otrok otroci

To nikakor ni preprosta naloga!
Roko na srce, starševstvo ni preprosta naloga. Želite biti čim boljši vzgojitelj in skrbnik svojega otroka, prebrali ste tisoč in eno študijo, kako se morate vesti, kaj morate upoštevati, posvetovali ste se s številnimi, ki že imajo dolgoletne izkušnje. Pravzaprav boste prav tako dobra mama ali oče, če boste nekaj pravil, načel kršili oz. ne boste dosledni.

Prepoznajte, kaj vam želi povedati!
Kako lepo bi bilo, če bi dojenčki znali govoriti in bi staršem zaupali, kaj jih muči in zakaj jokajo. Toda psihoterapevtkinja Vivien Sabel je prepričana, da ta majhna bitja na poseben način komunicirajo z odraslimi, samo znati moramo prebrati njihove izraze na obrazu. Potem jih bomo popolnoma razumeli!

Starševska vloga ključna do tretjega leta!
Strokovnjaki so ugotovili, da se otrokovi možgani intenzivno razvijajo do tretjega leta, zato je takrat zelo pomembna starševska vloga. Kljub temu da ste vpeti v temo življenja, službene obveznosti, si vsak dan vzemite čas za otroke, saj boste tako dobro vplivali na njihov razvoj.

Pomembno opozorilo za uporabnike mobilnih telefonov!
Roko na srce, mobilno telefoniranje je postalo del našega vsakdanjika. Prav tako imajo mobilne telefone tudi otroci, kar pripomore k boljši informiranosti med vsemi družinskimi člani. Prednost moderne tehnologije pa je lahko tudi nevarna, če se starši ne pogovorijo z otrokom in ga naučijo preudarne, odgovorne in skrbne uporabe mobilnega telefona.

Pazimo nanje!
Iskrivi in navihani, odrezavi in poslušni ter vedno znova nepredvidljivi. To so otroci. Z novim šolskim letom bodo spet močno izpostavljeni v prometu.

Prav vsi starši lažejo o tem! Kaj pa vi?
Številni starši lažejo o tem, kako pogosto njihovi otroci uživajo fast food, nezdravo prehrano. Ob tem jih sicer prevzame občutek krivde, a vseeno ne gledajo v prihodnost, da si bodo otroci tako ustvarili napačne prehranjevalne navade in da bodo prekomerno težki.

Mit je resničen
Mit o tem, da se tašče in snahe ne razumejo, je resničen. Dokazano je, da se ves čas prepirajo zaradi vzgoje otrok, da so tašče zaščitniške do svojih sinov in kritizirajo snahino kuhanje.

Kako je z otroki v rejništvu v Sloveniji?
Predstavnica Rejniškega društva Slovenije Maksimiljana Mali je na okrogli mizi na temo Otrok v rejništvu, ki je potekala v Vrbju pri Žalcu, ocenila, da rejniški otroci potrebujejo psihoterapevtsko pomoč. Prav tako ti otroci potrebujejo varno okolje, sprejetost in možnost, da se prilagodijo na novo okolje oziroma rejniško družino.

Skozi igro se učijo …
Otroci se skozi igro naučijo, da ima vsako dejanje posledico. Spoznajo, da se je kljub razočaranju treba pobrati. Naučijo se prepoznati čustva drugih in obenem postajajo bolj samozavestne osebe.

Nepravilna uporaba ima negativne vplive
Po razmeroma hladnem poletnem obdobju bo ta konec tedna prišla otoplitev s pretežno sončnim vremenom in temperaturami do 30 stopinj Celzija. V vročih dneh so klime že skoraj nepogrešljive in prinesejo predvsem olajšanje. A je treba klimo prav izbrati, jo namestiti in vzdrževati. Sicer ima lahko tudi negativne vplive na zdravje.

'Posvojila bova otroka.'
V Sloveniji je vse več tistih, ki želijo posvojiti otroka. Po navajanju ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti jih je približno desetkrat več, kot je vseh posvojitev letno. V lanskem letu je bilo po navedbah ministrstva 44 posvojitev.

Aktualna slovenska novica
Varuh človekovih pravic ugotavlja, da je referendumska zavrnitev družinskega zakonika povzročila veliko škodo pri varstvu otrokovih pravic. Zakonik je omogočal ustreznejšo razmejitev pristojnosti med centri za socialno delo in sodišči, njegova zavrnitev pa je odložila tudi uvedbo inštituta zagovornika in prepoved telesnega kaznovanja otrok, navaja.

'Spreminjam se v svojo mamo!'
Raziskovalci so ugotovili, da se okrog 32 . leta začnemo spreminjati v svoje starše. Pravzaprav nam starševska vloga popolnoma spremeni življenje, postanemo odgovornejši, doslednejši in skrbni.

Strah je neupravičen!
Veliko ljudi se sooča z različni strahovi, med katerimi je pogost strah pred določenimi vrstami živali. Pedagoška vodja v ljubljanskem živalskem vrtu Irena Furlan je dejala, da pri njih izvajajo programe za premagovanje strahu pred kačami, pajki, žuželkami, podganami in ptiči. Obisk delavnic se iz leta v leto povečuje.

'Postal sem oče!'
Moški so lani priznali očetovstvo za 11.992 otrok, rojenih materam, ki niso bile poročene. Toliko otrok so torej očetje lani uradno pred pristojnim organom priznali za svoje. Tri četrtine priznanj očetovstva je bilo podanih pred otrokovim rojstvom, kar je največji delež doslej, navaja statistični urad. Posvojitev je bilo lani 43.

