ponudimo

Vse več otrok pije energijske pijače – strokovnjaki opozarjajo na resna tveganja
Poraba teh napitkov narašča, starost uživalcev pa se znižuje – zato je čas za ukrepanje.

6 najboljših poletnih superživil za zdravje vašega otroka
Poletje je čas obilja svežega sadja in zelenjave, ki ne le razveseljujejo oči s svojimi živahnimi barvami, ampak so tudi polni hranilnih snovi, ključnih za rast, razvoj in dobro počutje otrok.

Kako se nam tekom življenja spreminja okus
Naš okus se tekom življenja spreminja, kar smo najverjetneje opazili že pri sebi, če ne pri sebi, pa pri otrocih ali starejših. Starejši npr. navadno (pre)več solijo svojo hrano, saj jim ta več nima okusa, otroci pa praviloma želijo zelo sladke okuse. Te spremembe imajo tako fiziološke kot tudi evolucijske razloge, prav tako pa so skupek izkušenj. Okusa se namreč lahko priučimo, vpliv pa imata tudi okolje oz. družba.

Kdaj lahko otroku ponudimo prvi sladoled? Nasveti strokovnjakov
Sladoled je neizogiben simbol poletja – osvežujoč, sladek in priljubljen pri vseh generacijah. Starši se pogosto sprašujejo, kdaj lahko svojega malčka varno in brez skrbi razveselijo s prvim sladoledom. Ali je primerno ponuditi otroku sladoled že v prvem letu? Kaj je treba upoštevati, da bo uživanje sladoleda varno in koristno?

Uvajanje dojenčka na gosto hrano z metodo BLW
Kratica BLW pomeni Baby-Led-Weaning oz. uvajanje goste hrane na otrokovo pobudo. Za razliko od hranjenja po žlički, kjer dojenčku ponujamo kašice oz. spasirano hrano, ki jo po možnosti v njegova usta kar vlijemo, da jo le še pogoltne, se pri BLW metodi dojenčku ponudi večje kose hrane, ki jih v roko prime sam in preko spoznavanja, opazovanja, sesanja, cuzanja, grizljanja tudi poje.

Kako poskrbeti za zdravo prehrano otrok med počitnicami?
Otroci v šoli pojedo dva, če ne tri dnevne obroke. Ko napočijo počitnice, je potrebno te obroke nadomestiti. Šola se pri načrtovanju prehrane drži smernic, ki otrokom ponudijo tudi živila, ki jih morda nimajo najraje, doma pa se te malice prepogosto nadomesti s hranilno revnejšimi izbirami.

Šteje trud, ne le ocene: kako otroku res pomagati ob koncu šolskega leta?
Ob koncu šolskega leta se otrokom kopičijo naloge in ocenjevanja, starši pa si zastavljamo vprašanja: naj zahtevamo več truda, ponudimo pomoč ali zadoščajo že spodbudne besede? Kako pomagati brez dodatnega pritiska, pojasnjujejo učiteljice in psihologinja prof. dr. Andreja Poljanec.

Igre za vsak dan: klasične otroške igre, ki razvijajo telo in duha
11. junij – mednarodni dan igre je odlična priložnost, da se spomnimo, kako pomembna je igra za otrokov razvoj – in kako preprosta, spontana in zabavna je lahko. Letošnja tema Izberi igro – vsak dan nas spodbuja, da igro vrnemo tja, kamor sodi – v vsakdan otrok.

Starši, prenehajte govoriti 'nehaj jokati' – poskusite raje to
Ko slišimo svojega otroka jokati, je naš prvi instinkt, da ga potolažimo in skušamo čim prej ustaviti jok. Sprašujemo se, ali je lačen, zaspan, potrebuje objem ali samo pozornost. Pri dojenčkih smo običajno potrpežljivi in nežni, saj vemo, da nam ne morejo povedati, kaj jih muči.

Pečene banane – odlična sladka sladica, ki jo otroci obožujejo
Prav gotovo ste kdaj že poskusili pečene banane v kateri izmed kitajskih restavracij. Gre pa pravzaprav za zdravo sladico, ki jo je povsem enostavno pripraviti, zato jo lahko tokrat naredite kar doma.

Okusni spomladanski obroki, ki jih bodo otroci oboževali
Po zimskem obdobju se narava prebudi in nam ponudi sveže, hranilno bogate in okusne izbire, po katerih kar se da pogosto posegajmo, da telo hitro prebudimo in podkrepimo po zimskem obdobju. Spomladansko sadje in zelenjava sta sveža, bogata z vitamini in minerali, prav tako pa ima marsikatera izmed spomladanskih izbir (npr. regrat, šparglji, koprive) veliko antioksidantov.

Energija za malčke: Kako s prehrano premagati spomladansko utrujenost
Spomladansko utrujenost določeni ljudje občutijo ob prehodu zime v pomlad. Gre za začasno stanje, ko smo kljub dovolj spanca utrujeni, celo izčrpani in brez energije. Tem občutkom lahko sledijo tudi nekateri neželeni odzivi otrok, kot so razdražljivost, težave s koncentracijo, nihanje razpoloženja in podobno.

