popolnoma

Zapis, ki bi ga morali prebrati vsi najstniki, ki so v stiski
Izjemno krivično je, da danes na najstnike obešamo samo jezo. Veliko je jeze, vendar se pod to jezo skriva ogromno žalosti. Namreč, najstnikovi možgani imajo dva centra, ki nam lahko v nekaj minutah pokažejo 101 čustvo. Lahko je besen, trenutek zatem pa se bo jokal. Ko začnemo jezo lupiti kot čebulo, plast za plastjo, pa lahko opazimo koliko občutij nosijo v sebi. Gre za izjemno ranljivo obdobje, ko si lahko v enem trenutku na vrhu sveta, v drugem pa povsem na dnu. Zato tudi spodnji zapis, ki bo morda razbistril misli najstnika v stiski.

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!
Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.

5 genialnih fraz, zaradi katerih me otroci ubogajo
Včasih starševstvo deluje kot večna bitka, da bi otroci upoštevali naša navodila, želje in napotke, ki delujejo v njihovo dobro. Ampak otroci ne bi bili otroci, če se ne bi vsemu upirali – kosilu na mizi, času za spanje in času za vstajanje ali igro. Vse to lahko privede do razdražljivosti na eni in na drugi strani ter slabe volje. A kako tovrstne prepire ublažiti? Poskusite z naslednjim pristopom.

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Manja (Kmetija): 'Če bi lahko, bi otroka imela že jutri'
Manja Šernek, ki smo jo v letošnji sezoni Kmetije spoznali kot izredno odprto in iskreno tekmovalko, je tekmovanje zapustila le dan po tem, ko so jo na posestvu obiskali njeni najbližji. Na veliko presenečenje vseh gledalcev je bil med njimi tudi njen bivši fant Alex Žohar, ki je v izjavi povedal, da njuna ljubezenska zgodba morda le še ni popolnoma zaključena. Toda kaj se je v resnici zgodilo med njima, ko se je Manja vrnila domov?

Razkrivamo: Kaj se dogaja tik po porodu?
Marsikateri ženski se do vstopa v porodno sobo niti sanja ne, kaj jo čaka. In v večini primerov je tako boljše. Vse, kar dotlej ženska posluša, so trditve v slogu 'če so vse zmogle, boš tudi ti' in 'saj ni nič takega, ko boš prijela dojenčka v naročje, boš pozabila na vse' ter podobno. Nobena od prijateljic ali bližnjih pa ne razkrije, kaj točno se z vašim telesom dogaja tik po porodu.

"Uf, ti si moj mali kit. Boš kaj shujšala?"
Samo zato, ker se nekaj na prvi pogled zdi nedolžno, še ne pomeni, da nedolžno tudi je. S tem mislimo na psihično nasilje, ki je v medosebnih odnosih žal pogosto spregledano. Čustvene zlorabe se namreč začenjajo povsem subtilno in žrtev običajno sploh ne ve, da je nadzorovana, poniževana, zasmehovana ... Skozi čas postaja tovrstno nasilje vse jasnejše in bolj intenzivno, žrtev pa velikokrat pristane na robu obupa in brez občutka lastne vrednosti.

Mija (35): 'Moškega je pač treba streči in spoštovati'
V vsakem zdravem partnerskem odnosu imata partnerja vloge razdeljene tako, da ustrezajo obema. Skrb za otroke, gospodinjstvo, uradne zadeve in vse, kar prinese življenje, naj bi urejala oba. A v nekaterih odnosih partnerka prevzame vajeti v svoje roke in partnerja skoraj v celoti izvzame vseh življenjskih obveznosti. Še več – ne le, da se partnerju ni treba angažirati pri nobeni stvari, v skrajnih primerih ga naredi popolnoma nefunkcionalnega.

Sofiane Boufal: Mama mi pomeni vse na svetu
Svet je ganila osebna izpoved Sofiana Boufala, maroškega nogometaša, ki je sredi nogometne zelenice zaplesal zmagovalni ples s svojo mamo. Ona je tista, zaradi katere je uspel v življenju, je po zmagi medijem zaupal mladi nogometaš.

Kmetijo bo obiskala najbolj odštekana družina do zdaj
Obetajo se nam prvi polfinalni dvoboji v areni, ki bodo brez dvoma najbolj napeti do zdaj! Toda tik pred velikim finalom si vsak od tekmovalcev zasluži topel objem domačih in par spodbudnih besed, ki bodo prav gotovo dvignile razpoloženje na posestvu. Nocoj bomo priča obisku najbolj odštekane družine, ki bo za preostale tekmovalce pripravila celo kratek nastop.

