postopno

Pomagajmo Jaku uresničiti njegovo edino rojstnodnevno željo – življenje brez bolečin
Jaka Škof je živahen, pogumen in srčen deček, ki je v prvih poletnih dneh praznoval svoj 9. rojstni dan. Je nasmejan otrok, ki obožuje plavanje, risanje, branje in raziskovanje sveta okoli sebe. Vedno je pripravljen na novo dogodivščino, poln vedoželjnosti in otroške radovednosti. A Jaka nosi tudi breme, ki si ga noben otrok ne bi smel – diagnosticirana mu je bila Duchennova mišična distrofija (DMD), huda, napredujoča in redka genetska bolezen mišic.

Vplivnež vrgel sina s pečine v vodo: Soočanje s strahovi ali nevarnost?
Vzgoja otrok ni nikoli enostavna, še posebej, ko gre za soočanje s strahovi. Garrett Gee, priljubljeni vplivnež, je na družbenih omrežjih sprožil razpravo, potem ko je svojega 7-letnega sina Calihana vrgel s pečine v vodo – da bi mu pomagal premagati strah.

Kako se nam tekom življenja spreminja okus
Naš okus se tekom življenja spreminja, kar smo najverjetneje opazili že pri sebi, če ne pri sebi, pa pri otrocih ali starejših. Starejši npr. navadno (pre)več solijo svojo hrano, saj jim ta več nima okusa, otroci pa praviloma želijo zelo sladke okuse. Te spremembe imajo tako fiziološke kot tudi evolucijske razloge, prav tako pa so skupek izkušenj. Okusa se namreč lahko priučimo, vpliv pa imata tudi okolje oz. družba.

Kdaj dojenčku začeti uvajati alergeno hrano?
Še nedolgo nazaj je veljalo, da se potencialno alergeno hrano otrokom uvaja kasneje, tudi šele po tretjem letu starosti, ko je imunski sistem že v polnem zagonu. Mamice, ki ste rodile pred časom ali dobite nasvete od mamic iz tistega obdobja, ste tako v dilemi, katerim priporočilom slediti: tistim ali najnovejšim, ki poudarjajo zgodnje in postopno uvajanje take hrane.

Zvezdnik o svoji 13-letni hčeri, ki mu je rešila življenje
Eric Dane, znani igralec iz serije Uvod v anatomijo, se bori z neozdravljivo boleznijo ALS, a pravi junak njegove zgodbe je njegova 13-letna hči Georgia. Prav ona mu je v enem najtežjih trenutkov dobesedno rešila življenje.

Kako otroka naučiti varno in samozavestno kolesariti?
Kolesarjenje je za otroke več kot zgolj zabava; predstavlja pomemben korak pri razvoju samostojnosti, telesne aktivnosti in občutka odgovornosti. A kdaj je pravi čas za prve zavrtljaje, kako izbrati pravo kolo in kako lahko starši pomagamo? Preverite praktične nasvete učitelja kolesarjenja Mateja Kodrina in projektne vodje Zavoda Varna pot Tine Klemenčič!

8-letnik postal milijonar: sina želi zaščititi pred usodo slavnega očeta
Po nepričakovani smrti pevca Liama Payna, člana svetovno znane skupine One Direction, se je Cheryl znašla pred najtežjo nalogo svojega življenja – zaščititi njunega sina Beara.

Varna vožnja s poganjalčkom: Ključni nasveti za starše, ki zaščitijo vašega otroka
Poganjalček je odličen način za otroka, da se nauči osnovnih kolesarskih spretnosti, predvsem pa lovljenja ravnotežja, kar je ključnega pomena za kasnejšo vožnjo s pravim kolesom. Otroci, stari od 2. leta dalje, se že lahko začnejo učiti vožnje s poganjalčkom, ki jim pomaga pri razvoju motoričnih sposobnosti in koordinacije. Vendar pa je pri tem pomembno upoštevati varnostne ukrepe, da preprečimo morebitne poškodbe.

Matic z Duchennovo mišično distrofijo končno prejel gensko terapijo v ZDA
8-letni Matic iz Slovenije, ki se bori z redko in hudo boleznijo, je v ameriški bolnišnici Nemours Children's Hospital na Floridi končno prejel težko pričakovano gensko zdravljenje z zdravilom Elevidys. Njegovo počutje je odlično, družina pa ne skriva solz sreče.

