Bibaleze.si

posledica

Družina in odnosi
07. 01. 2024 05.00

Radovan Radetić: To je 5 najmočnejših topilcev samopodobe otroka

Učno in vedenjsko zahtevni otroci so mnogokrat tarča številnih kritik, kaznovanja in obsojanja, saj tako ali drugače nemalokrat kličejo po pozornosti. Radovan Radetić, sociolog, družinski terapevt in mediator: "Njihovo vedenje je za marsikoga nesprejemljivo, provokativno, izzivalno, včasih agresivno oziroma nasilno."

Prehrana v nosečnosti
19. 12. 2023 05.00

Zato bi nosečnice morale uživati več stročnic

V obdobju nosečnosti (pa tudi sicer!) uživajte hrano, ki vam daje energijo. Če boste jedli hrano, ki ima prazne kalorije, se boste počutile utrujeno, brezvoljno, pa tudi precej hitro boste spet lačne. S hrano, ki daje energijo, pa vaše telo dobi hranilne vrednosti, ki so pomembne za zdravo delovanje. Med živili, ki bodo pomagale pri tem pa so zagotovo stročnice.

Razvoj in odnosi
10. 12. 2023 05.00

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?

Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Zdrav otrok
09. 12. 2023 05.00

Prebavne motnje pri otroku: vzroki, znaki in pomoč

Pri otrocih se prebavni sistem še razvija, zato so bolj dovzetni za prebavne motnje, kot so zaprtje, driska, bruhanje in kolike. Preverite, zakaj se pojavijo, kako pomagati in kdaj je treba obiskati pediatra.

Nosečnost
04. 12. 2023 05.00

Kateri izcedki v nosečnosti so nevarni?

Vaginalni izcedki so v nosečnosti popolnoma običajni in večinoma niso nevarni. Vseeno pa je nekaj kazalcev, da lahko vendarle nakazujejo težave. Kdaj se je smiselno posvetovati z ginekologom in poiskati zdravniško pomoč, sta pojasnila predstojnik Oddelka za perinatologijo UKC Maribor, izr. prof. dr. Faris Mujezinović, dr. med., specialist ginekologije in porodništva ter mag. Branislav Reljić, dr. med., specialist ginekologije in porodništva, iz Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj.

Vzgoja in vrtec
30. 11. 2023 05.00

Nina M. Hrovat: 'Mnogi starši svojih otrok niti dobro ne poznajo'

O tem, katere dejavnosti so koristne za otroka, njegovo izražanje in razvijanje ustvarjalnosti ter kako lahko starši spodbujamo dober medsebojni odnos z otrokom, smo se pogovarjali z Nino Mav Hrovat, ravnateljico v vrtcu, otroško in mladinsko pisateljico.

Nosečnost
26. 11. 2023 05.00

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod

"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Recepti za malčke
23. 11. 2023 05.00

Zakaj ne smete dajati medu dojenčkom in majhnim otrokom?

Ste vedeli, da lahko med začnete v otrokovo prehrano uvajati šele po 1. letu starosti? Enako velja za javorjev sirup. Preverite, zakaj.

Za mami
13. 11. 2023 05.00

Ste dobra mama? 4 slogi starševstva, ki škodijo vašim otrokom

Če ste tudi sami starš, potem veste, da je vzgoja otrok vse prej kot preprosta. Vsak ima svoje vzgojne metode, svoje pristope. Pogosto temeljijo na tem, kar smo sami prejeli v otroštvu. Obstajajo pa štirje slogi starševstva, ki lahko otrokom dolgoročno škodijo. Preverite, kateri.

Trači
05. 11. 2023 05.00

Vlogerska mama obtožena hudih zlorab svojih otrok

Nekdanja vlogerka Ruby Franke in njena poslovna partnerica Jodi Hildebrandt, sta obtoženi šest točk zlorabe otrok. Nedavno so našli njenega 12-letnega sina Russella, ki je pobegnil in ga našli podhranjenega ter z mnogimi poškodbami. Obtožbe vključujejo fizično zlorabo, podhranjenost in čustvene poškodbe.

Za mami
02. 11. 2023 05.00

Prepoznajte znake policističnih jajčnikov

Pri sindromu policističnih jajčnikov (PCOS) gre za hormonsko motnjo, zaradi katere imamo lahko težave z menstrualnim ciklom in neplodnostjo.

