pomoč pri porodu

Kako sprejeti svoje telo po porodu?
Nosečnost in porod na telesu ženske puščata sledi. Morda se sprašujete, koliko časa boste potrebovali, da bo vaše telo znova takšno, kot je bilo pred porodom. Morda se sprašujete, če vam bo sploh uspelo vzljubiti svoje telo po porodu. Da bi se pripravili na realnost telesa po rojstvu otroka, si preberite naslednjih nekaj dejstev.

To so vaje, ki jih lahko izvajate v času nosečnosti
Zelo priporočljivo je, da v času nosečnosti ohranjate vitalnost in čas posvečate tudi telesni aktivnosti. Marsikatera nosečnica se vadbam raje izogiba in aktivnost ohranja s sprehodi. Tudi s tem ni nič narobe, smo pa za vas pripravili nekaj vrst vaj, ki jih lahko poleg sprehodov brez skrbi izvajate kar doma v dnevni sobi.

Patronažne sestre si želijo, da bi te stvari vedele vse mlade mamice
Ko se z 'majhno štručko' vrneta domov iz porodnišnice, je eno najlepših obdobij v življenju vsake matere. Hkrati pa je to obdobje polno izzivov, vprašanj, dvomov in strahu. Zato prvi teden na dnevne obiske iz bolnišnice pošljejo podporo – patronažno sestro.

"Porodniškemu dopustu bi morda morali reči porodniško delo"
Po porodu lahko doživljate občutke nepopisne sreče in veselja, lahko pa mamica ne občuti, kar je pričakovala in si je želela, ko ni blaženosti in nepopisne sreče, ko se ne čuti povezana z dojenčkom, ko si ji majhno bitjece zdi kot popoln tujec, ki ji jemlje svobodo. Tedaj ne more niti malo uživati z otročkom in materinstvo ji postane le obveznost, rutina, trdo delo, ki mu ni videti konca. Na kakšne načine si lahko tedajpomagate in kdaj je potrebna pomoč strokovnjakov, je pojasnila psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Z nežnimi dotiki v boj proti močenju postelje, kolikam in neprespanim nočem
Z nežnimi in komaj občutnimi dotiki lahko dojenčkom olajšajo bolečine pri kolikah in pri izraščanju zobkov, dotiki pa tudi izboljšajo spanje, tako da je manj neprespanih noči. Otrokom lahko pomagajo, če močijo posteljo, imajo alergije, atopijski dermatitis, astmo, pogoste laringitise, bronhitise ali vnetja ušes. Pomirjajo hiperaktivne otroke in otroke s težavami s pozornostjo. Zelo pozitivno delujejo tudi na otroke s potrebnimi potrebami.

Enostavna pomoč pri nosečnosti – kalkulator Moje lekarne!
Bistvo družinske spletne lekarne Moja lekarna je že od samega začetka, ki sega desetletje in pol nazaj, zagotoviti celovito farmacevtsko oskrbo ter v ospredje postaviti kakovostno ponudbo farmacevtskih izdelkov in dobro lekarniško prakso.

10 sprememb maminega telesa po porodu
Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Kako usvojiti zdrav način življenja po porodu
Zdrav življenjski slog je nekaj najboljšega, kar lahko vpeljemo v svoj vsakdan - zase in za svojega otroka. In vedno je pravi čas, da naredimo manjše ali večje spremembe na bolje. Zato nima smisla, da vedno le čakamo na pravi trenutek, saj lahko z uvajanjem zdravih navad začnemo že danes, počasi, korak za korakom.

Nežni dotiki, ki blagodejno vplivajo na nosečnice, porodnice in tudi dojenčke
Kranosakralna terapija med drugim blagodejno vpliva pred in po porodu ter pomaga tudi dojenčkom, ki veliko jočejo in malo spijo. Vse o nežni, ročni tehniki za sproščanje blokad v telesu je razložila izvajalka kraniosakralnih terapij, reiki učiteljica, certificirana theta healing terapevtka in socialna antropologinja Mateja Kelih.

Največji strahovi sodobnih očetov
Pričakovanje prihoda novega člana družine je vedno povezano z vznemirjenjem, veseljem, neučakanostjo, nemalokrat pa tudi z dvomi, skrbmi in tesnobnimi občutji. Pomisleki glede svoje nove vloge se pogosto pojavljajo tudi pri bodočih ali novopečenih očetih, ki se soočajo z vprašanji: »Bom sploh kos svoji novi vlogi? Sem pripravljen na to? Je sploh prav, da sva se odločila za otroka? Bom znal biti dober oče svojemu otroku?« Brez skrbi, vse to je normalen del prehoda v novo obdobje življenja, ki odpre čisto novo dimenzijo odnosov in poleg številnih izzivov prinese tudi ogromno sreče in veselja.