Varnost e-skirojev za otroke: Na kaj morajo biti starši pozorni
Električni skiroji so postali priljubljena prevozna sredstva, vendar njihova uporaba, predvsem med mlajšimi uporabniki, prinaša tudi resne varnostne izzive. Agencija za varnost prometa (AVP) opozarja, da so otroci, ki e-skiroje uporabljajo brez predhodnega usposabljanja in zaščitne opreme, izpostavljeni tveganju za hujše poškodbe.

Načini, kako izboljšati vsebnost maščob v materinem mleku
Dojenje je čudovita izkušnja, a pogosto polna vprašanj. Kako lahko s preprostimi ukrepi izboljšate kakovost materinega mleka in zagotovite optimalno prehrano za vašega dojenčka? Preberite, kako.

Kako ustvariti varen in odprt prostor za pogovore o spolnosti
Razumevanje spolnosti in zdravih odnosov je danes za otroke pomembnejše kot kdaj koli prej, saj se mladostniki vse lažje srečujejo z informacijami na spletu in v medijih, kjer ni nujno, da je prikazana realna slika odnosov.

Nasveti za odvajanje vašega malčka od dude
Dude nudijo dojenčkom udobje in občutek varnosti, predvsem pa tolažbo v stresnih trenutkih. A slej ko prej pride čas, ko morajo starši svojim malčkom pomagati opustiti to pomirjujočo navado. Na kakšen način to storiti, da bo čim manj stresno za vas in otroka? Ponujamo nekaj predlogov.

Moj otrok ima hudo tremo!
Trema je naraven odziv na situacije, kjer je otrok izpostavljen ocenjevanju ali visokim pričakovanjem – bodisi v šoli, pri športnih dejavnostih ali v socialnih okoljih. Medtem ko nekateri otroci tremo doživljajo le kot rahlo nelagodje, se pri drugih lahko razvije v močan občutek tesnobe, ki jih ovira pri učenju, nastopanju ali vključevanju v dejavnosti. Običajno jo spremljajo pospešeno bitje srca, potenje, tresenje in slabost, kar dodatno oteži spopadanje s situacijo. Pomembno je, da starši razumejo, kaj se dogaja z otrokom in mu pomagajo razviti strategije za obvladovanje treme.

"Rekli so mi, naj vztrajam, saj se bo telo morda navadilo"
Ajda se že od najstniških let sooča z močnimi menstrualnimi bolečinami, ki so se stopnjevale v kronične težave. Kljub zdravemu načinu življenja, vključno z lokalno in sezonsko prehrano ter redno telesno aktivnostjo, so ji hormonske terapije povzročale številne stranske učinke. Po več letih iskanja rešitve in trpljenja se je odločila za laparoskopijo, ki je razkrila vzrok težav. Ajda danes upa, da bo njena zgodba pomagala drugim, ki se soočajo s podobnimi težavami.

Nasvet strokovnjakov: Varne maske in kostumi za otroke
Otroci komaj čakajo pustni čas, da se lahko pokažejo v novi maski. Da se pustno rajanje ne bi končalo v solzah, na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) staršem svetujejo, da otroke oblečejo v svetle, vidne kostume, ki niso vnetljivi in so dovolj topli. Odsvetujejo maske na obrazu, saj otroci pod njimi težko dihajo in slišijo.

Kdaj je čas za ločitev, kako se z njo spopasti in kako znova zaživeti?
Ločitev je ena težjih življenjskih prelomnic, ki zahteva spopadanje s številnimi izzivi, kot so prilagajanje na novo realnost, razreševanje pravnih in finančnih vprašanj ter vzpostavljanje nove dinamike v družini – še posebej če so vpleteni otroci. V tem članku bomo raziskali, kdaj je ločitev smiselna, kako se spopasti z njenimi posledicami ter kako po njej znova najti smisel in zadovoljstvo.

Kako vemo, da ima dojenček priraščen jeziček?
Ankiloglosija, splošno znana kot priraščen jeziček, je stanje, ki se pojavi, ko je trak kože pod jezikom krajši kot običajno, kar omejuje gibanje jezika. Ta na videz nepomembna težava ima lahko pomembne posledice tako za dojenčke kot za odrasle.

