Bibaleze.si

poškodbe otrok

Nosečnost
19. 01. 2022 06.00

Kako lahko različne vrste zlorab vplivajo na nosečnost?

Medtem ko nosečnost marsikateremu paru odpre čisto nov prostor intime in nežnosti, pa so na drugi strani tudi primeri nasilja in zlorab v tem zelo ranljivem obdobju. Nasilje v družini, znano tudi kot nasilje v odnosu ali med štirimi stenami, je pogostejše, kot si lahko mislimo – sploh če upoštevamo, da je nasilje lahko psihično, telesno in spolno. Kljub temu da je vsakršno nasilje nedopustno, je v obdobju nosečnosti še toliko težje, saj ima lahko v najhujših primerih nepopravljive posledice za mater in še nerojenega otroka.

Dojenje
12. 11. 2021 07.00

Nasveti za lajšanje težav pri dojenju

Vseskozi smo obdani s čudovitimi fotografijami dojenja, na katerih je videti, da je to popolnoma enostavno opravilo. Vendar pa vsaka mama, ki je dojila, dobro ve, da je za uspešno dojenje potrebno veliko potrpežljivosti, vztrajnosti in časa. In da ni vedno tako enostavno, kot se zdi.

Spanje in dojenje
07. 10. 2021 12.17

Dojenček ima nočne more. Kako ga potolažiti?

Koliko časa potrebujejo otroci za spanje, kako ravnati v primeru, da se soočajo z nočnimi morami v spanju in kaj storiti, če opazimo, da otrok med spanjem neha dihati?

Malček
30. 09. 2021 07.59

Kaj moramo vedeti in preveriti ob nakupu igrače za majhnega otroka?

Otroci z igro odkrivajo svet. Skladno z njihovim odraščanjem pa se spreminjajo tudi njihove želje in potrebe po igračah. Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri primernih igrač?

Otroške sobe
23. 07. 2021 15.36

Kako urediti otroški kotiček?

Ne glede na to, ali imate v domu dovolj prostora za otroško sobo ali ne, je prav, da otroku uredite lasten kotiček, kjer bo dovolj svetlo in mirno, da bo lahko tam počival ali pa se igral. Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo lahko pri tem pomagali.

Razvoj in odnosi
16. 06. 2021 11.07

Prvo britje ali ko vaš mali fant postaja moški

Prvi brki, redke in puhaste dlačice na obrazu vašega sina, so eden izmed prvih znakov, da vaš otrok odrašča in se spreminja v moškega. Nikar ga takrat ne zasipajte s šaljivimi komentarji in ne smejte se mu. Zanj to predstavlja pomembno prelomnico in del odraščanja, zato mu nudite oporo in nasvete, s katerimi se bo soočil s telesnimi spremembami v obdobju pubertete.

Novice
25. 05. 2021 08.01

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke

Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Zdrav otrok
02. 04. 2021 14.48

Vedno preverite dudo, preden jo ponudite otroku

Veliko mamic svojemu novorojenčku ponudi tolažilno dudo. Ta je potem prvih nekaj mesecev otrokova spremljevalka v neutolažljivih trenutkih in tudi preden se odpravlja spat. Mnogo mamic pa ne ve, da mora vsakič, preden jo ponudi otroku, dudo temeljito pregledati.

Zdrav otrok
24. 03. 2021 07.36

Kronično zaprtje pri otroku – kako pomagati?

Zaprtje pri otroku se lahko pojavi zaradi bolezenskih vzrokov, veliko pogosteje pa predstavlja zgolj funkcijsko motnjo. V tem primeru govorimo o kroničnem funkcionalnem zaprtju.

Zdrav otrok
02. 03. 2021 07.50

8 zdravstvenih priporočil od nosečnosti do otrokovega 2. leta starosti

Obstaja nekaj splošnih zdravstvenih smernic, ki se jih je treba držati za zdrav razvoj in dobro počutje tako matere kot tudi otroka. Za katere smernice gre, preverite v spodnjih vrsticah.

