Bibaleze.si

posebnosti

Malček
12. 09. 2023 05.00

8 nasvetov, kako otrokom s posebnimi potrebami olajšati vrnitev v šolo

Po dolgih, brezskrbnih poletnih dnevih je čas vrnitve otroka v šolo ali vrtec mejnik, na katerega se je dobro pripraviti. Za vse starše je to stresni čas, za starše otrok z dodatnimi izzivi pa je še dodatno kompleksen, saj ima vsak otrok svoje specifične zahteve in izzive, ki jih je treba pravilno nasloviti in jih upoštevati.

Zdrav otrok
14. 08. 2023 05.00

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?

Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Vzgoja in vrtec
16. 06. 2023 05.00

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami

Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Problematični najstnik
24. 05. 2023 05.00

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?

Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Zdrav otrok
19. 05. 2023 05.00

Kdo so otroci s posebnimi potrebami?

Ljudje smo socialna bitja in tako se že od pradavnine družimo in organiziramo, včasih v skupine, klane in plemena, danes pa v društva, organizacije, združenja. Najbolj osnovna celica družbe je družina, osnova, na kateri gradimo in ko pride v družino oseba z dodatnimi izzivi, ti ta starodavni nagon po združevanju pride še kako prav. Kajti lažje je težave, nesigurnosti, dvome in strahove, s katerimi se ob takšnem dogodku soočaš, prebroditi skupaj. Konec koncev je res, kar pravi stari slovenski rek, ki gre takole – več glav več ve.

Zdrav otrok
17. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati ADHD pri otroku?

Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Za mami
02. 05. 2023 05.00

'Ko stisneš štručko, je vse pozabljeno' - daleč od resnice

Biti mama se sliši lepo, a ni vedno vse tako lepo, kot smo si mogoče predstavljali, sploh če govorimo o porodni travmi. Ne gre samo za izkušnjo poroda, ampak tudi za to, kako smo jo doživeli. O tem smo se pogovarjali z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Zdrav otrok
23. 04. 2023 05.00

Kako otroku pojasniti Downov sindrom?

Osebe z Downovim sindromom kažejo vrsto posebnosti, ki jih je posamezne mogoče včasih opaziti tudi pri drugih ljudeh, vendar so vse skupaj značilne za sindrom. Duševne zmožnosti otrok z Downovim sindromom so sicer ovirane, vendar so bile v preteklosti pogosto podcenjene.

Dojenček
27. 10. 2022 05.00

Kako dolgo po rojstvu se lahko modre oči spremenijo?

Z napredkom tehnologije, ultrazvokom ter tridimenzionalnimi in krvnimi preiskavami lahko o svojem otročku marsikaj izvemo še pred rojstvom. Ne moremo pa denimo napovedati, kakšne barve oči bo imel, temveč lahko samo ugibamo glede na genetske značilnosti staršev ter tudi babice in dedka na obeh straneh.

Novice
08. 10. 2022 05.00

Ali veste, kaj pomeni, če oseba nosi trak s sončnicami?

Sončnice so rože, znane po pozitivizmu. Posledično so jih izbrali pri akciji, s katero želijo narediti svet prijaznejši. Ali veste, kaj pomeni, če nekdo nosi trak s sončnicami?

Novice
12. 07. 2022 04.15

Tuš v 20 letih pričaral skoraj 10.000 otroških nasmehov

V jubilejnem letu bo nepozabne poletne počitnice na Debelem rtiču ponovno doživelo 500 otrok iz socialno deprivilegiranih okolij iz vse Slovenije.

Za mami
04. 06. 2022 04.15

6 organizacijskih nasvetov za zaposlene mame

V preteklosti so ženske povečini skrbele le za otroke in dom, vse drugo je bila domena moških. A že dolgo ni več tako. Sodobne ženske so prave umetnice v organizaciji časa, žongliranju med domom in službo, skrbjo zase in vsem drugim, kar prinese življenje. Tako kot pri vseh drugih vlogah je tudi starševstvo manj naporno, če smo organizirani in se stvari lotevamo z veliko mero pozitivne naravnanosti. Zbrali smo 6 vedno aktualnih tem, ki se tičejo vzgoje otroka, uspešnega partnerstva in časa zase.

Po porodu
12. 02. 2022 05.00

Kdaj je čas za prve spolne odnose po porodu?

Veliko žensk opisuje, kako so imele po porodu težave s podzavestno miselnostjo, da so se med porodom spolni organi poškodovali, se spremenili in da nikdar več ne bodo isti. Težave se pojavijo tudi pri odvajanju vode in blata, saj je prisoten nelagoden občutek, ki pa sčasoma mine.

Novice
24. 01. 2022 07.54

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah

Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

Nosečnost
17. 01. 2022 06.00

Kako se lotiti pisanja porodnega načrta?

Nosečnica lahko v porodnem načrtu zapiše pričakovanja, kako naj bi se odvijal porod. Ob prihodu v porodno sobo naj se o njem pogovori z babico, ki bo skušala želje upoštevati v največji možni meri. Treba pa se je zavedati, da je vsak porod edinstven in da včasih kaj ne gre po načrtih.

Malček
12. 01. 2022 08.05

Kako izbrati primerno varuško za otroka?

V trenutnih precej negotovih časih si zaradi različnih razlogov marsikatera družina pri organizaciji in usklajevanju družinskega življenja pomaga tudi z varuško. A še preden se odločite za ta korak, je dobro vedeti, na kaj morate biti pri izbiri varuške oziroma osebe, ki bo pazila na vašega otroka (ali več otrok), pozorni. Pri tem z lahkoto rečemo, da ne morete biti prezahtevni.

