Bibaleze.si

pomemben

Zdrav otrok
31. 07. 2020 12.48

Zaradi pogostih vnetij ušesa sta se mu poslabšala sluh in govor

V prvih letih otrokovega življenja je sluh izjemno pomemben za otrokov družabni, čustveni in kognitivni razvoj. Tudi najmanjša izguba sluha lahko vpliva na razvoj govora in izgovorjave.

Problematični najstnik
28. 07. 2020 08.16

Napake, ki jih delajo starši, ko otrok postane najstnik

Vam vaš najstnik vedno znova zabrusi: ''Daj mi mir!'' Nikakor ne najdeta skupne besede? Ko mu nekaj na prijazen način poskušate povedati, on razume povsem nekaj drugega. Včasih prekipeva od dobre volje, toda že čez nekaj ur je pesem povsem drugačna – tiči v svoji sobi kot kup nesreče. Kako mu pravzaprav lahko starši priskočijo na pomoč, kakšnih napak ne smejo početi, da prebrodijo to viharno pubertetniško obdobje? Odgovore nam je pomagala poiskati Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka.

Partnerski odnosi
28. 07. 2020 07.56

Navada, ki je ključna za uspešen in srečen zakon

Je vsaka nesrečna družina nesrečna na svoj način? Kaj je ugotovil pri opazovanju odnosov John Gottam in ali imajo vsi slabi zakoni na koncu le nekaj skupnega? Preverite v spodnjem zapisu.

Trači
21. 07. 2020 07.37

Kate Middleton potožila: "Princ Louis ne razume ..."

Cambriška vojvodinja Kate Middleton se je kot gostja oddaje 'Tiny Happy People' ali 'Majceni srečni ljudje' na programu BBC, pošalila na račun lastnih otrok, in sicer, da se ji včasih dozdeva, da je zgolj "mašina za hranjenje, ki je neprestano v pogonu".

Prehrana v nosečnosti
17. 07. 2020 08.51

Zato je dobro jemati folno kislino

Otroci mamic, ki so v prvem trimesečju nosečnosti jedle oreščke, so imeli višji inteligenčni kvocient, boljši spomin in močnejšo osredotočenost, je pokazala nedavna raziskava španskih raziskovalcev. Oreščki so med drugim tudi bogati vir folne kisine, ki dobro vpliva na pravilen razvoj ploda.

Razvoj
14. 07. 2020 07.54

Kako brati otrokom?

Branje poglablja čustvene vezi med otroki in odraslimi, ki jim berejo, zato je predvsem pomembno, da si vzamete čas za branje zgodbic, pravljic in pripovedk svojim otrokom. In ni toliko pomemben način branja knjig, kot zgolj samo dejstvo, da jim beremo.

Zdrav otrok
29. 06. 2020 08.06

Atopijski dermatitis: ''Mami, srbi!''

Atopijska koža otrok je zelo suha in občutljiva ter zahteva vsakodnevno dosledno nego in nenehne ukrepe, ki preprečujejo izbruhe bolezni. Simptom, ki najbolj prizadene kakovost življenja bolnikov in za katerega ni učinkovitega zdravila, je kronični srbež. Kronični srbež je po definiciji srbež, ki traja dlje od šestih tednov in prizadene vsakega bolnika z atopijskim dermatitisom. Za lajšanje srbečice zdravniki navadno predpisujejo antihistaminike, ki pa so le redko učinkoviti, saj histamin ni poglavitni mediator vnetja pri tej bolezni.

Novice
29. 06. 2020 07.58

Otroška igra izpred tridesetih let pomagala pri prebolevanju smrti

Pisalo se je leto 1987, ko so se v povsem običajni britanski družini dva brata in sestra odločili, da v steno skrijejo skrivno sporočilo. Tega so novi lastniki našli pred dnevi in se odločili, da poiščejo avtorja, za katerega se je nato izkazalo, da je že umrl.

Prehrana v nosečnosti
16. 06. 2020 07.30

Nosečnice, zaužijete dovolj magnezija?

