popoldne

Slovenca, brat in sestra, prevzela družinski posel, čeprav tega sprva nista želela
Se spomnite, kaj ste si želeli biti, ko ste bili majhni? Ste to uresničili? Številni se zgolj zasmejejo ob misli, kaj so si predstavljali, da bodo počeli, ko odrastejo, med njimi pa sta tudi brat in sestra iz Prešnice v Brkinih, ki jima spomine na otroštvo prinese vonj po jabolkih, saj sta odraščala v družinskem sadovnjaku. Takrat jima je bilo povsem logično, da te družinske tradicije ne bosta nadaljevala.

BLOG: "Ojoj, kaj pa zdaj? Pralni stroj se je pokvaril!"
Prejšnji teden se je zgodilo ... Po več kot 15 letih zvestega in izjemno pogostega služenja se je resnično dokončno pokvaril pralni stroj. Nikakor ga nismo mogli znova spraviti k življenju. Najprej smo ga poskusili obuditi sami doma, nato se je z njim kar precej časa nadobudno trudil serviser. Na koncu nam ni preostalo drugega, kot da smo se poslovili od starega v upanju, da nam čim prej dobavijo novega. Ker ... dnevi brez pralnega stroja s tremi otroki?! Uf!

"Čudni" pojavi pri dojenčku, zaradi katerih ni nujno treba k pediatru
Popolnoma normalno je, če zdrav dojenček vsak dan prejoka dve do tri ure, a ob po njihovem mnenju pretiranem joku vseeno predvsem novopečene starše skrbi, ali je vse v redu. Včasih je skrb upravičena, večinoma pa so jok, polivanje, bruhanje, kožni izpuščaji, "čudno" blato in občasno malo povišana temperatura nenevarni.

Kako naj beremo z zelo majhnimi otroki?
"Mami, kaj piše tukaj!?" me večkrat neumorno sprašuje moja dve leti in pol stara hčerka. Berem ji praktično že od rojstva, vedno pravljico za lahko noč in včasih tudi knjigico popoldne na kavču, če želi in če imam čas. Zdaj je pa sploh odlično, ker ji včasih bere tudi njen starejši bratec drugošolec.

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?
Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

Kdaj je lahko otrok sam doma?
Starši morajo sami presoditi, ali je njihov otrok dovolj zrel in samostojen, da sam hodi iz šole domov, prečka cesto in čuva mlajšega brata ali sestro. O vseh nevarnostih se morajo najprej pogovoriti in ga naučiti, kako naj ravna ob požaru ali potresu.

Blog: 'Ko otroka ne moreš zaupati babici ...'
Občutek me ni varal, vsa ta leta, odkar imam sina, ga nikoli nisem zaupala tašči, njegovi babici. Danes je star šest let in pred kratkim sem bila prisiljena prav njo prositi za varstvo. In seveda vse skupaj je bila katastrofa – deček je bil prisiljen delati namesto nje, na igro pa je moral pozabiti.

10 tipov moških, ko postanejo novopečeni očetje
Preverite, če se kot novopečeni očka morda prepoznate v katerem izmed spodnjih opisov.

Varuška pričakovala plačilo, mama pa šokirana
V preteklih dneh je številne uporabnike družbenega omrežja Reddit presenetila zgodba neke varuške, ki je sprejela delo čuvanja dveh otrok, nato pa ji mama ni želela plačati. Še več, bila je nadvse šokirana, kako ji druženje z njenima simpatičnima otrokoma ni dovoljšno plačilo.

Iskreno o tem, zakaj ne seksata
Ameriški zakonski svetovalec John Gray pravi, da imajo pari danes veliko redkeje spolne odnose, kot razglašajo mediji. Seveda je na svetu veliko spolnosti željnih žensk in moških, a po nekajletnem skupnem življenju postanejo pomembnejše druge stvari. Služba, skrbi, ustvarjanje doma, otroci ... in spolnost je kaj kmalu odrinjena na stranski tir.

Ko varajo slovenske mamice ...
Čeprav bi varanje pripisali parom, ki si še niso ustvarili družine, je resnica nekoliko drugačna. Pobega pred družinskim življenjem si ne privoščijo le očetje, presenetijo vas lahko tudi skrbne mamice ...

