podpora otroku

Kdo je dula?
Dula je obporodna spremljevlka, ki spremlja nosečnico v obdobju pričakovanja otroka, med porodom in po njem. Ob njej je zato, da jo pripravi na vse, kar se bo dogajalo v tako posebnem obdobju, da jo seznani z vsemi spremembami, tako fizičnim kot tudi čustvenimi. Potrudi se, da vsem prisotnim ob porodu ostane ta izkušnja v lepem spominu.

Razbijamo mite: je menstruacija v 21. stoletju še vedno tabu?
V življenju vsake matere, ki ima odraščajočo hčer, nastopi čas za pogovor o menstruaciji. In čeprav se to zdi tema, ki je za marsikoga povsem samoumevna in naravna, je v današnjem času ponekod še vedno povezana z občutki globokega sramu in nelagodja. Preverite, kdaj, kako in zakaj je pomembno s hčerjo načeti pogovor o menstruaciji in čemu se izogibati.

Drugačni otroci niso problematični otroci
Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Kako biti najboljša opora noseči ženski?
Ženske imajo to prednost, da se v nosečnosti prej zavedajo prihoda malega bitjeca, medtem ko očete ponavadi 'zadane' spoznanje šele, ko otroka zagledajo. Ker je mama tista, ki prenaša slabosti, nihanje hormonov in posledično razpoloženja, se redi, sooča s tisoč in enim vprašanjem, je edino, kar lahko moški v tem obdobju zanjo naredi, to, da ji je kar se da največja opora vse do poroda.

To je drugi najpogostejši vzrok smrti pri otrocih
Za rakom letno zboli okrog 15.000 Slovenk in Slovencev. Med njimi je skoraj 8.000 moških, več kot 7.000 žensk ter od 70 do 80 otrok. Slednji so zaradi bolezni običajno prikrajšani za pomemben del otroštva in mladosti, zato je pomembno, da smo jim v oporo in jim pomagamo, kolikor je v danih okoliščinah pač mogoče. Izjemno pomembno vlogo pri tem imajo Junaki 3. nadstropja, društvo staršev otrok, obolelih za rakom, ki se trudi izboljšati življenja otrok z rakom in njihovih družin. Na srečo pri tem niso sami ...

Mama najstnice: 'Naša je tako jokala, da se mi je srce paralo. Nisem vedela, kako naj ji pomagam.'
Najstniško obdobje je z vidika čustev precej vihravo. Pod vplivom hormonov se odvijajo velike spremembe, ki v nekaterih primerih močno zamajejo tla pod nogami. Jeza, bes, sreča, radost – vsa našteta čutenja se v najstniku lahko odvijejo v zelo kratkem času, zato tudi pravimo, da so pri najstnikih zelo pogosta večja ali manjša čustvena nihanja.

Zato so hčerke tako zelo navezane na očete
Kakšen je odnos očeta do hčerke, ima velik vpliv na način njenega odraščanja v zrelo žensko. Raziskave so namreč pokazale, da so deklice, ki so jim očetje skozi odraščanje izkazovali veliko ljubezni in podpore, odrasle v močne, družbeno aktivne ženske z veliko mero samozavesti.

Kako prepoznati otrokov talent?
Vsak otrok v sebi skriva nek talent, a včasih traja nekoliko dlje, da ga prepoznamo. S tem ni nič narobe, pomembno pa je, da mu potem, ko enkrat pokaže spretnost in zanimanje za določeno področje, nudimo spodbudno okolje in mu pomagamo, da ga bolje spoznava in ustrezno razvija. Nekateri otroci to zmorejo skoraj sami, drugi potrebujejo pomoč in prav je, da jo tudi dobijo!

Nasveti za uspešno sodelovanje ločenih staršev
Le redko se zgodi, da je starševstvo po razvezi enostavno in brez zapletov, sploh če imata bivša zakonca med seboj nerazčiščene zamere ali težje spore. Žal v veliko primerih povlečejo kratko prav otroci, ki se nehote znajdejo med dvema ognjema. A v njihovo dobrobit bi starši morali sodelovati – brez čustvenih manipulacij in naperjanja otrok drug proti drugemu. Zavedati se je treba, da otrok nikakor ni kriv za nastale okoliščine in da bi morali starši narediti vse, da lahko kljub razvezi še vedno ohranjajo kakovosten odnos z otrokom.

