porod doma

Po štirih urah je na svet prijokala deklica
Bilo je poleti 2019, konec avgusta, ko sem se nič hudega sluteča v 26. tednu odpeljala na kontrolni pregled poteka nosečnosti. Nisem imela občutka in simptomov, da bi lahko bilo kaj narobe, edino že več kot mesec dni mi je rahlo otrdeval trebuh, kar naj ne bi bilo nič nenavadnega.

'Če popijem kozarček ali dva, mu ne bo nič škodovalo'
Alkohol in nosečnost sta besedi, ki ju le stežka uporabljamo v istem stavku. Čeprav se večini žensk zdi pitje alkohola v nosečnosti nekaj povsem nepredstavljivega, se zlorabe alkoholnih pijač dogajajo tudi v tem ranljivem obdobju. Vsakršno uživanje alkohola potencialno ogrozi še nerojenega otroka in zdravje nosečnice.

Super nasveti, kako potovati, ko ste noseče
Ko tema pogovorov nanese na potovanja v nosečnosti, so mnenja precej deljena. Nekatere ženske zagovarjajo, da to ranljivo obdobje zares ni pravi čas za potovanja, saj je po njihovem mnenju bodoča mamica takrat mnogo bolj izpostavljena različnim tveganjem. Druge pa so prepričane, da je ravno nosečnost idealen čas za še zadnje potovanje v dvoje, preden se pridruži nov član družine. Kaj pa mislite vi?

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice
Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

Odpeljali so jo z reševalnim vozilom v Ljubljano, a so uspeli zaustaviti popadke
Leto 2010 ... Doma sva imela že punčko. PDP sem imela aprila. Med previjanjem hčerkice sem en mesec prej začutila ostro bolečino v predelu križa. Ker se je bolečina ponavljala, sem poklicala v porodnišnico Celje, kjer so mi svetovali pregled pri njih. Nato smo se uredili in se odpeljali na pregled.

To vse počnemo mame (pa nikomur ne povemo)
Če bi mi kdo pred 15 leti napovedal, da bom v javnosti brez kančka zadrege vonjala pokakano ritko, bi mu v navalu smeha verjetno odgovorila, da nikoli in nikdar. No, zarečenega kruha se največ poje.

Kako se lotiti pisanja porodnega načrta?
Nosečnica lahko v porodnem načrtu zapiše pričakovanja, kako naj bi se odvijal porod. Ob prihodu v porodno sobo naj se o njem pogovori z babico, ki bo skušala želje upoštevati v največji možni meri. Treba pa se je zavedati, da je vsak porod edinstven in da včasih kaj ne gre po načrtih.

Porodna zgodba: 'Ves trud je poplačan, ko v naročje stisneš svoje bitje'
Pozdrav vsem mamicam in bodočim mamicam! Z vami sem se odločila deliti svojo izkušnjo sproženega poroda. Mogoče pa komu pride prav ... Sem 22-letna mamica dveh sončkov. Imam sina, starega dve leti, in zdaj še drugega otročka, starega dva meseca. Govorila bom o svojem drugem porodu.

'Potiskala sem z vso močjo, ki sem jo imela, ampak vseeno ni bilo dovolj ...'
Moja nosečnost je bila čisto nenačrtovana ... Prvi znaki so se kazali kot zelo boleče prsi ... Niti pomislila nisem, da sem noseča, potem pa je fant le omenil, da naj si kupim test nosečnosti. In, seveda, naslednje jutro se je pokazal plusek. Šok, da je bilo 100-odstotno. Še isti dan sem šla do ginekologinje, ki je nosečnost potrdila.

Slovenka rodila dvojčka kar v kopalnici
Moja druga porodna zgodba se je zgodila neverjetno ravno na božič. Pred tremi leti sva postala ponosna starša dvojčkov, potem pa sva pričakovala ponovno dva, res neverjetno.