To so znaki zapoznelega spolnega dozorevanja pri otroku
Najstniku je treba v obdobju spolnega dozorevanja dati dovoljenje, da se lahko zgolj opazuje v svojih čustvih, mislih in telesnih odzivih. Treba mu je dati tudi vedeti, da mu ni treba prehitro eksperimentirati s spolnostjo, da bi se preizkusil. Čudovito je, če ima najstnik občutek, da lahko starše vpraša kar koli in mu bodo brez prikrivanja odgovorili.

Zato je dobro vsaj do prvega pregleda počakati s spolnimi odnosi po porodu
So zgodbe, da naj bi imele novopečene mamice spolne odnose kar takoj po porodu (čeprav so po vsej verjetnosti izmišljene ali vsaj napihnjene), in so zgodbe, ko na seks še dolgo zatem niti pomisliti niso hotele. So tudi zgodbe, ko sta bila spolnost in poželenje po porodu še boljša, in so zgodbe, ko mamice tožijo zaradi bolečin, pomanjkanja libida in hudih težav v spolnosti.

S kreativnimi idejami lahko ustvarite svoj adventni koledar
Bliža se praznični čas in to obdobje mi vedno obudi spomine na otroštvo. Male izseke smrekice, okraskov, lučk in družinskega trušča. Rada imam december in vse, kar prinaša, zato si želim to svojo ljubezen do božičnih praznikov prenesti tudi na svoje otroke. V tem hitrem tempu življenja se mi zdi to vseeno mesec, v katerem se znamo ustaviti, si vzeti čas za družino in prijatelje. Doživeti čarovnijo.

Imata 4 deklice, mlajše od 5 let, in uspešen družinski posel
Svojo ljubezensko zgodbo sta Špela Pibernik in Klemen Habat začela pisati pred štirinajstimi leti, ko sta se po naključju spoznala na Mengeški godbi. Vse od takrat naprej sta nerazdružljiva, vse počneta skupaj in v tem najbolj uživata. Po srednji šoli sta se oba vpisala na različni fakulteti, ko pa sta si pred šestimi leti obetala vsak svojo izmenjavo v tujino, Špela na Poljsko, Klemen pa v Južno Korejo, pa sta se njuni življenji nenadoma zasukali. Špela je namreč zanosila.

"V šoli pospravlja, doma pa se na vse pretege ogiba delu"
Učiteljica mi je na govorilnih urah razkrila, da je Matic med prvimi, ko je treba v razredu kaj pospraviti. Velikokrat se sam javi, da bo kaj uredil, in pogosto sprašuje, ali je treba še kje komu pomagati. "Je tak tudi doma?" me je vprašala. "Hmmm ... No, niti ne. V bistvu je od vseh treh otrok zadnji, ki bi se sam spomnil kaj pospraviti. Tudi, ko je na vrsti za določeno opravilo, ga moram kar priganjati," sem ji iskreno odgovorila.

Starši malega strelca potrebujete ogromno energije
"V svojo družinico ste pravkar dobili otročka z veliko energije, ki bo zelo popestril vaše življenje. Pripravite se lahko, da boste imeli še enkrat več dela s svojim otrokom kot drugi starši," pravi astrologinja in univerzitetna diplomirana filozofinja Špela Plemelj.

Zaljubila sta se že v srednji šoli, zdaj sta šla še korak dlje
Ljubezen nas čaka tam, kjer najmanj pričakujemo, za mlada Slovenca, Valentino Bojanec in Andreja Pelka, pa se je to zgodilo v srednji šoli. Zaljubila sta se v tretjem letniku, vse od takrat pa ogromno časa preživita skupaj. Kot pravita sama, ima vsak izmed njiju veščine, ki se med seboj dopolnjujejo, tako pa lahko skupaj naredita enako. Že v srednješolskih letih sta tako dobila idejo, da iz domačih ekološko pridelanih jabolk pridelata sok, ta zgodba pa se je razvila v uspešno poslovno idejo.

Nastopil je pravi čas za družinski "road trip". Končno!
Joj, smo se imeli luštno med počitnicami. Prvo leto, odkar sem pred 10 leti prvič postala mamica, smo se odpravili na celotedensko družinsko popotovanje, med katerim smo vsak večer spali v drugem kraju. Ocenili smo, da je končno pravi čas, da bodo deset-, osem- in petletni otroci ogromno odnesli ter da bova tudi midva uživala.

Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger
Poleg zasvojenosti s psihoaktivnimi substancami, med katere sodijo alkohol, tobak, zdravila in prepovedane droge, poznamo tudi nekemične ali vedenjske zasvojenosti, kot so zasvojenost z igrami na srečo, hrano, odnosi, delom, spletnimi igrami in sodobnimi tehnologijami. O slednjih dveh vrstah zasvojenosti med otroki in mladimi bomo osveščali tudi na portalu Bibaleze.si v sklopu projekta Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger.

Sabina Majerič: Izguba partnerja je ena največjih izgub, s katerimi se srečujemo
Soočenje z dejstvom, da nam ljube osebe ni več, ko zares dojamemo, kaj se je zgodilo, da smo izgubili partnerja, naši otroci pa svojo mamo ali očeta ... Takrat se začne žalovanje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo Sabino Majerič.