Otroci na ledu: hokej, umetnostno ali rekreativno drsanje?
Drsanje je priljubljena zimska aktivnost, ki združuje zabavo, gibanje in razvoj številnih veščin. Mnogi starši se sprašujejo, ali naj svojega otroka vpišejo na hokej, umetnostno drsanje ali ga preprosto spodbujajo k rekreativnemu drsanju. Preverite, kako lahko otroci uživajo na ledu in kakšne prednosti prinaša določena oblika drsanja!

Smučanje z otroki: kdaj in kako začeti?
Smučanje je odličen način, da otroci uživajo v zimskih radostih, se gibljejo na svežem zraku, se ukvarjajo s športom in razvijajo gibalne veščine. Kdaj je pravi trenutek, da prvič stopijo na smuči, ter kako poskrbeti, da bo izkušnja zabavna in varna? Na vprašanja odgovarja izkušeni učitelj smučanja Luka Štumberger.

Zakaj se pojavijo alergije pri otrocih?
Alergije so ena najpogostejših zdravstvenih težav pri otrocih, ki prizadenejo milijone po vsem svetu. Pojavijo se, ko imunski sistem pretirano reagira na snovi, ki so sicer neškodljive za večino ljudi. Razumevanje, zakaj se alergije pojavijo, je ključno za njihovo preprečevanje in obvladovanje.

Varna spolnost med in po nosečnosti: Nasveti za zadovoljstvo in zdravje
Ali je med nosečnostjo varno ostati spolno aktiven in zakaj nekatere nosečnice občutijo močno poželenje, medtem ko ga pri drugih sploh ni? Ali se lahko s spolnim odnosom res sprožijo popadki ter kdaj po porodu znova obuditi spolnost? Odgovore in nasvete za zdravo in zadovoljujoče spolno življenje v obdobju velikih sprememb je podala dr. Zalka Drglin, priznana raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?
Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

5 načinov, kako očetovstvo spremeni moškega
Prihod dojenčka zaznamuje tako mamo kot očeta. Obema se spremeni svet in oba se zaradi tega nezavedno spreminjata tudi sama. To je dejstvo.

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?
Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?
Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Nosečnica mora takoj (in ne postopoma) prenehati kaditi
Kajenje v nosečnosti, skupaj z uživanjem alkohola in drog, predstavlja enega najpomembnejših dejavnikov tveganja za zdravje mamice in še nerojenega otroka. Nekatere zmotno verjamejo, da je dovolj zgolj zmanjšati število pokajenih cigaret ali postopoma opustiti kajenje, kar pa ne drži. Zakaj je ključnega pomena prenehati kaditi takoj, ko nosečnica izve, da pričakuje otroka, je pojasnil dr. Tomaž Čakš, dr. med.

Kako se vrniti na delo po porodniškem dopustu?
Vsaka mama ve, kako zelo težko se je po enem letu vrniti s porodniškega dopusta na delo. Vez, ki jo z otrokom spleteta v enem letu, je zelo močna in lahko prebudi pravi vrtiljak čustev, ko se je treba naenkrat ločiti. Mama lahko čuti krivdo, ker bo otroka prepustila drugim. Lahko čuti jezo, ker se mora vrniti na delo. Ta prehod nikoli ni lahek in je velikokrat pospremljen z večjo ali manjšo krizo. V nadaljevanju vam razkrivamo, kako obdobje po porodniškem dopustu čim lažje preseči in se prilagoditi na novo dnevno rutino.

Duda, steklenička, otroški voziček – kdaj se jih znebiti?
Otroci hitro odraščajo in pride čas, ko jih morate odvaditi od nekaterih navad, kot so sesanje dude, golo tekanje naokoli, pitje po steklenički in vožnja v otroškem vozičku. Veliko staršev ne ve, kako bi se lotili tega podviga, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo lahko v pomoč.

10 največjih napak staršev pri hranjenju otroka
Starši igrajo ključno vlogo pri oblikovanju pristopa svojih otrok do prehranjevanja. Obstaja pa kar nekaj napak, ki se jih je dobro pri tem izogibati.