pomagate

Je vaš otrok ribica? Svet vidi drugače kot ostali
Februarja in marca se rojevajo male horoskopske ribe. Preverite, kakšni so otroci, ki so rojeni v tem znamenju!

Beži na milijone otrok. Iščejo boljše življenje, priložnost. Tudi v Sloveniji
Tudi otroci stopajo po migrantski in begunski poti. Ranljivi, nič krivi in nikomur nič dolžni so bili zaradi nasilja, spopadov, vojn in revščine prisiljeni zapustiti svoje domove. Mnogi med njimi so prepuščeni samim sebi; ostali so brez staršev, brez tolažbe, varnega objema, topline, ljubezni. V Sloveniji jih nastanijo v azilnem domu.

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan
Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

Pri deklicah na razvoj telesne samopodobe najbolj vpliva mama
V obdobju najstništva se odraščajoči fantje in dekleta pogostokrat sprašujejo, kako so videti – so dovolj vitki, visoki, postavni in privlačni? Pri oblikovanju pozitivne telesne samopodobe igrajo veliko vlogo prav starši. Kako jim pomagati v ranljivem obdobju?

Nadloga, ki pesti večino novopečenih mamic
Prekomerno izpadanje las po porodu je ena od tegob, ki prizadene ogromno žensk. Gre za popolnoma naraven pojav, zato so vsakršne skrbi odveč. Zakaj se to zgodi in kako si lahko pomagate, si preberite v spodnjih vrsticah.

To je pomembno za otrokov razvoj
Ni ga starša, ki si ne bi želel, da bi se njegov otrok razvil v uspešno odraslo osebo. Pri tem lahko svojim otrokom pomagate, ampak zagotovo ne tako, da stvari naredite namesto njih. V vsakem obdobju odraščanja mu lahko kot starš stojite ob strani in ga z različnimi načini spodbujate k razvijanju kreativnosti, miselnosti in samostojnosti.

Nasveti za nepozabno zabavo za rojstni dan – doma
Rojstni dan otroka je predvsem tisti dan, ko si želimo, da bi se imel naš nadobudnež resnično lepo, a kaj ko včasih nimamo prave ideje, kako bi se vsega skupaj sploh lotili. Za vas smo pripravili nekaj koristnih predlogov, ki vam bodo zagotovo pomagali pri organizaciji najboljšega rojstnega dne.

Najpogostejši vzroki za prepir med novopečenima staršema
Rojstvo otroka poleg vse radosti in ljubezni v partnerski odnos prinese mnoge spremembe, zaradi katerih se lahko ta okrepi ali pa skrha. Ob vseh razlogih za srečo in veselje pa se najdejo tudi razlogi za prepir. Navajamo najpogostejše.

Kako odgnati strah pred temo?
Strah pred temo je v času zgodnjega otroštva zelo pogost in nič kaj nenavaden pojav. Nekatere otroke je strah, da bo nekaj prišlo iz teme, drugi so prepričani, da se pod posteljo skriva pošast, tretji se bojijo, da je v omari nekaj strašnega. Kako jim lahko pomagate?

Nasveti, kako motivirati otroka v procesu učenja na daljavo
Šolanje na daljavo ima prav gotovo veliko pomanjkljivosti, zaradi katerih otrokom primanjkuje motivacije. Spodaj smo zato zapisali nekaj predlogov, s katerimi se lahko otroku pomagate vključiti v šolanje na daljavo.

Zakaj je pomemben položaj dojenčka na trebuhu?
Ko dojenček leži na trebuhu in se na nek način opira na roki ter poskuša kontrolirano zadržati glavo od podlage, vsaj za kratek čas, rečemo da "pase kravice". Zakaj je ta položaj pomemben za njegov razvoj, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

5 nasvetov, kako se organizirati doma z otroki
V teh časih nas spremljajo negotovost, strah in mnogo vprašanj, ali bomo zmogli narediti vse, kar je del naših obveznosti in predvsem, kako.

