ponudite

Nadarjeni otroci - kdo so in kako jih prepoznamo?
Vsi otroci v sebi skrivajo potenciale, a vsak ga lahko kaže na različnem področju, lahko v umetnosti, športu, znanosti ali na primer na učnem področju. Predstavljamo temeljne načine, kako otroka ustrezno spodbujati, da razvije svoj talent.

Najboljši nadomestek za otroške kašice
Če ste se naveličali vsakodnevnih otroških kašic, boste v nadaljevanju dobili idejo, s čim jih lahko nadomestite. Gre za zdravo in hranljivo jed, ki jo boste lahko vašim malčkom pripravljali za zajtrk ali večerjo.

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem
Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

Kam na izlet med zimskimi počitnicami?
Zimske počitnice so kot nalašč za raziskovanje Slovenije in odkrivanje njenih lepot. Živimo na koščku planeta, kjer imamo hitro na dosegu lepote alpskega sveta in romantiko morske obale. In vmes med obema možnostma pestro izbiro dogodivščin, aktivnosti in zabave za vso družino. Za vas smo zbrali nekaj idej, kako lahko izkoristite čas zimskih počitnic in preživite pustolovski dan s svojimi najdražjimi.

To je potrebno za dober odnos med očetom in hčerko
Odnos med očetom in hčerko je izjemno pomemben, saj vpliva na vse nadaljnje odnose, ki jih bo kot odrasla ženska gradila v življenju – od odnosa s partnerjem in načina, kako bo prenašala avtoriteto, do pričakovanj, kako naj bi se moški do nje vedel. Zato je na očetih velika mera odgovornosti, da svojo hčer primerno pripravijo na prihodnost.

6 živil, ki jih otroci ne bi smeli pogosto uživati
Prehranske navade, ki jih bomo v zgodnjem otroštvu predstavili našim malčkom, bodo temelj načina prehranjevanja za vso njihovo življenje. Včasih zaradi hitrega tempa življenja ponudimo kakšno hitro rešitev in obrok, ki ni ravno najbolj zdrav. Vseeno pa moramo vedeti, po katerih živilih ni dobro posegati prepogosto.

5 enostavnih navad, ki lajšajo šolska jutra
Se tudi vam zdi, sa vsako jutro skupaj z otroki težko vstajate, hitite po stanovanju, iščete oblačila, torbe in torbice ter na koncu komaj lovite zadnje minute, preden se pravočasno odpravite od doma? Takšna jutra so lahko precej stresna in vplivajo na potek celotnega dne. Za vas smo posledično pripravili nekaj nasvetov, s katerimi bodo vaša jutra bolj sproščena, pozitivno naravnana in bodo predstavljala tako za vas kot za otroka, pozitiven začetek dne. Pa poglejmo.

Kako spodbuditi otroka k sodelovanju?
Otroci so igrivi in njihova domišljija ne pozna meja. Da bi jih prepričali in vključili v sodelovanje, morate torej poseči po igrivih in kreativnih prijemih.

Največja napaka, ki jo delajo starši šoloobveznih otrok
Začetek šole je tukaj, kar pomeni tudi začetek učenja, pisanja nalog, spraševanja in pisanja testov. Redko kateri učenec je toliko samodiscipliniran, da doma opravi vse šolske obveznosti, ne da bi pri tem potreboval spodbudo staršev. V nadaljevanju smo za vas zbrali pet nasvetov, ki vam bodo pomagali ustvariti pozitivno učno okolje, ki bo otroka doma spodbujalo k učenju.

Kdaj otroku ponuditi hruške?
Hruške sodijo med sadje, ki ga lahko dojenčku ponudimo med prvimi "novimi jedmi". So lahko prebavljive, polne hranljivih snovi in ne vsebujejo nasičenih maščob.

Zdravi obroki – kako vanje skriti zelenjavo?
Če vaš malček zavrača zelenjavo in sumite, da posledično užije premalo vitaminov, mineralov in vlaknin, imamo za vas rešitev. Na preproste načine lahko zelenjavo 'skrijete' v obroke, ki bodo tako okusni, da vaš otrok ne bo niti zaznal, da pravzaprav uživa koščke njemu neljube zelenjave.

