pojav

Slovenija: Pomembna informacija!
Na območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) na Ravnah na Koroškem v zadnjih tednih na Koroškem opažajo povečan pojav duševnih stisk. Ob tem poudarjajo, da se je o duševnih stiskah in težavah najbolje pogovoriti. Pomoč lahko prizadeti poiščejo pri zdravniku ali pa pokličejo na različne številke tudi zaupnih telefonov.

V Sloveniji zbolelo 6938 oseb
Svetovni dan zdravja, obeležujemo ga 7. aprila, je letos posvečen boleznim, ki jih prenašajo vektorji oz. prenašalci. To so največkrat členonožci, kot so komarji, klopi, uši in bolhe. Zato letos ta dan poteka pod geslom Majhen ugriz - velika težava. V Sloveniji sta najpogostejši vektorski bolezni klopni meningoencefalitis in lymska borelioza.

Slovenija: Starši opozarjajo že vrsto let!
V Vseslovenski iniciativi za enake možnosti oseb z avtizmom ob današnjem svetovnem dnevu avtizma opozarjajo na sistemsko neurejen položaj teh oseb. Med drugim si prizadevajo za ustanovitev javne ustanove, ki bi celostno obravnavala vse osebe z avtizmom, spremembe pa so po njihovem mnenju potrebne tudi v zdravstvu in izobraževanju pedagogov.

Higienski vložki DRION: varno, higienično in naravno
Podjetje Vitalzen predstavlja inovacijo na področju ženske higiene: varne, higienične in udobne vložke, ki pomagajo varovati vaše zdravje in počutje

Tveganja za razne bolezni pripisujejo spermi
Študija, v kateri je sodelovalo več kot dva milijona ljudi, je pokazala, da naj bi mutacija sperme pri starejših očetih povečala možnosti za razvoj različnih zdravstvenih težav pri otrocih, danes poroča britanski BBC. A tveganja po mnenju nekaterih strokovnjakov niso tako visoka, da bi pretehtala prednosti poznega očetovstva.

Nosečnice veliko sanjajo
Nosečnice res veliko sanjajo in ko se zbudijo, imajo občutek, da se jim je vse skupaj zares zgodilo. Zakaj se to dogaja vseh devet mesecev? Kako se izogniti tistim groznim, zaradi katerih imajo potem ves dan pokvarjen?

Spanje je hrana za možgane
Mladostniki potrebujejo devet in pol ur vsako noč, toda zadnje tuje raziskave kažejo, da ne spijo več kot sedem ur. Vedeti morajo, da je spanje hrana za možgane in da bodo le spočiti kos vsem nalogam čez dan.

V enem mesecu izgubila 10 kilogramov, obseg pasu manjši za 7,7 cm!
Rebeka Dremelj je po enem mesecu v Škofji Loki obiskala Sabino Cerič, nagrajenko akcije Danes začnem!, in nam v videoprispevku končno pokazala, koliko kilogramov, centimetrov in telesne maščobe je mamica izgubila. Mamica šestmesečne deklice se je držala predpisanega dietnega režima Nupo, ki ji ga je priporočila svetovalka Anja Vlah in prav tako je redno izvajala vse vaje doma, ki ji jih je priporočil osebni trener Gašper Simčič.

So za menopavzo res krivi moški?
Moški so lahko tudi na stara leta še plodni, ženske pa ne. Kako je v evoluciji prišlo do tega, je bila doslej uganka. Kanadski znanstveniki so zdaj s pomočjo računalniških simulacij prišli do osupljive razlage – menopavzo pri ženskah naj bi povzročali moški.

Rebeka Dremelj razkriva skrivnost
Na spletnem portalu Bibaleze.si je 28-letna Sabina Cerič dobila edinstveno priložnost, da spremeni svoje prehranjevalne navade in da bo ob pogledu v ogledalo ponosna sama nase. Pri hujšanju jo bo spodbujala pevka Rebeka Dremelj, ki je na obisku pri njej v Škofji Loki razkrila marsikatero drobno skrivnost mamice petmesečne Eme. Na poti do želene teže pa jo bosta spremljala tudi strokovna Nupo svetovalka Anja Vlah in osebni trener Gašper Simčič z nasveti vaj, ki jih lahko dela doma ali v naravi.

Vzroki za nastanek podočnjakov
Podočnjake vsi povezujejo s pomanjkanjem spanja, toda pri nekaterih se vzrok skriva povsem drugje. Pri otroku je to lahko spremljevalni znak slabokrvnosti, alergije, pomanjkanja vitamina B, težav z ledvicami ...

Nočna groza ali teror
Nočni teror se od nočnih mor razlikuje v obdobju spanja, v katerem nastopi. Medtem ko so nočne more značilne za obdobje, ko se možgani že prebujajo oziroma še niso v popolnem spancu, se nočni teror pojavlja v obdobju popolnega oziroma globokega spanca. Zato je za nočni teror značilno, da se otrok iz njega ne zbudi in da se naslednji dan terorja ne spomni.

Nočne more pri otrocih
Vsakodnevno dogajanje, gledanje televizije, opazovanje okolice, podoživljanje risank ali povedanega in podobno otroci ponoči predelujejo v svojih mislih. Zato nočne more niti niso tako pogost pojav pri otrocih, se pa razlikujejo od nočne groze oziroma nočnega terorja. Kaj lahko naredimo, ko otrok ponoči začne kričati, se potiti in težko dihati?

Kako zdravimo to bolezen?
Zaradi povišane koncentracije hormonov so dlesni nosečnice bolj odzivne na bakterije. Kako zdravimo bolezen obzobnih tkiv in zobnih kosti, tako imenovano parodontalno bolezen?