Nasveti, ki bodo pomagali otroku sprejeti varnostni pas
Starši so otrokov najboljši zgled. Otrok se v njihovi bližini počuti ljubljeno in varno. Da pa bo za njegovo varnost zares poskrbljeno, ga je treba že od malega učiti upoštevanja določenih pravil, ki veljajo v prometu. Tudi in predvsem tega, da mora biti med vožnjo z avtom pripet z varnostnim pasom.

Da, tudi v Sloveniji so otroci lačni
"Težko se je soočiti s tem, vendar tudi v Sloveniji živijo otroci, ki so lačni. Letos smo na letovanjih in taborih, ki jih brezplačno omogočamo otrokom iz družin v stiski iz vse Slovenije, zaznali več lakote kot v preteklih letih. Kot opozarjamo že od pomladi: revščina se širi in poglablja tudi zaradi posledic, ki jih je pustila pandemija. Bojimo se, kaj bo prinesla jesen, saj se na nas zagotovo še niso obrnile vse družine, ki so se zaradi izgube dela in prihodkov znašle v revščini," opozarja Anita Ogulin.

Še en krut obraz covid-19: prekinjeno in nedostopno šolanje
Zaradi izbruha novega koronavirusa se bo prenehalo izobraževati na milijone otrok. Še več bo lačnih, zlorabljenih, prisiljenih v otroško delo in v poroke, rekrutiranih v oborožene skupine. In tudi v Sloveniji so otroci, ki doma nimajo varnosti niti toplega objema.

Najstniki ne marajo nasvetov okolice, na tega pa bi morali biti pozorni
Kljub temu da pubertetniki ne marajo pridig in nasvetov, bi morali nasvet o zadostni količini vitamina D v krvi jemati resno. Preverite, zakaj.

Tako bodo otroci varni v prometu
Pred nami so jesenski in zimski meseci, ko se zjutraj v vrtce, šole in službe odpravljamo v temi, domov pa prihajamo prav tako, ko se že temni. Dnevi so krajši, vidljivost je slabša in ceste so zaradi vremenskih razmer spolzke. To pa so lahko razlogi, da so naši najmlajši v prometu bolj ogroženi kot sicer. Poskrbimo za njihovo vidnost in pazljivost.

Ali so izbruhi jeze in agresije pri malčku normalen pojav?
Se sprašujete, zakaj je vaš malček tako agresiven in jezen? Strokovnjaki pravijo, da je agresija med prvim in tretjim letom zelo pogosta in obenem tudi pomembna za otrokov razvoj. Na takšen način namreč otrok postaja samostojen, izraža frustracijo in se uči samokontrole. Če pa se agresivno vedenje ponavlja in stopnjuje, so lahko vzrok nakopičena negativna čustva otroka.

Kako premagati jutranjo slabost?
Nosečnost bi bila tako čudovita, če ne bi bilo jutranjih slabosti. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako jih ublažiti oz. preprečiti.

18 stvari, ki jih NE bom počela za svoje otroke
Starševska naloga je, da skrbimo za svoje otroke, predvsem pa da jih hkrati vzgajamo v samozavestne in samostojne osebe. Zato obstaja cel kup reči na seznamu tistih opravil, ki jih ni potrebno opravljati za ali predvsem namesto otrok.

Imate vse za šolo? To vam najbrž manjka
Otroci uživajo v ustvarjanju, še posebej v barvanju in risanju, kar jim hkrati omogoča napredek in razvoj. Vse se začne z njihovimi malimi prstki, s katerimi odkrivajo svet in vso njegovo barvno paleto. Kako jih lahko spodbudite, da se bodo veselili tudi uspeha v šolskih klopeh, pa si preberite v nadaljevanju.

Kaj storiti v primeru pleničnega dermatitisa?
Novopečeni starši kljub pogostem menjavanju plenic dojenčku, ostanejo nemočni, ko se pojavi plenični dermatitis. Pomirite se, tudi za takšno vnetje kože obstaja vzrok in prav tako zdravilo.

