pitje vode

Prebavne motnje pri otroku: vzroki, znaki in pomoč
Pri otrocih se prebavni sistem še razvija, zato so bolj dovzetni za prebavne motnje, kot so zaprtje, driska, bruhanje in kolike. Preverite, zakaj se pojavijo, kako pomagati in kdaj je treba obiskati pediatra.

Naravne rešitve zoper drisko pri dojenčku in otroku
Driska pri otrocih je pogosta bolezen, za katero je značilno tekoče, vodeno blato, ki se pojavlja pogosteje kot običajno. Pogosto jo povzročijo virusne ali bakterijske okužbe, slabe higienske navade, onesnažena hrana ali voda ali spremembe v prehrani.

Vse, kar morate vedeti o potovanju med nosečnostjo
Potovanje v obdobju nosečnosti se zagotovo nekoliko razlikuje od navadnih potovanj, saj mora nosečnica razmisliti o določenih dejavnikih, ki bi lahko vplivali na sam potek nosečnosti. Za najbolj varen del nosečnosti, kar se tiče potovanj, velja sicer drugo trimesečje, a če je nosečnica zdrava in se dobro počuti ter nima nobenih omejitev s strani osebnega ginekologa, lahko potuje kadarkoli v nosečnosti.

Visoke temperature lahko škodijo nosečnicam in dojenčkom
Visoke temperature lahko ovirajo sposobnost našega telesa, da sprošča toploto in uravnava lastno temperaturo. To še posebej velja za nosečnice in dojenčke, katerih telesna temperatura je v povprečju višja od običajne.

Tako lahko spodbudite nastajanje mleka
Zdrava in uravnotežena prehrana mamice je še posebej pomembna med dojenjem, saj vse, kar zaužije, pride tudi v njeno mleko. Z določenimi živili pa lahko na naraven način spodbudite tudi nastajanje mleka, če imate občutek, da vam ga primanjkuje.

Kaj je prav, naj imajo otroci kopalke ali ne?
Poletne počitnice so tu, z njimi pa tudi želja po vodni osvežitvi. Še posebej malčki se veselijo vodnih vragolij in veselega čofotanja v morski gladini ali na bazenu. Pri tem pa se poraja vprašanje, ali je primerno, da so med kopanjem nagi, ali je prav, da jim nadenemo kopalke?

Znaki, ki kažejo da otrok pije premalo tekočine
Kot opozarjajo zdravniki in pediatri, morajo odrasli ljudje na dan spiti od dva do tri litre tekočine, vendar pa to pravilo ne velja tudi za otroke. Preverite, koliko tekočine je treba piti pri kateri starosti in kaj je najbolje uživati v vročih vremenskih razmerah.

Ideja za družinski pobeg na krasno slovensko poletno destinacijo
Na pravih družinskih počitnicah ne smejo manjkati vodne vragolije, lov na zaklad, otroške delavnice, sprehodi po zanimivih tematskih poteh in številne druge aktivnosti, v katerih boste uživali tako starši kot tudi vaši otroci. Vse to in še več lahko doživite v lepem slovenskem kraju – v Tuhinjski dolini. Preverite, kakšne dogodivščine vas čakajo na tej bližnji lokaciji in zakaj je odlična izbira za vse, ki še iščete destinacijo svojega poletnega dopusta, pa tudi tiste, ki razmišljate, da bi za kakšen vikend še kam pobegnili.

10 sprememb maminega telesa po porodu
Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Steklenični karies ali gniloba mlečnih zob
Karies zgodnjega otroštva (KZO ali steklenični karies) je zelo pogosta okužba pri otrocih, mlajših od šestih let, ki nastane zaradi prenosa bakterij Streptococcus mutans in laktobacilov, običajno od matere.

Kako blažiti simptome jutranje slabosti?
Redke so tiste srečnice, ki lahko rečejo, da je bila nosečnost eno samo veselje in odlično počutje. Večina mamic se namreč vsaj prve tri mesece spopada s slabostjo, bruhanjem in utrujenostjo. Nekatere celo vso nosečnost. Na kakšne načine lahko blažite simptome jutranje slabosti?

V času nosečnosti je to ključnega pomena
Predvsem v obdobju nosečnosti se je treba prehranjevati pravilno in razumno, tako da vaš organizem organizmu dojenčka prinaša vse potrebne sestavine. Za vas smo zato pripravili nekaj zdravih napotkov pravilne in primerne prehrane v nosečnosti.

To so zgodnji znaki nosečnosti
Če želite načrtno zanositi, ste zagotovo povsem neučakani in komaj pričakujete datum, ko boste lahko s testom potrdili nosečnost. Dokler test nosečnosti ne pokaže in vam je na prvem ginekološkem pregledu zdravnik ne potrdi, ne morete zagotovo vedeti, pa vendar je tu 6 znakov, ki lahko kažejo na to, da se v vašem trebuhu skriva drobcen zarodek.

Zdravi in osvežilni napitki za nosečnice
Zadostna hidracija telesa je v obdobju nosečnosti izjemno pomembna, zato vam predstavljamo nekaj idej za osvežilne in zdrave napitke, ki vas bodo navdušili.

Strije? Na kakšen način si lahko pomagate?
Če se boste prepoznali v naslednjih štirih lastnostih in dejavnikih, pomeni, da bodo vaše strije najbrž po porodu precej izrazite. Nanje namreč vplivajo mlajša starost pri zanositvi, indeks telesne teže nad 26, nagla rast teže ali več kot 15 pridobljenih kilogramov v nosečnosti ter večja porodna teža novorojenčka. Na kakšen način si lahko pomagate?

