pomoč otroku

Trik, s katerim boste umirili še tako živahnega otroka
Ne glede na to, koliko literature preštudirate v času nosečnosti, boste tekom otrokovega prvega leta hitro ugotovili, da se določenih stvari ne da naučiti iz knjig, niti svetovnega spleta. Vsak dojenček je namreč unikat in kot tak zahteva tudi individualen pristop. To, kar odgovarja enemu, ne bo nujno tudi drugim, še posebej, ko gre za dnevno rutino in nego. Poseben izziv so zlasti bolj živahni otroci, ki se težko umirijo. Ponujamo nekaj trikov, ki so vam pri tem lahko še posebej v pomoč!

Švedski pediatri: Otroci do 2. leta ne smejo biti niti sekunde pred ekranom
Otroci, mlajši od dveh let, naj ne uporabljajo pametnih telefonov in tablic ter ne gledajo televizije, pravijo švedski zdravniki. Preverite, zakaj.

Nasveti za preprečevanje pregrevanja pri dojenčkih in malčkih
Poletje je polno zabave in druženja na prostem: od skoka do mestnega bazena in druženj na piknikih do uživanja na plaži. Prav tako pa poleti zunanje temperature dosegajo visoke vrednosti, zato je treba preventivno poskrbeti za starejše, še posebej pa za dojenčke in malčke. Tu je nekaj nasvetov, kako preprečiti pregrevanje otroka.

Zato je kopanje v bazenu za dojenčka lahko nevarno
Večina otrok obožuje vodo, zato upravičeno komaj čakajo poletje in zabavne dogodivščine v bazenih ter morju. Pri tistih, ki trpijo za atopijskim dermatitisom, je veselja precej manj: zaradi izrazito suhe in občutljive kože, nagnjene k srbenju in izpuščajem so namreč pogosto prikrajšani za tovrstne poletne radosti. Toda, ali res drži, da se otrok, ki ima atopijski dermatitis, ne sme kopati v bazenu?

Očka Tilen: 'Prepričan sem, da me nihče več ne bi spravil v porodno sobo'
V porodnih sobah nastajajo zgodbe o novih začetkih, neizmerni ljubezni, novonastalih družinah in sreči. A žal ne vedno. Včasih se zgodi nepričakovano in tudi takšni izjemni mejniki prinesejo težje zaplete, ki lahko odzvanjajo še dolgo. Da, tudi nekateri očetje imajo svoje porodne zgodbe, le da so v nekaterih primerih te povezane s težkimi doživetji, ki vodijo celo do posttravmastke stresne motnje.

'Otrok v pregretem avtu? Najprej se spoti, omedli in nato umre!'
Otroško telo se segreje tri do petkrat hitreje kot telo odraslega. Povišanje telesne temperature in nezmožnost ohlajanja lahko povzroči vročinski udar, poškodbe organov in smrt. Vsako leto znova in znova ponavljajo – ne puščajte otrok v avtu v vročini! Ne, niti za 5 minut!

Kako se pripraviti na prve poletne počitnice z dojenčkom?
Radi imamo presenečenja, vendar ne na prvem potovanju z dojenčkom in ne v poletni vročini. Zato navajamo 5 zlatih pravil, ki bodo 'rešila' vaše prvo poletje z dojenčkom. Preverite, kaj vse morate kot novopečeni starši vedeti.

Zniževanje temperature s krompirjem v nogavicah? Zdravnik ogorčen
Zagotovo ste že slišali za staro ljudsko zdravilo – da si ob povišani temperaturi damo rezine krompirja v nogavice. Mnogi starši tako poskušajo zniževati telesno temperaturo otroka, a zdravnik, ki je zasledil trend na enem izmed družabnih omrežij, je povsem ogorčen nad tovrstnim ravnanjem.

8 vrst sadja, ki veljajo kot najboljša izbira za malico
Izbira zdrave malice za otroke zna biti včasih pravi izziv, a sadje je pri tem izjema. Katero je tisto, ki bi ga bilo najbolje ponuditi otroku za malico in zakaj? Preverite.

