pomaga

Kako uspešno komunicirati z najstnikom?
Se trudite vzpostaviti stik s svojim najstnikom? Učinkovita komunikacija je ključ do vzpostavitve močnega odnosa z vašim najstnikom. Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri izboljšanju komunikacije z najstnikom.

To lahko prepreči pojav suhe kože pri otroku
Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev, skrb zanj pa odgovornost za vse življenje. Posebno pozornost, zlasti v prvih mesecih po rojstvu, zahteva dojenčkova koža, ki še ni povsem razvita, zato je njeno ravnovesje izjemno krhko. Čeprav je ponudba otroške kozmetike ogromna, je treba biti pri izbiri izjemno previden. Na kaj morate biti še posebej pozorni?

Zniževanje temperature s krompirjem v nogavicah? Zdravnik ogorčen
Zagotovo ste že slišali za staro ljudsko zdravilo – da si ob povišani temperaturi damo rezine krompirja v nogavice. Mnogi starši tako poskušajo zniževati telesno temperaturo otroka, a zdravnik, ki je zasledil trend na enem izmed družabnih omrežij, je povsem ogorčen nad tovrstnim ravnanjem.

Darila za baby shower: Kaj si mame resnično želijo?
Vse bolj so priljubljene zabave pred prihodom dojenčka, na katerih se lahko nosečnica še zadnjič podruži skupaj s prijateljicami, preden prevzame vlogo mame. Izbira daril za tak dogodek je lahko pravi izziv, zato smo za vas pripravili kratek vodič, ki vam lahko pri tem pomaga.

8 vrst sadja, ki veljajo kot najboljša izbira za malico
Izbira zdrave malice za otroke zna biti včasih pravi izziv, a sadje je pri tem izjema. Katero je tisto, ki bi ga bilo najbolje ponuditi otroku za malico in zakaj? Preverite.

5 načinov, kako lahko opolnomočimo deklice
Če imate doma odraščajočo deklico ali poznate vsaj eno takšno, potem dobro pazite, kako se vedete do nje, kaj ji govorite in kakšen vzor postavljate ... Vse to ima namreč izjemen vpliv na njeno življenjsko pot.

8 zvezdnic, ki so se odločile zaužiti svojo posteljico
Posteljica ali placenta je organ, ki ustvarja življenje celih 9 mesecev. Ker posteljica v plod dovaja pomembne hranilne snovi in skrbi za ravnovesje hormonov, mnoge mamice verjamejo, da lahko pomaga tudi njim. Med ženskami, ki si delijo to prepričanje, je tudi nekaj svetovno slavnih zvezdnic.

Kako otroke naučiti pravilnega ravnanja z denarjem?
Ko gre za razumevanje denarja, so otroci pametnejši, kot si mislite. Po raziskavi britanske vladne službe večina otrok do 7. leta starosti razume vrednost denarja in da jim lahko nekatere finančne odločitve v prihodnosti povzročijo težave.

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?
Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

Enostaven recept za zdravo različico pice
Ste tako vi kot vaši otroci ljubitelji pice? Potem vas bo ta recept prav gotovo navdušil. Pri pripravi vam lahko pomagajo tudi najmlajši.

Vakuumski porod: vzroki, način, prednosti in slabosti
Vakuumski porod je eden od načinov dokončanja vaginalnega poroda. Običajno se za takšno metodo zdravniki odločijo, ko se otrok po naravni poti ne rodi v času, kot bi se moral, saj je za drugo porodno dobo, kot razlaga primarij dr. Neda Bizjak, dr. med. spec. ginek. in porodničarstva, predviden časovni okvir ali zaradi zapletov z mamo ali otrokom. Kako vakuumski porod izvedejo, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni in ali je poseg tvegan, si preberite v članku.

Sindrom zlonamernega starša: visoko konfliktne ločitve in posledice za otroka
Ločitev je dogodek, ki spremeni življenje in ima lahko globoke čustvene posledice za vse vpletene strani, zlasti če so v navzkrižnem ognju ujeti otroci. V nekaterih nesrečnih primerih pride do pojava, znanega kot sindrom zlonamernega starša, ki izrazito poslabša že tako zahtevne postopke ločitve in skrbništva. Nekateri zakonci se vedejo ekstremno in gredo za dosego svojega cilja (maščevanja) preko vseh meja. Prav v zvezi s tovrstnim vedenjem je dr. Ira Turkat, profesor, znanstvenik in terapevt, specializiran za sodne postopke, leta 1995 prvi uvedel izraz sindrom zlonamernega starša.