"Veliko lažje je imeti sedem otrok kot enega ali dva"
Tako iz lastnih izkušenj pove Anita Miklič, mamica sedmih otrok. Ampak vseeno – ni treba poskrbeti za enega, dva ali tri ... temveč za kar sedem otrok. Skuhati, oprati, pospraviti ... Kako? "Preprosto," odgovarja in obenem priznava, da niso popolni, da se včasih tudi sprejo, a da se nesoglasje na koncu vselej konča v lepem in umirjenem vzdušju.

Jaka je imel pri dveh mesecih napad hitrega srčnega utripa
Bil je popolnoma običajen, lep, sončen, oktobrski ponedeljek. Po triurnem sprehodu s kolegico (med katerim je Jaka neprekinjeno spal) sva prišla domov, Jaka sem podojila, malo sva se igrala in potem je spet zaspal. Pri dveh mesecih je menda to njihovo delo.

Poznano? Ko je treba v šolo, bi spali, med vikendom pa so vsi razčuti že ob 6. uri
Spet je mimo jutro, ko se je Matic še iz postelje drl, kako zelo je on še zaspan in da naj ga jaz uredim, ko je Mija ponosno in vsa zaljubljena sama vase prikorakala iz sobice v najlepši in hkrati najbolj nepraktični oblekici in ko je Matevž že pol ure na vratih nemirno drencal, pritožujoč se, da bi on pa zdaj res že šel v šolo in da je naveličan stalnega čakanja.

Kako do fit postave po porodu?
Odvečni kilogrami po porodu lahko obremenjujejo telo in zato niso koristni za zdravje. Toda edina učinkovita shujševalna dieta je tista, ki se je lahko držite celo življenje. Z vsakodnevnim zdravim prehranjevanjem bi morali dolgoročno doseči in ohraniti primerno težo. Zbrali smo nekaj nasvetov, ki so vam lahko v pomoč pri izboljšanju prehranskih navad.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

"Pila sva kavo in poslušala tišino. A trajalo je kratek čas"
"Vav, kakšna tišina je," sva ugotavljala, ko sva po vnovičnem odhodu Matevža in Matica v šolo ter Mije v vrtec zjutraj ob jedilni mizi spet ostala sama doma po tedenskih počitnicah. V miru sva spila kavico in uživala v poslušanju tišine. Privoščila sva si dolg zajtrk brez nešteto prekinitev v smislu "jaz bi mrzlo mleko", "kje je prtiček?", "ajoj, polil sem" in se zatem spravila k delu za službo. Najina blagodejna sreča je trajala vsega skupaj en teden.

"Kako sem uživala ... pri jedi sladoleda na kavču v popolni samoti!"
Saj veste, da imam naše tri "sončke" rada do lune in nazaj, pa še enkrat naokoli in vse do neskončnosti. Ampak vseeno sem neizmerno uživala, ko sem bila včeraj popoldne čisto sama doma. Za približno tri ure je bila cela hiša popolnoma prazna. Tiha. Tako tiha, da sem lahko slišala sama sebe razmišljati. Po več kot pol leta.

Ključne razlike med otroštvom nekoč in danes
Kakšne so razlike med odraščanjem nekoč in danes? Naši časi otroštva so bili časi brez mobitelov in računalnikov, časi, ko smo še uporabljali stacionarni telefon na kabel in okrogle številčnice, časi, ko smo lahko družbo prijatelja dobili le tako, da smo potrkali na njegova vrata. Se še spomnite?

"Rada bi toplo mleko, ampak nočem, da mi ga pogreješ"
Mija je že precej časa v fazi drame in trme. Drama je zvečer, ker je oči na vrsti, da z njo zaspi, "ker mami govori boljše zgodbice". Drama je, ko je zvečer mami na vrsti, da z njo zaspi, "ker oči govori boljše zgodbice". In tako vsak večer ravno obratno.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

"Mami, si ti po poklicu dežurna težakinja?"
Najhuje je, ko imam v službi naporen dan, nabit s premnogimi obveznostmi. Takrat sem živčna in so posledično živčni tudi otroci. In najbolj so seveda glasni, razgrajaški in se po možnosti še stepejo med seboj, ko jim rečem: "Zdaj imam pomemben službeni telefonski klic in morate biti res tiho."