Napake, ki jih delajo starši, ko otrok postane najstnik
Vam vaš najstnik vedno znova zabrusi: ''Daj mi mir!'' Nikakor ne najdeta skupne besede? Ko mu nekaj na prijazen način poskušate povedati, on razume povsem nekaj drugega. Včasih prekipeva od dobre volje, toda že čez nekaj ur je pesem povsem drugačna – tiči v svoji sobi kot kup nesreče. Kako mu pravzaprav lahko starši priskočijo na pomoč, kakšnih napak ne smejo početi, da prebrodijo to viharno pubertetniško obdobje? Odgovore nam je pomagala poiskati Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka.

Najpogostejše zdravstvene težave na počitnicah
Komaj ste dočakali poletje in dopust, z dušo in srcem ste pripravljeni na družinsko pustolovščino v tuje kraje. Toda vedeti morate, da na počitnicah tudi lahko naletite na težave, zlasti zdravstvene.

SEZNAM: Kaj potrebujemo za kampiranje
Želite preživeti drugačne družinske počitnice, v objemu narave? Potem se odpravite v avtokamp in zbujali se boste ob ptičjem petju v šotoru, v senci pod mogočnimi drevesi.

Kako naj v poletni vročini ravnajo nosečnice?
Poletna vročina ne prija skoraj nikomur, zlasti težko jo prenašajo mamice v veselem pričakovanju. Preverite, kako, si lahko pomagajo v vročih dneh in na kaj naj bodo pozorne.

Atopijski dermatitis: ''Mami, srbi!''
Atopijska koža otrok je zelo suha in občutljiva ter zahteva vsakodnevno dosledno nego in nenehne ukrepe, ki preprečujejo izbruhe bolezni. Simptom, ki najbolj prizadene kakovost življenja bolnikov in za katerega ni učinkovitega zdravila, je kronični srbež. Kronični srbež je po definiciji srbež, ki traja dlje od šestih tednov in prizadene vsakega bolnika z atopijskim dermatitisom. Za lajšanje srbečice zdravniki navadno predpisujejo antihistaminike, ki pa so le redko učinkoviti, saj histamin ni poglavitni mediator vnetja pri tej bolezni.

Se dojenček noče dojiti v javnosti? Tako si lahko pomagate!
Včasih dojenje sicer že steče, a vendar se nato v poznejših mesecih pojavijo težave. Mamice navajajo, da dojenček "stavka", da zavrača dojko, čeprav je po njihovih ocenah čas za podoj, da se noče dojiti na javnih krajih, da ga pri sesanju zmoti vsak hrup ... Obenem se morda hoče ponoči stalno dojiti. Strokovnjakinja za dojenje svetuje, kako si pomagati!

V soboto se spet dobimo z mamami! Komaj čakam!
Končno se spet vidimo! Kaj malega bomo prigriznile in kaj dobrega popile. V resnici pa bomo veliko jedle in malo pile, nekatere bodo tudi kadile, čeprav sicer niso kadilke. Skupaj bomo do poznih večernih ur. Ne morem napisati do jutranjih ur, saj že dolgo let (več) ne zdržimo do jutra.

Pogosta navada, ki pa ni tako nedolžna
Sesanje palca je normalno pri dojenčku. Nagon lahko v prvih mesecih dojenčka vodi do sesanja palca, lahko pa sesa rokico, ostale prstke ali druge predmete. Vendar navadno otrok sesanje do prvega leta preneha. Večina jih sesa zato, da bi se umirili, in prav to je razlog, da lahko navada traja tudi do šestega leta ali dlje. Palec tolažilec je vedno na voljo, kadar je otrok prestrašen, osamljen, žalosten, utrujen ali mu je preprosto dolgčas. Ta odlični majhni prst je vedno pri roki, le zakaj ga ne bi uporabil? Večina otrok se navade reši med tretjim in petim letom, strokovnjaki pa opozarjajo, da otroka nikoli ne smete od sesanja palca odvajati na silo.