pogovor s starši

Najpogostejše starševske laži!
'Če ne boš nehal, te bom pustila tukaj!' in 'Če ne boš jedel špinače, ne boš nikoli močen!' sta samo dve od mnogih izjav, ki jih psihologi označujejo kot največje starševske laži. Zakaj starši lažemo svojim otrokom in kaj s tem pravzaprav dosežemo?

Vsi se sprašujemo, a odgovora ne poznamo!
Nosečnice zanima, ali plod lahko prepozna okuse, ali vpliva njihovo razpoloženje na otroka, ki ga nosijo pod srcem … novopečene mamice se sprašujejo, zakaj njihov dojenček tako lepo diši … zakaj imajo dojenčki modre oči … in še bi lahko naštevali. Starši si postavljajo različna vprašanja in strokovnjaki so poskušali najti odgovore na njih.

Kako lahko otrok vzljubi matematiko?
Roko na srce – veliko otrok ne mara matematike, ker mislijo, da so za njih računske operacije pretežke. Zato je pomembno, da jim starši že od prvega razreda pomagate, da vzljubijo številke, odštevanje, seštevanje, množenje, deljenje.

Kaj narediti, ko otroka nosi luna?
Mesečnost ali somnabulizem, kot pojav imenujejo strokovnjaki, ni redka. Vsak mesec, ko se na nebu zdebeli luna, mnogi starši potarnajo, kako 'otroke nosi polna luna'. Kaj storiti, če otrok v spanju vstane – ga zbuditi?

Jutranja naglica pred začetkom pouka
Ima vaš šolar zjutraj dovolj časa, da se v miru umije, obleče in zajtrkuje? Vsi v družini se organizirajte tako, da si ne boste v napoto in da ne boste zamudili niti vi v službo niti otrok pouka. In kar je najpomembneje – poskrbite, da bodo jutra brez stresa!

Pripravite otroka na življenje
S pisanjem domačih nalog se otrok uči odgovornosti, obenem pa je ponosen sam nase, ko mu jo uspe narediti. Prav tako že v osnovni šoli razvije učne navade, ki mu v srednji šoli in na fakulteti pridejo zelo prav. Tudi tako se nenehno pripravlja na življenje, ki je še pred njim …

Kaj obžaluje večina staršev?
Ko pogovor med starši nanese na temo, kaj najbolj obžalujejo, da so zamudili v času, ko so bili njihovi otroci še majhni, se jih večina strinja, da jim je žal, da so premalo časa preživeli z njimi.

Kako vzpostaviti dober odnos z najstnikom?
Z odraščanjem otroka nastopijo tudi spremembe v odnosu s starši. Najstnik postaja vse bolj zaprt vase, za družbo so najboljši le njegovi prijatelji, za mamo in očeta nima več časa. Kako ohraniti dober odnos z mladostnikom?

Kako sprejeti najstniško zaljubljenost?
Prva simpatija, prva zaljubljenost, prva ljubezen – vse to je za najstnika zelo intenzivno in neponovljivo doživljanje. Kako naj se na prve sinove ali hčerkine poljube z drugo osebo odzovejo starši?

Kaj storiti, če najstnik pije energijske pijače?
Kako najstniku razložiti, da energijske pijače vsebujejo kofein, taurin, glukonolakton, sestavine, ki niso zdrave zanj? Svetovala nam je Karla Klander, svetovalka za zdravo prehrano in zdrav življenjski slog, certificirana nutricistka.

Kako zabavno, a poceni preživeti praznike?
Ko se bližajo prazniki, marsikateri starši tuhtajo, kako naj čim bolj zanimivo in praznično preživijo proste dneve. Zamisli in možnosti je veliko, toda za izpolnitev vseh želja in sanj je treba odšteti veliko denarja. Morda pa tudi ne ...

Kdaj je šum na srcu nevaren?
Podatki kažejo, da je pri približno polovici novorojenčkov in pri 30 odstotkih otrok slišen šum na srcu, ki pa v večini primerov ni znak srčne napake ali kakršne koli bolezni na srcu. O tem, ali je šum nevaren in kako vpliva na življenje, smo se pogovarjali s pediatrinjo iz UKC Maribor.

Pogosta starševska vprašanja
Kdaj je naš dojenček dovolj star za spanje na boku ali trebuščku, koliko igračk mu lahko dela družbo v posteljici, kdaj z njim v kengurujčka in kdaj je čas za sprehod v mrzlih dneh?

Kako žalujejo otroci?
Žalovanje je emocionalni odgovor na izgubo, pravi psihologinja Blanka Colnerič. Prvotnemu šoku, zanikanju, joku in občutkom izgubljenosti ter praznine sledijo močni spomini na umrlega, njegova prisotnost v sanjah in idealizacija. In včasih mine precej časa, da se postavimo na noge. Kako pa vse to doživljajo otroci?

Kdaj in kako otroka naučiti varčevati?
Starši si želimo, da bi bili naši otroci varčni. Kako jih lahko naučimo, da prvega dobljenega denarja od babice in dedka ne zapravijo takoj za prvo igračko, ki jo vidijo? Kako lahko dosežemo, da bo starejši otrok varčeval žepnino?