Voda za dojenčka: Kdaj, koliko in kako jo ponuditi?
Kdaj je treba dojenčku ponuditi dodatno tekočino poleg mleka in koliko naj spije na dan? Do katerega meseca starosti dojenčka je treba prekuhavati vodo iz pipe in ali so zanj primerni sokovi? In še – kako naj pije: po steklenički, po slamici ali iz kozarca? Preverite!

Praktični nasveti za odpravo kolcanja
Kolcajo tako dojenčki kot odrasli, in če se najmlajšim zdi hk-anje zabavno, ga odrasli dojemamo povsem nasprotno. Kolcanje navadno traja nekaj minut, ni nevarno, je pa dobro poznati trike, kako ga ustaviti.

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

To morate vedeti, preden dojenčku ponudite jajce
Nameravate uvesti jajca v otrokovo prehrano? Navajamo zdravstvena tveganja, ki jih lahko ta odločitev prinese in ključni nasveti za varno uvajanje tega živila v otrokovo prehrano.

Moj otrok trenira, kaj pa prehrana?
Lahko pri otrocih že govorimo o športni prehrani? Lahko. A športna prehrana pri otroku je najprej zdrava prehrana, ki jo sestavljajo živila iz vseh skupin, in ne prehranska dopolnila ali razne manipulacije vnosa energije za dosego športnega rezultata.

'Moj otrok ima slabega prijatelja. Naj ukrepam?'
Kot starši si želimo zaščititi naše otroke pred škodo, vendar kaj storiti, ko to škodo povzroča njihov prijatelj? Ko otrokovo prijateljstvo z nekom smatramo za negativen vpliv, ali naj ukrepamo?

5 okusnih živil za dobro odpornost in zdravje otroka
Določena živila vsebujejo točno tista hranila, ki pomagajo krepiti otrokov imunski sistem, tako da je pripravljen na boj, ko bo otrok izpostavljen neizogibnim virusom in bakterijam. Preverite, za katera živila gre.

Napitek, ki navdušuje slovensko javnost
V idiličnem okolju slovenskih vinogradov nad Kungoto stoji kmetija Dreisiebner, kjer že vrsto let ohranjajo družinsko tradicijo in hkrati stremijo k inovacijam, ki so jim omogočile širitev na nov trg. Janez Dreisiebner in njegova žena Andreja sta kmetijo, ki jo je vodilo že šest generacij, uspešno razvijala in nadgrajevala. S tem sta dokazala, da imaš v kmetijstvu vedno priložnost za ustvarjanje novih in sodobnih produktov, ki zadostijo potrebam današnjega časa.

Se z otroki pogovarjati o smrti ali je boljše molčati?
Pred dvema letoma mi je po dolgi in kruti bolezni umrla mama, pred otroki pa že v času njenega življenja nisem skrivala, da se babica nezadržno poslavlja. Po njeni smrti smo skupaj jokali in žalovali. Danes se večkrat spomnimo nanjo. Vemo, da nas babi še vedno čuva, da je zdaj zdrava in srečna "nekje za mavrico" ter da se bomo nekoč verjetno znova srečali. Tako smo se s smrtjo soočili v naši družini.

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?
Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

So gobe primerne za otroke in nosečnice?
Marsikatera mama se sprašuje, kdaj lahko otrok začne uživati gobe. Ali jih sploh lahko jemo med nosečnostjo?

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?
Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Kakšen zajtrk ponuditi otroku?
Res je pomembno, da otrok zajtrkuje, najprej poudari klinična dietetičarka Andreja Širca Čampa. Z zajtrkom pokrijemo eno četrtino do tretjino dnevnih potreb po energiji in hranilih." Telo ga potrebuje, da lahko naredi kar najboljši korak v nov dan. A kaj ponuditi zjutraj otroku?

3 zdrave malice za na plažo, ki jih lahko ponudimo svojemu malčku
V obdobje odraščanja in hitre rasti je ustrezen način prehranjevanja ključnega pomena. Hrana, ki jo malček zaužije, telesu predstavlja hranila, ki jih potrebuje za izgradnjo vseh tkiv. A poleg same količine hrane, je pomembna tudi njena sestava.

Hojica – da ali ne?
Strokovnjaki že dalj časa opozarjajo na nevarnosti, povezane z uporabo hojice pri otroku, in poudarjajo, da lahko to povzroči številne poškodbe dojenčkov in majhnih otrok. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Zakaj se otroci zjutraj ne želijo obleči?
Kaj narediti, če se malček zjutraj, ko se vsem mudi v šolo ali službo, odloči, da se ne bo oblekel in pri tem vztraja? Zakaj se to dogaja in kako ravnati, preverite v tokratnem prispevku.

Ta hrana je za dojenčka lahko nevarna
Prehranjevanje zdravega dojenčka v prvem letu življenja delimo na tri obdobja in v vsakem izmed teh obdobij se je določenim živilom priporočljivo izogibati.

Kdaj lahko otroku ponudimo paradižnik?
Sezona paradižnika je pred nami. Paradižnik je bogat z vitaminom C in kromom, vsebuje pa tudi nekatere druge vitamine in minerale, kot so vitamin A in K, biotin, folna kislina, kalij, železo. Preverite, kdaj ga lahko ponudite svojemu dojenčku.