Bibaleze.si

pomagajte

Malček
16. 01. 2025 05.00

Kaj storiti, če otrok grize nohte? Ne pomaga, če ga grajate – tukaj je boljši pristop

Grizenje nohtov je pogosta navada pri otrocih, ki je pogosto povezana z občutki stresa, anksioznosti ali dolgočasja. Otroci lahko začnejo gristi nohte kot način, da se spopadejo z neprijetnimi čustvi ali kot odziv na spremembe v njihovem okolju, kot so začetek šole, ločitev staršev ali drugi stresni dogodki.

Malček
10. 01. 2025 05.00

Tudi triletniki imajo lahko težave s samopodobo

Samopodoba je naša predstava o tem, kdo smo, kakšni smo in kaj počnemo. Del samopodobe pa ljudje zaradi pritiskov okolice gradimo tudi na svojem zunanjem videzu. Ker je videz postal v sodobnem času tako zelo pomemben, se z njim ukvarjajo že zelo majhni otroci. Zato se je potrebno z otroki že od malega iskreno pogovarjati o tem.

Zdrav otrok
27. 12. 2024 05.00

6 načinov, kako preprečiti okužbe dihal pri otrocih

Okužbe dihal so med najpogostejšimi zdravstvenimi težavami, s katerimi se srečujejo otroci, zlasti v hladnejših mesecih. Kljub temu obstajajo učinkoviti načini za zmanjševanje tveganja za pojav teh okužb in zaščito zdravja otrok.

Zdrav otrok
24. 12. 2024 05.00

5 načinov, kako okrepiti imunski sistem otroka

Močan imunski sistem je ključnega pomena za zdravje otroka, saj omogoča telesu, da se bori proti okužbam, virusom in drugim boleznim. V obdobju, ko so otroci izpostavljeni številnim okužbam, bodisi v šoli bodisi v predšolskih ustanovah, je še posebej pomembno, da jih podprete pri gradnji in krepitvi njihovega imunskega sistema.

Razvoj otroka
18. 12. 2024 05.00

Veste, kaj je diskalkulija?

Ko se otroci prvič srečajo z matematiko, zna biti za nekatere malčke začetek kar težaven. Težave pri učenju matematičnih osnov pa ni nujno pogojen samo s strahom pred nečim novim, ampak lahko pomeni tudi specifično učno težavo.

Očkov kotiček
14. 12. 2024 04.05

Nasveti za bodoče očete: kako se pripraviti in kaj storiti v porodni sobi

Porod je eden najbolj pomembnih in čustvenih trenutkov v življenju vsakega starša. Kot bodoči oče imate ključno vlogo pri tem, da svojo partnerko podprete, ji stojite ob strani in poskrbite, da se počuti varno. Porod je lahko izziv, toda s pravo pripravo in ustrezno prisotnostjo lahko postanete njen največji zaveznik v teh posebnih trenutkih. Tukaj so nasveti, ki vam bodo pomagali razumeti, kako se pripraviti in kaj storiti v porodni sobi.

Nega in zdravje
10. 12. 2024 04.20

Kako prepoznati atopijski dermatitis?

Atopijske bolezni združuje to, da pri njih nastane vnetno dogajanje na mestu, kjer pride do stika alergena z imunskim sistemom osebe in posledično do imunskega odgovora telesa, ki se kaže v obliki alergijskih bolezni. Atopijski dermatitis je kronična srbeča vnetna kožna bolezen, ki se pojavlja v vseh starostnih obdobjih, pri dojenčkih, majhnih otrocih, mladostnikih in tudi odraslih. Ima jo od 15 do 20 odstotkov ljudi v razvitem svetu.

Vzgoja in vrtec
29. 11. 2024 01.00

5 trikov izkušenih mam, za čist in urejen dom

Kako se rešiti začaranega kroga večnega pospravljanja in otroka naučiti sodelovati pri hišnih opravilih? Navajamo 5 trikov izkušenih mam, s katerimi boste privarčevali čas in energijo, vaš dom bo urejen, otrok pa se bo na ta način naučil življenjskih veščin. Pa poglejmo.

Očkov kotiček
19. 11. 2024 02.30

To so razlogi, zakaj je vloga očeta tako pomembna

Ste se kdaj vprašali, kako pomembno vlogo imate očetje v družini? Izjemno pomembno. Skupne dogodivščine, jutranje ali večerne rutine in igra so pomembne aktivnosti očeta z otrokom. Pomembna pa je tudi čustvena podpora in zgled, ki ga dajete svojim malčkom.