Nejka Omahen Šikonja: 'Otroci se ne rodijo z odporom do knjige, pa tudi vzgajajo se ne sami'
Prvo knjigo z naslovom Zvezda z odra je izdala že kot osnovnošolka leta 1998. Sledili sta še Drsalka v modrem in Županovi hčeri. V času šolanja na gimnaziji je izdala prvi roman Silvija (1999), za katerega je leta 2000 prejela tudi nagrado Moja najljubša knjiga. Sledil je roman Življenje kot v filmu (2000), po katerem je bil posnet istoimenski mladinski film. Napisala je še romane Dež (2001), Veliko srce (2002), Prigode Poprove Pipi (2004), Spremembe, spremembe (2007) in Temno sonce (2009). Konec leta 2010 je izšel njen roman Oh, ta kriza!, leta 2020 pa je izšla njena slikanica za najmlajše, Polžja dirka, katere besedilo je napisano v verzih. Letos pa je navdušila še z izidom mladinskega romana Vihar v meni.

To je potrebno za dober odnos med očetom in hčerko
Odnos med očetom in hčerko je izjemno pomemben, saj vpliva na vse nadaljnje odnose, ki jih bo kot odrasla ženska gradila v življenju – od odnosa s partnerjem in načina, kako bo prenašala avtoriteto, do pričakovanj, kako naj bi se moški do nje vedel. Zato je na očetih velika mera odgovornosti, da svojo hčer primerno pripravijo na prihodnost.

Tri močne povedi, ki jih morate govoriti svoji hčeri
Kako vzgojiti pogumno, neustrašno in samozavestno dekle? Vsaj enkrat tedensko se spomnite svoji hčeri povedati eno izmed spodnjih močnih povedi.

Tisti, ki vas bo iskreno ljubil, bo sprejel in vzljubil tudi vaše otroke
Ločitve danes niso več tabu in vsakemomur se lahko zgodi, da njegov odnos ne zavije v pravo smer, čeprav sta si z nekdanjim partnerjem ustvarila družino. Razlogov, zakaj je tako, je malo morje, a tokrat ne bomo govorili o tem. Pogledali bomo, zakaj ni nikoli prepozno za drugo priložnost.

Kako otroku olajšati žalovanje?
Pri izgubi ljubljene osebe se življenje obrne na glavo. Družina se spoprime z najtežjimi čustvi, pojavita se neizmerna žalost in bolečina. A velikokrat ob tragičnem dogodku pozabimo na otroke, ki nehote ostanejo prezrti. Po eni strani instinktivno vedo, da je nekaj narobe, po drugi strani pa si še ne znajo razložiti zmede, ki nastane okoli njih. Pomembno je, da ob takšnih dogodkih otroka, seveda njegovim letom primerno, prav tako vključite v sam proces žalovanja oziroma soočanja z izgubo bližnjega.

So za uspeh v življenju potrebne le petke?
Kakšen vpliv ima na otroke učenje s pomočjo spletnih aplikacij, kako približati otroku učno snov, ki ga ne veseli, in ali so odlične ocene res merilo za uspeh v nadaljnjem življenju, so le nekatera izmed vprašanj, ki smo jih zastavili učiteljici Tini Fabijan.

Slavni zvezdnik ne obžaluje, da je postal očka pri 71
Legendarni ustvarjalec glasbenih hitov David Foster in njegova 35 let mlajša soproga, ameriška igralka Katharine McPhee, sta se preteklo leto razveselila sina po imenu Rennie David Foster. Javnost je takrat razburilo dejstvo, da je Foster tako star postal oče, a zdaj David z veseljem odgovarja, da mu ni žal za to odločitev. Ravno nasprotno, zvezdnik namreč leto dni pozneje zatrjuje, da je bila to ena najboljših odločitev v njegovem življenju.

Kako dolgo po rojstvu se lahko modre oči spremenijo?
Z napredkom tehnologije, ultrazvokom ter tridimenzionalnimi in krvnimi preiskavami lahko o svojem otročku marsikaj izvemo še pred rojstvom. Ne moremo pa denimo napovedati, kakšne barve oči bo imel, temveč lahko samo ugibamo glede na genetske značilnosti staršev ter tudi babice in dedka na obeh straneh.

Najpogostejše najstniške tegobe
Najstniško obdobje prinaša veliko izzivov tako za otroka kot tudi za starše. Če v tem obdobju nikakor ne morete pristopiti k otroku in ne veste, kaj se dogaja z njim, ukrepajte. Znakov, ki nakazujejo resne tegobe, nikakor ne podcenjujte. Poiščite vzroke za mladostnikovo vedenje, ugotovite, kakšne težave ga pestijo, in mu pravočasno pomagajte.

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči
Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.