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod
Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

Ste že slišale za orgazmični porod? Je sploh mogoč?
Običajne asociacije na porod so: napor, bolečina, trpljenje in strah, zato se pojem orgazmični porod morda zdi bolj mit kot resnica. A po mnenju nekaterih strokovnjakov je povezava med spolnim užitkom in rojstvom otroka še kako resnična. Zakaj? Ker plod potuje po porodnem kanalu, ki je del telesa, povezan s spolnostjo.

'Hvala ginekologinji, ki naju je tisto noč rešila'
Pogumna mlada mamica, Brina, je z nami delila porodno zgodbo, v kateri sta kljub začetnemu strahu in občutku nemoči ob porodu z možem dobila najlepše darilo, malega borca Gala. Preberite si njihovo zgodbo.

Razmišljanje mlade mamice: 'Na materinstvo te nič ne more pripraviti'
Čeprav ima komaj 28 let, življenje zajema z veliko žlico. Po uspešno zaključenem študiju igralstva se je zaposlila v celjskem gledališču, v seriji Najini mostovi je življenje vdihnila glavnemu ženskemu liku, nasmejala nas je v seriji LP, Lena, doma pa jo čaka še sin. Igralka Maša Grošelj priznava, da je njen urnik pogosto poln in naporen, a ko razmišlja za nazaj, te na materinstvo ne more nič pripraviti: 'Le zaplavati moraš,' pravi.

To se dogaja na dan naravnega poroda
Nosečnost je razburljiva dogodivščina, ki praviloma traja 280 dni ali 40 tednov. Če je nosečnost normalna in nastopijo spontani naravnih popadkov, se porod običajno začne odvijati v 38. tednu nosečnosti, lahko pa se seveda zgodi tudi prej ali pozneje in je vseeno tako z mamo kot z otrokom, vse v redu.

Sabrina: 'Mislim, da mora vsaka mlada mamica to slišati'
Mnogokrat od sebe zahtevamo preveč. Se bojimo, da nismo dovolj dobri in posledično ne znamo uživati v trenutku. O tem in marsičem drugem je za nas spregovorila čudovita mlada Mariborčanka, modna vplivnica, blogerka in makeup artistka Sabrina Vidovič, ki smo jo ujeli ravno med dopustovanjem v krasni Grčiji.

Porodna zgodba: 'Borba z depresijo in hiter porod'
Prvega poroda se še dobro spominjam, pa čeprav se je zgodil pred 8 leti ...

'Po porodu si nisem želela obiskov'
Ljudje smo si različni. Medtem ko so nekateri v ranljivih in nepoznanih okoliščinah radi obdani z ljudmi, drugi potrebujejo samoto. In tako je tudi v obdobju po rojstvu otroka. Nekaterim ustrezajo pozornost, pomoč drugih in obiski sorodnikov ter prijateljev, spet drugi pa potrebujejo nekoliko več zasebnosti, da se navadijo na novo stanje, vzpostavijo svoj ritem in odnos ter se povežejo drug z drugim. Ne en ne drug pristop nista napačna. Oba pa je treba spoštovati.

Takrat večino nosečnic 'napade' gnezditveni nagon
Stare mame pravijo: "Ko se pojavi močna želja po gnezdenju, se približuje porod." Po mojih izkušnjah drži. Namreč jaz in tudi veliko mojih prijateljic smo dobile popadke in pohitele v porodnišnico, ko smo imele vse pripravljeno za novorojenčka.