'Zakaj moj otrok počne to?'
Tudi vaš otrok z glavo buta ob steno ali tla? Strah vas je, da se bo poškodoval? Čeprav je to za starše nekaj najbolj groznega, naj vam povemo, da otroci stari okrog dve leti pogosto počnejo to.

Slovenski minister z lepo gesto za otroke
Na brezplačno šolo v naravi v Slovenijo bo lahko v šolskem letu 2014/15 prišlo 1500 osnovnošolskih otrok z območij Srbije, BiH in Hrvaške, ki so jih nedavne poplave najbolj prizadele. Minister za izobraževanje Jernej Pikalo je pobudo danes predstavil veleposlaniku BiH, veleposlaniku Srbije in namestnici hrvaške veleposlanice, ki so jo pozdravili.

Kako ravnati ob piku katere koli žuželke?
Otroci poleti večino časa preživijo zunaj in mimogrede se lahko zgodi, da jih piči komar, pajek, mravlja, muha ali osa. Večina žuželk ni strupenih, vendar lahko njihov pik izzove alergično reakcijo.

Dojenček na letalu: DA ali NE?
Če sta mama in dojenček zdrava, lahko letita že, ko je otrok star dva tedna, toda zavedati se morate, da takrat otroka izpostavljate raznim virusom in bakterijam. Prav tako je lahko let zelo naporen tako za mamo kot otroka, saj rutini hranjenja in spanja še nista vzpostavljeni.

Posledice se pokažejo z leti
Po dnevih kilavega vremena s temperaturami pod sezonskim povprečjem in tudi s precej dežja bo prihajajoči konec tedna po napovedih meteorologov res poleten. A sončno vreme prinaša tudi svoje neprijetnosti, med katerimi so bolj boleče in škodljive opekline zaradi izpostavljanja soncu. Dermatologi opozarjajo na pomen ustrezne zaščite pred soncem.

Najpogostejša slovenska imena
Izbira imena je za starše zelo težka in odgovorna naloga, saj ga bo njegov otrok nosil vse življenje. Nekateri so navdušeni nad tujimi, drugi nad starimi slovenskimi, popularna postajajo tudi predkrščanska. Na Statističnem uradu Republike Slovenije pa so izpostavili, da je najpogostejše fantovsko ime, ki se prvič pojavi po letu 1990, Tian, dekliško pa Kiara.

V vročih dneh primerna prehrana in dovolj tekočine
V vročih poletnih dneh moramo biti pozorni na to, da se primerno prehranjujemo in pijemo dovolj tekočine, je za STA dejal Matej Gregorič z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Več posegajmo po sadju in zelenjavi, mastne in težko prebavljive hrane pa naj bo manj, svetuje. Ustrezna prehrana izboljša delovanje našega organizma, pravi.

Ganljiva novica o slovenskem košarkarju
Slovenski košarkar Boštjan Nachbar, eden vidnih članov na lanskem evropskem prvenstvu v Sloveniji, se danes preko slovenskega Unicefa in Evropske unije odpravlja v Čad, kjer se že leta spopadajo s hudo lakoto, revščino in pomanjkanjem osnovne zdravstvene preskrbe, so danes sporočili z Unicefa Slovenija.

Objavljeni zaključki revolucionarne raziskave
Določen genski zapis, z manjšimi odstopanji, vpliva na sposobnost učenja matematike in branja pri otrocih, so ugotovili v novi britanski raziskavi, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

To morajo vedeti starši!
V času šolskih počitnic potekajo številni tabori in delavnice. Razvojna psihologinja Ljubica Marjanovič Umek pa pravi, da je za otroke dobro, če v času počitnic del časa preživijo s svojimi starši in del časa s starimi starši. Za otroka je namreč pomembno pridobivanje socialnih kompetenc v čim bolj različnih socialnih kontekstih, je dejala za STA.

Kako starši uničujejo otrokovo družabno življenje?
Starši imajo lahko pozitiven učinek na otrokovo družabno življenje, lahko pa ga povsem uničijo. Preberite si, kaj vse je ugotovila psihologinja in učiteljica Michele Borba.

Kaj je potrebno, da je otrok srečen?
Strokovnjaki ugotavljajo, da so otroci, ki rišejo srečnejši od tistih, ki gledajo televizijo. Takrat so bolj aktivni, se zabavajo, obenem pa razvijajo možgane.

Razglasili najpogostejše slovensko fantovsko in dekliško ime!
V Sloveniji se je v letu 2013 rodilo 21.111 otrok (10.804 dečkov in 10.307 deklic) ali 827 (3,8 odstotka) manj kot v letu 2012. Povprečna starost matere ob rojstvu prvega otroka je bila 29 let. Že 15. leto zapored je največ novorojenih dečkov dobilo ime Luka, največ novorojenih deklic pa ime Sara, kažejo podatki republiškega statističnega urada.

To morate naučiti otroke!
Vaš otrok je vstopil v svet telefonije in sedaj je pravi čas, da se spogleda z bontonom , ki je prav tako pomemben pri klicanju z mobilnim telefonom. Vljudno vedenje pri komunikaciji, ko ne vidi sogovornika, ni stvar preteklosti, ampak del vsakdana.

Šokantna resnica o Stevenu Seagalu!
Steven Seagal, slavni igralec, pisec, režiser, pesnik, pevec in še in še bi lahko naštevali ima za sabo zelo burno ljubezensko življenje. Poročen je bil štirikrat in je oče sedmih otrok.