Bibaleze.si

potrebno

Intervju
19. 12. 2024 05.00

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester

Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Razvoj otroka
18. 12. 2024 05.00

Veste, kaj je diskalkulija?

Ko se otroci prvič srečajo z matematiko, zna biti za nekatere malčke začetek kar težaven. Težave pri učenju matematičnih osnov pa ni nujno pogojen samo s strahom pred nečim novim, ampak lahko pomeni tudi specifično učno težavo.

Malček
16. 12. 2024 04.54

Šest značajskih lastnosti, ki jih imajo prvorojenci

Je od vrstnega reda rojstev odvisno, kakšen značaj bodo imeli naši otroci?

Dojenček
14. 12. 2024 04.56

Kaj vse se spremeni po otrokovem rojstvu?

Rojstvo otroka prinaša v življenje staršev globoko transformacijo. Občutek ljubezni, veselja in izpolnjenosti se prepleta z izzivi, prilagoditvami in novimi odgovornostmi. Čeprav je vsak starševski par drugačen, so določene spremembe po rojstvu otroka skoraj univerzalne. Te spremembe vplivajo na vaše vsakdanje življenje, odnose, prioritete in celo na vaše dojemanje sveta.

Družinsko življenje
14. 12. 2024 04.50

Si vaš otrok želi psa? Katere pasme so najbolj primerne za družine z otroki?

Odraščati s hišnim ljubljenčkom, kot je pes, prinaša marsikatero prednost za otrokov duševni in fizični razvoj. Ob skrbi za hišnega ljubljenčka se namreč tudi otrok več giba, na ta način se razvija tudi njegova motorika, hkrati razvija svoj čut za empatijo, sodelovanje, skrb in odgovornost do drugih bitij.

Očkov kotiček
14. 12. 2024 04.05

Nasveti za bodoče očete: kako se pripraviti in kaj storiti v porodni sobi

Porod je eden najbolj pomembnih in čustvenih trenutkov v življenju vsakega starša. Kot bodoči oče imate ključno vlogo pri tem, da svojo partnerko podprete, ji stojite ob strani in poskrbite, da se počuti varno. Porod je lahko izziv, toda s pravo pripravo in ustrezno prisotnostjo lahko postanete njen največji zaveznik v teh posebnih trenutkih. Tukaj so nasveti, ki vam bodo pomagali razumeti, kako se pripraviti in kaj storiti v porodni sobi.

Idejnica
11. 12. 2024 10.05

Praznični piškoti s čudovitim sporočilom

Praznični čas prinaša iskrice veselja, vonj po piškotih in toplino, ki ogreje še tako mrzle zimske dni. To je čas, ko se spomnimo tistih, ki nas navdihujejo – dobrih mož. Miklavž, Božiček in dedek Mraz so simboli dobrote, skrbnosti in radodarnosti. Pa res potrebujemo dolgo belo brado, da postanemo dobri možje? Seveda ne! V resnici smo lahko dobri možje prav vsi – s preprostimi dejanji, ki prinašajo toplino in upanje. Poglejmo, kako lahko poskrbimo, da bo ta praznični čas poseben in srčen za nas in vse okoli nas.

Novice
06. 12. 2024 04.07

Tako so se odzvali njegovi otroci, ko je z njimi delil šokantno novico

Priljubljeni igralec James Van Der Beek je moral svojim otrokom povedati, da ima hudo bolezen, pred kratkim pa je delil, kako so se odzvali na novico.

Porod
06. 12. 2024 04.00

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?

Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Šola in splet
05. 12. 2024 04.39

Komentirati najstniku objave na spletu ali raje ne?

Ko smo bili sami otroci, tovrstnih težav nismo imeli, kajne? S prihodom digitalne dobe pa so se postopoma pojavile številne težave, dileme, ki se odražajo tudi v medosebnih odnosih. Ena sodobnejših so zagotovo družbena omrežja, ki jim danes ne gre ubežati, in prav v zvezi s tem se marsikateri starš sprašuje, kako ravnati. Slediti svojemu najstniku ali ne? Mu komentirati objave ali biti raje modro tiho? Morda celo slediti njegovim prijateljem? Dilem je veliko, zato smo se odločili, da odpremo še eno zanimivo temo, o kateri se premalo govori.