Družina in odnosi
30. 10. 2024 05.00

Ali otroka vzeti s seboj na pogreb?

Po smrti bližnjega se starši vprašamo, ali je primerno vzeti otroke s seboj na pogreb. A moramo se zavedati, da odločitev pogosto ni naša, temveč otrokova. "Tudi na terapijah terapevti slišimo, kako je bilo ljudem v preteklosti hudo, ko jim starši niso pustili na pogreb, ki je bil zanje pomemben," opozarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Nosečnost
28. 10. 2024 04.00

Bolečine v rebrih med nosečnostjo – kako jih lajšati?

Občasne bolečine v nosečnosti še ne pomenijo takojšnjega znaka za alarm, temveč so v večini nekaj popolnoma naravnega, saj se maternica vseskozi širi, telo pa doživlja še mnogokatero drugo spremembo. Ena pogostejših bolečin je tista v predelu reber. Kdaj k zdravniku in kako si pomagati?

Razvoj in odnosi
27. 10. 2024 05.00

Je vaš najstnik zaljubljen? To je vaša vloga

V obdobju pubertete se najstniki prvič srečajo z ljubezenskimi preizkušnjami. Preverite, kako jim kot starši lahko pri tem pomagate.

Problematični najstnik
09. 10. 2024 03.30

Kaj storiti, ko vam najstnikovo obnašanje uide izpod nadzora?

Neobvladljivo obnašanje pri najstnikih je pogosto zunanji znak intenzivnih čustev, s katerimi se ne znajo spoprijeti. Preverite, kako jim pomagati.

Dojenje
25. 09. 2024 04.30

Kaj morate vedeti o dojenju z majhnimi prsmi

Da, osebe z majhnimi prsmi lahko uspešno dojijo in ne, velikost dojke ne vpliva na količino materinega mleka.

Zdrav otrok
20. 09. 2024 02.30

Tako boste okrepili imunski sistem svojega otroka

Močan imunski sistem je za otroke ključnega pomena, saj jih pomaga zaščititi pred boleznimi in okužbami. Krepitev otrokovega imunskega sistema je eden najučinkovitejših načinov, da zagotovimo, da ostanejo zdravi in srečni. A kako? Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Nazaj v šolo
10. 09. 2024 05.00

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin

Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Nazaj v šolo
09. 09. 2024 03.15

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?

Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Nega in zdravje
30. 08. 2024 05.00

7 korakov do zdrave najstniške kože

Zaradi divjega tempa sodobnega življenja in stresa, ki ga prinaša s sabo, najstniki pogosto zanemarijo pomemben vidik svojega zdravja –nego kože. Kako hitro in učinkovito priti do zdrave in čiste kože?

Šola in splet
20. 08. 2024 04.32

Uporabni nasveti za vse starše prvošolcev

Prestop iz vrtca v šolo je za otroka pomemben in edinstven dogodek. Vsi se spomnimo tega občutka, kajne? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, kako otroka kar najbolje pripraviti na novo obdobje življenja. Pa poglejmo.

Nosečnost
10. 08. 2024 05.00

Kaj morate vedeti, če imate v bližini visoko nosečo žensko

Srečne nosečke ali nosečke tečke? Vsekakor se v zadnjih treh mesecih že pozna, da je za žensko dolgo obdobje, ko se zdi, da si ni več niti malo podobna, trebuh pred njo je ogromen, stopala zatekajo, bolečina v križu postaja neznosna, spala bi cel dan, ponoči pa bi šla lahko vsako minuto na stranišče. Ne, visoka nosečnost prav gotovo ni čas, ki bi si ga želele ženske podaljšati, zato je dobro, če se v njeni bližini zavedate naslednjih trditev.

Problematični najstnik
10. 07. 2024 05.00

Kako ravnati, če ugotoviš, da je tvoj otrok nasilen do vrstnika?

Temeljni vzroki za medvrstniško nasilje najpogosteje izhajajo iz čustvenih, psiholoških in socialnih težav. Družinsko okolje in dinamika igrata pomembno vlogo, prav tako pa tudi otrokov občutek lastne vrednosti, zaradi katerega lahko verjame, da si lahko spoštovanje pridobi le z nadzorom in ustrahovanjem. Nasilno vedenje do vrstnikov je lahko posledica obrambnega mehanizma, pri katerem nasilnež na druge prenaša svoje negotovosti in strahove. V otrokovih očeh status nasilneža prinaša veliko več spoštovanja kot status reve.