Novice
30. 11. 2020 07.48

Svarila pred koronageneracijo ali zakaj je športna vzgoja tako pomembna kot matematika

"Otroci so zelo iskreni. Tako so recimo v prvem valu epidemije učenci svoji razredničarki povedali, da včasih sploh niso odprli učne priprave za šport, kaj šele da bi opravili zadane naloge. Toliko dela so imeli z drugimi predmeti, da šport ni prišel na vrsto. Omenjeno je bilo zame šokantno," je opisala učiteljica športne vzgoje in mamica dveh. Da, res. Splet okoliščin, ko so otroci ostali brez fizičnega pouka športne vzgoje in brez treningov, njihovo gibanje v domačem okolju pa je bilo precej omejeno, je pustil velike posledice.

Za mami
18. 09. 2020 07.57

Kdaj ima starš pravico do dela s krajšim delovnim časom?

Odločitev za delo s krajšim delovnim časom od polnega je pomembna odločitev, ki bo vam po eni strani prinesla več prostega časa in koristi za družinsko življenje, po drugi strani pa bo pomenila manjše prihodke gospodinjstva.

Zdrav otrok
10. 09. 2020 07.58

Kako prepoznati simptome te nevarne bolezni?

Vsi starši želimo varovati svojega otroka, zato je še toliko pomembneje, da pravočasno prepoznate simptome te zelo nevarne bolezni, ki najbolj ogroža prav naše najmlajše. V tem primeru šteje vsaka minuta, zato berite naprej.

Razvoj
31. 08. 2020 07.39

Kaj je hipertonija in kako ukrepati?

Hipertonija je povečana mišična aktivnost oziroma zvišana mišična napetost. Kaj naj storijo starši, če pri svojem otroku opazijo znake hipertonije, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko nevrološke obravnave.

Nega in zdravje
03. 08. 2020 10.03

Kaj storiti, ko dojenčka opeče sonce?

Škodljivo delovanje ultravijoličnih žarkov se nabira vse življenje, sončne opekline, ki jih otrok dobi v otroštvu, vodijo k nastanku raka v odrasli dobi. Poškodbe kože v otroštvu so nepopravljive.

Družina in odnosi
31. 07. 2020 12.54

Zakaj otroka ne smemo fizično kaznovati?

Vzgojne metode so se skozi čas spreminjale in tista vzgojna klofuta že dolgo ni več na seznamu sprejemljivih metod, saj so posledice, ki jih z nasiljem lahko povzročimo otroku, preprosto prehude.

Zdrav otrok
03. 06. 2020 06.00

Kaj storiti, ko se zlomi zob?

Pri padcu s kolesa, skiroja, rolke, pri igranju nogometa, borilnih veščinah ali v prometni nesreči … lahko pride do zloma zoba ali udarca v trda zobna ali obzobna tkiva. Takrat je zelo pomembno hitro in ustrezno ukrepanje ter obisk zobozdravnika.

Novice
02. 05. 2020 08.15

Pomanjkanje in začasna prekinitev cepljenja. Tudi to je nevarnost koronavirusa

Otroci bodo umirali, saj so zaradi omejitev, ukrepov in izolacije po izbruhu novega koronavirusa v nekaterih državah vsaj začasno prekinili cepljenje otrok proti drugim nalezljivim boleznim, opozarjajo v Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Preverite, kako je s cepljenjem otrok v Sloveniji!

Prosti čas
14. 01. 2020 14.20

Kdaj je čas za prvo drsanje?

Zima je prečudovit čas, ko se lahko otroci preizkusijo tudi v drugačnih športih kot v drugih letnih časih; lahko smučajo, se sankajo in tudi drsajo. V mnogih krajih imajo postavljena brezplačna drsališča, drsalke pa si je mogoče izposoditi. O tem, kdaj je otrok sploh sposoben usvojiti drsanje in kakšne poškodbe se lahko pojavijo, če začne prezgodaj, smo se pogovarjali s fizioterapevtko in terapevtko razvojno-nevrološke obravnave Špelo Gorenc Jazbec.

Bibini svetovalci
25. 06. 2012 21.23

Siva mrena pri otroku

Pozdravljeni, Zanima me vaše mnenje. Sinu se je pri 10 mesecih pojavila siva mrena. Pri pregledu so ugotovili čisti začetek sive mrene. Ta se je v 3 mesecih razvila po celi zenici- zenica je bi...

