pokaže

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku
Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

Ashley Graham pokazala, kako doji svoja dvojčka
Ashley Graham, priznana manekenka in mama treh sinov, je velika zagovornica dojenja. Tokrat je navdušila s fotografijo, na kateri doji svoja dvojčka, Romana in Malachija.

6 prekrasnih in zelo priljubljenih imen
Vsi tisti, ki se boste v prihajajočih mesecih razveselili naraščaja, verjetno že razmišljate, kakšno ime boste izbrali za otroka. Dejstvo je, da ima ime zelo velik vpliv na naše življenje, zato izbiri namenite dovolj premisleka in se nikar ne prenaglite. V zadnjih letih so postala zelo priljubljena nenavadna imena, mnogi starši se odločijo za dve imeni, obstajajo pa tudi tisti, ki se trudijo ohraniti nekoč slovenska imena, ki so nekoč veljala za tradicionalna in jih dandanes skorajda ni več.

'Krvavitve v pozni nosečnosti so redkejše, a nevarnejše'
"V splošnem velja, da je vsaka krvavitev v nosečnosti nenormalna. Nosečnica lahko krvavi iz različnih organov (sečila, prebavila), vendar so v nosečnosti najpogostejše krvavitve iz rodil, predvsem maternice, ki lahko ogrožajo tako plod kot nosečnico," opozarja Anita Frelih Fabjan, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz Splošne bolnišnice Jesenice.

Trmast otrok potrebuje zaposlitev – a pomembno je, kakšno
Vedno govorim, da se pri trmastih otrocih najbolj obrestuje preventiva. Predpriprave, struktura, rutina.

Doc. Dr. Uroš Ocepek: 'Biti drugačen ni tako slabo, kot je bilo nekoč'
Učiteljski poklic prinaša s seboj različne zadolžitve in odgovornosti. Včasih je pestro, stresno in naporno, pa vendar se vsi učitelji strinjajo, da je, če ta poklic opravljaš s srcem, na koncu ves trud poplačan z uspehi in srečo učencev. Tokrat smo se pogovarjali s srčnim učiteljem, doc. dr. Urošem Ocepkom.

Če ima nosečnica ta virus, takoj cepijo novorojenčka
Pri materi, okuženi z virusom hepatitisa B, je proti koncu nosečnosti včasih potrebno protivirusno zdravljenje, vse njene novorojenčke pa takoj po porodu cepijo.

Kako otroka navdušiti nad matematiko?
Ni potrebe po tem, da bi matematika otroku predstavljala stres. Pomembno je le, na kakšen način jo predstavimo otroku. In če jo prikažemo skozi igro in miselne izzive, je lahko precej zabaven in navdušujoč predmet, v katerem bo otrok užival. Otroku je torej treba pripraviti matematično spodbudno okolje, da bi zanj matematika postala igriva, privlačna in zanimiva.

''Nisem v redu. Stalno jokam.''
"Nisem v redu," je na vprašanje, kako se počuti, odgovorila mamica, ki je pred tremi meseci tretjič rodila. "Mali nič ne spi, starejša dva zapostavljam. Imela sem težko nosečnost, saj veš, da je bilo tudi v službi napeto. Po porodu veliko jokam, vsega je preveč. Zdi se mi, da ne zmorem. Pospravljam, kuham, zdi se mi, da stalno delam, pa nič nimam za pokazati. Ne vem, kako drugim uspeva," je dodala.

Ko je pri 40 drugič zanosila, se je odločila za NIFTY test
V zadnjih letih je na voljo test, ki ga lahko nosečnica opravi že zelo zgodaj in ki ne predstavlja nobenega tveganja za splav. Z njim zelo natančno odkrijejo morebitne genske nepravilnosti ploda, pa tudi hitro določijo spol. Zanj se je odločila tudi bralka, ki jo danes doma razveseljuje zdrav 10-mesečnik.

Preprečite težave z dojenjem
Dojenje novorojenčka je lahko izjemno lepa izkušnja, lahko pa predstavlja marsikateri izziv, zato smo za vas pripravili nekaj predlogov, kako se izogniti težavam pri dojenju in zgolj uživati v tej lepi in edinstveni izkušnji.

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog
Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

Srčna zgodba nežnega malega borca Klemna
To je srčna zgodba nežnega malega borca Klemna, ki je nedavno praznoval svoj 2. rojstni dan. Klemen je neverjeten borec, ki je že takoj po rojstvu doživel dihalno stisko in je bil intubiran na intenzivnem otroškem oddelku. Ima zelo redko bolezen možganov in žal ne zna nihče napovedati, kako dolgo bo živel. Je izredno čuječ fantek, ki zazna objeme in dotike ter čuti ljubezen in sprejetost.

Pomagajmo Maši omogočiti najbolj dostojno možno življenje, ki ji je preostalo
Maša ima neozdravljivo, smrtonosno in zelo hudo redko bolezen. Njena hitro napredujoča bolezen žal ni ozdravljiva in punčka ima pred sabo samo še nekaj let življenja. V Društvu Viljem Julijan so za Mašo sprožili tudi zbiralno akcijo, saj ji želita starša nuditi optimalno zdravstveno oskrbo in nego v preostanku njenega življenja.