Kaj jesti, ko še dojite?
Dojenje je idealen način hranjenja dojenčka, ki koristi vašemu dojenčku in vam, zato je izjemnega pomena, da poskrbite, da je med dojenjem prijetno tako vam kot tudi dojenčku. V tem obdobju poskrbite, da boste dobrega in vitalnega počutja in da se boste pravilno in primerno prehranjevali. Katera živila so priporočljiva tekom dojenja in katera strokovnjaki odsvetujejo, si preberite v spodnjih vrsticah.

Porod kot najbolj travmatična izkušnja
Vsaka ženska ima edinstveno porodno izkušnjo; za nekatere je to dogodek, ki se ga vedno znova rade spominjajo, za druge pa morda vir težkih občutkov ali celo travm. Če akt poroda spremljajo izrazito težka doživetja, lahko povzroči celo posttravmatsko stresno motnjo (PTSM).

To bi morale vedeti vse novopečene mamice, ki jim je kdaj težko, in njihovi bližnji
Mamice po porodu doživljajo vrtiljak čustev. "Tedaj je še posebej pomembno, da partner, domači in drugi bližnji ne zmanjšujejo pomena težkih čutenj z izjavami, kot so 'Ah, saj bo minilo', 'Ni mogoče, da ne bi čutila ljubezni do svojega otroka', 'Pojdi spat, ko se boš zbudila, bo vse bolje', 'Vsem je na začetku težko, potem pa mine', 'Vsaka mama takoj ve, kaj je najboljše za njenega otroka', 'V svojega otroka se takoj zaljubiš' ... Takšne in podobne trditve lahko mamico še dodatno osamijo in ji dajo občutek, da ni normalno, kar čuti, in da je z njo nekaj narobe, da je 'pokvarjena', ker ne zmore čutiti, kar bi morala," opozarja zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman. Kako ji lahko vlijemo samozavest, da bo verjela, da je sposobna, da bo zmogla (dojiti, negovati, skrbeti) in da je super mamica?

Po rojstvu sina so ji v maternici rasli zobje in lasje
Iz Združenih držav Amerike prihaja neverjetna zgodba, ki jo je s svetovno javnostjo delila kar ženska, ki se ji je to zgodilo. Po dlje časa trajajočih bolečinah v trebuhu in močnem krvavenju je poiskala zdravniško pomoč in izvedela grozljivo resnico.

Zakaj je pomembna tudi psihična priprava na nosečnost?
Nasveti za pripravo na zanositev se največkrat osredotočajo na telesne vidike – uravnoteženo prehrano, jemanje ustreznih dopolnil ter pravšnjo količino gibanja. Kaj pa psihična priprava na nosečnost? Pogosto se ta vidik nehote spregleda, je pa v obdobju priprave na zanositev ali že nosečnosti ravno tako pomemben, saj omogoča zmanjšanje možnih zapletov, ki so posledica neizraženih čustvenih potreb, skrbi, stresa … Preverite 5 korakov, ki so ključni pri psihični pripravi na zanositev.

Kako lahko različne vrste zlorab vplivajo na nosečnost?
Medtem ko nosečnost marsikateremu paru odpre čisto nov prostor intime in nežnosti, pa so na drugi strani tudi primeri nasilja in zlorab v tem zelo ranljivem obdobju. Nasilje v družini, znano tudi kot nasilje v odnosu ali med štirimi stenami, je pogostejše, kot si lahko mislimo – sploh če upoštevamo, da je nasilje lahko psihično, telesno in spolno. Kljub temu da je vsakršno nasilje nedopustno, je v obdobju nosečnosti še toliko težje, saj ima lahko v najhujših primerih nepopravljive posledice za mater in še nerojenega otroka.

Kako se lotiti pisanja porodnega načrta?
Nosečnica lahko v porodnem načrtu zapiše pričakovanja, kako naj bi se odvijal porod. Ob prihodu v porodno sobo naj se o njem pogovori z babico, ki bo skušala želje upoštevati v največji možni meri. Treba pa se je zavedati, da je vsak porod edinstven in da včasih kaj ne gre po načrtih.

Pripravite se na dojenje še pred rojstvom dojenčka
Čeprav je materino mleko najboljša in najbolj zdrava hrana za otroka ter najbolj naraven način prehranjevanja, v realnosti na začetku ni vedno tako prijetna izkušnja. Včasih dojenje ne steče takoj in mama vloži precej napora, truda in potrpežljivosti, da bi dojenje potekalo nemoteno in brez bolečin.

''Nisem v redu. Stalno jokam.''
"Nisem v redu," je na vprašanje, kako se počuti, odgovorila mamica, ki je pred tremi meseci tretjič rodila. "Mali nič ne spi, starejša dva zapostavljam. Imela sem težko nosečnost, saj veš, da je bilo tudi v službi napeto. Po porodu veliko jokam, vsega je preveč. Zdi se mi, da ne zmorem. Pospravljam, kuham, zdi se mi, da stalno delam, pa nič nimam za pokazati. Ne vem, kako drugim uspeva," je dodala.