Ali moj otrok pridobiva premalo vitamina D?
Z izrazom vitamin D označujemo skupino v maščobi topnih molekul z več biološkimi učinki. Pomembno vlogo ima pri mineralizaciji kosti in razvoju skeleta in zobovja ter uravnava dejavnost celic imunskega sistema. Njegova glavna fiziološka funkcija je, da povečuje zmožnost tankega črevesja, da absorbira kalcij in fosfor iz prehrane in s tem pomaga vzdrževati ustrezno koncentracijo teh dveh najpogostejših mineralov v našem telesu.

Slovenski trener: 'Otrok mora izživeti svoje sanje, ne sanje starša'
Šport otrokom pomaga razviti telesne spretnosti, se razgibati, sklepati prijateljstva, se zabavati, se naučiti timskega dela, poštene igre in izboljšati samozavest. O tem, kako pomembno je slediti otrokovim sanjam in ciljem, ga spodbujati in dovoliti, da pri treniranju športa uživa in se zabava, pa je več povedal trener selekcije U7 in U8 v Zagorju ob Savi Nejc Vozelj. Z njim smo se pogovarjali o vlogi trenerja, o ključnih komponentah ekipnega športa in o tem, na kakšen način lahko starši kar se da najbolje podprejo otroka pri športnem udejstvovanju.

Kako preprečiti strah pred letenjem pri otroku?
Veliko je odraslih, ki jih že ob omembi letenja spreleti nelagoden občutek ali celo izrazita tesnoba. Strah pred letenjem je eden od najpogostejših strahov pri odraslih, a nekateri starši vedo, da se lahko pojavi tudi pri otrocih. Pri mlajših so ti neprijetni občutki običajno bolj povezani s čutnimi izkušnjami letenja, kot je denimo ropot motorjev, občutek vzleta, utesnjenost v letalu in ne s strahom pred strmoglavljenjem. V nadaljevanju preverite, kako najlažje preprečiti tovrstne strahove in kako jih otroku pomagati premagati.

To so igrače, ki spodbujajo razvoj raznolikih spretnosti
Otroštvo je čas, ko se svet odpira v vsej svoji polnosti, ko otroci odkrivajo svoje sposobnosti in se učijo skozi igro. V tem obdobju je izbira igrač ključna, saj igra ne predstavlja zgolj zabave, temveč temeljni gradnik otrokovega razvoja. Igrače so orodje, ki pomaga oblikovati otrokov um, telo in dušo. V tem članku bomo raziskali temeljne spretnosti, ki jih morajo otroci razviti v prvih letih življenja, in predstavili igrače, ki jim lahko pri tem pomagajo.

Anja Osterman: 'Trenirala sem še tri dni pred samim porodom'
Slovenska kajakašica na mirnih vodah Anja Osterman se je skupaj s partnerjem Alanom Apolloniem, nekdanjim reprezentantom v sprintu na mirnih vodah preteklo poletje razveselila svojega prvorojenca. Le šest tednov po porodu je vnovič začela s treningi. Kako je biti vrhunska športnica in mati obenem, s kakšnimi občutki se sooča in kako je otrok spremenil njeno življenje, nam je zaupala v spodnjem pogovoru.

Gladka kot dojenčkova ritka
Kolikokrat med previjanjem v mislih sarkastično premlevamo to obrabljeno primerjavo? Kdorkoli jo je prvi izrekel, verjetno ni imel otrok. Izpuščaji kot posledica razdraženosti, glivic, potu ali alergij lahko povzročajo veliko neudobje vašemu dojenčku, vam pa kup skrbi. V toplejših mesecih se starši soočajo z dodatnimi izzivi pri negi, saj do razdražene kože pride še hitreje. Prava izbira plenic lahko igra ključno vlogo pri zaščiti občutljive kože dojenčkov. Pleničke Kit&Kin so zasnovane z mislijo na zdravje vašega otroka in okolje.

Načini, kako prihraniti denar: nasveti za starše in otroke
Za večino od nas je zapravljanje lažje kot varčevanje, kajne? Toda če se navadite varčevati, lahko to dolgoročno vodi v življenjsko neodvisnost. In najbolje je, da se tega naučite čimprej ter znanje predate tudi otrokom.

Teh življenjskih veščin se otrok nauči z ekipnim športom
Sodelovanje v ekipnih športih ne pomeni samo užitka ob gibanju in zmagoslavja ob doseganju uspehov, temveč je tudi močno orodje za razvoj telesnih, duševnih in socialnih spretnosti pri otrocih. Življenjske veščine, kot so denimo vodenje, disciplina, sodelovanje, empatija, potrpežljivost in vztrajnost, ki se jih otroci naučijo zlasti skozi ekipne športe, se z igrišča prenesejo tudi na vsa druga področja življenja. Biti del nečesa večjega od sebe je za otroka zelo dragocena izkušnja.

