Bibaleze.si

otrokovega

Razvoj
03. 12. 2024 05.00

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost

Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Prosti čas
02. 12. 2024 09.21

To so darila, ki bodo razveselila prav vsakega otroka

Pred nami je praznični čas, ki ga zaznamujejo druženje z družino, vonj po domačih dobrotah in melodije božičnih pesmi. Prav posebno vzdušje ustvari praznično okrašena smrečica, pod katero se skrivajo skrbno izbrana darila. Za najmlajše je veselje ob odpiranju daril neizmerno, a izbira prave igrače ni vedno lahka naloga. Otroci imajo svoje sanje, želje in interese, zato se starši pogosto znajdejo pred izzivom, kako izbrati popolno darilo, ki bo razveselilo, zabavalo in hkrati spodbudilo otrokov razvoj. Da bo ta izziv letos manjši, smo za vas pripravili nekaj idej.

Vzgoja in vrtec
02. 12. 2024 05.00

Televizija v otroški sobi – da ali ne?

Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Najstniki
01. 12. 2024 01.00

Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp?

Cigarete je bilo dokaj enostavno odkriti in vonjati, težje pa je zaznati uporabo novih tobačnih izdelkov, kot so elektronske cigarete oziroma vejpi, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke oziroma beli snus, ki so čedalje bolj razširjeni med osnovnošolci. Po njih posegajo že v drugi triadi.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Vzgoja in vrtec
27. 11. 2024 04.00

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad

Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Vzgoja in vrtec
25. 11. 2024 05.00

Pretirano hvaljenje otrok ima lahko negativen učinek

Pohvala je močno orodje pri starševstvu, ki se pogosto uporablja za spodbujanje otrok in dvig njihove samozavesti. Čeprav je priznavanje otrokovih dosežkov pomembno, ima lahko pretirana ali neupravičena pohvala včasih nenamerne negativne učinke. Razumevanje, kako in kdaj pohvaliti, je ključnega pomena za spodbujanje otrokovega zdravega razvoja, ne da bi nenamerno ogrozili njegovo rast.

Partnerski odnosi
24. 11. 2024 02.15

Ključne tegobe novopečenih staršev (in kako jih rešiti)

Tako kot vsaka večja življenjska prelomnici prinese tudi prehod v starševstvo številne izzive. Ne glede na to, kako dobro načrtujemo in se pripravljamo na novo vlogo, kasneje vedno spoznamo, koliko se moramo še naučiti o vzgoji in odnosu s partnerjem. V tem obdobju se najpogosteje pojavijo konflikti in nestrinjanja glede vzgoje, financ, gospodinjskih opravil in partnerskih pričakovanj. A z nekaj sočutja, kompromisov in ljubezni lahko mirno prekrmarimo tudi napornejša obdobja.

Očkov kotiček
19. 11. 2024 02.30

To so razlogi, zakaj je vloga očeta tako pomembna

Ste se kdaj vprašali, kako pomembno vlogo imate očetje v družini? Izjemno pomembno. Skupne dogodivščine, jutranje ali večerne rutine in igra so pomembne aktivnosti očeta z otrokom. Pomembna pa je tudi čustvena podpora in zgled, ki ga dajete svojim malčkom.

Vse o prehrani
19. 11. 2024 01.15

Stvari, ki jih je dobro vedeti pri prehrani otroka

Ustrezen način prehrane v obdobju odraščanja je izrednega pomena za gradnjo kosti, mišic in organov, hkrati pa vpliva tudi na razvoj možganov. Zato se je v obdobju otrokovega odraščanja pomembno zavedati naslednjih nekaj dejstev v zvezi z otroško prehrano.

Partnerski odnosi
15. 11. 2024 04.15

Kaj, če se z rojstvom otroka partnerski odnos poslabša?

Rojstvo otroka je trenutek spremembe odnosov, prevzemanja novih vlog, spreminjanja dinamike, kompromisov in prilagajanja. Par postane družina.

