Bibaleze.si

postaviti

Resnične zgodbe
17. 08. 2022 05.00

Sneguljčica – resnična zgodba z žalostnim koncem?

Anketa o slovenskih učencih iz leta 1957, ki jo je pred nedavnim odkril statistični urad, je pokazala, da so dekleta največkrat prosila mamico, naj jim za lahko noč prebere njihovo najljubšo knjigo – Sneguljčico. Pravljica je izjemno priljubljena še danes in otroci se lahko iz nje marsikaj naučijo. A teorije so, da je pravljica zasnovana po resnični zgodbi in da je lepa deklica nekoč celo živela.

Družina in odnosi
11. 08. 2022 05.00

To se zgodi, če želite pretirano ugajati drugim

Vedno reče "z veseljem ti naredim uslugo", četudi ne misli tako. Pretirano si želi biti sprejeta, videna in priljubljena. Velja za vedno prijazno in nasmejano. Govorimo o osebah, ki želijo izrazito ugajati drugim in so znane predvsem po tem, da bi naredile vse, da bi ljudi okoli sebe osrečile in se jim dokazale. A kaj se v resnici skriva za to izjemno izčrpavajočo vlogo?

Prosti čas
05. 08. 2022 09.16

Otroci preživljajo vedno več ur na dan tako, da strmijo v zaslon

Digitalne tehnologije nam danes olajšujejo marsikateri aspekt življenja, zato kaj hitro pozabimo posvečati pozornost negativnim posledicam, ki jih prinaša prekomerna izpostavljenost zaslonom. Še posebej ranljiva skupina so predšolski otroci. V dokumentarcu Generacija pred zasloni, ki si ga lahko ogledate na VOYO, lahko izveste, kakšne strukturne spremembe v možganih in pri obnašanju otrok prinaša neustrezna raba digitalnih tehnologij, kako neustrezno rabo sploh prepoznati in kako jo lahko zamenjamo z zdravimi digitalnimi navadami.

Zdrav otrok
27. 07. 2022 04.15

Zato specialist ORL svetuje, da z luknjanjem ušes ne hitite

Gre pri luknjanju ušes zgolj za nečimrnost? Mu povzročamo preveč ali morda premalo pozornosti? Ali niso naši otroci že sami po sebi za nas tako ali tako najlepši? Kdaj je primeren čas za prebadanje ušesa?

Nosečnost
20. 07. 2022 07.48

Enostavna pomoč pri nosečnosti – kalkulator Moje lekarne!

Bistvo družinske spletne lekarne Moja lekarna je že od samega začetka, ki sega desetletje in pol nazaj, zagotoviti celovito farmacevtsko oskrbo ter v ospredje postaviti kakovostno ponudbo farmacevtskih izdelkov in dobro lekarniško prakso.

Vzgoja in vrtec
17. 07. 2022 04.15

11 vprašanj, ki jih je treba redno postavljati svojim otrokom

Klinična psihologinja in mama treh otrok, dr. Samantha Rodman, se ukvarja z družinsko terapijo. Na svojem blogu objavlja različne zanimive prispevke in med drugim je navedla tudi enajst univerzalnih vprašanj, zaradi katerih bodo otroci postali srečnejši. Ta vprašanja je treba otrokom redno postavljati, meni dr. Rodmanova.

Malček
13. 06. 2022 08.04

Kako bo moj otrok zrasel v srečno in optimistično osebo?

Starši večinoma vemo, kako vzgojiti pametnega in uspešnega posameznika. Manj pa znamo odgovoriti na vprašanje, kako doseči, da bi bil naš otrok srečen. In tudi slovenski otroci so razkrili, da jim ne pomenijo veliko ne igrače, ne računalnik, ne denar.

Dojenček
08. 06. 2022 08.36

Zakaj dojenček vleče nogice proti prsnemu košu?

Ali vaš malček neprestano dviguje noge? Preberite več o tem, zakaj dojenčki vlečejo noge proti prsnemu košu in kako jim olajšati nelagodje.

Vzgoja in vrtec
04. 06. 2022 04.15

Napaka staršev: veliko otrok sploh nima prostega časa

So starši, ki svojim otrokom oblikujejo tedenski načrt do te mere, da prostega časa preprosto nimajo več. Pet krožkov, dve vrsti športa, igranje vsaj enega glasbila in še vse šolske obveznosti. Si znate predstavljati, kako je pri takšnem tempu življenja otroku?

Razvoj in odnosi
03. 06. 2022 04.15

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola

V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

Razvoj in odnosi
31. 05. 2022 08.05

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku

Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

Prehrana
27. 05. 2022 04.15

Zato je pomembno, da otroci uživajo kakovostno meso

Tako kot odrasli tudi otroci za uravnoteženo prehrano potrebujejo različna hranila, ki jih lahko v telo med drugim učinkovito vnesejo z uživanjem mesa. Zato jim ga starši nikoli ne bi smeli odrekati, bi pa morali biti vselej pozorni na to, od kod prihaja in kaj se je z njim dogajalo, preden se je znašlo v našem hladilniku. A kako prepoznati sveže, kakovostno meso lokalnega porekla?