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč
V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Letom primerna hišna opravila za otroke
Zelo pomembno je, da otroke že od malega vključujete v skupno skrb za gospodinjstvo in hišne ljubljenčke. Zato vam predstavljamo hišna opravila, ki so jih otroci sposobni opraviti pri določeni starosti.

Vakuumski porod: vzroki, način, prednosti in slabosti
Vakuumski porod je eden od načinov dokončanja vaginalnega poroda. Običajno se za takšno metodo zdravniki odločijo, ko se otrok po naravni poti ne rodi v času, kot bi se moral, saj je za drugo porodno dobo, kot razlaga primarij dr. Neda Bizjak, dr. med. spec. ginek. in porodničarstva, predviden časovni okvir ali zaradi zapletov z mamo ali otrokom. Kako vakuumski porod izvedejo, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni in ali je poseg tvegan, si preberite v članku.

V zabojniku za smeti našli novorojenčka
Pretresljiva novica prihaja iz sosednje Hrvaške, natančneje iz mesta Zaprešić, kjer so novorojenčka našli v zabojniku za smeti.

Načini, kako prihraniti denar: nasveti za starše in otroke
Za večino od nas je zapravljanje lažje kot varčevanje, kajne? Toda če se navadite varčevati, lahko to dolgoročno vodi v življenjsko neodvisnost. In najbolje je, da se tega naučite čimprej ter znanje predate tudi otrokom.

9 nasvetov za brezskrbno uvajanje v vrtec
Vključitev v vrtec je za otroka in celotno družino velik korak, ki si zasluži veliko pozornost in skrb. Prvi vstop v svet bo zaznamoval tudi vsak naslednji odhod od doma. Prehodi, ki bodo nadalje sledili, bodo prijetnejši ali pa še bolj stresni, saj se bo v otrokovo telo zapisal vzorec sprejemanja izzivov ter stopnja zaupanja do sebe, staršev in zunanjega sveta, ki ga bo spremljal skozi vse nadaljnje življenje.

Kaj otrokom pomeni prijatelj? Odgovor vam lahko prinese počitnice v vrednosti 2500 EUR
Druženje otrok z vrstniki odpira vrata tako radostim kot tudi izzivom oblikovanja prijateljstev. Otroci v še ne znajo pravilno odreagirati v konfliktnih situacijah, zato rabijo pomoč odraslih. Najbolj jim lahko pomagate z zgledom in pogovorom. Pogovor o prijateljstvu je lahko še ena priložnost za zbliževanje z vašim otokom istočasno pa tudi priložnost, da zadenete družinske počitnice v vrednosti 2.500 €.

Zato ne smemo reči fantku, da "fantje ne jokajo"
Fantki sicer redkeje kot v preteklosti, a še vedno slišijo besede, kot so denimo "ne jokaj, saj nisi punčka", "bodi močan, jok je znak šibkosti", "fantje ne jokajo" ... Kaj jim z njimi sporočamo in kakšno popotnico za življenje dajemo? Pomembno vprašanje je predvsem, kako fantku, kljub morebitnim pritiskom iz okolja, omogočiti odrasti v moškega, da bo sprejemal in prepoznal svoja čustva ter jih znal tudi izraziti na primeren način?

Kdaj postane sramežljivost pri otroku težava?
Rdeča lička, tišina, stiskanje ustnic in pogledi v tla. Otrokom, ki je sprva malce neprijetno v družbi sovrstnikov in tudi odraslih, pravimo, da so po naravi sramežljivi. V interakciji z drugimi se težje sprostijo, a jim kot starši lahko pomagate.

Drugačni otroci niso problematični otroci
Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Sodelujte v nagradni igri za družinske počitnice v vrednosti 2.500 EUR
Druženje otrok z vrstniki odpira vrata tako radostim kot tudi izzivom oblikovanja prijateljstev. Otroci v še ne znajo pravilno odreagirati v konfliktnih situacijah, zato rabijo pomoč odraslih. Najbolj jim lahko pomagate z zgledom in pogovorom. Pogovor o prijateljstvu je lahko še ena priložnost za zbliževanje z vašim otokom istočasno pa tudi priložnost, da zadenete družinske počitnice v vrednosti 2.500 €.

