Bibaleze.si

otrok v sloveniji

Šola in splet
13. 05. 2022 04.15

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo

Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

Prehrana
12. 05. 2022 12.45

Razlogov, zakaj ga uživati, je veliko

Starši želimo otrokom ponuditi le najboljše ter poskrbeti, da bodo njihovi jedilniki kakovostni, uravnoteženi in pestri. Tako bodo naši malčki ostali zdravi ter zrasli v močne, samozavestne in odločne osebe. Pri tem se velikokrat znajdemo v dilemi, saj so določene skupine živil, kot so denimo mlečni izdelki, v javnosti deležne ogromnega razkola: nekateri pravijo, da so nepogrešljiv del otroške prehrane, spet drugi svarijo pred negativnimi posledicami, ki jih lahko povzročijo. Kdo ima (bolj) prav?

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti

Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Otroška imena
07. 05. 2022 05.00

6 prekrasnih in zelo priljubljenih imen

Vsi tisti, ki se boste v prihajajočih mesecih razveselili naraščaja, verjetno že razmišljate, kakšno ime boste izbrali za otroka. Dejstvo je, da ima ime zelo velik vpliv na naše življenje, zato izbiri namenite dovolj premisleka in se nikar ne prenaglite. V zadnjih letih so postala zelo priljubljena nenavadna imena, mnogi starši se odločijo za dve imeni, obstajajo pa tudi tisti, ki se trudijo ohraniti nekoč slovenska imena, ki so nekoč veljala za tradicionalna in jih dandanes skorajda ni več.

Nosečnost
22. 04. 2022 04.15

'Če popijem kozarček ali dva, mu ne bo nič škodovalo'

Alkohol in nosečnost sta besedi, ki ju le stežka uporabljamo v istem stavku. Čeprav se večini žensk zdi pitje alkohola v nosečnosti nekaj povsem nepredstavljivega, se zlorabe alkoholnih pijač dogajajo tudi v tem ranljivem obdobju. Vsakršno uživanje alkohola potencialno ogrozi še nerojenega otroka in zdravje nosečnice.

Nosečnost
20. 04. 2022 05.00

Toksoplazmoza in tveganje za okužbo v nosečnosti

V Sloveniji se izvaja obvezni program presejanja oziroma iskanja nosečnic na okužbo s toksoplazmo. Prvi test se opravi pri prvem pregledu pri vsaki nosečnici. Okužba na splošno ni nevarna, je pa nevarna za plod. Če se nosečnica okuži, lahko pride do spontanega splava ali zaostajanja rasti v maternici.

Najstniki
02. 04. 2022 04.45

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo

Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Zdrav otrok
02. 04. 2022 04.45

Zato so preventivni pregledi otrok tako zelo pomembni

Na preventivnih zdravstvenih pregledih osebni zdravnik pediater spremlja razvoj in napredek otroka ter pri določeni starosti na podlagi rezultatov pregleda in izključi morebitna odstopanja, ki so značilna kot zdravstvene težave ali motnje v razvoju. Zato je izjemnega pomena, da otroka redno vodite na preventivne zdravstvene preglede, saj lahko v nasprotnem morebitne težave ostanejo spregledane.

Za mami
25. 03. 2022 04.00

To si želijo ob materinskem dnevu slovenske vplivnice

Želje sleherne mame ob materinskem dnevu so prav gotovo preproste in skromne. Zavedanje, da si nekomu mama, je namreč največji blagoslov in darilo. Ob tem se pojavijo le želje, da so otroci zdravi, srečni in v varnem objemu matere. Tokrat so o svojih materinskih željah ob prazniku spregovorile slovenske mame vplivnice.

Prehrana za dojenčke
25. 02. 2022 07.42

Ko otrok pretirano odklanja hrano, mu gre na bruhanje in ga je strah

Hrana omogoča preživetje ter naj bi obenem vzbujala predvsem užitek in zadovoljstvo; že dojenčki jo načeloma v prvih mesecih življenja povezujejo s tolažbo, bližino, ljubeznijo, naklonjenostjo in prijetne občutke ob hranjenju nato iz otroških prenesejo v odrasla leta. A žal ne vedno.