Kaj otrokom pomeni prijatelj? Odgovor vam lahko prinese počitnice v vrednosti 2500 EUR
Druženje otrok z vrstniki odpira vrata tako radostim kot tudi izzivom oblikovanja prijateljstev. Otroci v še ne znajo pravilno odreagirati v konfliktnih situacijah, zato rabijo pomoč odraslih. Najbolj jim lahko pomagate z zgledom in pogovorom. Pogovor o prijateljstvu je lahko še ena priložnost za zbliževanje z vašim otokom istočasno pa tudi priložnost, da zadenete družinske počitnice v vrednosti 2.500 €.

Kaj, koliko in kako mora jesti nosečnica?
V obdobju nosečnosti ima pravilna prehrana ključno vlogo pri podpiranju zdravja in razvoja tako matere kot odraščajočega otroka. Uravnotežena prehrana, ki ustreza posebnim prehranskim potrebam med nosečnostjo, je bistvena tudi za dobro počutje. Preverite zdrave smernice prehranjevanja tekom nosečnosti.

Razbijamo mite: je menstruacija v 21. stoletju še vedno tabu?
V življenju vsake matere, ki ima odraščajočo hčer, nastopi čas za pogovor o menstruaciji. In čeprav se to zdi tema, ki je za marsikoga povsem samoumevna in naravna, je v današnjem času ponekod še vedno povezana z občutki globokega sramu in nelagodja. Preverite, kdaj, kako in zakaj je pomembno s hčerjo načeti pogovor o menstruaciji in čemu se izogibati.

Kako kljub skrbi za otroke ohraniti iskriv odnos?
Uspešno ohranjanje iskre v odnosu in negovanje partnerske vezi je lahko še posebej zahtevno, ko enkrat postaneta starša. Otroci zahtevajo veliko pozornosti in skrbi in hitro se zgodi, da se znajdete med vsemi starševskimi obveznostmi na eni strani in želji po intimi ter partnerskem odnosu na drugi strani. Kako poiskati zlato sredino?

Drugačni otroci niso problematični otroci
Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Kaj moramo starši o denarju naučiti svoje otroke?
Če svoje otroke vzgajate tako, da bodo pametno ravnali z denarjem, jim boste predali pomembne življenjske veščine.

Teja Belak: 'Gimnastike ne bom imela vse življenje, družino pa'
Najboljša slovenska telovadka Teja Belak je imela pred letošnjo sezono velike načrte. Želela si je osvojiti kolajno na majskem evropskem prvenstvu, a ji je resnejša poškodba stopala preprečila načrte. Teja je prepričana, da ji telo na ta način sporoča, da tako kmalu po porodu še ni čas za takšne obremenitve. In prav je, da telesu prisluhnemo.

Zato je brezpogojna ljubezen staršev ključna za otroka
Vsak starš si želi, da bi imel otrok pozitivno samopodobo, saj je ta eden najpomembnejših elementov zdravega otrokovega razvoja in tudi varovalni dejavnik za duševno zdravje. A pri tem ne smemo pozabiti, da se otroka ne da obravnavati ločeno od družine. Kakšen odnos bo imel otrok do sebe, kako se bo doživljal in kakšno samospoštovanje bo imel, je v veliki meri odvisno prav od staršev.

9 življenjskih veščin, ki se jih mora otrok naučiti v zgodnjem otroštvu
Prvo in najpomembnejše učenje v otrokovem življenju se zgodi v družini. Otroci se učijo iz tega, kako ljudje ravnajo z njimi, pa tudi iz tega, kar vidijo, slišijo in izkusijo že ob rojstvu. Obstaja pa nekaj življenjskih veščin, za katere je dobro, da jih otroci usvojijo že v zgodnjem otroštvu.

(Ne)športno vedenje staršev, ki vpliva na otroke
Starši so pri otroškem športu izjemno pomemben dejavnik – so tisti, ki otroka peljejo na treninge, spremljajo na tekmah, mu omogočijo opremo, primerno prehrano in vse, kar otrok potrebuje, da bi se lahko vključil v neko športno dejavnost. Lahko so veliki spodbudniki in podporniki, celo osebni menedžerji, a tudi precejšen vir stresa in pritiska, če se ne znajo vesti športno. Kako (ne)športno vedenje staršev vpliva na otroke? Preverite.