podatki

Maša in medved na ledu
Nepozabna ledena pravljica na kar 1100 kvadratnih metrov veliki štirinajstonski ledeni površini in ostala večičastna produkcija licenčnega spektakla Maša in medved na ledu.

Pozor: pametne igrače – nova past za otroke
Spletne storitve so postale del našega vsakdana, vstopajo tudi na področje igrač. Punčka My Friend Cayla in robot i-Que, ki so ju pod drobnogled vzeli naši norveški kolegi, (zaenkrat) sicer še nista naprodaj v Sloveniji, je pa pomembno, da v obdobju obdarovanja opozorimo na sporne značilnosti tovrstnih, pametnih igrač, ki bodo v prihodnosti skoraj gotovo postale zanimive in uporabne tudi za slovenske otroke.

V Sloveniji umrljivost novorojenčkov najnižja
Skupno poročilo Evropske komisije in OECD o kazalnikih zdravja za leto 2016 kaže, da se Slovenija pri večini kazalnikov nahaja v povprečju držav EU, a z nekaterimi odstopanji. V Sloveniji je pričakovano trajanje življenja višje od povprečja EU, umrljivost novorojenčkov je najnižja, umrljivosti zaradi raka in samomora pa je višja od povprečja EU.

Veliko otrok je predebelih, kar bo lahko skrajšalo življenjsko dobo
Ameriški znanstveniki trdijo, da je dolžina človekovega življenja omejena na največ 115 let, le redki bodo živeli dlje. Njihove ugotovitve, objavljene v dnevniku Nature, temeljijo na analizi večdesetletnih podatkov o človekovi dolgoživosti, poroča spletna stran BBC News.

Koliko mladih živi pri starših?
V Sloveniji je v času krize izginilo veliko delovnih mest, ki so jih zasedali mladi. Mladi Slovenci pa so med tistimi, ki pogosteje kot drugi živijo s starši, kaže poročilo OECD o razmerah v družbi, ki se posebej posveča položaju mladih v družbi in na trgu dela po koncu krize.

Obdarujemo otroke
Alesandra Kuhar bo že tretje leto zapored pričarala nasmehe na obraze tistih otrok, ki jih mogoče pod jelko ob koncu leta ne bi čakalo nobeno darilo.

Super ideje za jesenske dni
Ste že obuli pisane škorenjce, se podali v gozd in skupaj z vašimi malčki brcali v kupe listja? Spoznavanje narave, zabava in iskanje idej za ustvarjanje – vse to boste našli, če boste veverice in polhe namesto v otroških knjigah te dni iskali zunaj.

Koliko otrok ima v Sloveniji FAS?
9. septembra ob 9:09 obeležujemo dan fetalnega alkoholnega sindroma. Nacionalni inštitut za javno zdravje navaja, da te številke simbolično označujejo devet mesecev nosečnosti, ko je fetus lahko ogrožen zaradi maminega pitja alkoholnih pijač.

Preprečimo debelost pri mladih
Slovenija je med redkimi evropskimi državami z organiziranim sistemom šolske prehrane. Čeprav šole pripravljajo obroke hrane na osnovi strokovnih priporočil, ugotavljajo, da imajo otroci slabe prehranjevalne navade. Kot odgovor temu je nastal projekt Uživajmo v zdravju, ki uvaja različne inovativne modele in pristope za zmanjšanje debelosti.

Orbit podaril 55.000 evrov za specialistično otroško zobozdravstvo
Na prvi šolski dan so na Centru za otroško in preventivno zobozdravstvo (COPZ) na Stomatološki kliniki UKC Ljubljana simbolično prejeli donacijo v vrednosti 55.000 evrov. Podjetje Mars Overseas Holding z blagovno znamko Orbit je tudi letos doniralo sredstva za nakup sodobnejše stomatološke opreme za lažje izvajanje dejavnosti oz. zdravljenja otrok.

Nezgodno zavarovanje otrok: Kako ga izbrati?
Tudi če rečete: »Raje plačam. Nikoli ne veš…,« izberite zavarovanje, ki vam bo v primeru nezgode zagotovilo ustrezna kritja.

Koliko so stari otroci po Evropi, ko gredo v šolo?
Z novim šolskim letom, ki se bo začelo 1. septembra, bo v šolo prvič vstopilo okoli 22.300 otrok. Večina izmed njih bo starih šest let, kar velja tudi za velik del njihovih vrstnikov v Evropi. V večini evropskih držav namreč otroci v 1. razred osnovne šole vstopajo s šestimi leti, kažejo podatki angleške fundacije za izobraževalne raziskave (NFER).

Danes so v središču mladi
Združeni narodi (ZN) so letos v ospredje mednarodnega dne mladih postavili izkoreninjanje revščine in doseg trajnostne proizvodnje in potrošnje. V Sloveniji se je stopnja tveganja revščine med mladimi sicer znižala, vendar pa na Mladinskem svetu Slovenije (MSS) opozarjajo na nujnost sistematičnega spremljanja položaja mladih.

Prepoznajte Kawasakijevo bolezen
Kawasakijeva bolezen je zelo redka, prizadene predvsem otroke, mlajše od pet let. In čeprav je pogostejša pri dečkih, je za njo zbolela tudi enoletna Maja. Ker o bolezni ni veliko govora, so njeni starši želeli čim prej izvedeti vse o njenih vzrokih, poteku, posledicah …

V Sloveniji 2,5 odstotka osmošolcev zasvojenih z igranjem računalniških iger
V Sloveniji je 2,5 odstotka osmošolcev zasvojenih z igranjem računalniških iger, navajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Strastni igralci računalniških iger za sebe pravijo, da se počutijo kot tempirana bomba. Z igranjem iger pričenjajo pri povprečni starosti 5,5 leta in med vikendi igrajo skoraj sedem ur na dan.