Spanje in dojenje
31. 10. 2023 05.00

Zato vaš dojenček najbolje spi v vaši postelji

Starši si pred prihodom dojenčka mnogokrat belijo glavo s tem, kje naj bo kotiček zanj, kako naj bo urejena sobica, ali je v domu dovolj prostora za novorojenčka, katera posteljica je najboljša in najbolj udobna zanj, a šele po prihodu otroka ugotovijo, da novo bitjece ne potrebuje veliko prostora, temveč zgolj toplino in bližino staršev. Zato je tudi zakonska postelja večkrat najljubši kraj za spanje dojenčka, saj se tam počuti varnega.

Vzgoja in vrtec
29. 10. 2023 05.00

Psihoterapevtka razkriva, kako pomagati otroku, ki se boji zdravnika

Otroci se pogosto bojijo zdravnika in svojo stisko izražajo z jokom, moledovanjem, kričanjem, trmo, tresavico. Kako naj sestarši odzovejo, če ima otrok stisko v čakalnici ali ordinaciji, pred odvzemom krvi, cepljenjem ...? Kako naj ga skušajo pomiriti? Odgovarja specializantka transakcijsko analitične psihoterapije Aleksandra Deu Bajt.

Vzgoja in vrtec
19. 10. 2023 05.00

Slikarka Lili: 'Otroku mora biti dolgčas, da se spravi h kreativnosti'

Pravijo, da je razvoj likovnega izražanja v glavnem zapisan v človekovem genetskem zapisu, tam pa je zato, ker je nepogrešljiv pripomoček pri človekovem spoznavnem razvoju. A vendar se poraja vprašanje, ali se umetniški talent rodi z otrokom ali se ga da razvijati in priučiti? Kakšne so prednosti spodbujanja otrokovega umetniškega izražanja in kaj lahko razberemo iz njegovih umetniških del? O vsem tem smo govorili z akademsko slikarko in mentorico slikanja, Lili Hribovšek.

Vzgoja in vrtec
18. 10. 2023 07.31

5 malih skrivnosti dobrih staršev, ki ne zahtevajo denarja

Spoznajte pet malih skrivnosti dobrih staršev, ki ne zahtevajo denarja. Le potrpežljivost in veliko ljubezni.

Trači
17. 10. 2023 05.00

Slavna igralka je svoje težave s samopodobo rešila z materinstvom

Igralka Hilary Duff je nedavno delila svoje izkušnje s telesno podobo v luči materinstva. Poudarila je, da je skozi vzgojo otrok, občutke materinstva in spremembe telesa začela ceniti samo sebe. Prav starševstvo ji je omogočilo, da je razvila pravo ljubezen do svojega telesa in se začela spoštovati.

Zdrav otrok
13. 10. 2023 05.00

Zato so redni pregledi pri zobozdravniku tako pomembni

Z otroško zobozdravnico in bibino svetovalko, Urško Šavli, dr. dent. med., smo se pogovarjali o tem, zakaj je pomembno redno obiskovati zobozdravnika, kako lahko uporaba dude vpliva na razvoj čeljusti ter kakšne so smernice prehranjevanja za zdrave zobe. Več pa v spodnjem pogovoru.

Trači
11. 10. 2023 05.00

Solze so tekle v potokih, tudi zaradi črnih spominov na otroštvo

V resničnostnem šovu Kmetija je pritisku podlegla Tamara, saj mineva že peti teden, odkar je nazadnje videla svojo hčerkico. Solze so tekle v potokih, deloma tudi zaradi črnih spominov na svoje otroštvo ...

Zdrav otrok
10. 10. 2023 05.00

Ne prezrite jih: Znaki, ki kažejo, da je otrokova imunost oslabljena

Hladnejša polovica leta s seboj prinaša tudi različna virusna obolenja, gripo in prehlad. Če je imunski sistem otroka oslabljen, je dovzeten za prenos okužb in s tem je tudi pogosto bolan. Kako prepoznati znake oslabljenega imunskega sistema pri otroku in kako ukrepati?

Vzgoja in vrtec
04. 10. 2023 05.00

Kako permisivna vzgoja vpliva na delo vzgojiteljev in učiteljev?