To so zgodnji znaki nosečnosti
Če želite načrtno zanositi, ste zagotovo povsem neučakani in komaj pričakujete datum, ko boste lahko s testom potrdili nosečnost. Dokler test nosečnosti ne pokaže in vam je na prvem ginekološkem pregledu zdravnik ne potrdi, ne morete zagotovo vedeti, pa vendar je tu 6 znakov, ki lahko kažejo na to, da se v vašem trebuhu skriva drobcen zarodek.

Poletje je idealen čas za odvajanje od pleničk
Prej ali slej v dobi odraščanja pride čas za odvajanje od pleničk. Otroci pridobijo občutek za tiščanje na stranišče pri različnih starostih, najpogosteje pa v starosti okrog 3. leta.

Mirjam Poterbin: 'Luka ima Slovenijo v srcu'
Vsak starš se zaveda, koliko odrekanj, časa in potrpežljivosti je potrebnih, da bi njegov otrok zablestel in uspel v življenju. Za izjemne dosežke so potrebni pravi pristop, vzgoja, podpora in odnos, ki ga z otrokom krepimo ter ga usmerjamo, da se ne bi izgubil v vsej slavi, uspehu in blišču. Več kot odlično sta to vse izpeljala starša čudežnega dečka, Luke Dončića.

Kako otroku očistimo prve zobke?
Nekateri dojenčki imajo v času rasti prvih zobk več težav kot drugi; pordela lička, razdražljivost, nespečnost, neutolažljiv jok, nabrekle dlesni, odvečna slina, močna želja po sesanju so le nekateri izmed znakov, da bo vaš malček začel pridobivati prve zobke. In kot velja pri marsičem, so si tudi pri tem otroci različni in čas, v katerem se pokaže prvi zobek lahko pri različnih otrocih precej odstopa.

Otrok trmari sredi trgovine: povsem različno se odzovejo strogi, permisivni in sočutni starši
Predstavljajte si, da dobi triletnik v trgovini napad trme, ker mu mama ne želi kupiti avta, ki mu je neznansko všeč. Mama mu naroči, naj avto vrne na polico, otrok pa avto še močneje objame ter prične vpiti in jokati. Znano, kajne? Magistrica zakonskih in družinskih študij ter zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar je v razlagi različnih načinov vzgoje na konkretnem primeru ponazorila, kakšen bi bil odziv strogega, permisivnega in sočutnega starša, in hkrati utemeljila, zakaj zagovarja sočutno vzgojo. Preverite!

Izpoved mame: 'Po drsenju v depresijo priplezam po zrak, pa me zopet potegne navzdol ...'
Ste se že kdaj zalotili, kako opazujete objave in fotografije vplivnic ter druge mamice, ki jim vse uspe postoriti z levo roko? Njihovi domovi so vedno urejeni, svetli, bleščeči, njihovi otroci pa so videti, kot bi ravno ušli z modne revije. Vse gre kot po maslu, vse je super. Kaj pa vi delate narobe, da ne zmorete?

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice
Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Najpogostejši razlogi, zakaj moški varajo
Med pogostimi težavami parov v sodobnem času je še vedno nezvestoba, ki pa jo moški in ženske velikokrat različno dojemamo in doživljamo. Kateri so najpogostejši razlogi, ki moške pahnejo v varanje?

To je deček z najdaljšimi trepalnicami v Rusiji
Njegovo ime je Muin Bachonaev in živi v Moskvi, v Rusiji. Kot večina njegovih vrstnikov, rad hodi v šolo, je aktiven na družbenih omrežjih in izjemno uživa pri igranju nogometa. V eni stvari pa se razlikuje od vseh ostalih.

Katere vrste rib so priporočljive za nosečnice in katere ne?
Ribe so zaradi omega-3-maščobnih kislin, B-vitaminov, železa in beljakovin zelo zdrave in primerne tudi za nosečnice in doječe mamice, vendar pa je vseeno treba več pozornosti nameniti temu, kje in katero ribo kupiti.

Jana Krivec: Šah je koristen za razvoj vseh otrok
Otroci se ogromno naučijo prek igre, a med njimi prav gotovo izstopa šah, ki jih opremi z izjemnimi veščinami, kot so reševanje problemov, osredotočenost, vztrajnost in še in še. Šah je vse bolj priljubljen, a najboljše rezultate dosegajo tisti, ki so se s to kraljevsko igro spoznali že v svojem najzgodnejšem obdobju.

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan
Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

'Otrok je bolj zapleten kot rastlina'
Zagotovo ste se kdaj vprašali, zakaj se vaš malček grdo obnaša, zakaj je nekoliko bolj podivjan, nemiren, agresiven? Kaj je vodilo njegovih 'izpadov' in na kakšen način jih umiriti? Odgovore nam ponuja psihologinja, psihoterapevtka, ravnateljica Šole za socialno in čustveno inteligenco ter avtorica več knjig, prevedenih v svetovne jezike, Isabelle Filliozat.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Živite v dojenju prijaznem mestu?
UNICEF Slovenija v sodelovanju z Nacionalnim odborom za spodbujanje dojenja (NOSD) začenja s pobudo Dojenju prijazno mesto, v okviru katere slovenska mesta spodbuja k vključitvi ter s tem zagotavljanju podpore doječim materam in družinam na lokalni ravni. Mesta se lahko na razpis prijavijo do 21. decembra 2020. Pobudo sofinancira Ministrstvo za zdravje RS.