Zakaj znajo biti najstniki tako kruti v odnosu do staršev?
Hormonske in biološke spremembe, ki se odvijajo v telesu in možganih najstnika, znatno vplivajo tudi na spremembe in nihanje razpoloženja. S tem ko najstniki postajajo močnejši in večji, pa je pomembno, da jih učimo samoregulacije čustev in obvladovanja izbruhov ali morebitne agresije.

Odlična ideja za bolj zdrave prigrizke za otroke
Veliko otrok obožuje pice, sendviče, toaste in druge tovrstne prigrizke, ki ne slovijo ravno kot najbolj zdrava izbira. Zato je priporočljivo, da jih uživajo zgolj občasno, še bolje pa je, da jih pripravite na bolj zdrav način. Določene sestavine lahko nadomestite z bolj zdravimi in recimo namesto belega kruha uporabite pirinega ali polnozrnatega, pri mesninah pa bodite pozorni, da vsebujejo malo maščob in so bogate z vitamini in minerali. Takšna sta recimo kuhan in pečen pršut, ki sta odličnega okusa in sta idealna izbira tudi med velikonočnimi prazniki.

Kako pomagati otroku, ki ga je strah kahlice?
Prehod s pleničk na kahlico ali na stranišče je ogromna prelomnica v otrokovem življenju. Ob tem se lahko pojavijo strahovi, stres, tesnoba, zaprtje, jok. S kakšnimi zadržki se najpogosteje soočajo otroci pri odvajanju od pleničk in kako jim pomagati, je razložila Mojca Vrbnjak, mamica dveh otrok, vzgojiteljica in avtorica programa Zgodnje izločanje izven plenic.

To je najboljši način, da otrok začne jesti zelenjavo, ki je ne mara
Ko vaš otrok ne želi jesti zelenjave, vi pa veste, da bi bilo zanj dobro, da ga navadite na zdravo hrano, ni nič čudnega, če pomislite tudi na podkupovanje. Ali to pomaga in ali je to konstruktiven način vzgoje, so raziskovali Belgijci.

Znaki, s katerimi dojenček kaže, da je lačen
Mamice se predvsem v prvih mesecih sprašujejo, ali je dojenček popil dovolj, se je nasitil, ali na splošno pri dojenju dobiva dovolj. Obenem jih skrbi, da ni kljub dojenju morda še lačen in ali imajo res dovolj mleka. No, pri polnem dojenju je mleka, kolikor ga dojenček potrebuje, saj povpraševanje narekuje ponudbo, samo vztrajati je treba brez stekleničke. Kakšni pa so sicer znaki, da je dojenček lačen in je čas za nov podoj, je razložila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije ter tudi strokovnjakinja in svetovalka za dojenje.

Sadfishing – ko najstnik išče pozornost z deljenjem svojih stisk na spletu
V poplavi številnih trendov, ki smo jim priča v današnjem času, v oči bode tudi ’sadfishing’, ki je neke vrste iskanje pozornosti in podpore na spletu z izpostavljanjem svojih težav in stisk. Težava nastane, ker poleg podpore, sočutja in pozornosti, najstnik lahko v odgovor dobi ravno nasprotno – norčevanje in druge vrste verbalnega nasilja, kar situacijo še dodatno poslabša. Ker družbeni mediji postajajo vse večji del otrokovega življenja, je pomembno, da starši poznajo ta trend in kaj vse prinaša.

Štirje nasveti, da bo vaš otrok z užitkom jedel ribe
Ne glede na to, koliko je star vaš otrok, ni nikoli prezgodaj ali prepozno, da ga spodbujate k pokušanju novih jedi, ribe pa so zagotovo živilo, ki ga kljub nasprotovanju otrok ne gre zanemariti.

'Mami, ali veš zakaj si utrujena?'
Zjutraj si skuhaš in naliješ kavo v skodelico, čeprav že vnaprej veš, da ti je ne bo uspelo spiti ... Preberite si ganljivo pripoved o mami.