Po porodu
15. 02. 2022 04.45

To bi morale vedeti vse novopečene mamice, ki jim je kdaj težko, in njihovi bližnji

Mamice po porodu doživljajo vrtiljak čustev. "Tedaj je še posebej pomembno, da partner, domači in drugi bližnji ne zmanjšujejo pomena težkih čutenj z izjavami, kot so 'Ah, saj bo minilo', 'Ni mogoče, da ne bi čutila ljubezni do svojega otroka', 'Pojdi spat, ko se boš zbudila, bo vse bolje', 'Vsem je na začetku težko, potem pa mine', 'Vsaka mama takoj ve, kaj je najboljše za njenega otroka', 'V svojega otroka se takoj zaljubiš' ... Takšne in podobne trditve lahko mamico še dodatno osamijo in ji dajo občutek, da ni normalno, kar čuti, in da je z njo nekaj narobe, da je 'pokvarjena', ker ne zmore čutiti, kar bi morala," opozarja zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman. Kako ji lahko vlijemo samozavest, da bo verjela, da je sposobna, da bo zmogla (dojiti, negovati, skrbeti) in da je super mamica?

Malček
14. 02. 2022 12.00

Mami Sabina: 'Nihče te ne more pripraviti na takšen prizor'

Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o prirojenih srčnih napakah je Društvo Viljem Julijan z nami delilo zgodbo eno leto in pol starega fantka Maja, ki nam jo je zaupala njegova ljubeča mamica Sabina Vadnjal. S srčnimi zgodbami malih borcev v društvu povečujejo ozaveščenost o redkih boleznih in njihovi problematiki.

Problematični najstnik
26. 01. 2022 07.51

Kako prepoznati, da otrok razmišlja o samomoru?

Preprečite samomor. Pogovarjajte se. Odkrito in sočutno ... Ponudite pomoč, če je nekdo potrebuje. In vedite – vse težave so rešljive, niste sami in vredni ste. Vredni ste živeti.

Malček
24. 01. 2022 07.55

Nasveti staršev otrok z Downovim sindromom

Kljub vsem sodobnim diagnostičnim postopkom in natančnemu vodenju poteka nosečnosti se včasih še vedno zgodi, da se staršem rodi otrok z Downovim sindromom. Življenje se v hipu obrne na glavo, starši pa se nemalokrat znajdejo v neizmerni stiski.

Novice
24. 01. 2022 07.54

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah

Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

Problematični najstnik
14. 01. 2022 08.27

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji

Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Novice
14. 01. 2022 05.00

'Danes so mladi precej bolj ozaveščeni in odgovorni'

Ta teden so se ljubitelji slovenske produkcije razveselili nove domače serije Gospod profesor, ki hkrati velja za serijo z najvišjim proračunom v slovenski zgodovini. Glavno in naslovno vlogo je prevzel priznani igralec Jure Henigman, ki bo čez nekaj dni praznoval 37. rojstni dan. Čeprav je tudi sam oče, pa je prav najstniška generacija, s katero je pri snemanju sodeloval, tista, s katero ima najmanj izkušenj in s katero je najmanj povezan.

Blog
22. 12. 2021 08.21

"Mami, zakaj ima Božiček enkrat dolgo in drugič kratko brado?"

Opažam, da devetletni Matevž počasi že malce sumi, kako darila v resnici nosimo odrasli in da dobri možje ne obstajajo. Malo verjetno se mu denimo zdi, da enemu samcatemu možu lahko uspe v eni noči obdariti vse otroke sveta, in ne razume, kako mu uspe ne zamešati vseh naslovov in številnih raznovrstnih daril. Zanima ga, zakaj je Božiček na Hrvaškem videti drugače in zakaj z njim govori po hrvaško, "če pozna vse svetovne jezike", in čemu je enkrat velik, drugič manjši, pa suh in debel ter z dolgo in s krajšo brado.

