porod

Kaj morate vedeti, če imate v bližini visoko nosečo žensko
Srečne nosečke ali nosečke tečke? Vsekakor se v zadnjih treh mesecih že pozna, da je za žensko dolgo obdobje, ko se zdi, da si ni več niti malo podobna, trebuh pred njo je ogromen, stopala zatekajo, bolečina v križu postaja neznosna, spala bi cel dan, ponoči pa bi šla lahko vsako minuto na stranišče. Ne, visoka nosečnost prav gotovo ni čas, ki bi si ga želele ženske podaljšati, zato je dobro, če se v njeni bližini zavedate naslednjih trditev.

Kakšen je priporočljiv razmik med dvema nosečnostima?
Vsaka nosečnost je naporna za telo nosečnice, zato je pomembno, da si vzamemo dovolj časa za okrevanje, predvsem pa, da se popolnoma regeneriramo. Vsekakor je odločitev vaša, vendar pa je priporočljivo upoštevati tudi nasvete in mnenja strokovnjakov.

Do katerega leta je priporočljivo dojiti otroka?
Aleksandra Klopčič je družinska terapevtka, deluje kot svetovalka za dojenje in vodi priprave na porod. Prav tako je avtorica knjige o Dojenju po prvem letu, snuje srečanja skupin za mamice in vodi številna predavanja s področja odnosov. Z njo smo se pogovarjali o tem, zakaj je dojenje najboljše tako za mamo kot za otroka.

'Na forumih sem brala drugače, pa me je bilo malo strah ... '
Urška nam je zaupala svojo porodno izkušnjo. Pravi, da je spomin nanjo lep in da pri rojevanju tretjega otroka ni pričakovala nič novega, toda ...

'Bila sem tik pred izgorelostjo ...'
"Bila sem tik pred izgorelostjo in na srečo sem se ustavila v zadnjem hipu. Lani mi je po hudi, kruti in dolgotrajni bolezni umrla mama, za katero sem aktivno skrbela ob treh majhnih otrocih. Šele pred pol leta sem se znova začela sestavljati. Načrtno delam na sebi, si vzamem čas zase. Iščem staro mene," priznava mamica treh.

Kaj vse razkriva oblika nosečniškega trebuščka?
Ste že slišali kdaj, da lahko s pomočjo oblike nosečniškega trebuščka odkrijete spol otroka? Naše babice so verjele, da če ženska nosi trebuh visoko, bo rodila fantka, in če nizko, punčko. Pa gre tem starim vražam res verjeti?

Očka peljal avto, mama rojevala, 10-letni sin pa vse skupaj posnel
Posnetek, ki je nastal med vožnjo v porodnišnico, je postal viralni hit. Medtem, ko je očka peljal avto in je mama rojevala, je 10-letni sin vklopil kamero in vse skupaj posnel.

Očka Tilen: 'Prepričan sem, da me nihče več ne bi spravil v porodno sobo'
V porodnih sobah nastajajo zgodbe o novih začetkih, neizmerni ljubezni, novonastalih družinah in sreči. A žal ne vedno. Včasih se zgodi nepričakovano in tudi takšni izjemni mejniki prinesejo težje zaplete, ki lahko odzvanjajo še dolgo. Da, tudi nekateri očetje imajo svoje porodne zgodbe, le da so v nekaterih primerih te povezane s težkimi doživetji, ki vodijo celo do posttravmastke stresne motnje.

Poljubljate otroka na usta?
Poljubljane otrok na usta je kontroverzna tema, ki sproža debato med zagovorniki in nasprotniki takšnega početja. Zdravniki pravijo, da se morajo otroci v družinskem okolju počutiti ljubljene in varne - toda ali je to res pravi način za izražanje starševske ljubezni?

'Zanosila sem pri 18 letih, nato pa je sledil šok'
Kmalu po 18. rojstnem dnevu sem na nosečniškem testu zagledala plusek. Brez dvomov sem vedela, da bom obdržala otročka in da bom postala mlada mamica. Marsikdo je dvomil, da nam bo uspelo, pa vendar nam je!

Prednost brežiške porodnišnice predvsem zelo oseben pristop
Porodnišnica Brežice ima od leta 2011 certifikat "Novorojenčku prijazna porodnišnica", kar med drugim pomeni 24-urno sobivanje mame in novorojenčka oziroma tako imenovano "rooming in". Na ginekološko-porodnem oddelku letno pričakajo okoli 500 novorojenčkov, povprečen odstotek carskih rezov pa je približno 20 odstotkov.

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka
Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Porodna zgodba: 'O trenutku, ko sem spoznala, da so bili moji strahovi odveč'
To je zgodba o trenutku, ko sem spoznala, da so bili vsi moji strahovi o tem, ali bom lahko drugega otroka ljubila tako kot prvega, popolnoma neupravičeni. O trenutku, ko sem dojela, da se ljubezen pri otrocih resnično množi in ne deli. In da je je z vsakim dnem vse več in več ...

Hura za dojenčke, hura za starše, hura za Hura klub!
Droben plus na testu nosečnosti vam zavrti življenje. Prične se z majhno pikico, ki iz dneva v dan raste, vaše misli pa okupirajo izbira imena, priprave na porod, urejanje otroške sobice in seveda izbiranje 1001 stvari za prihajajočega dojenčka.