Razbijamo tabuje: kaj bi morali starši vedeti o samozadovoljevanju svojih najstnikov
Že samo izraz samozadovoljevanje marsikateremu staršu prebudi občutke sramu, ko gre za njihove najstnike, pa poleg slednjega morda tudi nelagodje, negotovost in številna vprašanja. Se z najstnikom o tem sploh pogovarjati ali biti raje tiho? Kaj storiti, če najstnika pri tem zalotimo? Kdaj gre za odklone? O tem in še čem, si preberite v tokratnem članku.

Kaj morate vedeti, če dojite v nosečnosti ali tandemu?
Dojenje zahteva veliko pozornosti in energije s strani mame. Še posebej pa, če še vedno dojimo prvega otroka, medtem ko smo noseči, ali pa če dojimo v tandemu, torej dva otroka istočasno. Več o teh dveh načinih dojenja pa bomo povedali v tokratnem članku.

Zato otrok nikoli ne bi smeli primerjati z drugimi
Nekateri starši zavedno ali ne, primerjajo svoje otroke z drugimi – bodisi njihovimi sovrstniki, bodisi s svojimi dosežki. Poglej, kako Tomaž obvlada matematiko, potrudi se, da ga boš premagal. Sosedova Tina pa zna odlično govoriti angleško, ti pa le par besed. Tvoj oče je bil v tvojih letih odličnjak, ti zdeluješ pa le dobro oceno. Tudi ti bi moral biti takšen kot oče. Če otroka primerjamo z namenom vzpodbude, pogostokrat dosežemo prav nasprotno.

'Družina pomeni občutek varnosti'
Kakšna je bila vaša izvirna družina? Ste v njej kaj pogrešali ali imate na otroštvo najlepše spomine? Družina je najosnovnejša celica, ki predstavlja temelj za vse, kar sledi v življenju. Predstavlja varno bazo, odskočno desko in vir ljubezni. Je najpomembnejši in najbolj dragocen dar. Ne pozabimo, da smo mi tisti, ki otroku gradimo temelje za njegovo prihodnost.

Pod jezo otroka se mnogokrat skriva želja po ljubezni
Konflikti, upiranje, pretepanje z vrstniki in težave v odnosih, vse to so lahko izzivi, s katerimi se srečujejo starši, ki so pogosto nemočni, saj ne vedo, kako pomagati svojemu otroku pri soočenju z neprijetnimi čustvi, kot je na primer jeza. Petra Strmšek, vzgojiteljica za zgodnjo obravnavo: "Nekje sem prebrala, da otroci, ki najbolj potrebujejo ljubezen, zanjo prosijo na najbolj neljubeč način. Jih zmoremo videti? Naš pogled bo veliko bolj jasen, ko bomo tudi odrasli zmogli uzreti otroka v sebi, ga začutiti in sočutno objeti."

Maša M. Bahor: 'V dobrem odnosu je rešljiva vsaka težava, stiska ali bolečina'
Z zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor smo se pogovarjali o materinstvu, romantičnih pričakovanjih tega obdobja, primerjanju mam na družbenih omrežjih, strahovih, občutkih krivde in tem, kaj je v obdobju materinstva resnično pomembno.

Skrivnost zdravega otroštva ...
Otroški svet je poln radovednosti, raziskovanja, a tudi rasti, razvoja in postavljanja temeljev za zdravo odraslost. Ključno je, da otrokom omogočimo optimalne pogoje za zdravje, ki so v veliki meri odvisni od prehrane in hranil, ki jih otrok zaužije ...

Duševne stiske staršev otrok s posebnimi potrebami: Izzivi in rešitve
Otroci s posebnimi potrebami prinašajo edinstvene občutke radosti, veselja in ljubezni, a hkrati tudi velike izzive v življenje svojih staršev. Skrb za otroka s posebnimi potrebami je lahko nagrajujoča izkušnja, vendar pa je hkrati lahko tudi zelo zahtevna in stresna. Starši se srečujejo z različnimi duševnimi stiskami, ki jih je pomembno prepoznati, razumeti in se z njimi spoprijeti.

