Bibaleze.si

poteka

Vzgoja in vrtec
14. 09. 2022 08.44

Kakšen starš ste glede na 4 vzgojne stile?

Vzgoja zajema celostni razvoj osebnosti, ki poteka na kognitivni, emotivni in vrednostni ravni. Znotraj vzgoje pa lahko govorimo tudi o vzgojnih stilih, ki vključujejo sistem metod, sredstev in postopkov, s katerimi starš vzgaja svojega otroka. Poznamo 4 ključne stile: avtoritarni, avtoritativni, permisivni in nevključeni.

Zdrav otrok
06. 09. 2022 10.56

Zato tudi za dečke priporočajo cepljenje proti HPV

Z novim šolskim letom so proti virusu HPV začeli cepiti tudi slovenske dečke. Cepljenje je prostovoljno in brezplačno, za mlajše pod 15. let je potrebno soglasje staršev. Čeprav okužbe največkrat povezujemo z rakom materničnega vratu pri ženskah, pa povzročajo rake in druge bolezni tudi pri moških.

Nosečnost
21. 08. 2022 05.00

Preeklampsija – kaj morate vedeti?

Preeklampsija je nosečnostna bolezen, ki se pokaže z visokim krvnim tlakom in proteini v urinu," pojasnjuje mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike v UKC Ljubljana. "Večinoma se pojavi v drugi polovici nosečnosti. Redko šele po porodu." Pravzaprav je zdravilo za preeklampsijo prav porod.

Družina in odnosi
15. 08. 2022 05.00

Kako se soočiti z izgubo otroka?

Smrt otroka. Besedi, ki že ob branju marsikomu prikličeta tesnobne občutke. Verjetno ni starša, ki se ne bi zmogel vsaj malo poistovetiti z žalujočimi starši, ki jih je doletela kruta usoda. Izguba otroka je vedno težka, pa čeprav gre za malega otroka ali še nerojeno dete. Starši z njo ne izgubijo le ploda svoje ljubezni, temveč tudi del prihodnosti, ki je nikoli ne bo.

Novice
12. 08. 2022 05.00

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe

"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

Novice
05. 08. 2022 04.15

Se spomnite malega Bena? Preverite, kako je videti danes!

Cole Sprouse je znan po kopici svojih vlog iz otroških zvezdniških dni, še najbolj pa po vlogi malega Bena, sina Rossa v priljubljeni seriji Prijatelji. Kje je Cole danes in kako je videti, preverite v spodnjih vrsticah.

Nosečnost
20. 07. 2022 07.48

Enostavna pomoč pri nosečnosti – kalkulator Moje lekarne!

Bistvo družinske spletne lekarne Moja lekarna je že od samega začetka, ki sega desetletje in pol nazaj, zagotoviti celovito farmacevtsko oskrbo ter v ospredje postaviti kakovostno ponudbo farmacevtskih izdelkov in dobro lekarniško prakso.

Vse o prehrani
19. 07. 2022 08.12

Boste imeli piknik? Potem morate upoštevati ta navodila!

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so opozorili, da sezona piknikov prinaša povečano tveganje za bolezni, ki so povezane s hrano. Toplo vreme omogoča idealne pogoje za hitro razmnoževanje bakterij, zato so na NIJZ posvarili pred okužbami in zastrupitvami, ki nastanejo v primeru nepravilnih postopkov priprave hrane.

Vzgoja in vrtec
16. 07. 2022 04.15

Najpogostejše fobije pri otrocih

Čeprav se o fobijah pogosteje govori pri odrasli populaciji, se pojavljajo tudi pri otrocih in mladostnikih. A kaj sploh je fobija? Fobija je izrazit, vztrajen, pretiran in nerazumen strah, ki ga sproži prisotnost ali pričakovanje določenega objekta ali situacije. Najpogostejše fobije pri otrocih vključujejo živali, kri, zaprte prostore, letenje. Da sploh govorimo o fobiji in ne le prehodnem strahu, mora ta trajati vsaj 6 mesecev in močno poseči v vsakodnevno življenje otroka.