Družina in odnosi
04. 07. 2024 05.00

To povejte otroku, kadar ne veste odgovora na njegovo vprašanje

Majhni otroci radi postavljajo vprašanja: Zakaj je nebo modro? Kam gre sonce ponoči? Prirojena radovednost jim pomaga izvedeti več o svetu in je ključna za njihov razvoj. Tudi kasneje med odraščanjem je pomembna spodbuda, da še naprej postavljajo vprašanja in da jih predvsem učimo pravih vrst vprašanj. Temu pravimo veščina kritičnega razmišljanja, ki otrokom pomaga, da postanejo pronicljivi odrasli, ki so sposobni sprejemati premišljene odločitve.

Zdrav otrok
29. 05. 2024 08.42

Komarji so že na pohodu, zato ne pozabite na zaščito

Lepo vreme in toplejši dnevi so s seboj prinesli tudi nekaj nevšečnosti, med katerimi so prav gotovo komarji. Piki komarjev so še posebej za naše malčke neprijetni, na mestu vboda pa nastane srbeča oteklina in rdečina. Število komarjev in pikov lahko zmanjšamo z določenimi preventivnimi ukrepi.

Vzgoja in vrtec
24. 05. 2024 05.00

Kako otroke naučiti pravilnega ravnanja z denarjem?

Ko gre za razumevanje denarja, so otroci pametnejši, kot si mislite. Po raziskavi britanske vladne službe večina otrok do 7. leta starosti razume vrednost denarja in da jim lahko nekatere finančne odločitve v prihodnosti povzročijo težave.

Vzgoja in vrtec
08. 05. 2024 04.15

Načini, kako prihraniti denar: nasveti za starše in otroke

Za večino od nas je zapravljanje lažje kot varčevanje, kajne? Toda če se navadite varčevati, lahko to dolgoročno vodi v življenjsko neodvisnost. In najbolje je, da se tega naučite čimprej ter znanje predate tudi otrokom.

Vzgoja in vrtec
24. 04. 2024 05.00

Kdaj postane sramežljivost pri otroku težava?

Rdeča lička, tišina, stiskanje ustnic in pogledi v tla. Otrokom, ki je sprva malce neprijetno v družbi sovrstnikov in tudi odraslih, pravimo, da so po naravi sramežljivi. V interakciji z drugimi se težje sprostijo, a jim kot starši lahko pomagate.

Vzgoja in vrtec
22. 04. 2024 05.00

Kaj moramo starši o denarju naučiti svoje otroke?

Če svoje otroke vzgajate tako, da bodo pametno ravnali z denarjem, jim boste predali pomembne življenjske veščine.

Vzgoja in vrtec
20. 04. 2024 04.15

Zato je brezpogojna ljubezen staršev ključna za otroka

Vsak starš si želi, da bi imel otrok pozitivno samopodobo, saj je ta eden najpomembnejših elementov zdravega otrokovega razvoja in tudi varovalni dejavnik za duševno zdravje. A pri tem ne smemo pozabiti, da se otroka ne da obravnavati ločeno od družine. Kakšen odnos bo imel otrok do sebe, kako se bo doživljal in kakšno samospoštovanje bo imel, je v veliki meri odvisno prav od staršev.

Vzgoja in vrtec
19. 04. 2024 04.30

9 življenjskih veščin, ki se jih mora otrok naučiti v zgodnjem otroštvu

Prvo in najpomembnejše učenje v otrokovem življenju se zgodi v družini. Otroci se učijo iz tega, kako ljudje ravnajo z njimi, pa tudi iz tega, kar vidijo, slišijo in izkusijo že ob rojstvu. Obstaja pa nekaj življenjskih veščin, za katere je dobro, da jih otroci usvojijo že v zgodnjem otroštvu.

Vzgoja in vrtec
19. 04. 2024 03.30

(Ne)športno vedenje staršev, ki vpliva na otroke

Starši so pri otroškem športu izjemno pomemben dejavnik – so tisti, ki otroka peljejo na treninge, spremljajo na tekmah, mu omogočijo opremo, primerno prehrano in vse, kar otrok potrebuje, da bi se lahko vključil v neko športno dejavnost. Lahko so veliki spodbudniki in podporniki, celo osebni menedžerji, a tudi precejšen vir stresa in pritiska, če se ne znajo vesti športno. Kako (ne)športno vedenje staršev vpliva na otroke? Preverite.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024