Vzgoja in vrtec
12. 11. 2024 04.00

Skrivnost nordijske vzgoje: Učite otroke, kako razmišljati, ne kaj misliti

Nordijski pristop k vzgoji otrok je znan po poudarku na neodvisnosti, čustvenem dobrem počutju in tesni povezanosti z naravo. Nordijsko starševstvo, ki temelji na kulturnih vrednotah držav, kot so Švedska, Norveška, Danska, Finska in Islandija, pa je zaradi naprednega pristopa, osredotočenega na otroka, postalo zanimivo po vsem svetu.

Šola in splet
09. 11. 2024 04.00

To so znaki, da otrok postaja zasvojen s telefonom

Tehnologija, predvsem pa mobilni telefoni, je zdaj že sestavni del odraščanja otrok. Pri tem je treba biti pozoren na morebitne znake zasvojenosti, omejeno uporabo in kritično presojanje spletnih vsebin.

Naslovnica
07. 11. 2024 05.00

To je razlog, da se otroci tako težko umirijo

Raziskava kaže, da kar 67 odstotkov slovenskih otrok ponoči poišče zavetje pri starših. Vzpostavljanje rutine je za otroke izjemno pomembno, saj ključno vpliva na njihov razvoj in stabilnost. Marsikateremu staršu pa vzpostavitev redne rutine predstavlja izziv zaradi otrokove energije in radovednosti.

Spanje in dojenje
05. 11. 2024 01.00

Kaj je "rožnati šum" in kako lahko pomaga pri uspavanju?

Uspavanje dojenčka je za mnoge starše zahtevna naloga. Da bi jim to uspelo, starši eksperimentirajo z različnimi metodami, med najbolj priljubljenimi pa je noise method oz. uspavanje dojenčka s pomočjo določenih zvokov. Za beli šum ste gotovo slišali, kaj pa je roza ali rožnati šum?

Vzgoja in vrtec
02. 11. 2024 11.39

To bi morali redno govoriti svojim otrokom

Ameriški psiholog in predavatelj dr. Paul Jenkins predlaga štiri fraze, ki bi jih otroci morali slišati vsaki dan.

Zdrav otrok
31. 10. 2024 03.45

Tako lahko okrepite imunski sistem svojega malčka

V mrzlih dneh je izjemnega pomena okrepljen imunski sistem, ki se bo najverjetneje moral spopasti z raznimi virusi in prehladnimi obolenji. Zato je pomembno, da poskrbite za zadostno gibanje in raznoliko prehrano vseh družinskih članov, še posebej najmlajših.

Očkov kotiček
28. 10. 2024 05.00

5 načinov, kako očetovstvo spremeni moškega

Prihod dojenčka zaznamuje tako mamo kot očeta. Obema se spremeni svet in oba se zaradi tega nezavedno spreminjata tudi sama. To je dejstvo.

Partnerski odnosi
27. 10. 2024 02.00

Prihod otroka lahko zamaje še tako trdne temelje partnerske zveze

Prihod novega člana družine lahko močno zamaje temelje še tako zdravega partnerskega odnosa in pri tem se pogosto izkaže, da še kako velja rek: Na otroka te ne more nobena stvar zares pripraviti. Četudi sta partnerja poprej odlično funkcionirala, pa lahko stres, ki spremlja nove starševske vloge, močno spodkoplje samozavest mlade mamice. Ljubosumje na partnerja, posesivnost, nezadovoljstvo s seboj in negativne misli, da 'sem samo še utrujena mama in ne več privlačna ženska', v veliki meri vpliva na razumevanje med partnerjema.

Vzgoja in vrtec
24. 10. 2024 08.20

Bi vedeli, kaj storiti, če se dojenček začne dušiti?

Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev in povsem spremeni dinamiko ter način življenja. Mnoge pare zato upravičeno skrbi, ali bodo prihajajoči nalogi zares kos. Na srečo obstaja program, ki vas s praktičnimi nasveti opolnomoči za samozavestno soočanje z vsakdanjimi izzivi starševstva.

Vzgoja in vrtec
23. 10. 2024 04.00

Psihoterapevt: otroci potrebujejo ljubezen, a tudi disciplino

Ljubezen in pohvala sta nujni, potrebno pa je tudi, da se otroci naučijo pomena besed "ne" in "moraš", to so namreč konfliktne situacije, iz katerih se človek uči. Kot pravi psihoterapevt, na to sodobni starši prevečkrat pozabljamo.