V ljubljanski porodnišnici se rodi tretjina slovenskih otrok
V največji slovenski porodnišnici imajo letno okoli 6000 porodov. Znajo ukrepati ob najhujših zapletih ter lahko poskrbijo tudi za najmlajše in najlažje nedonošenčke.

Hiperemeza in druga bolezenska stanja v nosečnosti
Nosečnost lahko poteka brez vsakršnih zapletov, lahko pa se med nosečnostjo pojavijo določena bolezenska stanja, ki ogrožajo tako zdravje nosečnice kot še nerojenega otroka. Za vas smo pripravili sežetek nekaj najpogostejših bolezenskih stanj, ki se lahko pojavijo v tem občutljivem obdobju.

Kako se znebiti jutranjih slabosti na naraven način?
Obdobje, ko v vašem telesu nastaja popolnoma novo življenje, zna terjati tudi svoj davek. Pojavi se lahko cel kup nosečniških simptomov, med katerimi so eni bolj, drugi manj prijetni. Med slednje spada tudi nosečniška slabost, ki pa se kljub poimenovanju 'jutranja slabost' lahko pojavi v katerem koli delu dneva. Kako si lahko pomagate na naraven način? Za vas smo pripravili nekaj predlogov.

Nika Vlahovič razkrila, koliko časa je trajal njen porod
Slovenska vplivneža in podjetnika, Nika in Mark Vlahovič sta se pred dnevi razveselila svoje prvorojenke. Imena še ne razkrivata, a nekaj podrobnosti o porodu je novopečena mamica le delila s svojimi sledilci.

Biokemične nosečnosti so zelo pogoste in velikokrat niti niso zaznane
Biokemično nosečnost sicer potrdijo z urinskim ali krvnim nosečnostnim testom, a je hkrati ne vidijo na ultrazvoku. Vseh ne zaznajo, ker se nosečnost razvije in se konča še pred pojavom nosečniških znakov.

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini
V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?
Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti
Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

V veselem pričakovanju še ena znana Slovenka
Slovenska gledališka in televizijska igralka Ana Urbanc skupaj s partnerjem Borom Pantićem pričakuje drugega otroka.

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?
Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Znana Slovenka rodila prvega otroka
Priljubljeni slovenski parček, Nika in Mark Vlahovič, sta se razveselila svojega prvega otroka. Ponosna starša sta delila prvo skupno fotografijo in razveselila svoje sledilce.

Vakuumski porod: vzroki, način, prednosti in slabosti
Vakuumski porod je eden od načinov dokončanja vaginalnega poroda. Običajno se za takšno metodo zdravniki odločijo, ko se otrok po naravni poti ne rodi v času, kot bi se moral, saj je za drugo porodno dobo, kot razlaga primarij dr. Neda Bizjak, dr. med. spec. ginek. in porodničarstva, predviden časovni okvir ali zaradi zapletov z mamo ali otrokom. Kako vakuumski porod izvedejo, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni in ali je poseg tvegan, si preberite v članku.

V šoli so jo zbadali zaradi videza, danes pa je ena najlepših žensk
Čeprav velja za eno najlepših žensk, so jo tako kot mnoge druge lepotice otroci v šoli zbadali ravno na podlagi videza. "Imela sem rumene lase in zanje sem bila previsoka," je dejala igralka Blake Lively, ki je danes ena najuspešnejših igralk in mati štirih otrok.

Tega nosečnice ne vedo, pa bi morale
Čakanje na prihod dojenčka je eno najbolj razburljivih obdobij v življenju bodočih staršev. Urediti je treba kotiček ali sobo za dojenčka, nakupiti opremo, oblačila in pripomočke ter pripraviti torbo za v porodnišnico. Prav priprava torbe je zlasti pri ženskah, ki gredo rodit prvič, poseben izziv, saj se podajajo v neznano in ne vedo točno, kaj bodo potrebovale med bivanjem v porodnišnici. Prav zato smo pripravili nekaj koristnih napotkov in priročen seznam, za katerega verjamemo, da vam bo prišel še kako prav!

To so najpogostejši razlogi za carski rez
V trenutku, ko izvemo, da smo noseči, začnemo razmišljati o mnogih stvareh, med drugim tudi o porodu. In verjetno ni bodoče mamice, ki si ne bi želela, da bi vse potekalo brez zapletov, a včasih vseeno pride do njih. Tokrat smo se z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva pogovarjali o carskem rezu.

Anja Osterman: 'Trenirala sem še tri dni pred samim porodom'
Slovenska kajakašica na mirnih vodah Anja Osterman se je skupaj s partnerjem Alanom Apolloniem, nekdanjim reprezentantom v sprintu na mirnih vodah preteklo poletje razveselila svojega prvorojenca. Le šest tednov po porodu je vnovič začela s treningi. Kako je biti vrhunska športnica in mati obenem, s kakšnimi občutki se sooča in kako je otrok spremenil njeno življenje, nam je zaupala v spodnjem pogovoru.