področje

Tina Maze še pred enim življenjskim izzivom
Najuspešnejša slovenska alpska smučarka Tina Maze se še ni odločila o nadaljevanju sila uspešne tekmovalne poti, zato pa se je prav med prvomajskimi prazniki z vsemi močmi lotila zaključka zelo pomembnega življenjskega izziva. Mazejeva, ki je 2. maja praznovala svoj 32. rojstni dan, se je zatopila v knjige in je trdno odločena diplomirati.

Pridobivanje kilogramov med nosečnostjo vpliva na plod
Mnoge bodoče mame se izogibajo temu, da bi se med nosečnostjo preveč zredile, ker s tem pazijo na svoje in otrokovo zdravje. Toda novi podatki raziskovanj pričajo, da premajhno povečanje teže med nosečnostjo lahko zmanjša možnosti preživetja moškega ploda.

Kako naj sramežljivi otrok premaga strah?
Starši ne morejo pomagati otrokom, da premagajo strah v razredu, lahko pa jim omogočijo, da se čim več družijo z vrstniki na igrišču, pri interesnih dejavnostih, z organiziranjem domačih zabav. Psihologinja tudi ne priporoča, da takšnim otrokom berete knjige, napisane recepte, kako ne biti plašen, medtem ko so jim pogumni pravljični junaki lahko vzorniki.

Znanje o človeških možganih dostopno vsem
S 16. 3. se pod okriljem Slovenskega društva za nevroznanost Sinapsa začenja teden možganov, ki letos poteka na temo Zakulisje pogleda. Po besedah vodje tedna možganov Lee Kristan vidna zaznava daje največ informacij in zavzema največjo prostornino v skorji možganov, zato so se odločili, da na letošnjem tednu predstavijo vid.

Pomembno opozorilo za mlade glede poslušanja glasbe
Ob letošnjem mednarodnem dnevu skrbi za sluh, ki ga obeležujemo danes, Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije poudarja nevarnost nastanka okvar zaradi preglasnega poslušanja glasbe. Z geslom Poslušajmo glasbo varno pozivajo zlasti mlajšo populacijo, ki opozoril še vedno ne jemlje dovolj resno.

Ali je korekcija dioptrije z operacijo primerna za otroke?
Staršem je hudo, ker se njihovemu otroku iz leta v leto slabša vid. Nekateri celo pomislijo, da bi otroku olajšali življenje, da bi se za vedno znebil očal ali leč. Toda, ali je to pri odraščajočem otroku sploh mogoče? Pri kateri starosti je operacija oz. korekcija vida mogoča?

Kaj vpliva na naša čustva?
Marsikateri starši, ki se bojujejo z vsakodnevnim prehitrim tempom življenja, se zatečejo k eteričnim oljem, ki delujejo na možgane in čustva. Poiščejo rešitev, ki bo izboljšala njihovo počutje. Če še niste seznanjeni z vplivi psihoaromaterapije, vas vabimo na predavanje aromaterapevtke in Bibine svetovalke Melani Kovač.

Kako z vadbo premagati nosečniške tegobe?
Ko je ženska noseča, je za njo to najlepše obdobje, kljub temu da v njeno življenje prinese veliko sprememb, tako fizičnih kot psihičnih. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako se učinkovito spopasti z morebitnimi zdravstvenimi težavami. Pilates je namreč način vadbe, s katero lahko preženete glavobol, omilite bolečine v križu, preprečite zatekanje nog, izboljšate spanec ...

Preverite, kdaj bo nakazilo!
V današnjem času marsikateri družini pride prav dodaten denar. Preverite, kdaj bodo nakazila januarja.

Preizkus za vse starše
Pred vami je šesta epizoda kviza Lepo je biti mama, v kateri naše slavne tri pare čaka praktična naloga – previjanje dojenčka. Koliko časa potrebujete, da zamenjate pleničko? Oglejte si video in preverite, komu je šlo najbolje.

Osvojite fantastično nagrado!
Otroška soba je za otroka kraljestvo, v katerem se počuti svobodno in varno. Je njegov svet v malem, ki mu nudi vzpodbudno okolje za igro, učenje, vsakodnevne naloge in udobno zatočišče za počitek in spanje. Dobro je, da prostor, kjer otrok odrašča in se razvija, uresničuje otroške želje po barvitosti in pestrosti, hkrati pa zadosti tudi zahtevam po kakovosti, trajnosti in uporabnosti. Je mogoče združiti vse te kriterije in ustvariti prekrasen kotiček za najmlajšega družinskega člana?

Star manj kot 10 let in že pije alkohol!
Skoraj 18 odstotkov osnovnošolcev še ni poskusilo alkohola, kar je pozitivno. Pred petimi leti je bilo takšnih le 11 odstotkov, a njihova povprečna starost ob prvem pitju je še vedno manj kot 10 let, je ob predstavitvi rezultatov raziskave o odnosu osnovnošolcev do alkohola v državnem svetu dejala Nataša Sorko iz društva Žarek upanja.

Nosečnice, pozor!
Ob mednarodnem dnevu osveščanja o fetalnem alkoholnem sindromu (FAS) je stekla kampanja osveščanja o tveganjih zaradi pitja alkohola med nosečnostjo. Kampanji Premlad, da bi pil alkohol se je pridružilo več kot 40 organizacij iz več kot 20 držav, tudi Slovenije. V njej opozarjajo, da je vsak alkohol med nosečnostjo nevaren za otroka.

Slovenija: 20.000 pritožb, do danes rešenih 9.000
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer opozarja na več primerov kršitev pravic, ki zanikajo načela pravne in socialne države. Na novinarski konferenci so varuhinja in njeni sodelavci med drugim izpostavili nerešene pritožbe na področju sociale ter nepravilno ugotavljanje materialnega stanja družin, ki prosijo za javna sredstva.