Magnezij je pomemben za zdravje odraslih in otrok. Otrokom pomaga blažiti motnjo pomanjkanja pozornosti in hiperaktivnost, pomemben pa je tudi za nosečnice ...

Zdrav otrok
12. 06. 2020 08.00

Zobozdravnica svetuje, kako in do kdaj morate otroku čistiti zobe

»Mami, ne bi šel!« zaslišim iz čakalnice. Odprem vrata. Zagledam prestrašene oči. »Živijo. Jaz sem Mojca. Kako pa je tebi ime? Bi rad pogledal, kaj vse imam v svoji sobi?« Otrok pokima in tako naveže prvi stik z mano, sicer zadržano, vendar z zanimanjem. Sem namreč zobozdravnica.

Šola za starše
10. 06. 2020 08.00

Zato dojenčka takoj po porodu položijo na prsi

Dojenčki so tako majhna bitja, da so videti popolnoma krhki. In čeprav so v resnici pravzaprav zelo gibki in krepki, je z njimi treba ravnati predvsem nežno in ljubeče. Izjemno dojemljivi so namreč za toplino in nežnost, ki ju prejmejo iz okolice. Tudi to je eden od razlogov, da vam dojenčka takoj po porodu položijo na prsi.

Trači
05. 06. 2020 06.00

'Sinu dovolim videoigre, da mi ni treba paziti nanj'

Britanska starleta Naomi Isted je razdvojila tamkajšnjo javnost, ko je brez sramu priznala, da štiriletnemu sinu dovoli šesturno igranje videoiger. Kot je priznala, se ji zdi to varnejše za otroka kot skakanje po hiši. To odločitev pa je kljub vsemu drago plačala.

Malček
28. 05. 2020 07.30

Kaj storiti, ko si malček vrta po nosu?

Vrtanje po nosu je pogosta navada naših otrok. Pojavi se že v otroštvu in se pogosto nadaljuje tudi v odrasli dobi. Če želite, da vaš malček neprimerno navado opusti, ga naučite uporabljati robčke.

Šola za starše
21. 05. 2020 08.00

Pogosta navada, ki pa ni tako nedolžna

Sesanje palca je normalno pri dojenčku. Nagon lahko v prvih mesecih dojenčka vodi do sesanja palca, lahko pa sesa rokico, ostale prstke ali druge predmete. Vendar navadno otrok sesanje do prvega leta preneha. Večina jih sesa zato, da bi se umirili, in prav to je razlog, da lahko navada traja tudi do šestega leta ali dlje. Palec tolažilec je vedno na voljo, kadar je otrok prestrašen, osamljen, žalosten, utrujen ali mu je preprosto dolgčas. Ta odlični majhni prst je vedno pri roki, le zakaj ga ne bi uporabil? Večina otrok se navade reši med tretjim in petim letom, strokovnjaki pa opozarjajo, da otroka nikoli ne smete od sesanja palca odvajati na silo.

Nega in zdravje
18. 05. 2020 11.28

To se zgodi med četrtim in šestim mesecem

Imate že vse, kar potrebujete za prihod novorojenčka? Vam je pravkar zmanjkalo otroške hrane ali plenic? Življenje novopečenih staršev je lahko zelo stresno in pomanjkanje časa je zagotovo eden največjih izzivov, s katerimi se srečujejo mamice in očki. Tako je lahko tudi obisk trgovine prava misija nemogoče, če vam že uspe priti do nje, pa se ponavadi zgodi, da zaradi pomanjkanja spanca in nezbranosti hitro kaj pozabite. Poleg tega, kaj kupiti, morate biti pozorni tudi na to, da boste kupili pravo kozmetiko za vašega dojenčka, da boste izbrali prave pleničke in da bo imela hrana vsa hranila, ki jih vaš malček potrebuje. Zato smo zbrali nekaj nasvetov, ki vam bodo olajšali življenje.