Bibini svetovalci
06. 04. 2012 14.18

Odsotna ledvica

Pozdravljeni, sinu so pred dnevi ugotovili na uvz pregledu-da ima samo eno ledvičko-posledično bi naj imel povečano drugo,katera bi naj prevzela funkcijo manjkajoče. Star je 27 mesecev, do sedaj nism...

Bibini svetovalci
30. 05. 2009 22.07

Bolečina v kolku

SIN JE STAR 22 MESECEV ŽE 4 DNI NE MORE HODIT IN KAŽE DA GA V PREDELU DESNEGA KOLKA IN STEGNENICE BOLI . SAMO LEŽI V DOLOČENEM POLOŽAJU,UDARIL SE NI SAJ NI NA KOŽI VIDNO NIČ ,ZLOMLJENO TUDI NIČ .VENDA...

Malček
09. 08. 2018 08.14

Nadzorujete otroke pri igri na otroškem igrišču?

Igranje zunaj otrokom zagotavlja zabavo, svež zrak in razgibavanje. Toda tudi na igrišču je treba poskrbeti za njihovo varnost in preprečiti morebitne poškodbe.

Družina in odnosi
28. 03. 2018 08.02

Ne naredite ključne napake!

Še vedno prepogosto vidimo starše okoli šole, vrtca, v naselju, ki peljejo otroke na zadnjih sedežih nepripete, brez otroškega varnostnega sedeža. Toda svetujemo vam, da vztrajate pri redu, mirnem sedenju v avtosedežu in dosledni uporabi varnostnega pasu, kljub temu da jokajo in tega ne želijo. S takšnim ravnanjem zmanjšate tveganje tako za lažje kot hujše poškodbe pri morebitni nesreči.

Najstniki
15. 12. 2017 08.14

Približno dve tretjini poškodovancev stari med 10 in 20 let

Na policiji so skupaj s predstavniki drugih organizacij pozvali k varni in uvidevni rabi pirotehničnih izdelkov. Ljudi pozivajo tudi, naj te izdelke kupujejo v pooblaščenih trgovinah in jih uporabljajo skladno z navodili. Izdelki lahko povzročijo stres tako pri ljudeh kot pri živalih, so poudarili.

Novice
07. 09. 2016 06.30

Orbit podaril 55.000 evrov za specialistično otroško zobozdravstvo

Na prvi šolski dan so na Centru za otroško in preventivno zobozdravstvo (COPZ) na Stomatološki kliniki UKC Ljubljana simbolično prejeli donacijo v vrednosti 55.000 evrov. Podjetje Mars Overseas Holding z blagovno znamko Orbit je tudi letos doniralo sredstva za nakup sodobnejše stomatološke opreme za lažje izvajanje dejavnosti oz. zdravljenja otrok.

Malček
12. 08. 2016 08.18

Prva pomoč pri otroku

Napotki za prvo pomoč otroku pri zadušitvi, prometni nesreči, strupu in opeklinah.

Malček
24. 02. 2016 08.09

Otrok naj se igra!

Starši so do svojih otrok preveč zaščitniški. Nekateri svojim otrokom ne dovolijo, da bi se igrali na prostem. Zdi se jim namreč, da je to preveč nevarno.

Novice
16. 12. 2014 07.47

Starši, opozorite otroke na nevarnost!

Poškodbe zaradi uporabe s pirotehničnimi sredstvi so najpogostejše pri mladostnikih, še posebej osnovnošolci so tisti, ki začnejo eksperimentirati s temi sredstvi, so opozorili na Policijski upravi Maribor, ki se letos ponovno pridružuje vseslovenski akciji Bodi zvezda, ne meči petard. Pred nevarnostjo je treba zaščititi tudi živali.

Dobro je vedeti
09. 09. 2014 11.06

Nosečnice, pozor!

Ob mednarodnem dnevu osveščanja o fetalnem alkoholnem sindromu (FAS) je stekla kampanja osveščanja o tveganjih zaradi pitja alkohola med nosečnostjo. Kampanji Premlad, da bi pil alkohol se je pridružilo več kot 40 organizacij iz več kot 20 držav, tudi Slovenije. V njej opozarjajo, da je vsak alkohol med nosečnostjo nevaren za otroka.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071