Osveščanje mladih o trgovini z ljudmi
S projektom Vijolica želi društvo Ključ osveščati mlade, njihove starše in zaposlene na šolah o pasteh trgovine z ljudmi. Z Mojco Kunaver, vodjo preventivnih programov društva Ključ, smo se pogovarjali, kako ga izvajajo in kako so se na vse tako pomembne informacije odzvali slovenski dijaki.

Kaj pravzaprav je avtizem?
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar. V teku pa je dobrodelna akcija ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'', s katero zbiramo sredstva za Društvo za avtizem DAN.

Opozorite najstnike na vplive alkohola in tobaka
Ne zatiskajte si oči, da vaš najstnik ni še nikoli poskusil alkoholnih pijač in cigaret. Pogovarjate se z njim odkrito in mu razložite, kako vse to negativno vpliva na njegovo zdravje.

Kako najti skupen jezik z najstnikom?
Mnogi starši imajo napačno predstavo o tem, kaj so najstniška leta. Mladostnikom je treba priznati, da so takrat polni energije, veliko razmišljajo in imajo občutek za to, kaj je prav in ne. Razvijajo se v osebnosti, ki želijo biti neodvisne od staršev, in to lahko povzroči mnoge spore v družini. Kako najti pot do najstnika in kako komunicirati z njim? Z opozarjanjem na napake ali enakopravnim dialogom?

Domače predpriprave na obiskovanje vrtca
Za uspešno vključitev malčka v vrtec je pomembna primerna priprava starša in otroka. Zelo pomaga, če se z otrokom o tem čim več pogovarjate – ne glede na njegovo starost. Vzgojiteljice iz Ljubljanskih vrtcev predstavljajo nekaj pristopov, ki vam bodo pomagali pri premagovanju začetnih težav.

Kako se z otrokom pogovoriti o smrti?
Kako otroku sporočiti žalostno novico in ali je prav, da nas odrasle vidi jokati? Kako naj mu pomagamo pri soočanju s strahovi, če pa smo tudi sami čustveno prizadeti? Na takšna in podobna vprašanja nam je odgovore pomagala iskati psihologinja s Filozofske fakultete Blanka Colnerič.

Kaj storiti, ko vas otrok preizkuša?
Če boš priden, je ena izmed učinkovitih fraz, ko je zadrego ali nevšečnost treba rešiti takoj. A reševanje takih primerov se začne že mnogo prej, s potrpežljivostjo, vztrajnostjo in pogovorom. Kaj torej storiti, ko otrok noče sprejeti vaših pravil?

Res veste, kje so vaši otroci?
Se spomnite svoje mladosti – skakanja ristanca, gumitvista in ravbarjev in žandarjev? Mladost današnjih otrok je drugačna: igre so se preselile na splet, starostna meja uporabnikov računalnika pa je iz leta v leto nižja. Veste, katere spletne strani obiskujejo vaši otroci?

Vpliv spolne zlorabe na nosečnost in materinstvo
Spolna zloraba lahko žrtev zaznamuje na različnih področjih. Eno od teh je zagotovo tudi doživljanje nosečnosti in materinstva, ko lahko na dan privrejo potlačeni spomini. Kako se soočiti s problemom?

Vzgoja otrok po ločitvi
Ko pride do ločitve, je ob spremembah, ki se obetajo za družino, zelo težko pomisliti na otroke. Toda starši jim kljub vsem skrbem morajo prisluhniti in jim dati vedeti, da ločitev ni njihova krivda. ''Se mora otrok pri obeh starših držati istih pravil, rutine?''

Učenca tretjega razreda OŠ med poukom zalotili med oralnim seksom!
Medtem ko so bili starši prepričani, da otroci v šoli spoznavajo novo učno snov, sta deček in deklica iz tretjega razreda med učno uro raziskovala svoje telo. Ker je učiteljica spregledala njuno početje, so jo odpustili.

Za lepšo izkušnjo nosečnosti, poroda in zgodnjega starševstva
Ob prvem svetovnem tednu obporodnih spremljevalk – doul bodo tudi pri nas potekali dogodki, ki bodo ta, v Sloveniji še novi poklic, približali širši javnosti. Dragi bodoči starši, veste kdo je doula?

RESNIČNA ZGODBA: Želiva si otroka!
Davida sem spoznal pred dvanajstimi leti na koncertu v filharmoniji. Bila je ljubezen na prvi pogled. Star sem bil 20 let in sem svojo istospolno usmerjenost dobro skrival pred starši in ljudmi. Takrat je bila še mnogo bolj "nemoralna" kot danes.

VIDEO: Kdaj je otrok pretežak?
Kar 20 odstotkov slovenskih otrok ima prekomerno težo ali je predebelih, večina pa ostane debelih tudi v odrasli dobi. Ker je debelost dejavnik tveganja za razvoj različnih bolezni, se v Centru za zdravljenje bolezni otrok v Šentvidu pri Stični trudijo, da bi s programom zdrave, oziroma normalne prehrane pomagali čim več otrokom.

Grozni Gašper osvojil otroke po vsem svetu!
Grozni Gašper, navihani deček, je osvojil otroke po vsem svetu in trenutno lahko njegovo trmoglavost in neubogljivost spremljamo v risankah na programu Voyo. Kaj je pri njem tako zabavnega, da se mu smejijo tako mladi kot starejši? Se v risankah, polnih njegovih potegavščin in lumparij, skriva nauk?