je potrebno pravočasno ustaviti ali prevzgojiti.

Zdrav otrok
19. 02. 2024 05.00

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha

Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Partnerski odnosi
16. 02. 2024 04.30

Znaki, ki kažejo, da imate ob sebi najboljšega partnerja

Malenkosti, ki jih vsakodnevno partner počne, da bi nam pomagal biti najboljša različica nas, so tiste, ki nam povedo največ o njem. Če ima tudi vaš partner spodaj navedene lastnosti, potem ste prav gotovo zadeli največji dobitek.

Recepti za malčke
28. 01. 2024 02.30

Otroku za mizo postavite meje, a tudi spoštujte, koliko in kaj bo jedel

Otrok potrebuje meje na vseh področjih življenja, tudi pri prehrani. Meje dajejo otroku občutek varnosti, tudi kadar mu niso povsem všeč. Naloga otroka je, da se bori za svoje želje, naloga staršev pa je, da otrokove želje sprejmejo z razumevanjem in pogovorom, vendar to ne pomeni, da jih vse tudi izpolnijo, še posebej, če niso v skladu z družinskimi pravili oz. niso dobre za otrokovo varnost in zdrav razvoj.

Prehrana za dojenčke
08. 01. 2024 05.00

Prva hrana, ki jo ponudimo dojenčku, naj bo enostavna

Eden prvih in najučinkovitejših korakov pri vzgoji malega jedca je to, da tudi sami zase oblikujete in upoštevate zdravo uživanje hrane. Dojenčki, ki vidijo odrasle, kako veselo jedo dobro in zdravo hrano, bodo bolj verjetno želeli slediti njihovemu zgledu.

Malček
30. 12. 2023 05.00

Tudi otroci si lahko zadajo novoletne zaobljube

Novoletne zaobljube so seznam želja in ciljev, ki si jih želimo izpolniti v obdobju naslednjega leta. In prav nič ne bo narobe, če si jih zadajo tudi vaši otroci. To bo imelo nanje kvečjemu pozitiven vpliv. Preverite, zakaj.

Trači
15. 12. 2023 05.00

Zvezdnik priznal, da nima pojma, kako pravilno vzgojiti hčerko

Channing Tatum je delil svoje iskrene misli o očetovstvu in pomenu postavljanja meja svoji 10-letni hčerki Everly.

Razvoj in odnosi
10. 12. 2023 05.00

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?

Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Vzgoja in vrtec
30. 11. 2023 05.00

Nina M. Hrovat: 'Mnogi starši svojih otrok niti dobro ne poznajo'

O tem, katere dejavnosti so koristne za otroka, njegovo izražanje in razvijanje ustvarjalnosti ter kako lahko starši spodbujamo dober medsebojni odnos z otrokom, smo se pogovarjali z Nino Mav Hrovat, ravnateljico v vrtcu, otroško in mladinsko pisateljico.

Trači
17. 11. 2023 12.40

Hčerka Brada Pitta se je odrekla očetovemu priimku

Do pred kratkim je vseh šest otrok Angeline Jolie in Brada Pitta nosilo priimek Jolie-Pitt, sedaj pa temu ni več tako.

Novice
17. 11. 2023 05.00

'Kakšna mama pripelje na svet otroka, ki se morata boriti, še preden ju vzame v naročje?'

Petra Znoj se je po porodu spopadala s strahom ter občutki krivde in osamljenosti. Spraševala se je: "Kaj bi lahko storila drugače? Kako bi lahko preprečila prezgodnji porod? Kako bi lahko svojima dvojčkoma pomagala v borbi za življenje?" Njen vsakdan je bil poln negotovosti in skrbi za preživetje njenih nedonošenčkov. Ogromno moč je za njiju črpala iz sebe, največjo uteho pa je našla pri mamicah, ki so preživljale podobno. Takrat se je rodil projekt "Junaki prvega nadstropja" in z njim se zdaj širi glas, ki naj ga slišijo vse mamice nedonošenčkov. Tiste, ki so že, in tiste, ki še bodo.

Trači
14. 11. 2023 05.00

Slavni družini se je pridružil tretji otrok

Igralka Claire Holt je svoje oboževalce razveselila z veselo novico o rojstvu tretjega otroka, sina Forda, ki je zdaj del družine skupaj z možem Andrewom Joblonom. Claire je na Instagramu delila ganljive fotografije novorojenčka in njegovega ponosnega očeta.

Družina in odnosi
09. 11. 2023 05.00

Je v redu, da otrok mačeho kliče 'mama'? Ali je 'mama' samo ena?

Včasih se zgodi, da eden od staršev – oče ali mama – zaradi številnih razlogov, kot so denimo ločitev, razhod, smrt partnerja, dobi novega življenjskega sopotnika, ki v družini prevzame določeno vlogo. Z novo družinsko postavitvijo pa pridejo tudi zapleti, ki se dotikajo vzgoje, postavljanja mej, odnosov med člani družine.

Vzgoja in vrtec
07. 11. 2023 05.00

Tako se otrok počuti, ko o njem govorite, kot da ni prisoten

Čeprav so majhni, otroci veliko razumejo. Zagotovo več, kot si predstavljamo. Zato je pomembno, da skrbno izbiramo besede, kadar so v naši prisotnosti.

Družina in odnosi
23. 10. 2023 05.00

Biološka ura tiktaka, vi pa razmišljate o še enem otroku? To morate vedeti

Odločitev, da ne boste imeli več otrok, zna biti izjemno čustvena in predvsem težka, celo ena najtežjih v življenju staršev. Ko pridete do točke, ko uživate v življenju in svobodi, otroci so večji, vaša biološka ura pa se počasi izteka, si postavljate vprašanje, če je to res to. Če vam bo morda kdaj žal, ker se niste odločili za še enega otroka in če bi bila odločitev za novega člana prava ali bi otežila situacijo ostalim članom družine. Za vas smo pripravili vprašanja, na katera si boste morali odgovoriti, preden sprejmete to pomembno odločitev. Morda vam bo potem (vsaj nekoliko) lažje.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024