Nega otroške kože
Koža dojenčkov in majhnih otrok se bistveno razlikuje od kože odraslih, saj je v povprečju petkrat tanjša. Poroženela plast je poleg tega, da je tanjša, še bolje hidratirana in zato bolj propustna kot koža zdravih odraslih.

Slovenija: Starši opozarjajo že vrsto let!
V Vseslovenski iniciativi za enake možnosti oseb z avtizmom ob današnjem svetovnem dnevu avtizma opozarjajo na sistemsko neurejen položaj teh oseb. Med drugim si prizadevajo za ustanovitev javne ustanove, ki bi celostno obravnavala vse osebe z avtizmom, spremembe pa so po njihovem mnenju potrebne tudi v zdravstvu in izobraževanju pedagogov.

Ste vedeli?
Unicef Slovenija ob 20. novembru, svetovnem dnevu otrok, izpostavlja, da bi morali v Sloveniji imenovati namestnika varuhinje človekovih pravic, ki bi bil pristojen izključno za otrokove pravice. Predsednik republike Borut Pahor bo danes sprejel junior ambasadorje Unicefa, ki so ob svetovnem dnevu pripravili posebno sporočilo.

Prednosti ekološkega kmetovanja v Sloveniji
Ekološko kmetovanje se je začelo v Sloveniji razvijati že v 80. in 90. letih, uradno pa se evidenca vodi od leta 2004, ko smo vstopili v Evropsko Unijo. Iz dneva v dan je vse več potrošnikov, ki želijo poskrbeti za svoje zdravje in zato prisegajo na takšen način pridelano in predelano hrano. Kaj vse so prednosti ekoloških živil, zakaj lahko zaupamo izdelkom slovenskih kmetov, smo se pogovarjali z različnimi strokovnjaki na kmetiji Trnulja. Vabimo vas, da se nam pridružite na prihodnjih ogledih kmetij (www. www.lokalna-kakovost.si) in poskusite slovenske dobrote.

Obetajo se spremembe za slovenske družine!
Na ministrstvu za delo napovedujejo, da bodo še v tem mesecu poslali na vlado predlog sprememb socialne reforme, ki bodo enostarševskim družinam, prejemnikom varstvenega dodatka in mladim bolj naklonjene. "Z vrsto ukrepov skušamo izboljšati njihov položaj," so za STA povedali na direktoratu za socialo na ministrstvu za delo.

Kako otroka odvaditi od plenic?
Čistost, torej samostojnost pri opravljanju velike in male potrebe, je eden od pomembnih mejnikov v malčkovem razvoju. Zato ni čudno, da so to področje po dolgem in počez v svojih knjigah predelali domala vsi otroški strokovnjaki.

1000 € za rojstvo otroka?!
Večina slovenskih občin nagradi novega občana z denarno nagrado, ki jo vsaka občina zagotavlja iz sredstev občinskega proračuna. Kako visoki so ti zneski, kdo lahko pridobi denarno nagrado in kako občine skrbijo za mlade družine, smo preverili pri vseh slovenskih občinah – teh je trenutno (2012) 212.

'Akcija', je rekel moj mož in ...
Saj veste, kako je porod prikazan v kakšnih filmih ali nadaljevankah. Bodoča mamica vsa potna in z »bad hair day« pričesko leži na porodni postelji in se oglaša kot sopihajoča lokomotiva ...

10 minut in pripravljene ste na najdaljšo noč v letu!
Ker ste novodobne nosečnice in mamice vedno aktivne, prostega časa pa ni nikoli na pretek, smo za vas pripravili kratek vodnik, kako se lahko že v nekaj minutah pripravite na silvestrsko praznovanje. Vse kar potrebujete, je malo domišljije in deset minut prostega časa.

Kdaj otrok potrebuje razvojnonevrološko obravnavo?
Razvojnonevrološka obravnava ni le področje delovanja fizioterapevta, temveč tudi psihologa, logopeda, delovnega terapevta in drugih strokovnjakov, vsi skupaj pa poskušajo pomagati otroku do čim bolj kakovostnega razvoja.

VIDEO: Čudež novega življenja
Vas zanima, kaj se dogaja z vašim zarodkom od trenutka zanositve do dopolnjenega štiridesetega tedna nosečnosti? Preberite si članek in Poglejte video!

Nova slovenska prevara na Facebooku
Zadnje dni po spletu kroži obvestilo o triku organizirane kriminalne skupine, s katerim naj bi ugrabljali mlada dekleta. Opozorilo je prispelo tudi v naše uredništvo, ali mu gre verjeti, smo preverili pri policiji.

Kaj storiti pri poškodbi zoba?
Ko se otrok udari v zobe, dlesni in usta, starši v paniki ne vedo, kaj morajo storiti. Kako reagirati, nam je svetoval mag. Marko Miljavec, dr. dent. med., ki nam je tudi razložil, kakšne so lahko posledice poškodb mlečnih zob, obzobnih in trdih tkiv …

V Beli krajini pomagajo romskim družinam
V Beli krajini za romske otroke in njihove starše organizirajo ustvarjalne delavnice, prav tako jih javni delavki spodbujata, da obiskujejo šolo in živijo na zdrav način. Kako uspešni sta pri tem, nam je zaupala Nada Žagar, direktorica Zavoda za izobraževanje Črnomelj.

Urška
Ime Urška je tvorjenka iz imena Urša, ta pa je skrajšana oblika iz imena Uršula. Izpeljanke so še Urša, Uršika ...

Zamolčana resnica prišla na dan!
Po novih izračunih strokovnjakov naj bi se starati začeli z upadom kognitivnih sposobnosti možganov. To naj bi se zgodilo med 40. in 45. letom.