Kaj narediti, ko otroka nosi luna?
Mesečnost ali somnabulizem, kot pojav imenujejo strokovnjaki, ni redka. Vsak mesec, ko se na nebu zdebeli luna, mnogi starši potarnajo, kako 'otroke nosi polna luna'. Kaj storiti, če otrok v spanju vstane – ga zbuditi?

Kaj je Downov sindrom?
Sekcija za Downov sindrom združuje starše, ki imajo otroke z Downovim sindromom, ljudi s tem sindromom, prostovoljce in strokovnjake iz vse Slovenije. Skupaj želijo vsem, ki imajo Downov sindrom, omogočiti kakovostno zdravstveno in socialno oskrbo.

Koliko ur naj bi spali najstniki?
Verjeli ali ne, najstniki potrebujejo več spanja kot devet- ali desetletniki, in sicer devet in pol ur vsako noč. Toda na podlagi zadnjih tujih raziskav so ugotovili, da spijo le malo več kot sedem ur. Kot starši jih morate vedno znova opozarjati, da je nočno spanje hrana za možgane, kajti v nasprotnem primeru si ga bodo ''vzeli'' kar sami takrat, ko tega ne bodo pričakovali (med vožnjo, kar je seveda izjemno nevarno, med poukom ali šolskim odmorom, pozno popoldne).

Akne pri dojenčkih
Ne, nimajo samo najstniki mozoljev, aken, lahko se pojavijo tudi že pri dojenčkih, starih nekaj tednov. Ne skrbite, sčasoma bodo sami od sebe izginili. Pomembno je le to, da jih ne stiskate ali mažete z alkoholom ali tonikom.

Medicinski priročnik, ki mu lahko zaupate!
Oktobra prihaja novi Družinski medicinski priročnik s strokovnimi, preverjenimi in zanesljivimi zdravniškimi nasveti za vsako družino!

Zakaj se nasilnežu ne uprejo?
Nasilje nad ženskami je pojav, s katerim se v Sloveniji v zadnji četrtini stoletja še posebej poglobljeno ukvarjamo. V tem času so bili namreč narejeni veliki koraki na zakonodajnem področju in pri razvoju različnih oblik pomoči žrtvam.

Kdaj otrok potrebuje ortodontski aparat?
Kdaj otrok potrebuje ortodontski aparat in koliko časa ga mora nositi, smo se pogovarjali z Uno Merlak Ronko, dr. dent. med. Pojasnila nam je tudi, da je takrat potrebna ustrezna ustna higiena, ki prepreči zobno gnilobo.

Kaj pravzaprav je avtizem?
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar. V teku pa je dobrodelna akcija ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'', s katero zbiramo sredstva za Društvo za avtizem DAN.

Koliko ur spanja potrebuje najstnik?
Za najstnike je značilno, da tudi med tednom hodijo pozno spat in so naslednji dan v šoli zaspani ter težko sledijo predavanjem. Zato pretiravajo s kavo in sladkarijami. Pomanjkanje spanja povzroči tudi val agresivnih reakcij ne samo v komuniciranju s starši, temveč tudi z učitelji in celo prijatelji. Koliko ur nočnega spanja pa pravzaprav potrebujejo?

Kdaj nastopi puberteta?
Veliko se govori o tem, da se otroci spremenijo, ko pridejo v puberteto, toda starši, ki imajo edinca ali edinko, pravzaprav ne vedo, kaj naj pričakujejo. Najstnik ne doživlja le fizičnih sprememb, ampak začne doživljati svet okrog sebe povsem drugače, želi se osamosvojiti, njegovo razpoloženje niha …

Spremenite običajno kopel v zabavno čofotanje
Kopajte ga v ljubezni …

Najboljša nega za otrokovo občutljivo kožo je naravna nega
Vse od prvega trenutka, ko stisnete svojega otroka v naročje, čutite potrebo, da ga zaščitite pred vsem, kar mu lahko škoduje. Pri njegovi koži to pomeni nego brez umetnih snovi, samo z naravnimi sestavinami, ki delujejo v harmoniji z otrokovo kožo in spodbujajo njegovo rast in pridobivanje moči.

Ženo pripeljal do roba smrti …
Marino Nöhlen iz Tönisvorsta je mož silil, da je mastno hrano. Grozil ji je, da če ga ne bo ubogala, ji bo življenje spremenil v pekel. Ko je tehtala že 180 kilogramov, je morala na operacijo …

Osupljiva Jadranka Juras
Glasbenica, ki jo lahko trenutno spremljamo v vlogi žirantke priljubljenega glasbenega šova X Factor, Jadranka Juras je velika borka za pravice živali. Že kot deklica je čutila močno željo, da pomaga pomoči potrebnim, pri čemer sta jo starša tudi spodbujala. Blizu ji je tudi misel, da bi postala mama otroku, ki nima staršev; čeprav jo soprog Milan razume, pa tej ideji ni najbolj naklonjen.

Mišja mrzlica: obvestilo UKC Maribor
V zadnjih dveh mesecih so v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor zaznali porast bolnikov z mišjo mrzlico. V tem obdobju so na oddelku za nalezljive bolezni in vročinska stanja sprejeli približno 30 ljudi, večinoma je šlo za lažje primere.

Ima moj otrok ploska stopala?
Če vas skrbi, da ima vaš otrok ploska stopala, naj vas pomirimo, da imajo skoraj vsi otroci do 4. leta spuščen notranji lok stopal. V katerih primerih pa je treba poiskati zdravniško pomoč?