Eva Kljun: Ljudje jemljemo življenje preresno, veliko je še prostora za smeh
Slovenska komičarka, vlogerka, vplivnica in mama dveh otrok Eva Kljun pravi da se v življenju najraje osredotoča na pozitivne stvari. To je mogoče razbrati tudi iz njenih vsakodnevnih objav na družbenem omrežju Instagram, na katerem ji sledi že več kot 19 tisoč ljudi. Hudomušna Eva je pred kratkim povila svojo drugorojenko in nam razkrila, kako je potekala nosečnost, v čem se je razlikovala od prve, kako usklajuje materinstvo z vloganjem in še marsikaj zanimivega. Pogovor si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Resnična zgodba: 'Nosečnost sem preživela priklopljena na infuzijo ...'
Obe moji nosečnosti sta bili izjemno težki. Spopadala sem se namreč s stanjem hiperemeze, ki sicer prizadene od 0,5 do dva odstotka nosečnic in posledično te nihče ne razume in vsi mislijo, da hliniš slabosti in slabo počutje. Ti pa se zaradi tega počutiš še slabše.

Izpoved mame: 'Pogrešam tiste trenutke ...'
Sem mama. To je tista služba, v kateri sem poleg redne približno 16 ur sleherni dan. Ne glede na njen obseg jo imam neizmerno rada. Ne potrebujem pohval in trofej, bi bila pa vesela, če bi se moj mož kdaj spomnil name in me za nagrado počakal v spalnici.

Takšen je porodni načrt Meghan Markle
Vojvodinja Meghan Markle in njen soprog, princ Harry, ki sta že starša sinčku Archieju, bosta letošnje poletje dobila še hčerkico. Za svojo deklico želita najboljše, zato imata že pripravljen porodni načrt, ki pa sledi idejam scientologije.

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Anja Susič: "Sem močna in takšna bo tudi moja hči"
Ena izmed priljubljenih slovenskih vplivnic, ki ustvarja iskrene in hudomušne objave na družabnih omrežjih, je prav gotovo radijska voditeljica Anja Susič, ki je nedolgo nazaj povila svojo prvorojenko Sofio. Z njo smo se pogovarjali o porodu in materinstvu, med drugim pa je z nami delila tudi nekaj nasvetov za vse bodoče mamice. Vabljeni k branju.

Osupljive fotografije vseh oblik poroda
Fotografinja, ki je tudi sama mati, je pet let fotografirala neprecenljive trenutke poroda in začetkov materinstva ter različne situacije, v katerih so se porodnice znašle. Rezultat tega so osupljive fotografije.

Saša Matko - na svet je privekala kot nedonošenka, danes je babica
"Poklic babice ni samo rojstvo otroka, je spremljanje od rojstva do smrti, so čudovite zgodbe, a hkrati tudi žalostne, včasih tudi zelo težke situacije," opisuje predsednica Sekcije medicinskih sester in babic, Saša Matko. "Vsakokrat se me dotakne lepa porodna izkušnja, zadovoljna starša, pa tudi zahvala tistih, ki so imeli težko porodno izkušnjo, pa jim je moja strokovna pomoč pomagala prebroditi vsaj malo težke trenutke. Tukaj sem še posebej ranljiva, kar mi ni težko pokazati, kljub vsemu sem samo človek in tudi sama mama," dodaja.

'V tistem trenutku sem spoznala, kaj pomeni orgazmični porod'
Prva nosečnost se je na žalost končala s spontanim splavom. Dober mesec po tem pa naju je z možem presenetil nov plusek.

Kaj pa če ne bom dovolj dobra mama?
Vloga mame je ena najlepših, a tudi najtežjih, z njo povezane pa so tudi številne skrbi. Te se velikokrat začnejo že med nosečnostjo, ko bodočo mamico prevevajo misli o tem, ali se bo znašla v tej odgovorni vlogi. Zbrali smo najpogostejše skrbi, ki se pojavljajo v predporodnem obdobju.

Hčeri, ki je ne bom nikoli imela
Včasih so želje eno, realnost drugo. Prav gotovo se vsak izmed nas kdaj vpraša, kako bi bilo, če bi ... imeli boljšo službo, hišo namesto stanovanja, varnost, finančno stabilnost, več otrok, kot jih imamo. Vsem so dovoljene sanje in včasih se uresničijo, včasih pač ne. In tudi to je v redu. O tem govori spodnji zapis mame dveh otrok.