Za mami
08. 05. 2022 05.00

25 razlogov, zaradi katerih materinstvo obogati vaše življenje

Materinstvo je večno in se začne že z zanositvijo, ko spremembe v hormonskem sistemu ženske vplivajo na način razmišljanja, vedenja in čustvovanja. Ženska, ki postane mama pa postane veliko bolj čuteča in dojemljiva za potrebe drugih.

Problematični najstnik
16. 04. 2022 05.00

Zakaj znajo biti najstniki tako kruti v odnosu do staršev?

Hormonske in biološke spremembe, ki se odvijajo v telesu in možganih najstnika, znatno vplivajo tudi na spremembe in nihanje razpoloženja. S tem ko najstniki postajajo močnejši in večji, pa je pomembno, da jih učimo samoregulacije čustev in obvladovanja izbruhov ali morebitne agresije.

Intervju
11. 04. 2022 04.15

Andrej Perko: 'Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke'

Sodobna vzgoja je obremenjena s tisoč in enim nasvetom, pospremljena z nasmehi naših otrok, saj vse, kar hočemo, je, da bi bili srečni ves čas. In tako lahko naredimo mnogo napak, od tega, da se izzivov starševstva lotevamo kot njihovi prijatelji ali pa se trudimo, da bi jim izpolnili čisto vsako željo. Dr. Andrej Perko, psiholog: Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke. Več o pasteh modernih vzgojnih prijemov pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Vzgoja in vrtec
06. 04. 2022 04.15

Otrok ima namišljenega prijatelja. Je to normalno?

Ste že kdaj zalotili svojega otroka, kako se pogovarja z nevidnim oziroma namišljenim prijateljem? Marsikateri starš se ob tem sprašuje, ali je to normalen del razvoja, ali gre morebiti za stanje, ki ga je treba vzeti resno. A brez skrbi, namišljeni prijatelji so v otroštvu precej pogost pojav, nekatere študije pa celo kažejo, da imajo ta ’odraslim očem nevidna bitja’ številne koristi. Preverite, kdo so namišljeni prijatelji, kakšno vlogo imajo in kdaj je kljub vsemu potrebna pozornost.

Otroška imena
28. 03. 2022 05.00

72 imen po horoskopskem znaku za deklice kot tudi dečke

Ime nosimo vse življenje in nas verjetno resnično izoblikuje. Nekateri verjamejo, da lahko vpliva na življenjsko usodo, in izberejo ime glede na horoskopski znak. Ponujamo vam nekaj predlogov!

Za mami
25. 03. 2022 04.00

To si želijo ob materinskem dnevu slovenske vplivnice

Želje sleherne mame ob materinskem dnevu so prav gotovo preproste in skromne. Zavedanje, da si nekomu mama, je namreč največji blagoslov in darilo. Ob tem se pojavijo le želje, da so otroci zdravi, srečni in v varnem objemu matere. Tokrat so o svojih materinskih željah ob prazniku spregovorile slovenske mame vplivnice.

Nosečnost
19. 03. 2022 04.45

Porod kot najbolj travmatična izkušnja

Vsaka ženska ima edinstveno porodno izkušnjo; za nekatere je to dogodek, ki se ga vedno znova rade spominjajo, za druge pa morda vir težkih občutkov ali celo travm. Če akt poroda spremljajo izrazito težka doživetja, lahko povzroči celo posttravmatsko stresno motnjo (PTSM).

Instagram
16. 03. 2022 04.45

Kako postaviti meje najstniku?

“To, da znamo otroku postaviti meje in pri tem dosledno vztrajati, je največja popotnica za njegovo življenje,” se strinjajo mnogi strokovnjaki. Toda katerih meja ni dobro pomikati in kdaj je bolje popustiti?

Zdrav otrok
27. 02. 2022 05.00

Kako uvajati zelenjavo?

Pogosto pri uvajanju zelenjave starši obupajo prezgodaj, meni prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa s Pediatrične klinike. “Ko med četrtim in šestim mesecem začnejo uvajati zelenjavo in jo otrok zavrne prvič, drugič, tretjič in četrtič, zaključijo, da ne mara bučk (ali druge zelenjave). Toda pri dojenčku je treba vztrajati vsaj osemkrat do enajstkrat, nekateri pravijo tudi petnajstkrat.”