Porodnišnice
05. 12. 2024 04.15

Murskosoboška porodnišnica: domačnost, toplina in skrb v prvih trenutkih življenja

Sodobni prostori, prijazno osebje in celovita strokovna podpora v murskosoboški porodnišnici zagotavljajo porodnicam, novorojenčkom in družinam lepe prve družinske trenutke v okolju, ki daje občutek domačnosti in topline.

Nosečnost
03. 12. 2024 05.00

Razbijamo tabuje: samozadovoljevanje v nosečnosti

Samozadovoljevanje je nekaj naravnega, a se kljub temu zdi, da je ta tema (tudi v času nosečnosti) še vedno precejšen tabu. Mnoge ženske se sprašujejo, ali je v tem obdobju samozadovoljevanje varno ali morebiti predstavlja celo tveganje za njihovo zdravje in razvoj otroka. Odgovor je preprost – samozadovoljevanje ni škodljivo, vseeno pa obstajajo določeni zadržki v primeru, ko je nosečnost visoko tvegana. Preverite, kdaj je potrebna previdnost in kakšne so prednosti samozadovoljevanja v tem obdobju.

Ustvarjamo
02. 12. 2024 05.00

Ustvarjalna ideja: Izdelajte čudovite praznične okraske!

December je prav poseben, pravljičen mesec. Zunanje temperature se naglo nižajo in na prostem je precej mrzlo, vendar pa ravno nasprotno notranjost naših domov objema neka nežna toplina, saj je to obdobje namenjeno družini, ljubezni, praznovanju in medsebojnem povezovanju. Decembrski večeri naj bodo torej namenjeni družini in preživljanju skupnega časa. Kaj pa je boljše, kot skupaj z otroki ustvarjati in se ob tem zabavati? Zato smo za vas pripravili idejo za decembrsko kreativno ustvarjanje. Vse, kar potrebujete, so soda bikarbona, voda in guštin. Zavihajte rokave in veselo na delo!

Trači
02. 12. 2024 05.00

Zaradi otrok svoje svakinje si ne želi postati mama

Ne boste verjeli, kako sta ji zagodla svakinjina otroka.

Vzgoja in vrtec
30. 11. 2024 04.00

Kdo so visokoobčutljivi otroci?

Vsake toliko lahko še vedno zasledimo nerazumevanje globoko čutečih otrok, ki se zavedajo že najmanjših sprememb v svojem okolju in so zlahka prekomerno stimulirani. Ne gre za razvajenost, kot radi etiketiramo takšno vedenje, temveč za otroke, ki bolj zaznavajo, več razmišljajo in globlje čutijo. Govor je o visokoobčutljivih otrocih, ki jim je v zadnjem času namenjene vse več pozornosti.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Očkov kotiček
29. 11. 2024 05.00

Nasveti za očete, ki si želijo biti prisotni pri porodu

Se predvideni datum poroda bliskovito približuje? Se sprašujete, na kakšen način ste lahko najboljša opora svoji partnerici pri porodu? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov.

Družina in odnosi
27. 11. 2024 05.00

Kaj storiti, če ima en partner v razmerju občutno večjo plačo kot drugi?

Na enem izmed starševskih forumov se je razvnela debata o plačevanju stroškov v družini. Nekateri menijo, da je prav, da je denar v družini skupen, spet drugi menijo, da je prav, da ima vsak partner svoje prihodke in se skupaj dogovorita, koliko bosta prispevala k plačevanju stroškov. Kako pa vi gledate na to?

Recepti za malčke
24. 11. 2024 05.00

4 živila, ki jih morajo jesti otroci, da ostanejo zdravi

Hrana kot največji zaveznik zdravja postane v času, ko razsajajo prehladi, viroze in gripe, še bolj učinkovito orodje. Preverite, katera živila bodo okrepila imunski sistem vaših otrok.