Kako otroke vključiti v poročni dan?
Vsi vemo, da ne velja vedno 'pravilo' – najprej poroka in šele nato otrok. Nemalo je parov, ki se za otroka odločijo (ali jih preseneti), še preden dahnejo usodni da, zato z večno zaobljubo raje še malce počakajo, dokler otrok ni malce starejši. Tokrat vam ponujamo nekaj idej, kako majhnega ali večjega otroka vključiti v vajin poročni dan.

Anja Kastelic: 'Najhujša bolezen te kulture je osamljenost'
Plemenita gesta minoritskega samostana svetega Maksimilijana Kolbeja v središču Ljubljane, da obolelim za rakom in staršem otrok, ki se zdravijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, odstopijo štiri urejene sobe samostana, je ganila uporabnike družbenih omrežij, ki so njihovo objavo delili dalje. Kaj ponujajo, od kod ideja in koliko ljudi poseže v resnici za njihovo pomočjo, pa nam je v pogovoru pojasnila Anja Kastelic, posvečena sestra iz skupnosti Na tvojo Besedo, ki je tudi odgovorna za samostanske prostore.

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?
Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

To je drugi najpogostejši vzrok smrti pri otrocih
Za rakom letno zboli okrog 15.000 Slovenk in Slovencev. Med njimi je skoraj 8.000 moških, več kot 7.000 žensk ter od 70 do 80 otrok. Slednji so zaradi bolezni običajno prikrajšani za pomemben del otroštva in mladosti, zato je pomembno, da smo jim v oporo in jim pomagamo, kolikor je v danih okoliščinah pač mogoče. Izjemno pomembno vlogo pri tem imajo Junaki 3. nadstropja, društvo staršev otrok, obolelih za rakom, ki se trudi izboljšati življenja otrok z rakom in njihovih družin. Na srečo pri tem niso sami ...

To se dogaja z otrokom, kadar ga fizično kaznujete
Uporaba nasilja za kaznovanje ali discipliniranje otroka na njem ne pusti samo telesnih poškodb, ampak jim tudi sporočamo, da je reševanje konfliktov na tak način popolnoma sprejemljivo. Klofutanje, pretepanje, udarci, metanje predmetov v otroka, tresenje otroka in podobno, vse to so nesprejemljive fizične oblike nasilja nad otrokom.

Nasveti, kako biti dober starš
Materinstvo nas postavlja pred mnoge izzive in preizkušnje. Z materinstvom smo vstopili v prej neznane odnose, občutja in skrbi. In prav gotovo vsi stremimo k temu, da bi to poslanstvo opravljali kar se da dobro.

Mama najstnice: 'Naša je tako jokala, da se mi je srce paralo. Nisem vedela, kako naj ji pomagam.'
Najstniško obdobje je z vidika čustev precej vihravo. Pod vplivom hormonov se odvijajo velike spremembe, ki v nekaterih primerih močno zamajejo tla pod nogami. Jeza, bes, sreča, radost – vsa našteta čutenja se v najstniku lahko odvijejo v zelo kratkem času, zato tudi pravimo, da so pri najstnikih zelo pogosta večja ali manjša čustvena nihanja.

5 stvari, ki si jih potihem želi vsaka novopečena mama
Postati novopečena mama je edinstven in krasen občutek, po drugi strani pa zahteva mnogo energije, predanosti, potrpežljivosti in ljubezni, kar je lahko na trenutke povsem izčrpavajoče. Kaj je tisto, česar si želi vsaka novopečena mamica, pa tega ne bo priznala na glas?

Starši ovna potrebujete dodatno dozo energije
Mali ovni ne sledijo, temveč vodijo. So pogumni in polni energije, so strastni, neustrašni in ustvarjalni. In kot verjetno že veste - kot njihovi starši potrebujete dodaten odmerek energije ali kave.

To je treba otroke učiti že od samega začetka
Z domiselnimi in zabavnimi triki zmanjšajte količino zavržene hrane, s tem prihranite, obenem pa otroke naučite odgovornega ravnanja tudi v odrasli dobi.