Nosečnost
05. 11. 2021 06.00

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod

Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

Oto
08. 10. 2021 04.00

Kako preživeti letošnje krompirjeve počitnice?

Če povprašate malčke o krompirjevih počitnicah, vam bodo v hipu znali obrazložiti, da krompirjeve počitnice niso namenjene pobiranju krompirja, temveč zabavi in oddihu v krogu svojih najdražjih. Ravno zato so za vas na OTO pripravili pester program poučnih in zabavnih risank, ob katerih si bodo malčki lahko oddahnili od vrtčevskih in šolskih obveznosti.

Resnične zgodbe
06. 10. 2021 08.02

'Moj otrok mi je umrl v naročju'

Leto 2017, ko sem izvedela, da sem noseča in bom postala mamica – nepopisljiva sreča, veselje. Ampak žal konec leta 2017 največja žalost, ki se je ne da opisati z besedami. To je moja zgodba.

Porodne zgodbe
26. 07. 2021 08.00

Porodna zgodba: 'Borba z depresijo in hiter porod'

Prvega poroda se še dobro spominjam, pa čeprav se je zgodil pred 8 leti ...

Resnične zgodbe
14. 06. 2021 07.55

'Svet se mi je sesul na milijon koščkov, moja mala punčka je bila mrtva'

Želja po otroku je bila velika. Zanj sva se trudila že pred poroko, pa po poroki, ampak kar ni in ni šlo. Kasneje sem dobila hormonsko terapijo, s pomočjo katere sem po skoraj štirih letih truda končno zagledala tisti dve črtici na testni palčki.

Novice
12. 02. 2021 08.49

To je deček z najdaljšimi trepalnicami v Rusiji

Njegovo ime je Muin Bachonaev in živi v Moskvi, v Rusiji. Kot večina njegovih vrstnikov, rad hodi v šolo, je aktiven na družbenih omrežjih in izjemno uživa pri igranju nogometa. V eni stvari pa se razlikuje od vseh ostalih.

Resnične zgodbe
01. 02. 2021 08.01

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan

Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

Porodne zgodbe
27. 01. 2021 12.18

Porodna zgodba: 'Poslušala sem navodila sester in zdravnice ter upala, da preživim'

Niti sanjalo se mi ni, da bom tistega večera končala v porodni sobi. Zjutraj sem se namreč zbudila, opravila pregled v bolnišnici in se s prijateljem dogovorila, da greva na kratek pohod, do okoliškega hriba. Ker sva se zaklepetala, sva pot nadaljevala po dolini mesta. Vmes sem na balkonu ene izmed stavb zagledala teto, ki mi je pomahala in zavpila, če se že kaj dogaja, jaz pa sem nonšalantno odmahnila z roko, češ: "Nič še, menda še dolgo ne bo nič!"

Razvoj
16. 10. 2020 21.38

Že poznate MNRI metodo?

Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

Resnične zgodbe
05. 10. 2020 07.30

O neplodnosti: 'Otrok ni zdravilo, ni obliž, je nadgradnja in obogatitev tistega, kar že imata'

Neplodnost je še vedno tabu tema, o kateri pari težko spregovorijo. V Sloveniji za neplodnostjo trpi vsak 6. par. O osebni izkušnji spopadanja z neplodnostjo, občutki poraza in bremena, ki lahko vplivajo tudi na partnerski odnos, pa je iskreno spregovorila Maja Henigman. Z njeno zgodbo se lahko poistoveti marsikatera ženska.

Novice
02. 10. 2020 10.30

Otroci z Downovim sindromom v vlogi Disneyjevih junakov

Projekt Down with Disney, ki ga je osnovala fotografinja Nicole Louise Perkins iz Velike Britanije, predstavlja malčke z Downovim sindromom v različnih vlogah Disneyjevih junakov. Sreča in radost na njihovih obrazih pa sta nepopisni in nalezljivi.

Porodne zgodbe
28. 05. 2020 07.30

'Ko sem ga po 5 dneh prvič dobila k sebi, ni bilo nič drugega več pomembno.'

"Prvič sem zanosila pred dvema letoma. Na žalost je po treh mesecih otročku nehalo biti srce, zato je bila odločitev, da ponovno poskusiva, težka. Dolgo sem odlašala, pred zanositvijo sem opravila tudi več pregledov, da bi se prepričala, da ni moje telo tisto, ki je bilo krivo," v svoji zgodbi piše Cassandra Kralj, ki je v 29. tednu rodila svojega junaka Adriana.

Porodne zgodbe
09. 03. 2020 11.11

'Carski rez so naredili urgentno, saj je imela okoli vratu dvakrat zavito popkovino.'

V ponedeljek, 25.11.2019 sem bila na pregledu pri svoji ginekologinji, ki je ugotovila, da ima otrok prvič težo manjšo od priporočene, in sicer je bila v 37. tednu 3/7 ocenjena na 2800g. Vse do takrat je bilo v mejah normalne, tokrat pa je prvič prišlo do manjšega odstopanja.

Zdrav otrok
21. 02. 2020 13.02

'Ti si dislektik. Vem, ker sem tudi sam!'

Znane osebe, kot so Albert Einstein, Pablo Picasso, Leonardo Da Vinci, Walt Disney, Agatha Christie in številne druge, so dokazale, da disleksija ni nekaj, kar bi preprečilo vaš uspeh ali sanje. Še vedno jih lahko uresničite, če je le želja dovolj velika. To dokazuje tudi Urša Lamut, avtorica otroških knjig, ki ima disleksijo!

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986