Intervju
21. 11. 2024 05.00

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"

Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Vzgoja in vrtec
21. 11. 2024 04.00

Tako se odzovite na čustvene izbruhe otroka

V kateri koli starosti je jok normalen odziv na preplavljenost z močnimi občutki, kot so jeza, strah, stres ali celo sreča. Nekateri otroci pa jokajo več kot drugi. Ti isti otroci se lahko pogosteje jezijo, se hitreje počutijo razočarani in postanejo preveč navdušeni v primerjavi s svojimi vrstniki. Kako se odzvati?

Novice
16. 11. 2024 05.00

Princesa Charlotte je jokala, ko je prvič videla njegovo brado

Princ William je razkril reakcijo, ki jo je imela njegova 9-letna hčerka princesa Charlotte, ko je prvič videla njegov nov videz.

Šola in splet
15. 11. 2024 02.00

Video igre za najstnike: katere so primerne?

Ali bi nas moralo skrbeti nasilje v video igrah? So video igre sploh zdrava izbira za najstnike? Kako veste, katere video igre so najboljše? Da bi lažje odgovorili na ta vprašanja, se zanašamo na strokovne smernice Ameriškega združenja pediatrov (AAP) in Odbora za ocenjevanje industrije programske opreme za zabavo (ESRB).

Vzgoja in vrtec
11. 11. 2024 05.00

5 razlogov, zakaj je toliko današnjih otrok čustveno nestabilnih

Magistra znanosti delovne terapije Victoria Prooday iz Kanade deluje na področju družbenih odnosov, čustvenih težav, vedenjskih težav in učnih težav. Med svojim delom z otroki je ugotovila padec čustvenega, akademskega in družbenega delovanja otrok. Zakaj je temu tako, razlaga v spodnjih vrsticah.

Po porodu
10. 11. 2024 01.00

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?

Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.

Razvoj in odnosi
08. 11. 2024 04.00

Kako ostati povezan z najstnikom?

Težko je ostati povezan z otrokom, ki odrašča, se osamosvaja ter bori za svoj košček neba. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri krepitvi odnosa in ohranjanju stika z najstnikom.

Družina in odnosi
05. 11. 2024 05.00

Pretirano vpletanje v življenje odraslega otroka je lahko zelo škodljivo

Podpora odraslemu otroku, ki se sooča z določenimi težavami, je ponavadi plod ljubezni in starševske skrbi, včasih pa lahko preveč pomoči povzroči krog tesnobe in stresa tako za starše kot za otroka.

Prehrana v nosečnosti
04. 11. 2024 03.30

Najboljša hrana za nosečnice, ki dviga energijo

Potrebe po energiji in hranilnih se med nosečnostjo spremenijo. Plod za razvoj potrebuje energijo in gradnike, ki jih v času nosečnosti dobi od mame. Potrebe se torej povišajo, a nosečnica naj količinsko ne uživa hrane za dva, sploh pa je težko povišati vnose hrane ob morebitni nosečniški slabosti. Nosečnica mora tako poskrbeti, da je hrana, ki jo uživa, hranilno bogata in energijsko uravnotežena. Tako bo svojemu plodu omogočila vse potrebno za dober razvoj, obenem pa ne bo izčrpavala svojega organizma. Poleg ustrezne prehrane potrebuje tudi dovolj tekočine in počitka.

Družina in odnosi
23. 11. 2022 09.21

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča

Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Porodne zgodbe
02. 11. 2024 11.36

'Vse je bilo v redu do trenutka ko je otroku padel srčni utrip pod 50'

Moja porodna zgodba se je začela za mene predvsem normalno, saj sem bila prvič noseča in sploh nisem vedela, kaj pričakovati. Tudi zgodbe drugih, ki so že rodile, so po večini bile, da tega nikoli ne pozabiš, da se na novo rodiš, da v trenutku, ko dobiš otroka v naročje pozabiš na vse, kar si prestala. Dejansko same lepe stvari. Res ni besed, ki bi lahko opisale ta ''čudež''. Ampak vsaj jaz osebno še vsaj ne mesec nisem mogla pozabiti vsega skupaj.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052