Napovedi so bile črne. Rodila je v 24. tednu
V 18. tednu so jo zadržali v bolnišnici. Bila je odprta, krvavela je. Sumili so na odstopanje posteljice. Napovedi so bile črne. "Dobila sem injekcije za razvoj pljuč," se spominja mamica D. M. Zaupala je srčno zgodbo polno presenečenj - tako pozitivnih kot negativnih.

Menite, da je carski rez lažji način poroda? Potem si poglejte te fotografije.
»Carski rez? Torej sploh ne veš, kako zelo boli porod,« ponavadi slišijo matere, ki so rodile na ta način. Žal temu ni tako in carski rez ni vrsta poroda, pri katerem bi mamice ostale popolnoma nepoškodovane, brez bolečin in zavedanja o porodu otroka. Ravno nasprotno.

'To bi si želela slišati po porodu'
Življenje po porodu je prav posebno. Po eni strani vas obdajajo pozornost, ljubezen in družba najbližjih, po drugi strani pa je lahko to prav zares težko in izčrpavajoče obdobje. Ko ste bili noseči, ste bili v središču pozornosti, zdaj pa je vsa pozornost namenjena vašemu otroku.

"Čudni" pojavi pri dojenčku, zaradi katerih ni nujno treba k pediatru
Popolnoma normalno je, če zdrav dojenček vsak dan prejoka dve do tri ure, a ob po njihovem mnenju pretiranem joku vseeno predvsem novopečene starše skrbi, ali je vse v redu. Včasih je skrb upravičena, večinoma pa so jok, polivanje, bruhanje, kožni izpuščaji, "čudno" blato in občasno malo povišana temperatura nenevarni.

Znana Slovenka iskreno o grozljivi izkušnji po porodu
Na družbenih omrežjih zagotovo ne manjka vedno nasmejanih otroških obrazov in popolnih družinskih izletov, zaradi česar lahko marsikatero mamico zaskrbi in se vpraša, ali samo ona nima stanovanja kot iz škatlice, ali samo njen otrok kdaj tudi na izletu joka in ali je edina, ki je utrujena ali pa ima strahove, ki jih ne zna razložiti. Prav zato je toliko pomembnejše, da obstajajo mamice, ki jim sledijo številne druge, in glasno spregovorijo o temah, ki po krivem morebiti še vedno sodijo za tabu. Pred kratkim je o svoji poporodni izkušnji kar na Instagramu spregovorila Karmen Meze, polovica uspešnega dvojca La Popsi, ki smo ga spremljali v projektu Štartaj Slovenija, mi pa smo s Karmen poglobljeno in brez zadržkov odprli drugo temo: depresijo in strah, ki sta se ji po grozljivi izkušnji pojavila po prvem porodu.

Steznik po porodu: da ali ne?
Če ste noseči ali ste pred kratkim rodili, ste verjetno pripravljeni narediti veliko, da se vaša postava vrne v čas pred nosečnostjo. Eden od pripomočkov je tako tudi poporodni steznik.

Kaj, ko se po porodu zgodi najhujše?
Včasih se zgodi, da nosečnost ne poteka normalno ali da se pri porodu zgodi najhujše. "Preizkušnjo, s katero se morata soočiti starša, se težko ubesedi," pravi sogovornica, ki je pred tremi leti doživela smrt svojega še nerojenega otroka in se odločila, da svojo izkušnjo deli z nami.

Porodna zgodba: 'Borba z depresijo in hiter porod'
Prvega poroda se še dobro spominjam, pa čeprav se je zgodil pred 8 leti ...

To so temeljne dojenčkove potrebe
Dojenčku toplina in nežnost neizmerno veliko pomenita. Že majhen občutek nervoze, neučakanosti ali odsotnosti topline v stiku je lahko dovolj, da se počuti nesrečnega in neutolažljivo joče.

'Po rojstvu sina sem začela doživljati napade panike'
Po porodu se lahko zaradi različnih dejavnikov pri ženski pojavijo težave na področju duševnega zdravja. Kanadska novinarka Kelly Boutsalis se je odločila o lastni izkušnji spregovoriti na glas in s tem tudi druge ženske spodbuditi, da o tovrstnih težavah spregovorijo javno.

'Po porodu si nisem želela obiskov'
Ljudje smo si različni. Medtem ko so nekateri v ranljivih in nepoznanih okoliščinah radi obdani z ljudmi, drugi potrebujejo samoto. In tako je tudi v obdobju po rojstvu otroka. Nekaterim ustrezajo pozornost, pomoč drugih in obiski sorodnikov ter prijateljev, spet drugi pa potrebujejo nekoliko več zasebnosti, da se navadijo na novo stanje, vzpostavijo svoj ritem in odnos ter se povežejo drug z drugim. Ne en ne drug pristop nista napačna. Oba pa je treba spoštovati.