Kronično zaprtje pri otroku – kako pomagati?
Zaprtje pri otroku se lahko pojavi zaradi bolezenskih vzrokov, veliko pogosteje pa predstavlja zgolj funkcijsko motnjo. V tem primeru govorimo o kroničnem funkcionalnem zaprtju.

Uhajanje urina v času nosečnosti
Mnoge ženske so zaradi urinske inkontinence po nepotrebnem še dodatno obremenjene in o tem ne govorijo z drugimi ter se začnejo celo izogibati socialnim stikom. Kaj lahko storite v primeru urinske inkontinence ter na kakšen način preprečiti uhajanje urina, v spodnjem zapisu.

Kaj pa zdaj, ko je treba sedemkrat tedensko skuhati kosilo?
"Nimam več idej. Kaj zdravega naj skuham za kosilo, da bodo otroci jedli?", "Zdaj, ko smo doma, je treba vsak dan poskrbeti še za pet zdravih obrokov," "Kaj kuhate zdaj, ko so otroci ves teden doma, da bi jedli karseda zdravo?" To so vprašanja, ki si jih postavljajo mamice in očki v času šolanja na daljavo in zaprtja vrtcev, ko je treba petkrat dnevno poskrbeti za zdrave, raznolike in uravnotežene obroke. Preverite ideje za obroke, primer tedenskega jedilnika za petčlansko družino in smernice za zdravo prehrano otrok!

Krepčilni napitki za nosečnice, ki so prava bomba vitaminov
V času nosečnosti telo potrebuje več vitaminov in mineralov kot običajno. Uživanje dodatnih količin vitaminov pred spočetjem in v zgodnji nosečnosti je povezano tudi z manjšim tveganjem za spontani splav, pravijo strokovnjaki.

Osvežujoč napitek za vso družino
Poletje je čas, ko je še posebej potrebno biti pozoren na pitje zadostne količine tekočin. Vsekakor je najbolj priporočljivo pitje vode, vendar lahko posežete tudi po drugih naravnih sokovih, čajih in napitkih, ki vas bodo osvežili.

''Imela sem nosečniško sladkorno bolezen''
Sladkorna bolezen se lahko pojavi pri nosečnici. Ali je potrebno zdravljenje? Kaj se lahko zgodi, če se ne določi za to, si preberite v spodnjih vrsticah.

9 prednosti pitja tople vode na prazen želodec
Starodavna kitajska in indijska medicina sta v številnih zapisih navedli prednosti te navade. Med drugim pomaga pri prekrvavitvi in tako izboljšuje prebavo ter pospešuje hujšanje.

Pomembne informacije te dni
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje v teh vročih dneh opozarjajo prebivalstvo, da je najpomembnejša hidracija oziroma pitje vode. Za starejše ljudi je priporočljiva količina od dva do tri litre vode na dan, za otroke okrog enega litra. Priporočeno je pitje v intervalih, je v izjavi za medije povedala zdravnica Simona Perčič z inštituta.

Zakaj je dobro piti vodo?
Vsi vemo, da je voda zelo dragocena za naše življenje, saj poskrbi za učinkovito delovanje vseh organov. Poleti je treba pitje te dragocene tekočine še povečati, da preprečite glavobol in vrtoglavico ter s tem povečate svojo storilnost v najbolj vročih dneh.

Koliko jajc lahko pojemo?
Prehrana med prazniki ne vpliva pomembneje na povečanje telesne teže in nima drugih dolgoročnih posledic za zdravje. Večjo pozornost pri prehrani pa je treba nameniti bolnikom, ki se morajo držati predpisanega načina prehranjevanja, so pred velikonočnimi prazniki opozorili na NIJZ in pozvali k zmernosti pri mizi.

Voda, kot edini vir pijače, lahko zmanjša tveganje za prekomerno telesno težo
Brez vode lahko človek preživi le do 4 dni, zato lahko pogosto slišimo stavek voda je življenje. Od prvih bitji na zemlji pa vse do danes je najpomembnejši faktor preživetja prav preprečevanje dehidracije. Voda sestavlja od 75 % telesne mase pri dojenčkih do 55 % pri odraslih in je ključna za vzdrževanje homeostaze, izločanje odpadnih snovi iz telesa, uravnavanje telesne temperature in drugih vitalnih funkcij. Zato poskrbite za zadostno uživanje tekočine, četudi niste žejni.

Če pride do dehidracije ...
V poletnih dneh je zaradi vročine, pa tudi zadrževanja v klimatiziranih prostorih, večja možnost dehidracije. K dehidraciji so posebej nagnjeni otroci in starejši, pogosta je med športniki. Če pride do dehidracije, je najbolje piti mlačno vodo, saj jo bo tako želodec najhitreje vsrkal. Ob slabosti pa si najbolj pomagamo s pitjem preko slamice.

Kako nad težave na dopustu?
Uživate na dopustu, sonček vas razvaja, hladite se v morju, otroci se brezskrbno igrajo na plaži ... dokler se ne pripeti nesreča. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako ukrepati, če otrok stopi na ježka, če ga ožge meduza, piči komar, osa, kako oskrbeti opekline, kako pomagati pri driski, alergiji na sonce.

Poskrbite, da otroci ne bodo žejni
Otroci se ne zavedajo pomena hidracije, zato morate starši poskrbeti, da malčki ne bodo žejni. Če nič drugega, lahko malčki pogosteje tožijo zaradi lakote, ker le-to zamenjajo za žejo, pogosto pa so zaradi dehidracije utrujeni in se težje skoncentrirajo.

Ima čudežno shujševalno moč
Zagotovo ste že slišali, da je dobro uživati jabolčni kis, vendar ne veste točno zakaj. Preberite si tudi, kako lahko z rednim pitjem jabolčnega kisa shujšate.