Vzgoja in vrtec
10. 02. 2022 15.17

Marko Juhant o "normalni" goloti v družini

Še posebej, ko so otroci manjši, je velika verjetnost, da bodo vdrli v kopalnico in nam delali "družbo" med tuširanjem ali uporabo stranišča. Golota se jim ne zdi nič posebnega, dojemajo kot nekaj naravnega in običajnega. Stvari se z leti spremenijo tako za starše kot tudi (starejše) otroke. Marko Juhant pojasnjuje, kakšna golota je "normalna" v družini, kdaj je čas, ko je treba otroku omogočiti intimo, ter kakšne so lahko posledice, če se starši "preveč skrivajo" pred otroki in če so "preveč odkriti".

Vzgoja in vrtec
30. 12. 2021 11.05

Takrat naj otrok dobi telefon

V zadnjem času, ko smo zasuti z moderno tehnologijo, se mnogi starši sprašujejo, kdaj je najbolj primeren čas, da otrok dobi svoj telefon. Najbolj enostaven odgovor je čim pozneje.

Blog
08. 12. 2021 07.58

Naši prazniki zagotovo ne bodo tihi in spokojni

Na nek način je super tale december. Po mojih izkušnjah je namreč v najbolj veselem mesecu leta otroška sobica praviloma bolj pospravljena, otroci večkrat sami od sebe ponudijo pomoč, dostikrat pospravijo za seboj brez odvečnih opominjanj, manj je sporov in ruvanja za igrače, pa še bi lahko naštevala. Vedo namreč, da Miklavž, Božiček in dedek Mraz obiščejo in obdarijo le pridne otroke.

Blog
18. 11. 2021 10.46

'Imate 50 odstotkov možnosti, da se kateri od zarodkov obdrži ...'

BLOG: Čeprav sem zavestno sprejela odločitev, da preneham jemati kontracepcijske tabletke, sem vseeno upala, da bo moje telo po desetletju zastrupljanja potrebovalo vsaj nekaj mesecev, da se povrne v prvotno ravnovesje in bo pripravljeno sprejeti zarodek. A dve črtici sta se pokazali že po dobrih dveh mesecih. Bila sem šokirana, toda to je bil šele začetek: v naslednjih dneh so si presenečenja sledila kot po tekočem traku ...

Novice
11. 11. 2021 05.00

Slovenca, brat in sestra, prevzela družinski posel, čeprav tega sprva nista želela

Se spomnite, kaj ste si želeli biti, ko ste bili majhni? Ste to uresničili? Številni se zgolj zasmejejo ob misli, kaj so si predstavljali, da bodo počeli, ko odrastejo, med njimi pa sta tudi brat in sestra iz Prešnice v Brkinih, ki jima spomine na otroštvo prinese vonj po jabolkih, saj sta odraščala v družinskem sadovnjaku. Takrat jima je bilo povsem logično, da te družinske tradicije ne bosta nadaljevala.

Novice
11. 10. 2021 12.45

Marsikateri starš na tej točki naredi napako

Če boš ribo sodil po njeni sposobnosti letenja, jo boš vedno imel za nesposobno, pravi pregovor, ki poudarja, da smo vsi različni in da moramo negovati svoja zanimanja in želje. Prav pa je, da starši otroke opazujemo, spremljamo in spodbujamo, predvsem pa jim pustimo, da sami odkrijejo, kakšna je njihova prava pot. In kako to dosežemo?

Novice
01. 10. 2021 08.04

Uroš Slak o svojem otroštvu: 'Bil sem buckast otrok'

To nedeljo bomo na POP TV prvič priča novi oddaji Ena na ena, v kateri bo vsem dobro znani Uroš Slak gostil znane osebnosti z različnih področij, o katerih mislimo, da vemo že vse, a hkrati bo prav to tudi njegov izziv: iz gostov izvabiti zgodbe, ki jih doslej nismo poznali. Zato je edino prav, da smo ga v tem preizkusili tudi mi in seveda nas je zanimalo, kako se sam spominja svojega otroštva.

Razvoj in odnosi
24. 09. 2021 15.39

Tako bo najstnik bolj zdravo jedel

Najstniki, ki imajo obroke skupaj z družino, uživajo bolj zdravo hrano. Tudi ko so sami, večkrat posežejo po bolj zdravih živilih. Takšna je bila ugotovitev kanadskih raziskovalcev, ki so v študijo vključili tudi mlade odrasle, ki so še vedno živeli pri starših. Predlagajo, da ima družina skupen obrok vsaj enkrat tedensko. Še bolje je, če otroci sodelujejo pri pripravi.

Trendi
30. 08. 2021 07.50

Kako otroško sobo prilagodimo dvema šolarjema?

Vsak otrok doma potrebuje tudi kotiček za umik v zasebnost, kotiček za igro in sproščanje ter tudi kotiček za učenje. Vse to mu načelno zagotovimo z otroško sobico. A kaj se zgodi, ko si jo morata naenkrat deliti dva nadobudneža, ki sta pravkar zakorakala v šolske klopi?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986