Dojenček
15. 05. 2020 05.00

Zaradi tega se pogosto pojavijo izpuščaji

Rojstvo otroka je ena najlepših življenjskih izkušenj, hkrati pa tudi velik izziv. Kar naenkrat je treba misliti na tisoč in eno stvar in se hitro odzvati na marsikatero nevšečnost. Ena najpogostejših, poleg trebušnih krčev, je zagotovo otroška koža, zlasti na občutljivi ritki. Plenični izpuščaj se naredi skoraj vsakemu dojenčku v času, ko nosi plenice, v mesecih, ki so pred nami, pa je pozornost, ki jo moramo nameniti predelu pod pleničko, še pomembnejša. Ta je v poletnih mesecih še dodatno izpostavljen vročini in posledično neprijetnemu občutku najmlajših, katerih pleničke so obvezna oprema od rojstva pa vse do trenutka, ko so pripravljeni pleničko zamenjati za kahlico ali stranišče.

Zdrava nosečnica
08. 05. 2020 08.00

Mateja iz UKC Maribor: Vsak dan smo priča rojstvu novega življenja

Spremljati in voditi rojstvo otroka je zelo odgovorna naloga, ki s seboj nosi tudi veliko lepih in dragocenih trenutkov. Na mednarodni dan babištva, ki ga vsako leto obeležujemo 5. maja in smo ga tudi pred nekaj dnevi, smo o tem pomembnem, a velikokrat še vedno premalo poznanem poklicu spregovorili z diplomirano babico Matejo Miklič, ki že 12 let dela v porodni sobi, poleg tega tudi na oddelku za patološko nosečnost in otročnice v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor.

Družina in odnosi
29. 04. 2020 11.00

Ko vas otrok zaloti pri seksu ...

Ta 'mala nezgoda' je lahko za otroka travmatična izkušnja s posledicami. Zelo pomembno je, kako se boste odzvali, če vas bo otrok zalotil. Najbolj primerno je, da se z njim takoj pogovorite.

Za mami
29. 04. 2020 10.00

Dva vzroka, zakaj vam primanjkuje energije: kako ukrepati?

Mame majhnih otrok lahko kaj kmalu opazijo, da jim primanjkuje energije. Eden od vzrokov za to je lahko tudi to, da preprosto pozabijo na kosilo ali ne spijo dobro.

Za mami
28. 04. 2020 08.30

Maša Črešnik: Nosečnosti sem se sprva zelo bala. Bila je velika sprememba ...

Maša Črešnik je influencerka, blogerka in mamica nekaj mesecev stare deklice, ki sta ji s partnerjem Janom izbrala prekrasno ime Olivija. Z mlado mamico, ki z družino živi v Mariboru, smo poklepetali o tem, kako je potekala njena nosečnost, kako s partnerjem po 10 letih skupaj v zvezi ohranjata ljubezen in kako družinica preživlja dni v karanteni. "Za zdaj bomo doma hvaležni že, ko se odprejo naše občinske meje, saj ima Slovenija ogromno skritih biserov, tako da bomo letos dali prednost domačemu teritoriju. Prvo daljše družinsko potovanje, pa bo najverjetneje kakšna Italija ali gradovi v Nemčiji," nam je zaupala Maša, ki je sicer velika ljubiteljica potovanj.

Partnerski odnosi
26. 04. 2020 09.41

Koliko časa pa imata vidva zase?

Po rojstvu otroka se življenje večine parov spremeni. Oče in mati se morata pogosto odreči določenim aktivnostim, spolno življenje zamre.

Prehrana v nosečnosti
21. 04. 2020 12.10

10 vitaminov in mineralov, ki jih vaše telo potrebuje v nosečnosti

Pravilna prehrana v nosečnosti je zelo pomembna in je pogoj za dobro počutje vse od načrtovanja nosečnosti do poroda. Nosečnice, potrudite se za zdrav in pester jedilnik!

Vzgoja in vrtec
16. 04. 2020 09.35

Kaj je ključno za dober odnos med starši in otroki?