Novice
11. 07. 2022 09.37

Tako Meghan Markle in princ Harry vzgajata svoja otroka

Meghan Markle in princ Harry sta navdušila na paradi dneva neodvisnosti, ki so ga v Ameriki praznovali 4. Julija. Obiskovalci so lahko opazili malega Archieja, ki je z zastavico v roki sproščeno prisostvoval przanovanju in nadvse užival. Ob tem so se mnogi vprašali, če bodo kdaj otroci Kate in Williama lahko tako neobremenjeni.

Izleti in počitnice
11. 07. 2022 07.51

Izlet v mesto, ki ga mehko objema zelena lepotica Krka

V soboto dopoldne smo se odpravili v Novo mesto. V dolenjski prestolnici sem preživela celotno otroštvo in tudi dokončala šolanje na tamkajšnji gimnaziji. V rojstni kraj se vedno znova izredno rada vračam in nostalgično obujam lepe spomine.

Novice
06. 06. 2022 12.22

Mali princ Louis navdušil s prisrčnimi izrazi

V Združenem kraljestvu so pretekli teden praznovali v znamenju 70-letnice vladanja kraljice Elizabete II.

Pregledi med nosečnostjo
18. 05. 2022 08.01

Katere preiskave v nosečnosti poznamo?

V okviru osnovnega zdravstvenega zavarovanja je zdravi nosečnici omogočenih deset sistematičnih pregledov in dve ultrazvočni preiskavi. Redni pregledi in preiskave v nosečnosti so pomembni za ohranjanje in krepitev zdravja nosečnice, ploda in kasneje otroka ter pravočasno prepoznavanje morebitnih zdravstvenih težav, ki jih lahko posledično ustrezno obravnavajo in po potrebi tudi zdravijo.

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti

Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Razvoj
06. 05. 2022 05.00

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba

Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

Porodne zgodbe
05. 05. 2022 05.00

Po štirih urah je na svet prijokala deklica

Bilo je poleti 2019, konec avgusta, ko sem se nič hudega sluteča v 26. tednu odpeljala na kontrolni pregled poteka nosečnosti. Nisem imela občutka in simptomov, da bi lahko bilo kaj narobe, edino že več kot mesec dni mi je rahlo otrdeval trebuh, kar naj ne bi bilo nič nenavadnega.

Partnerski odnosi
30. 04. 2022 04.15

Vse, česar niste vedeli o spolnosti po porodu

Bom po porodu sploh še lahko uživala v spolnosti? Kdaj je najprimerneje začeti spolne odnose? Me bo bolelo? To so najpogostejša vprašanja, ki si jih že v obdobju nosečnosti potiho ali na glas zastavlja marsikatera bodoča mamica. Dejstvo je, da porod prinese številne telesne in čustvene spremembe, ki lahko precej vplivajo na dosedanje spolne aktivnosti.

Nosečnost
20. 04. 2022 05.00

Toksoplazmoza in tveganje za okužbo v nosečnosti

V Sloveniji se izvaja obvezni program presejanja oziroma iskanja nosečnic na okužbo s toksoplazmo. Prvi test se opravi pri prvem pregledu pri vsaki nosečnici. Okužba na splošno ni nevarna, je pa nevarna za plod. Če se nosečnica okuži, lahko pride do spontanega splava ali zaostajanja rasti v maternici.

Malček
06. 04. 2022 04.15

Kako pravilno negovati spolovilo fantka?

Veliko mladih mamic se po rojstvu sina spozna z diagnozo fimoze. Kaj to pomeni in kako jo lahko preventivno preprečimo, pa v tokratnem prispevku.

Zdrav otrok
03. 04. 2022 04.45

Kaj povzroča koprivnico pri otrocih?

Bolezen, ki jo poznamo pod imenom koprivnica ali urtikarija, je svoj naziv dobila po koprivi ravno zato, ker so spremembe na koži podobne tistim, ki se pojavijo, ko nas opečejo koprive. Kakšni simptomi spremljajo bolezen in kaj jo povzroča, pa v tokratnem prispevku.

Spanje in dojenje
31. 03. 2022 04.45

Kako uspavati dojenčka?