'To jutro ti bom povedala, kako zelo mi pomeniš'
Leta 1999 je mamica Sally Meyer zapisala čudovito besedilo, ki ga je namenila sinu. Naslov se glasi ‘For Dhylan’ ali v prevodu 'Za Dhylana'. V njenih besedah pa se bo prepoznala marsikatera mama.

Preženite dolgčas z jesenskim ustvarjanjem
Če imate papirnate krožničke, volno, barvo in čopiče, lahko "dooolgčas" jesenskega popoldneva preženete z izdelavo grozljivih pajkovih mrež in strašansko zabavnih buč. Najbolj ustvarjalni lahko izdelajo tudi pajkce. Uuuu, grozljivo! Otrokom bo strašansko všeč!

Otrok na vhodu vrtca joka. Kaj lahko naredimo?
Kljub temu da otrok rad hodi v vrtec, lahko pride do obdobja, ko bo na vratih že jokal in se bo krčevito oklepal mame ali očeta. Po navadi se to zgodi, potem ko se po bolezni vrne med sovrstnike v igralnico. Kaj storiti takrat?

Otrok gre vrtec, a še ne hodi. Kaj zdaj?
Da potolažimo mame, ki se po porodniškem dopustu vračajo v službo ... Nekateri otroci gredo pri 11 mesecih v jasli. Takrat nekateri še ne hodijo, ampak kobacajo, se plazijo. Mame je strah, kako bodo funkcionirali v skupini, v kateri so že otroci, ki hodijo. Kaj bodo sploh lahko počeli? Kako bodo šli ven? Ali jim bodo pri vsem pomagale vzgojiteljice: pri hranjenju, oblačenju, umivanju ...?

Ali je prav, da mladostniki med počitnicami lenarijo?
''Pozdravljeni, ker so počitnice, naš 14-letnik ne počne kaj veliko. Večino časa je v sobi, gleda televizijo. Kako naj ga prepričamo, da počne kaj koristnega? Prijatelji delajo enako. Tako da ga oče in jaz popoldne zvlečeva ven in športamo. To mu je všeč, ampak vseeno ga poleti popade 'lenoritis'. Da bi kaj sam od sebe postoril doma, ne stori, le če mu rečem. Imate idejo, kako naj mu bolj aktivno spremenimo počitnice? Hvala,'' je zapisno v pismu, ki smo ga prejeli v uredništvo Bibaleze.si. Strokovno mnenje na to tematiko nam je podala Romana Čolič, zakonska in družinska terapevtka.

'Ni potreboval inkubatorja, vsi organi so bili razviti, normalno je dihal'
Vsi so mislili, da bom rodila v novomeški porodnišnici, tik pred zdajci pa sem se odločila, da sina povijem v ljubljanski. Kaj je botrovalo temu? Kakšen je bil moj porod? Predvsem neboleč, pravzaprav sanjski – carski …

"Vam pa ni dolgčas, kajne?" - "Ne, nikoli. Niti na dopustu!"
Slovenci radi kakšno rečemo med seboj. Ravno danes dopoldne mi je mamica dveh punčk na plaži dejala: "Vam pa ni dolgčas, kajne?" Odgovorila sem ji v smehu: "Ne, res ne." Nagovorila me je ravno, ko je šel on v trgovino, fanta sta prišla iz morja in ju je strašno zeblo, Mijo pa je tako močno pritisnilo kakat, da ni mogla več zdržati niti sekunde. Vse naenkrat in sredi plaže.

'Porod je bil za mano. Za vedno sem bila zaznamovana s črtico.'
"Menstruacija mi je zamujala že več kot 20 dni. Bila sem prepričana, da imam ponovno vnetje, tako kot vsako zimo. Ko sem se končno opogumila in naročila pri ginekologinji, me je ta presenetila. "Poglejte," je rekla. Na zaslonu se je lepo videla pikica in bitje srčka. Noseča sem bila že šest tednov," v svoji zgodbi piše Sanja, mamica malega Bineta, ki je na svet prijokal prezgodaj.