Starši se pri vzgoji otrok soočajo s številnimi izzivi, na svoja vprašanja iščejo odgovore v literaturi, na svetovnem spletu, v klepetalnicah, na delavnicah … toda vsak otrok je zase. Že v zgodnjem otroštvu se morajo truditi, da bodo odnosi med vsemi člani v družini pristni, iskreni, da bodo določena pravila, omejitve, da bo skupen čas kakovostno preživet. Kaj so pasti starševstva in kako se odzvati v določenih situacijah na poti otrokovega odraščanja, smo poklepetali z Eleno Kecman, specializantko psihoterapije in univ. dipl. pedagoginjo.

Partnerski odnosi
14. 04. 2020 14.11

''Skupaj sva samo zaradi otrok …''

Kaj storiti, ko se zakon počasi začne krhati, ko partnerja drug ob drugem ne čutita več metuljčkov v trebuhu? Vztrajati v zakonu zato, da bodo otroci imeli ob sebi mamo in očeta, ali obrniti nov list v življenju?

Zdrava nosečnica
14. 04. 2020 14.05

''Ali lahko med nosečnostjo pijem žajbljev čaj?''

Žajbelj je zelo močno zelišče, zato ga ne smemo uporabljati vsak dan in vsepovprek. Nekajkrat na teden pa je prav gotovo koristen. Če ga uživamo daljši čas, ne smemo prekoračiti 15 gramov listov dnevno, ker lahko pride do večjih težav, kot so prekomerno potenje, vročični oblivi, povišan srčni utrip, občutek suhosti v ustih.

Razvoj
14. 04. 2020 08.21

Zakaj je trebušni položaj za dojenčka tako pomemben?

Slišali ste že, da je zelo pomembno, da na ravno podlago položite dojenčka kdaj pa kdaj na trebušček. V nadaljevanju članka bomo pojasnili, zakaj je to pomembno in kako pogosto morate to početi.

Zdrav otrok
14. 04. 2020 08.20

Ne, kljub diagnozi ni bil avtist. Bil je hiperleksik

Si lahko predstavljate, da bi imeli doma dvoletnika, ki bi znal do pike ponoviti pogovor iz filma, ki si ga je enkrat ogledal, ali da bi sestavil kocke s črkami po abecedi? Da bi vaša triletnica brez zatikanj in napak naglas brala knjigo z majhnimi tiskanimi črkami, čeprav je niste učili brati? No, taki otroci so sicer redki, a vendarle obstajajo.

Družina in odnosi
10. 04. 2020 11.08

"Bom zaradi tega manj 'mama' v pravem pomenu?"

Vsem novopečenim mamicam polagamo na srce, da si ob nenehni skrbi za drobceno bitje vzamejo čas zase in prosijo za pomoč, ko jo potrebujejo. Prisluhnite tudi sebi, ne samo otročku, ki vas kliče z jokom. ''Vloga očeta je v tem obdobju in v vsem nadaljnjem izjemnega pomena. Največ, kar lahko oče naredi v prvem letu po rojstvu, je, da je opora svoji ženi,'' pravi Urška Studen, študentka zakonskih in družinskih terapij ter Bibina svetovalka.

Porodnišnice
03. 04. 2020 14.11

Porod v porodnišnici Celje v času covida-19

Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali pri mag. Jakobu Korenu, dr. med., specialistu ginekologije in porodništva, predstojniku Ginekološko-porodniškega oddelka bolnišnice Celje.

Vse o prehrani
06. 04. 2020 07.49

Enostavni nasveti za zdravo prehranjevanje v času koronavirusa

V nadaljevanju razkrivamo 6 nasvetov za pomoč družinam pri pripravi zdravih, raznovrstnih in hranljivih obrokov hrane, ki jih je pripravil UNICEF. Ti so nujno potrebni za kakovosten razvoj in rast otrok, hkrati pa prispevajo k zdravim prehranjevalnim navadam cele družine, kar je izjemno pomembno tudi v času samoizolacije zaradi koronavirusa.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024