Vsak dojenček ima svoj ritem in potrebo po spanju. Nekateri že od samega začetka lepo prespijo noč do jutra, spet drugi pa imajo težave s spanjem in se neprestano zbujajo. Če ste kronično utrujeni, neprespani in željni nasvetov o tem, kako uspavati dojenčka, sledite spodnjim navodilom.

Trači
30. 03. 2022 12.00

Zvezdnik po tragediji pričakuje sedmega otroka

Konec lanskega leta je ameriški igralec Alec Baldwin požel veliko zanimanja svetovne javnosti, potem ko je na snemanju filma Rust nepričakovano in po nesreči ustrelil članico ekipe, ki je poškodbam podlegla. Preiskava še vedno poteka, Baldwin pa se je medtem umaknil izpred oči javnosti. Zdaj pa je sporočil veselo novico: po tragediji pričakuje sedmega otroka.

Nosečnost
15. 03. 2022 05.00

Super nasveti, kako potovati, ko ste noseče

Ko tema pogovorov nanese na potovanja v nosečnosti, so mnenja precej deljena. Nekatere ženske zagovarjajo, da to ranljivo obdobje zares ni pravi čas za potovanja, saj je po njihovem mnenju bodoča mamica takrat mnogo bolj izpostavljena različnim tveganjem. Druge pa so prepričane, da je ravno nosečnost idealen čas za še zadnje potovanje v dvoje, preden se pridruži nov član družine. Kaj pa mislite vi?

Zdrava nosečnica
14. 03. 2022 05.15

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice

Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

Razvoj in odnosi
11. 03. 2022 09.07

Kakšne so lahko posledice prezgodnje pubertete?

Obdobje pubertete je lahko izjemno težko in stresno, še posebej, če se začne odvijati zgodaj, ko otrok še ni čustveno zrel za spremembe, ki jih to turbulentno obdobje prinaša s seboj. Takrat moramo biti starši izjemno previdni in potrpežljivi.

Prehrana za dojenčke
25. 02. 2022 07.42

Ko otrok pretirano odklanja hrano, mu gre na bruhanje in ga je strah

Hrana omogoča preživetje ter naj bi obenem vzbujala predvsem užitek in zadovoljstvo; že dojenčki jo načeloma v prvih mesecih življenja povezujejo s tolažbo, bližino, ljubeznijo, naklonjenostjo in prijetne občutke ob hranjenju nato iz otroških prenesejo v odrasla leta. A žal ne vedno.

Zdrava nosečnica
18. 02. 2022 13.27

Če ima nosečnica ta virus, takoj cepijo novorojenčka

Pri materi, okuženi z virusom hepatitisa B, je proti koncu nosečnosti včasih potrebno protivirusno zdravljenje, vse njene novorojenčke pa takoj po porodu cepijo.

Izleti in počitnice
04. 02. 2022 18.24

Družinski izlet v mesto, kjer lahko na vsakem koraku srečate kurenta

Simbol Ptuja – kurent – ni doma samo na gradu, ampak ga lahko srečate tudi v mestnem središču pod grajskim gričem. Če boste dovolj pozorni, boste njegove podobe lahko poiskali celo na pročeljih meščanskih hiš.

Šola in splet
26. 01. 2022 07.48

Srednje šole: Kdaj in kako bodo potekali letošnji informativni dnevi?

V letošnjem šolskem letu osnovnošolsko izobraževanje zaključuje 19.881 učenk in učencev, medtem ko jih je lani v tem obdobju šolanje na osnovnih šolah zaključevalo vsega skupaj 19.191 devetošolcev. Na različnih srednjih šolah je na voljo skupno kar 25.198 prostih vpisnih mest, medtem ko jih je bilo lani razpisanih nekoliko manj, in sicer 24.140. Kako pomagati otroku pri izbiri srednješolskega programa in kateri datumi so pri tem pomembni?

5KA
24. 01. 2022 08.03

Kdaj naj se otrok začne učiti tujega jezika?

Številne raziskave na temo učenja tujih jezikov so dokazale, da človeški možgani v obdobju prvih šestih let življenja dosegajo vrhunec razvoja. To pomeni, da so v tem obdobju možgani najbolj pripravljeni sprejemati nove jezike. Strah pred preobremenjenostjo otroka je torej popolnoma odveč.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024