Vzgoja in vrtec
22. 10. 2024 04.00

5 očitnih znakov, da otroka izpostavljate prevelikemu pritisku

Pogostokrat se sprašujemo, ali smo do svojih otrok preveč strogi in ali naredimo dovolj, da bodo nekega dne postali uspešni posamezniki. Posledica tega pa je lahko nepotreben pritisk, ki ustvarja več težav kot pozitivnih vplivov.

Problematični najstnik
20. 10. 2024 03.00

Opozorilni znaki, ki kažejo na nasilnega otroka

Ko govorimo o nasilju v družini, imamo običajno v mislih čustveno, fizično ali spolno nasilje enega od partnerjev. A nasilje v družini v resnici zajema vsako zlorabo, ki se pojavi v družinskih sistemih. Ena od pogosto spregledanih in stigmatiziranih je nasilje starejših otrok nad starši. Pogosto skušajo starši takšno vedenje ignorirati, pomiriti ali celo opravičevati, namesto da bi poiskali ustrezno obliko podpore.

Prehrana za dojenčke
19. 10. 2024 04.00

7 živil, ki jih ne smete dajati dojenčku

Teh sedem živil lahko uvedete v dojenčkovo prehrano šele po prvem letu otrokovega življenja.

Prehrana za dojenčke
11. 10. 2024 03.30

Kakšni so znaki motnje prežvekovanja pri dojenčkih in otrocih?

Motnja prežvekovanja, imenovana tudi ruminacija, je atipična oblika motnje hranjenja, za katero je značilna vrnitev neprebavljene ali delno prebavljene hrane iz želodca nazaj v usta; pri tem se hrana povrne brez truda in brez bruhanja. Otrok vrnjeno hrano izpljune ali ponovno pogoltne. Motnja se najpogosteje pojavlja pri dojenčkih, majhnih otrocih in osebah z motnjami v duševnem razvoju. V preteklosti je sindrom prežvekovanja veljal za redko motnjo, danes pa se kaže, da je ta motnja pogostejša, kot se je sprva mislilo.

Razvoj
07. 10. 2024 05.00

Se vaš otrok spopada s tem sindromom? To so opozorilni znaki

Kaj je sindrom hitečega otroka, zakaj do njega pride in kako se mu izogniti, da bi otrokom omogočili srečno in zdravo otroštvo?

Vzgoja in vrtec
06. 10. 2024 01.00

Največje napake pri vzgoji otrok, o katerih se ne govori

Strokovnjakinja opozarja na porazne posledice napačnega pristopa k vzgoji otrok. Otroci pa po njenem mnenju nesposobnost staršev pri vzgoji plačajo s čustveno nestabilnostjo in duševnimi motnjami.

Vzgoja in vrtec
05. 10. 2024 02.15

Želite vzgojiti uspešne otroke? Naučite jih, kako se razjeziti

Nihče se ne veseli otrokovega izbruha jeze. Toda namesto, da bi se tega bali, bi lahko vsak izpad obravnavali kot priložnost za učenje in razvijanje veščin. Tako boste otroka naučili, kako se spopasti z določenimi čustvi in jih obvladovati, ter ga opremili z določenimi življenjskimi veščinami, ki so potrebne za uspeh.

Razvoj otroka
26. 09. 2024 12.15

Zato je pomembno prepoznavati in uravnavati otrokova čustva

Ste vedeli, da otroci, ki se zgodaj naučijo razumeti in nadzorovati svoja čustva, ponavadi razvijejo tudi bolj zdrave strategije obvladovanja čustev, dosegajo boljše akademske uspehe, se dobro znajdejo v družbi in so bolje opremljeni za obvladovanje življenjskih izzivov?

Nosečnost
26. 09. 2024 02.00

Rizična nosečnost je lahko nevarna za otroka in mater

Med rizične nosečnosti spadajo tiste vrste nosečnosti, ki lahko zaradi različnih dejavnikov povečajo možnost zapletov tako za mater kot za otroka. Bistvenega pomena je, da se dobro informirate o tveganjih in zapletih, ki se lahko zgodijo med visoko tvegano nosečnostjo in da upoštevate preventivne ukrepe.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052