Očetje iskreno: 6 pomembnih življenjskih lekcij, ki so jih predali otrokom
Malo je življenjskih vlog, ki so tako vplivne in pomembne, kot je vloga očeta. Očetove modrosti, vodstvo in podpora lahko otroka izoblikujejo v močnega, samozavestnega in uspešnega posameznika. To pa je šest življenjskih lekcij, ki jih očetje najpogosteje radi predajajo svojim otrokom.

'Najbolj mi ostaja v spominu njen nasmeh in nešteti poljubi'
Soočanje z minljivostjo, boleznimi in hudimi diagnozami je nepredstavljivo marsikateremu odraslemu človeku. Toliko bolj nepredstavljivo je, če takšne stvari doživlja otrok. Rakave bolezni prizadenejo tako bolnika kot svojce, toliko bolj pa starše, če zboli otrok. Najbolj boleči del življenja pa je zagotovo ta, če in ko se mora starš posloviti od svojega otroka. Pogovarjali smo se z Mesrino Karišik, članico društva Junaki 3. nadstropja in mamo, ki je za nevroblastomom izgubila hčerko Mairo.

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"
"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Očka je izjemno pomembna oseba v otrokovem življenju
Vloga očeta pomembno vpliva na otrokov razvoj vse od zagotavljanja čustvene podpore do postavljanja pozitivnega vzornika otroku. To, da ste nekomu oče, je privilegij in izjemna odgovornost.

Mati in hči – kako popraviti skrhan odnos?
Ali obstaja bolj čudovita, edinstvena in globoka vez, kot je tista med materjo in hčerjo? Verjetno se boste strinjali, da je to eden najlepših, po drugi strani pa eden najbolj zahtevnih in kompliciranih odnosov v življenju.

Poskrbite za zdravje otroka že danes
Vaš otrok bo zdrav in pripravljen na izzive, ki jih prinaša življenje, če boste začeli skrbeti za njegovo zdravje in razvoj že pred samim rojstvom.

Nežna ščetka od vsega začetka
Po porodu smo mame običajno prve, s katerimi novorojenček pride v tesnejši telesni stik. Takrat otrokovo do rojstva sterilno ustno votlino naselimo s svojo ustno bakterijsko floro.

Se vaš otrok ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov?
Skorajda ni generacije, v kateri se ne bi pojavil vsaj kakšen posameznik, ki se ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov. Sošolci in sovrstniki ga zavračajo, vzrok pa se največkrat skriva v pomanjkanju socialnih veščin, agresivnih izpadih ali introvertiranosti. V vrtcu ali šoli take otroke prepoznamo, da nimajo v svoji bližini nikogar, s komer bi se igrali, pogovarjali. Kako jim pomagati?

Vse več staršev zahteva odlog šolanja. Pa je res dobro za otroke?
Z leti narašča število otrok, ki v prvi razred osnovne šole vstopijo leto pozneje kot njihovi vrstniki. Preverite, katere razloge ob prošnjah za odložen vpis navajajo starši in kakšen je nasvet Marka Juhanta.

Nadarjeni otroci - kdo so in kako jih prepoznamo?
Vsi otroci v sebi skrivajo potenciale, a vsak ga lahko kaže na različnem področju, lahko v umetnosti, športu, znanosti ali na primer na učnem področju. Predstavljamo temeljne načine, kako otroka ustrezno spodbujati, da razvije svoj talent.

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem
Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

Fenomen odpora do dojenja: Ko dojenje prebuja neprijetna čustva
Dojenje naj bi poleg funkcije hranjenja predstavljalo tudi čudovito intimno izkušnjo medsebojnega povezovanja matere in otroka, a žal se ne izide vedno tako. Ste že slišali za fenomen odpora do dojenja (BAA)? Gre fiziološki odziv doječe matere na izkušnjo dojenja svojega otroka. Najpogosteje se izraža v občutkih tesnobe, jeze, besa, mravljinčenja po koži ali močni želji, da bi z dojenjem prenehali. To je še ena od tem, o kateri se le redko razpravlja, saj mnoge ženske zaradi predsodkov o njej ne želijo odkrito spregovoriti.

Tri močne povedi, ki jih morate govoriti svoji hčeri
Kako vzgojiti pogumno, neustrašno in samozavestno dekle? Vsaj enkrat tedensko se spomnite svoji hčeri povedati eno izmed spodnjih močnih povedi.