Problematični najstnik
16. 12. 2021 19.01

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog

Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

Novice
14. 12. 2021 10.35

12-letni deklici iščejo rejniško družino

Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

Družina in odnosi
10. 12. 2021 10.57

Izbira ljubljenčka naj bo prilagojena načinu življenja družine

Smo v času, ko otroci v družbi staršev dedku Mrazu in Božičku odpošiljajo najrazličnejše želje. Med njimi se znajde tudi želja po hišnem ljubljenčku, bodisi malem kosmatinčku, čudaškem kuščarju ali govoreči papigi. Starši se tako znajdejo v precepu, ali otroku žival omogočiti ali ga razočarati z neuslišano željo. Katero žival izbrati, predvsem pa o odgovornosti do nje, smo se pogovarjali z Elen Pejič, dr. vet. med.

Prosti čas
06. 12. 2021 07.54

Praznični piškoti, ki jih otroci naravnost obožujejo

Naši domovi so že okrašeni, iz domačih kuhinj pa omamno diši po prazničnih dobrotah. Božična drevesa so postavljena in čakajo na množico daril, ki se bodo zgrnila pod njimi. A v vsem blišču praznovanja ne smemo pozabiti na tiste otroke in mladostnike, katerih prazniki zaradi takšne ali drugačne stiske ne bodo tako čarobni. Preverite, kako lahko enostavno narišete nasmehe na njihove obraze – s piškoti!

Novice
22. 11. 2021 08.48

'Nikoli si nisem mislila, da bom sama kdaj naredila splav'

Splav - eni so proti, drugi pravijo, da bi morala biti vedno možnost izbire. Dejstvo je, da odločitev zanj ni sprejeta zlahka. Idealen bi bil svet, če bi bila vsaka nosečnost zaželena, če bi vsaka potekala brez zapletov, če bi se vsi otroci v maminih trebuščkih zdravo razvijali. A idealnega žal ni in ga nikoli ne bo. Lahko pa stremimo, da bo vedno, povsod in vsem na voljo varna izbira. Na vseh področjih življenja.

Blog
18. 11. 2021 10.46

'Imate 50 odstotkov možnosti, da se kateri od zarodkov obdrži ...'

BLOG: Čeprav sem zavestno sprejela odločitev, da preneham jemati kontracepcijske tabletke, sem vseeno upala, da bo moje telo po desetletju zastrupljanja potrebovalo vsaj nekaj mesecev, da se povrne v prvotno ravnovesje in bo pripravljeno sprejeti zarodek. A dve črtici sta se pokazali že po dobrih dveh mesecih. Bila sem šokirana, toda to je bil šele začetek: v naslednjih dneh so si presenečenja sledila kot po tekočem traku ...

Problematični najstnik
15. 11. 2021 04.45

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate

"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.

Bibini svetovalci
10. 11. 2021 13.24

Karmen Mandl, psihologinja

Bibina svetovalka je psihologinja Karmen Mandl, ki zaključuje integrativno psihoterapijo, izobraževala pa se je tudi iz vedenjsko kognitivne terapije, čuječnosti, mediacije in hipnoze. Med drugim raziskuje in deluje tudi na področju selektivnega mutizma pri otrocih.

Nosečnost
05. 11. 2021 06.00

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod

Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

Razvoj otroka
02. 11. 2021 10.27

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?

V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

Družina in odnosi
07. 10. 2021 12.28

To otroka oropa otroštva in ga prisili k prezgodnji odraslosti

Nepredvidljivost, nekonsistentnost, nezanesljivost in kaos so le nekatere od značilnosti družine, v kateri je prisoten alkoholizem. Čustvene potrebe otroka, ki odrašča ob zasvojenem staršu, so zanemarjene, kar vodi v številne čustvene in vedenjske težave, ki jih lahko spremljajo skozi celo življenje.

Novice
13. 09. 2021 11.26

Hči Miše Kovača raznežnila sledilce

Legendarni hrvaški pevec Mišo Kovač, ki s svojim glasom že leta razveseljuje oboževalce, je več kot očitno tudi krasen družinski človek. To vedno znova dokazuje njegova hči, pevka Ivana Kovač, ki je očetu izjemno naklonjena.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052