Kako prepoznati, da otrok razmišlja o samomoru?
Preprečite samomor. Pogovarjajte se. Odkrito in sočutno ... Ponudite pomoč, če je nekdo potrebuje. In vedite – vse težave so rešljive, niste sami in vredni ste. Vredni ste živeti.

Ideje za darila, s katerimi boste razveselili novopečene starše
Obdarovanje ob rojstvu novorojenčka je lepo, zabavno in tudi pri nas čedalje bolj v navadi. Darila so seveda v prvi vrsti v bistvu namenjena dojenčku in šele nato staršem, najlepše pa je, če so pozorna in hkrati karseda uporabna. In seveda ni nujno, da so zelo draga.

Kako vemo, da je otrok pripravljen na gosto hrano?
Če se tudi vi sprašujete, kdaj je čas, da svojemu otroku ponudite gosto hrano, verjemite, da niste edini. Strokovnjaki so bili glede tega določen čas precej zmedeni, dejstvo pa je tudi, da velikokrat teorija govori nekaj, praksa vsake posamezne mamice pa nekaj popolnoma drugega. In vsi vemo, da niti en otrok ni enak drugemu. Odgovor na to, kdaj je otrok pripravljen na gosto hrano, je precej enostaven – ko je pripravljen. Kako pa to vemo?

Korak za korakom: prehrana dojenčka po hranjenju z mlekom
Prehod na trdno hrano je pomemben korak pri rasti najmlajših – odkrivanje novih okusov, ustvarjanje odnosa do hrane ter vzpostavljanje zdravih navad že v zgodnji mladosti naredi to obdobje nepogrešljivo tako za dojenčke kot mamice.

Učiteljice opažajo težave z grafomotoriko pri osnovnošolcih
Tako kot v preteklih šolskih letih tudi letos učiteljice opažajo, da imajo nekateri otroci težave z grafomotoriko (pisanje črt, pravilna drža pisala). Za nekatere otroke so ure v šoli za izboljšanje grafomotorike premalo, zato učiteljice priporočajo, da z otroki vadite tudi doma. Kako, preverite v naslednjih vrsticah.

Kaj moramo vedeti in preveriti ob nakupu igrače za majhnega otroka?
Otroci z igro odkrivajo svet. Skladno z njihovim odraščanjem pa se spreminjajo tudi njihove želje in potrebe po igračah. Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri primernih igrač?

'Ne grem v vrtec!' – kako pomagati otroku?
Tako kot smo si odrasli različni, tako raznoliki so tudi naši otroci. Nekateri z nasmeškom na obrazu odvihrajo novim dogodivščinam naproti, spet drugim pa določene prelomnice predstavljajo stresne situacije in stisko. Kako pomagati slednjim?

Si vaš otrok želi zlate ribice? To morate vedeti
Čeprav smo kot otroci skoraj vsi imeli možnost videti zlate ribice plavati v domačih akvarijih ali namiznih bučkah, pa danes vemo, da to ni primerno življenjsko okolje za zlate ribice. Preverite, zakaj.

Zdrava kašica za male sladokusce
Sladke in okusne dobrote iz gozda in domačega vrta so kot nalašč za pripravo poletnih okusnih malic za naše malčke. No, sadje lahko tudi zamrznemo in ga za pripravo odličnih prelivov in sladic uporabljamo potem vse leto.

Kako otroku očistimo prve zobke?
Nekateri dojenčki imajo v času rasti prvih zobk več težav kot drugi; pordela lička, razdražljivost, nespečnost, neutolažljiv jok, nabrekle dlesni, odvečna slina, močna želja po sesanju so le nekateri izmed znakov, da bo vaš malček začel pridobivati prve zobke. In kot velja pri marsičem, so si tudi pri tem otroci različni in čas, v katerem se pokaže prvi zobek lahko pri različnih otrocih precej odstopa.

Spoznanja, ki lajšajo materinstvo
Nenehno hrepenenje po popolnosti in doseganju nemogočega, je tisto, kar naša življenja dela prazna. Zavedanje, da je življenje prekratko, da bi stremeli k popolnosti, pa je tisto, zaradi katerega naša življenja postanejo pisana, zabavna in veliko bolj sproščena.