Vpliv permisivne vzgoje lahko privede do izzivov v vrtcih in šolah, kjer okolje zahteva določeno mero discipline, upoštevanja pravil in navodil ter prilagajanja. Kako se lahko vzgojitelji in učitelji ter tudi starši soočijo z njimi, pojasnjuje redni profesor obče pedagogike in teorije vzgoje na ljubljanski Filozofski fakulteti dr. Robi Kroflič.

Zdrav otrok
03. 10. 2023 05.00

Zobozdravnica Tea: 'Strah pred zobozdravnikom je dostikrat privzgojen'

Z bibino svetovalko in zobozdravnico za otroke in odrasle Teo Malnar Turnšek, dr. dent. med. smo se pogovarjali o pomembnosti ustne higiene pri otrocih. Povedala nam je tudi nekaj več o najpogostejših zobozdravstvenih težavah otrok in mladostnikov ter na kakšen način poskuša zobozdravniški pregled narediti čim bolj prijeten za najmlajše. Pogovor si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Malček
11. 09. 2023 05.00

Te igrače predstavljajo veliko nevarnost za otroka

Dojenčki so zelo radovedni in njihova razvijajoča se čutila jih ženejo k raziskovanju sveta okoli sebe. Igrače igrajo ključno vlogo pri tem raziskovanju, saj zagotavljajo spodbudo, zabavo in priložnosti za učenje. Vendar pa niso vse igrače varne in nekatere lahko predstavljajo skrite pasti za vašega malčka. Več o tem v tokratnem prispevku.

5KA
10. 09. 2023 05.00

5 pravil za motivacijo otroka pri pridobivanju pozitivnih ocen

Vsi starši bi si zagotovo želeli, da bi njihovi otroci v šoli blesteli in pridobivali odlične ocene. Vendar pa je nekaj najbolj normalnega, da otrok kdaj domov pride z negativno oceno, kar je lahko posledica različnih dejavnikov. Na nas je, da ugotovimo, kje se je zataknilo in kako rešiti nastalo situacijo. Predvsem pa, da s pogovorom motiviramo otroka k reševanju težave.

Družina in odnosi
25. 08. 2023 05.00

Na travmatične dogodke so še posebej občutljivi otroci

Otroci niso imuni na stisko, ki se lahko pojavi zaradi travmatičnih dogodkov, zato je pomembno, da jih slišimo, vidimo in tudi začutimo, ko nas potrebujejo. Pri tem pa moramo vedeti, da bodo nase mogoče lahko opozorili drugače kot odrasli, a to ne pomeni, da niso bili ranjeni. O tem smo se pogovarjali tudi z družinskim terapevtom in sociologom.

Nosečnost
24. 08. 2023 09.08

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob

V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Vzgoja in vrtec
23. 08. 2023 09.20

To se zgodi, če otroka pretirano hvalimo

Ste prepričani, da na otroka ne gledate kot še na en svoj projekt? "Danes so ljudje navajeni načrtovati svoje izobraževanje, svojo kariero, smotrno preživljanje prostega časa ... Tako se zgodi, da skrbno načrtujejo tudi otroka in vse, kar je povezano z njim," pove psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. A kaj hitro lahko tako otrok postane le še en projekt, ki ga je treba uspešno izpeljati in se z njim drugim tudi dokazati.

Dojenček v trebuhu
22. 08. 2023 11.51

Zakaj plodu merijo obseg glavice?

Med pregledi in preiskavami v nosečnosti med drugim spremljajo rast in razvoj ploda, da bi dovolj zgodaj ugotovili morebitne nepravilnosti in predvideli zaplete ter jih po možnosti preprečili.

Vzgoja in vrtec
23. 07. 2023 05.00

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"

"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Zdrav otrok
20. 07. 2023 05.00

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo

Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Zdrav otrok
13. 07. 2023 05.00

Opekline, odrgnine, alergije, piki ... Pediatrinja svetuje, kaj storiti

Pediatrinjo Vlasto Kunaver, dr. med., spec. ped., smo povprašali, kaj storiti ob nekaterih najpogostejših poletnih nevšečnostih. Pri marsikateri je ključna preventiva. Pri drugih je dobro vedeti, kako najbolje ravnamo.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052