Najpopularnejša imena ta hip vas bodo pustila brez besed!
Igra Pokemon GO presega vsa pričakovanja in obnorela je ves svet. Toda marsikdo misli, da je šlo vse skupaj predaleč, še posebej zato, ker starši otrokom dajejo imena po junakih igre Pokemon GO.

Ne pozabite piti dovolj vode!
Zagotovo veste, da je treba v vročih dneh povečati pitje vode. Poskrbite tudi, da vaš dojenček dovolj pije? Kaj pa malček, ki še ne zna reči, da je žejen?

Svet se mora osredotočiti na stisko najbolj prikrajšanih otrok
Do leta 2030 bo po svetu, če se ta ne bo bolj osredinil na stisko najbolj prikrajšanih otrok, 69 milijonov otrok umrlo zaradi vzrokov, ki jih je večinoma mogoče preprečiti, 167 milijonov otrok bo živelo v revščini, 750 milijonov žensk pa bo poročenih že v času otroštva, v poročilu o položaju otrok po svetu opozarja Sklad ZN za otroke (Unicef).

Poglejte, kakšni sta danes!
Potem ko je bil svetovni splet šokiran nad ogromno razliko v velikosti trebuhov nosečnic, ki sta imeli predvideni datum poroda približno enak, sta prijateljici zopet objavili skupno fotografijo. Odziv je spet enak: je bila leva ženska sploh noseča?!

Poglejte, kako so videti sedmerčki, ki so se zapisali v zgodovino
Pred 19 leti so na svet pokukali sedmerčki in se znašli na vseh svetovnih naslovnicah. Pred kratkim so slavni otroci diplomirali.

Za večjo varnost kolesarjev
16. 5. se je začela nacionalna preventivna akcija za večjo varnost kolesarjev. Lani je na slovenskih cestah umrlo 14 kolesarjev, kažejo podatki Agencije za varnost prometa RS. Najpogostejši vzroki prometnih nesreč kolesarjev so neprilagojena hitrost, neupoštevanje pravil prednosti ter nepravilna stran in smer vožnje.

Ocenjevanje po Apgarjevi lestvici
Po rojstvu zdravnik vsakega novorojenčka oceni po Apgarjevi lestvici – ta služi kot okvirna ocena novorojenčkovega prilagajanja na okolje zunaj maternice. Lestvica je povezana s potrebno stopnjo pomoči novorojenčku v prvih minutah po rojstvu, ni pa pomembna kot napovedni dejavnik za otrokov nadaljnji razvoj.

Pozor, nevarna žoga!
Uporaba ftalatov DEHP, DBP in BBP je prepovedana v vseh igračah in izdelkih za otroke. Analize pa so pokazale, da žogica na fotografiji vsebuje previsoko vsebnost dibutilftalata, zato so jo odpoklicali iz prodaje.

Osvojite Frutek nagrade za vaše zaklade!
V Fructalu že več kot 40 let skrbimo, da vaši malčki dobijo le najboljše. Cenimo vaše zaupanje, zato vam nakup izdelkov Frutek v vrednosti 10 € lahko prinese lepe nagrade! Nagradna igra traja od 1. 4. do 31. 5. 2016.

Kajenje med mladimi velik problem
Kajenje med mladimi je problem, to nakazujejo tudi podatki NIJZ. Štirideset odstotkov 15-letnikov v Sloveniji je že kdaj kadilo, devet odstotkov jih kadi vsak dan. Vsak dan kadi za 64 razredov 15-letnikov, so opozorili na okrogli mizi STA o kajenju med mladimi. Zato je strožja zakonodaja potrebna.

Opozorilo: ne jejte teh piškotov!
Danska je v evropski sistem hitrega obveščanja o nevarnih živilih in krmi (RASFF) prijavila kekse, ki so na voljo tudi v Sloveniji.

Kako pogosto varamo?
Po svetovnem spletu se širi zgodba o moškem, ki je več let varal svojo ženo z Italijanko. Ko je le-ta zanosila, se je odločil zvezo prekiniti. Toda zgodba ima prav poseben razplet …

Zanimiva dejstva o dojenčkovih možganih
Strokovnjaki ugotavljajo, da možgani rastejo najhitreje takoj po rojstvu in po treh mesecih dosežejo polovično velikost možganov odraslega človeka. Ali rastejo dekličini ali dečkovi možgani hitreje?

Osvojite fantastično nagrado!
Otroci imajo po navadi velike načrte o tem, kaj bi radi nekega dne delali. Ko jim kdo zastavi vprašanje: ''Kaj boš, ko boš velik?'', en dve tri izstrelijo, da bodo opravljali poklic policista, gasilca, novinarja, voditelja, podjetnika, kuharja … In kje lahko vse te poklice spoznajo? V vsem družinam dobro poznanem Minicityju! Toda otroci niso naivni, želijo opravljati poklic, za katerega bodo dobro plačani. Ne spreglejte nagradne igre na koncu članka. V nagradnem skladu so družinske vstopnice za Minicity.

Inovacija, ki bo navdušila slovenske starše
Študentje fakultete za management so ustvarili izdelek BabyMea, ki staršem in zdravstvenemu osebju omogoča pregled nad otrokom, njegovim razvojem in duševnim stanjem. Prototip zapestnice meri spanje, zaznava zvok in gibanje, meri telesno temperature z opozorilom spremembe, zaznava epileptični napad pred sprožitvijo, izračuna časovne razlike med njimi, nudi pregled nad mišičnim tonusom.